IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
صفت ها و ضمایر نمایشی در زبان فرانسه
امتیاز کاربران: 5/5
نویسنده: ایرانمهر
27 مهر 1402

صفت ها و ضمایر نمایشی در زبان فرانسه

صفت ها و ضمایر نمایشی در زبان فرانسه یکی از مهم‌ترین عناصری هستند که در این زبان مورداستفاده قرار می‌گیرند و دارای کاربردهای مخصوص به خود هستند. این عناصر دارای ویژگی‌های بسیار زیادی هستند و دستورالعمل‌های زیادی برای استفاده از آنها وجود دارد که باید به تمامی این موارد دقت و توجه داشته باشید. نکته بسیار مهمی که درباره این صفات وجود دارد این است که آنها در گرامر زبان فرانسه نیز نقشی کلیدی و بسیار مهم را ایفا می‌کنند و به همین علت نیز شما باید نحوه استفاده از آنها را بیاموزید.

اهمیت و کاربردهای مهمی که این صفات و ضمایر در زبان فرانسه دارند باعث شده است تا ما تصمیم بگیریم در این بخش از آموزش زبان فرانسه کمی بیشتر درباره این صفات و ضمایر صحبت کرده و نحوه استفاده از آنها را به شما آموزش دهیم. پس اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که قصد دارید اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما ادامه این مطلب را بادقت مطالعه کنید.

صفت ها و ضمایر نمایشی در زبان فرانسه

برای صحبت درباره صفت ها و ضمایر نمایشی در زبان فرانسه در اولین قدم باید سعی کنیم با این صفات و ضمایر آشنا شده و اطلاعات کلی را درباره آنها به دست بیاوریم. به طور کلی باید بدانید که صفات نمایشی در زبان فرانسه شامل ce، cet، ces و cette هستند و معمولا به معنای “این” یا “این‌ها” هستند. از طرف دیگر باید دقت داشته باشید که ضمایر نمایشی در فرانسوی نیز شامل مواردی همچون ceux، celle، celui و celles هستند و معادل فرانسوی کلمات the one و the ones در انگلیسی هستند.

همانطور که شما هم مشاهده کردید ما 8 مورد از صفات و ضمایر ملکی را در زبان فرانسه داریم که نحوه استفاده درست از آنها از اهمیت زیادی برخوردار است و متاسفانه بسیاری از افرادی که به‌تازگی یادگیری زبان فرانسه را شروع کرده‌اند اطلاعات چندانی در این زمینه ندارند و همین موضوع نیز باعث می‌شود تا نتوانند از ضمایر یا صفات ملکی در این زبان به‌درستی استفاده کنند. در ادامه راهنمای کاملی را برای استفاده درست از این صفات و ضمایر به شما ارائه خواهیم داد.

صفت و ضمایر نمایشی در زبان فرانسه

صفات نمایشی در زبان فرانسه

زمانی که قصد صحبت درباره صفت ها و ضمایر نمایشی در زبان فرانسه را داریم در اولین قدم باید با صفات نمایشی آشنا شده و اطلاعاتی را درباره آنها بیان کنیم. همانطور که بیان کردیم این صفات شامل ce، cet، ces و cette می‌شوند. به طور کلی در زبان فرانسه از صفت نمایشی برای اشاره به چیزها و اشیا خاص استفاده می‌شود. معمولا این کلمات در زبان فرانسه به معنای این، آن، این‌ها و آنها هستند. نکته مهمی که درباره استفاده از آنها وجود دارد این است که این صفات باید با اسمی که قبل از آن می‌آیند همخوانی داشته باشند.

جدول زیر را مشاهده کنید تا بیشتر با این موضوع آشنا شوید:

 MASCULINE            FEMININE
SINGULARce livre           this/that bookcette lampe  this/that lamp
PLURALthese/those booksces lampes    these/those lamps

بیشتر بخوانید: آموزش گرامر Adjective Clause و کاربرد انواع ضمایر موصولی

بیشتر بخوانید: آموزش صفات تفضیلی (عالی) در انگلیسی (و صفات مقایسه ای)

مثال‌هایی از صفات نمایشی در زبان فرانسه

در بخش قبلی توضیحاتی را درباره صفات نمایشی در زبان فرانسه در اختیار شما قرار دادیم و نحوه استفاده از آنها را نیز بیان کردیم. حال در این بخش قصد داریم چند مثال کاربردی را در این زمینه به شما ارائه دهیم که بدون شک به شما کمک خواهد کرد تا به شکل بهتری بتوانید از صفت ها و ضمایر نمایشی در زبان فرانسه استفاده کنید. پس برای یادگیری بهتر این صفات و ضمایر مثال‌های زیر را بادقت مطالعه کنید:

Combien coûte ce matelas?

قیمت این تشک چقدر است؟

Je voudrais acheter ces gants

من می‌خواهم این دستکش‌ها را بخرم.

Ces skis sont magnifiques!

این اسکی‌ها شگفت‌انگیز هستند.

Je préfère cette chanson.

من این آهنگ را ترجیح می‌دهم.

Je ne connais pas cet homme

من این مرد را نمی‌شناسم.

Qu’est-ce que tu fais ce soir?

امشب چه کار می‌کنی؟

Est-ce que tu connais ces gens?

آیا این آدم‌ها را می‌شناسید؟

نکته مهمی که در اینجا باید به آن دقت داشته باشید این است که شما می‌توانید اجزای -ci و -là را به اسم‌ها متصل کنید تا این یا این‌ها (اینجا) یا آنها (آنجا) را نشان دهید. مثال‌های زیر را در این زمینه مشاهده کنید:

J’adore cette chemise-ci!

من عاشق این پیراهن هستم. (اینجا)

Je n’aime pas cette chemise-là.

من آن پیراهن را دوست ندارم.

Préfères-tu ces livres-ci ou ces livres-là?

این کتاب‌ها را ترجیح می‌دهید یا آن کتاب‌ها را؟

Recommandez-vous ce restaurant-ci ou ce restaurant-là?

این رستوران را پیشنهاد می‌کنید یا آن رستوران را؟

ضمایر نمایشی در زبان فرانسه

در ادامه صحبت درباره صفت ها و ضمایر نمایشی در زبان فرانسه قصد داریم در این بخش درباره ضمایر نمایشی در این زبان صحبت کنیم که شامل مواردی همچون elui، celle، ceux و celles می‌شود. نکته بسیار مهمی که در اینجا باید به آن دقت داشته باشید این است که ضمایر نمایشی جایگزین صفت‌های نمایشی + اسم می‌شوند و به معنای یک یا همان هستند و به این شکل نیز ترجمه می‌شوند.

نکته بسیار مهمی که درباره این ضمایر وجود دارد این است که آنها حتما باید از نظر تعداد و جنسیت با اسم‌هایی که جایگزین آنها می‌شوند مطابقت داشته باشند و در غیر این صورت امکان استفاده از این ضمایر برای شما وجود نخواهد داشت. دقت داشته باشید که شما بعد از این ضمایر می‌توانید از عبارات qui، qui و de استفاده کنید. جدول زیر را بادقت مشاهده کنید تا بیشتر و بهتر با این موضوع آشنا شوید:

 MASCULINEFEMININE
SINGULARCeluiCelle
PLURALCeuxcelles
صفت و ضمیر نمایشی در زبان فرانسه

مثال‌های مربوط به استفاده از ضمایر نمایشی در زبان فرانسه

پس از این‌که درباره ساختار صفت ها و ضمایر نمایشی در زبان فرانسه صحبت کرده و اطلاعاتی را در این زمینه در اختیار شما قرار دادیم زمان آن می‌رسد که مثال‌هایی را درباره ضمایر نمایشی نیز به شما ارائه دهیم و شما را بیشتر با این ضمایر در زبان فرانسوی آشنا کنیم. برای یادگیری هرچه بهتر این ضمایر در زبان فرانسه مثال‌های زیر را در نظر بگیرید:

J’aime ton livre mais je préfère celui de Pierre.

من کتاب شما را دوست دارم؛ ولی کتاب پیر را ترجیح می‌دهم.

Ce n’est pas mon livre. C’est celui de Véronique.

کتاب برای من نیست مال ورونیک است.

Ce monsieur est celui qui travaillait ici autrefois.

این مرد همان کسی است که در گذشته اینجا کار می‌کرد.

J’aime ces hôtels mais je préfère ceux qui sont au bord de la plage.

من این هتل‌ها را دوست دارم؛ ولی هتل‌های ساحلی را ترجیح می‌دهم.

A qui est cette voiture? C’est celle de Thomas?

این ماشین متعلق به چه کسی است؟ مال توماس است.

بیشتر بخوانید: آموزش گرامر ضمیر در انگلیسی و ( انواع ضمیر)

بیشتر بخوانید: آموزش صفت وحرف اضافه وکاربردهای آن به زبان ساده

ضمایر ترکیبی نمایشی در زبان فرانسه و کاربردهای این ضمایر

یکی دیگر از انواع ضمایری که امروزه در زبان فرانسه مورداستفاده قرار می‌گیرند و دارای کاربردهای بسیار زیادی هستند ضمایر ترکیبی نمایشی هستند. نکته بسیار مهمی که باید درباره کاربردهای این ضمایر بدانید این است که آنها معمولا برای مقایسه دو اسم مشابه مورداستفاده قرار گرفته و کاربرد دارند. نکته مهم دیگر این است که این ضمایر در واقع ضمایر نمایشی celle، celui و … هستند که جز ci و là به آنها اضافه شده است و باید دقت داشته باشید برای بیان این یا آن یکی استفاده می‌شوند.

برای این‌که به شکل بهتری نحوه استفاده از این ضمایر ترکیبی را بیاموزید در ادامه مثال‌هایی را برای شما آورده‌ایم که بدون شک به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید به شکل بهتری از این ضمایر استفاده کنید:

Quelles chemises est-ce que tu préfères, celles-ci ou celles-là?.

کدام پیراهن را ترجیح می‌دهید؟ این‌ها یا آن‌ها؟

Quelle voiture recommandez-vous? Celle-ci est plus rapide que celle-là.

کدام خودرو را توصیه می‌کنید؟ این یکی سریع‌تر از آن یکی است.

Ceux-ci sont très chers mais ceux-làsont bon marchés.

این‌ها گران هستند؛ ولی آنها ارزان هستند.

یک نکته بسیار مهم دیگر درباره این ضمایر در زبان فرانسه وجود دارد که باید به آن دقت داشته باشید و آن این است که Celui-là و celui-ci می‌توانند به ترتیب به معنای اولی و دومی نیز باشند. مثال زیر را مشاهده کنید:

L’homme a téléphoné à la femme mais celle-ci n’a pas répondu.

مرد به زن زنگ زد؛ ولی زن جواب نداد.

نکته مهم دیگری که در این خصوص وجود دارد و درباره صفت ها و ضمایر نمایشی در زبان فرانسه باید به آن دقت داشته باشید این است که ضمیر مرکب نمایشی می‌تواند در زبان تحقیرآمیز برای گفتن چیزی ناخوشایند درباره کسی مورداستفاده قرار گیرد و این نیز یکی دیگر از کاربردهای مهم ضمیر مرکب نمایشی است. مثال زیر را مشاهده کنید:

Tu connais la soeur de Marie? – Ah celle-là. Elle est folle!

آیا خواهر ماری را می‌شناسید؟ اوه آن یکی! او دیوانه است.

Ceci، cela و ca در زبان فرانسوی

زمانی که صحبت از صفت ها و ضمایر نمایشی در زبان فرانسه می‌شود باید به این نکته دقت داشته باشید که Ceci، cela و ca می‌توانند در کنار ضمایر نمایشی مورداستفاده قرار بگیرند و زمانی که در کنار آنها قرار می‌گیرند می‌توانند این و آن را زمانی که به چیزهای نامعین یا ایده‌هایی که از قبل گفته شده‌اند معنی کنند. نکته مهمی که در اینجا باید به آن دقت داشته باشید این است که در زبان فرانسوی ca در واقع شکل مخفف ceci خواهد بود. مثال‌های زیر را مشاهده کنید تا به شکل بهتری با این موضوع آشنا شوید:

Ça, c’est une très bonne idée!

این ایده خوبی است.

Regarde ça!

به آن نگاه کن

Bois ceci!

این را بنوش

Mange cela!

آن را بخور

صفت ها و ضمایر نمایشی در فرانسه

نکات بیشتری درباره ce، ca، cela و ceci

هریک از ضمایری که نام بردیم می‌توانند در صفت ها و ضمایر نمایشی در زبان فرانسه کاربردهای خاصی داشته باشند که در این بخش قصد داریم کمی بیشتر درباره این کاربردها صحبت کرده و اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

Ce زمانی که با فعل être همراه می‌شود معنای بودن یا to be را می‌دهد. مثال‌های زیر را بادقت مشاهده کنید:

c’est

این است یا آن است!

c’est moi!

من هستم.

c’était

آن است.

در زمان استفاده از ce باید به دو نکته مهم زیر دقت داشته باشید:

  • زمانی که ce قبل از یک فعل که با e یا é شروع می‌شود می‌آید به ‘c تبدیل خواهد شد.
  • زمانی که ce قبل از یک فعل که با a شروع می‌شود می‌آید به ‘c تبدیل خواهد شد.

به طور کلی باید توجه داشته باشید که ce در سه مورد زیر مورداستفاده قرار می‌گیرد:

برای شناسایی یک شخص یا یک چیز که ممکن است حتی با یک کلمه سوالی انجام شود. Qui est-ce? (او کیست؟)

همراه شدن با صفتی که به ایده یا گفته‌ای اشاره دارد که نمی‌تواند به‌عنوان مذکر یا مونث طبقه‌بندی شود. C’est dangereux! (این خطرناک است)

برای تاکید بر یک بیانیه. Ce sont les enfants qui ont fait le gâteau. (این بچه‌ها بودند که کیک را درست کردند)

در خصوص ca و caela باید به این نکته دقت داشته باشید که هردوی آنها به معنای این یا آن هستند و می‌توانند به یک گزاره، یک ایده یا یک شی اشاره داشته باشند. تفاوتی که بین این دو وجود دارد این است که ca کمتر رسمی است و اغلب در گفتار روزمره زبان فرانسوی مورداستفاده قرار می‌گیرد. مثال‌های زیر را مشاهده کنید:

Cela dépend.

بستگی دارد.

Ça ne fait rien.

مهم نیست.

از طرف دیگر Ceci به اندازه cela و ca رایج نیست. از جمله کاربردهای مهم آن می‌توان به اشاره به چیزی که قبل ذکر نشده است یا نشان دادن چیزی خاص به کسی اشاره کرد.

سوالات متداول

در این بخش قصد داریم به برخی از رایج‌ترین سوالات درباره صفت ها و ضمایر نمایشی در زبان فرانسه پاسخ دهیم.

چه قانونی برای استفاده از صفات نمایشی در زبان فرانسه وجود دارد؟

این صفات حتما باید از نظر جنسیت و تعداد با اسمی که بعد از آنها آمده است همخوانی داشته باشند.

ضمایر ترکیبی نمایشی چه کاربردی در زبان فرانسه دارند؟

این ضمایر برای مقایسه دو اسم مشابه مورداستفاده قرار می‌گیرند.

سخن پایانی

صفت ها و ضمایر نمایشی در زبان فرانسه از جمله پرکاربردترین صفات و ضمایری هستند که امروزه در زبان فرانسوی مورداستفاده قرار می‌گیرند. اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که قصد دارید زبان فرانسه را به شکل بهتری بیاموزید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما در دوره های آموزشی ایرانمهر نیز شرکت کنید. کیفیت این کلاس‌ها بسیار بالاست و از طرف دیگر باید دقت داشته باشید که شرکت در کلاس‌های برگزار شده توسط موسسه زبان ایرانمهر هزینه چندان بالایی را برای شما به همراه نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید: آموزش صفات اشاره در انگلیسی

بیشتر بخوانید: اجزای جمله در انگلیسی

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 3 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید