IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
راه تقویت زبان انگلیسی
امتیاز کاربران: 5/5
نویسنده: محمد اشرفی
23 آبان 1398

راه‌هایی برای تقویت زبان انگلیسی

یادگیری زبان به صورت خودآموز، به تنهایی و به طور مستقل، راز بسیار مهمی را به من یاد داد.

در این مقاله قرار است این راز را با شما به اشتراک بگذارم.

زبان فقط لغات و قوانین گرامری نیست و دنیایی فراتر از این مباحث است.

دانستن یک زبان یعنی دانستن و درک یک فرهنگ کاملا جدید، دانستن یک زبان جدید یعنی دیدگاهی جدید نسبت به جهان پیرامون.

کتاب‌های درسی فقط اصول و قواعد را به شما یاد می‌دهند و نمی‌توانند به شما یاد بدهند بومیان چطور به یک زبان صحبت می‌کنند. اصطلاحات و عبارت‌های خاص، که می‌تواند کلمات عامیانه و کوچه خیابانی یا حرکات مختلف باشند، در هر کشور و هر فرهنگی معانی متفاوتی دارند که احتمالا شما از آن‌ها بی‌خبر هستید و تا وقتی در معرض یک زبان قرار نگیرید، نمی‌توانید آنطور که باید و شاید آن‌ها را یاد بگیرید.

این مسئله در تمام زبان‌ها صادق است و زبان انگلیسی هم از این قاعده مستثنا نیست.

بنابراین اگر به دنبال این هستید تا مهارت‌های زبان را تقویت کنید، چند راه ساده و در عین حال مهم وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و به مرور مثل یک بومی صحبت کنید.

در این مقاله، ما درباره 7 روش ساده برای تقویت مهارت‌های زبان صحبت می‌کنیم که می‌توانید یادگیری زبان را به فرآیندی سرگرم‌کننده تبدیل کنید و یادگیری زبان مثل یک بازی جذاب و دوست‌داشتنی باشد.

در این مقاله برای سطوح مختلف زبان‌آموزان منابع و روش‌های متنوعی را معرفی کردیم؛ بنابراین لازم نیست نگران باشید و فرقی نمی‌کند زبان‌آموز سطح مبتدی هستید یا پیشرفته. در این مقاله برای همه شما مطالبی مفید آماده کردیم که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و عادت‌های یادگیری سالم و مفیدی داشته باشید.

تا به حال برای یادگیری زبان انگلیسی چه کارهایی کرده‌اید؟

مواردی که در این مقاله و در فهرست فعالیت‌های مفید برای تقویت زبان انگلیسی به شما معرفی می‌کنیم به عنوان فعالیت‌های مکمل هستند و در کنار برنامه یادگیری اصلی باید از آن‌ها استفاده کنید. اگر پیش از این مقدمات و اصول زبان انگلیسی را یاد گرفتید، این منابع مکمل بیشتر به شما کمک می‌کنند.

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری انگلیسی ایرانمهر
دوره حضوری  آموزش زبان انگلیسی برای کودکان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

در ادامه مواردی را بیان می‌کنیم که تا پیش از این مقاله احتمالا آن‌ها را انجام داده‌اید.

  • در یک برنامه آموزشی شرکت کرده‌اید. منابع مکمل زمانی بیشترین فایده را دارند که شما در دوره‌های آنلاین یا آفلاین شرکت کرده باشید یا تصمیم گرفته باشید زبان انگلیسی را به صورت خودآموز یاد بگیرید.
  • با چهار مهارت اصلی آشنا هستید. برای استفاده از روش‌های طلایی ما نیازی نیست حتما در مکالمه، شنیدن، خواندن و نوشتن مهارت کافی داشته باشید، اما اگر با این مهارت‌ها آشنا باشید و اساس و پایه آن‌ها را بدانید، کمک بیشتری خواهد کرد.
  • به دیکشنری یا لغت‌نامه دسترسی دارید. این منابع همیشه مفید هستند، چرا که وقتی در حال یادگیری زبانی هستید، دائم با کلمات و عبارات ناآشنا روبرو می‌شوید و باید معنی آن‌ها را در دیکشنری معتبر جستجو کنید و همچنین لازم است گاهی کلمات و عبارات مناسبی را پیدا کنید تا بتوانید معنی حرفتان را به درستی به دیگران برسانید.
  • یادداشت‌برداری می‌کنید و به صورت دوره‌ای خودتان را محک می‌زنید. یک دفتر یادداشت همراهتان باشد و تمام مطالب مهم را یادداشت کنید و روند یادگیری و پیشرفت خود را زیر نظر داشته باشید. همچنین مطالب و محتوایی را که در طول زمانی مشخص یاد می‌گیرید، با تست‌ها و آزمون‌های دوره‌ای محک بزنید تا بتوانید نقاط ضعف خود را بهتر بشناسید و مطالبی را که یاد گرفتید بهتر به خاطر بسپارید.

کارهایی را که در بالا گفتیم انجام داده‌اید؟ خیلی هم عالی! پس الان وقت آن رسیده تا با چند روش راحت و دوست‌داشتنی، مهارت‌های زبان انگلیسی را تقویت کنید!

رویکردهای جذاب و موثر در یادگیری زبان

روش‌هایی برای تقویت مهارت زبان انگلیسی

یادگیری یک زبان جنبه‌های مختلفی دارد.

مهم‌ترین قسمت‌ها و در واقع مهارت‌های اصلی زبان، مکالمه، شنیدن، خواندن و نوشتن است.

بعضی از ما در بعضی حوزه‌ها ضعیف‌تر و در بعضی دیگر قوی‌تر هستیم. به همین دلیل باید در فعالیت‌هایی شرکت کنیم که تمام جنبه‌های زبان را پوشش بدهد و بتوانیم در هر چهار حوزه مهارت کافی کسب کنیم و مسلط و روان به زبان انگلیسی صحبت کنیم.

  1. گویشوران انگلیسی‌زبان پیدا کنید و مهارت‌های مکالمه را تمرین کنید

خواندن کتاب‌های درسی و چک کردن راهنمای تلفظ برای شروع یادگیری زبان انگلیسی بسیار مهم است، اما مطمئن باشید هیچوقت به شما کمک نمی‌کنند مکالمه به زبان انگلیسی را یاد بگیرید.

پیدا کردن یک مدرس، یک همکلاسی یا بهتر از آن یک بومی انگلیسی‌زبان که بتوانید زبان انگلیسی را با او تمرین کنید، بهترین راه یادگیری مکالمه به زبان انگلیسی است.

برای زبان‌آموزان مبتدی

از وبسایت‌هایی استفاده کنید که مربی‌های انگلیسی‌زبان داشته باشید

چندین وبسایت و بستر وجود دارند که می‌توانند به شما مدرس و مربی آنلاین ارائه کنند و هر زمان که به آن‌ها نیاز داشتید، به سوالات شما جواب بدهند و کمکتان کنند. در این شرایط، یک الگو و راهنمای شخصی دارید که می‌توانید از طریق اسکایپ یا ویدیو کال با او کلاس‌های متعدد داشته باشید و او به شما آموزش بدهد چطور باید به زبان انگلیسی صحبت کنید.

این گزینه برای زبان‌آموزان مبتدی و کسانی که به منابع آفلاین دسترسی ندارند یا نمی‌توانند در کلاس‌ها و آموزشگاه‌های زبان شرکت کنند عالی است.

راه هایی برای تقویت زبان انگلیسی

 یک وبسایت خوب برای مربی آنلاین، Verbling است. در این وبسایت می‌توانید مدرسان را بر اساس زمان‌بندی و بودجه خودتان انتخاب کنید.

وبسایت Verbling یک بستر مجازی است که زبان‌آموزان را با مدرسان حرفه‌ای مرتبط می‌کند. با مدرسانی در سراسر جهان، می‌توانید هر زمان که بخواهید یک مدرس پیدا و با او تمرین کنید یا اگر سوالی دارید از او بپرسید. می‌توانید پروفایل مدرسان مختلف را بررسی کنید و ببینید هر کدام از آن‌ها برای مدتی که تدریس می‌کنند، چه مبلغی را در نظر گرفتند. همچنین کاربران به مدرسان امتیاز می‌دهند و می‌توانید مدت زمان کلاس‌ها و نحوه آموزش آن‌ها را هم بررسی کنید.

با تحقیق درباره مدرس‌های مختلف، می‌توانید گزینه‌ای را انتخاب کنید که برای شما و سبک یادگیری شما بهترین است.

برای زبان‌آموزان سطح متوسط

از اپلیکیشن‌های اجتماعی مثل HelloTalk و Tandem استفاده کنید

راه‌هایی برای تقویت زبان انگلیسی

در دنیای اینترنت، اپلیکیشن‌های مخصوصی طراحی و ساخته شده‌اند تا به یادگیری و آموزش یک زبان کمک کنند. بعضی از مشهورترین اپلیکیشن‌های اجتماعی HelloTalk و Tandem است که در میان سایر اپلیکیشن‌ها و وبسایت‌ها از شهرت و اعتبار بیشتری برخوردار هستند.

خبر خوبی که برای شما داریم این است که بر خلاف گزینه اول، یعنی وبسایت Verbling، هر دوی این اپلیکیشن‌ها رایگان هستند. فقط کافی است یک حساب کاربری ایجاد کنید و هر زمان که می‌خواهید به انگلیسی‌زبان‌ها در سراسر جهان متصل شوید و با آن‌ها ارتباط برقرار کنید.

علاوه بر این، می‌توانید داوطلب شوید و زبان مادری خودتان را به دیگران یاد بدهید و آن‌ها هم زبان خودشان را به شما یاد بدهند و به این ترتیب یک معامله منصفانه خواهید داشت.

برای زبان‌آموزان سطح پیشرفته

سرورهای مرتبط روی اپلیکیشن Discord را پیدا کنید

راه‌هایی برای تقویت زبان انگلیسی

اگر به سطح معقول و مناسبی در زبان رسیده‌اید، شاید بهتر باشد کسانی را پیدا کنید که بتوانید درباره موضوعات مختلف مورد علاقه‌تان مثل بازی‌های رایانه‌ای، فیلم‌ها و سیاست با آن‌ها صحبت کنید.

اپلیکیشن Discord بستر مناسبی است که می‌توانید «سرورها» یا گروه‌های مختلف را پیدا کنید و با چند نفر از طریق صدا (Voice)، متن (Text) یا ویدیو صحبت کنید.

می‌توانید وبسایت‌هایی مثل Tumblr و Reddit را باز کنید تا سرورهای مرتبط را پیدا کنید، به آن‌ها متصل شوید و مردم جدیدی را ملاقات کنید.

  1. برای یادگیری کلمات سخت خودتان را به چالش بکشید

هر چه کلمات و اصطلاحات بیشتری را بدانید، بهتر می‌توانید منظور خودتان را بیان کنید. فرقی نمی‌کند در کدام مرحله از یادگیری زبان هستید و سطح زبانتان چیست؛ تقویت دایره لغات و دانش واژگان یک باید است.

برای زبان‌آموزان مبتدی

با دوستان یا سایر زبان‌آموزان “Scrabble” بازی کنید

راه هایی برای تقویت زبان انگلیسی

بازی با لغات خیلی راحت‌تر و سرگرم‌کننده‌تر از حفظ کردن لغات و اصطلاحات است. وقتی با بازی کردن یاد بگیرید، همه چیز خیلی بهتر در خاطرتان می‌ماند. اگر می‌خواهید بازی کنید، از بازی‌های ساده مثل “Scrabble” شروع کنید. این بازی نه تنها به شما کمک می‌کند کلمات جدید یاد بگیرید، بلکه باعث می‌شود دوستان جدیدی هم پیدا کنید.

اگر به صورت گروهی در حال یادگیری زبان هستید، این بازی را با هم بازی کنید و برای اینکه تشویق شوید و انگیزه پیدا کنید، جایزه‌ای برای برنده در نظر بگیرید.

می‌توانید به صورت آنلاین با چند نفره بازی کنید، حتی می‌توانید با کسانی که انگلیسی‌زبان نیستند رقابت کنید.

برای زبان‌آموزان متوسط

بازی‌های نوآورانه لغت مثل “Catena” را بازی کنید

راه‌هایی برای تقویت زبان انگلیسی

اگر بازی‌های سنتی و قدیمی مثل Scrabble حوصله‌تان را سر می‌برند، وقت آن است که بازی جدیدی مثل  “Catena”را بازی کنید.

در این بازی، باید با چند حرف آخر یک کلمه، کلمه جدید بسازید و قوانین مشخصی را دنبال کنید. برای مثال، اگر کلمه شما “permanent” است، کلمه بعدی‌تان می‌تواند “entertaining” باشد.

این بازی سطوح دشواری متفاوتی دارد و گزینه‌هایی دارد که می‌توانید با بومیان بازی کنید!

برای زبان‌آموزان سطح پیشرفته

از فهرست کلماتی که لغات سخت دارند استفاده کنید

برای کسانی که به طور جدی می‌خواهند دایره لغاتشان را گسترش بدهند، سریع‌ترین راه به خاطر سپردن فهرست کلمات است.

هر بار چند کلمه را یاد بگیرید، معنی آن‌ها را درک و سعی کنید تا جایی که می‌توانید از آن‌ها در جملات و مکالمات خود استفاده کنید.

  1. به کتاب‌های صوتی و پادکست‌ها گوش بدهید

راه هایی برای تقویت زبان انگلیسی

اینکه بتوانید به یک زبان جدید بخوانید، کار سختی نیست و نیاز به زمان زیادی ندارد، اما گوش دادن به بومیان و درک صحبت‌های آن‌ها، مهارتی است که ممکن است کمی ریسکی و زمان‌بر باشد.

این مسئله زمانی خودش را بیشتر نشان می‌دهد که با لهجه‌ای خاص، تلفظ کلمات و ویژگی‌های صدا (لحن، حجم، آهنگ) مشکل داشته باشید.

با این حال، راه حل ساده‌ای برای این مشکل وجود دارد.

برای زبان‌آموزان مبتدی

به داستان‌های کوتاه انگلیسی گوش کنید

هر چه بیشتر در معرض زبان انگلیسی باشید، بهتر می‌توانید آن را یاد بگیرید.

اگر مبتدی هستید، بهترین ایده این است که با گوش دادن به داستان‌های کوتاه انگلیسی، گوشتان را به کلمات و صداهای این زبان عادت بدهید. داستان‌های کودکان و افسانه‌های پریان مواردی هستند که با سرعتی آهسته و کلماتی ساده روایت شده‌اند و فهمیدن آن‌ها کار سختی نیست. با گوش دادن به این داستان‌ها، می‌توانید نحوه صحبت کردن مردم را بفهمید و با ساختارهای جمله و نحوه ادای آن‌ها آشنا شوید.

برای زبان‌آموزان متوسط

در اوقات فراغت به پادکست‌های مطرح و شناخته شده گوش بدهید

وقتی با زبان انگلیسی آشنا شده‌اید و می‌توانید خودتان را زبان‌آموز سطح متوسط بنامید، وقت آن رسیده است گوش دادن به محتوای انگلیسی را به عادتی روزانه تبدیل کنید. پادکست‌ها بهترین گزینه برای ایجاد این عادت هستند.

هزاران پادکست وجود دارد و می‌توانید هر کدام از آن را که خواستید، انتخاب کنید و با دنبال کردن و اشتراک کانال‌های آن‌ها، هرروز، هر هفته یا هر ماه به پادکست‌ها گوش بدهید. می‌توانید به پادکست‌هایی گوش بدهید که 15 تا 20 دقیقه‌ای هستند و وقتی به محل کار، مدرسه یا دانشگاه می‌روید به آن‌ها گوش بدهید.

یکی از مشهورترین گزینه‌ها برای گوش دادن به پادکست، وبسایت Lore است. یکی از وبسایت‌های محبوب و دوست‌داشتنی که جزئیات تاریخی در پس یک داستان خاص یا خرافه را با لحنی فوق‌العاده و جذاب روایت می‌کند.

برای زبان‌آموزان پیشرفته

رمان‌ها را به صورت کتاب‌های صوتی امتحان کنید

راه هایی برای تقویت زبان انگلیسی

اگر به اندازه کافی در مهارت شنیدن ماهر هستید و دایره لغات نسبتا گسترده‌ای دارید، می‌توانید گوش دادن به رمان‌های انگلیسی را شروع کنید.

این کتاب‌های صوتی شما را با روایت‌های طولانی آشنا می‌کند، باعث می‌شود شخصیت‌های مختلف داستان را بشناسید و با موضوع داستان پیش بروید و با زبانی که بومیان از آن استفاده می‌کنند، آشنا شوید.

یک رمان ساده گاهی خیلی بیشتر از یک مدرس یا کلاس درس مطلب برای آموزش دارد.

اگر به دنبال منبعی برای دانلود کتاب‌های صوتی هستید، وبسایت  Open Cultureیک رسانه آموزشی است که بیش از هزار عنوان کتاب دارد!

  1. برنامه‌های تلویزیونی طولانی تماشا کنید؛ ترجیحا بدون زیرنویس

بر خلاف باور والدینمان که از بچگی این مسئله را به ما گوشزد می‌کردند، تلویزیون نگاه کردن وقت تلف کردن نیست.

برنامه‌های تلویزیونی نه تنها شما را سرگرم می‌کنند، بلکه با تماشای برنامه‌های مختلف می‌توانید ببینید مردم چطور از زبان انگلیسی استفاده می‌کنند و زبان بدن، حالات صورت و رفتار کردن با دیگران به چه شکل انجام می‌شود.

 برای زبان‌آموزان مبتدی

سریال‌های «Doctor Who»، «Good Omens» یا «Sherlock» ببینید

در برنامه‌های تلویزیونی بریتانیایی، مطالب خوبی برای یادگیری وجود دارد.

می‌توانید از سریال‌ها و برنامه‌های کوتاهی مثل “Good Omens” استفاده کنید. این مجموعه فقط 6 قسمت است و “Sherlock” چند فصل است. سعی کنید آن‌ها را بدون زیرنویس ببینید و اگر واقعا قسمتی را متوجه نشدید، از زیرنویس کمک بگیرید.

اگر می‌خواهید تلویزیون دیدن و فیلم تماشا کردن را به یک عادت تبدیل کنید، سریال جذاب “Doctor Who” را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

برای زبان‌آموزان پیشرفته

کانال‌های یوتیوب یا سریال‌های آنلاین را تماشا کنید

راه هایی برای تقویت زبان انگلیسی

اگر تلویزیون تماشا کردن باب میلتان نیست و از این کار خوشتان نمی‌آید، می‌توانید کانال‌های آموزشی یا سرگرمی یوتیوب را امتحان کنید. کانالی مثل  Crash Courseانتخابی عالی است که می‌توانید درباره موضوعی خاص، مثل ستاره‌شناسی، روانشناسی یا بازی کردن مطالب زیادی یاد بگیرید.

همچنین گزینه دیگری هم وجود دارد که می‌توانید از آن استفاده کنید. کانال “The Lizzie Bennet Diaries” اقتباس جدیدی از رمان «غرور و تعصب» نوشته «جین آستن» (Jane Austen) است که گوش دادن به آن خالی از لطف نیست.

برای زبان‌آموزان پیشرفته

سریال «بازی تاج و تخت» (Game of Thrones) یا «خانه پوشالی» (House of Cards) را ببینید

در نهایت به سریال‌های تلویزیونی بلند می‌رسیم که چندین شخصیت و طرح داستانی پیچیده دارند، که باعث می‌شود مهارت‌های زبان انگلیسی را تقویت کنید.

اگر از سریال‌های قرون وسطایی و فانتزی خوشتان می‌آید، می‌توانید سریال “Game of Thrones” را ببینید. اما اگر به سیاست معاصر علاقه دارید، می‌توانید “House of Cards” را تماشا کنید.

به عنوان چالش نهایی، این سریال‌ها را بدون زیرنویس ببینید!

روش‌های تقویت مهارت‌های زبان به پایان رسیدند. نظرتان راجع به این مقاله چیست؟ فکر می‌کنید کدام روش برای شما جذاب‌تر و بهتر است؟

درس مهمی که از این مقاله می‌توان گرفت این است که همیشه یادتان باشد تنوع منابع و روش‌های یادگیری زبان، یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین نکات است. این مسئله باعث می‌شود همه چیز جذاب و چالش‌برانگیز باشد.

راه هایی برای تقویت زبان انگلیسی

اگر به کاری علاقه داشته باشید، بیشتر روی آن وقت می‌گذارید و برای یادگیری تلاش بیشتری می‌کنید. بنابراین، اگر به یادگیری زبان علاقه دارید، خودتان را وقف کنید و در کنار یادگیری زبان، سرگرمی داشته باشید و به خودتان سخت نگیرید. به ما اعتماد کنید، خیلی زود می‌توانید به درجه‌ای از مهارت و تسلط برسید که شبیه بومی‌ها از زبان انگلیسی استفاده کنید!


بیشتر بخوانید:بهترین روش برای یادگیری و تقویت لهجه بریتیش انگلیسی


 

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 2 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید