IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
همه چیز درباره آموزش زبان انگلیسی
امتیاز کاربران: 4.6/5
نویسنده: محمد اشرفی
5 آذر 1397

همه چیز درباره آموزش زبان انگلیسی

به نظر شما مهم ترین هدف یادگیری زبان چیست؟ برقراری ارتباط با دیگران؟ فقط همین؟ شما فقط برای مکالمه و حرف زدن با دیگران زبان یاد می گیرید؟ اگر از یک زبان شناس بپرسید هدف از آموزش زبان انگلیسی چیست، به شما می گوید برای اینکه در مدرسه نمره های خوب بگیرید، به دانشگاه بروید و در رشته ای که دوست دارید تحصیل کنید. اگر از یک جهانگرد که همیشه در حال سفر است و نیازی به دانشگاه رفتن و کسب نمره های خوب در مدرسه ندارد بپرسید، به شما می گوید برای اینکه با افراد بی شماری در سراسر جهان ارتباط برقرار کنید لازم است که زبان بلد باشید.

حالا من به شما می گویم چرا باید زبان بلد باشید. تقریبا برای هر کاری، از ابتدای زندگی تا روزی که از این دنیا می روید به دانستن زبان نیاز دارید. حتی گریه ای که در دوران نوزادی و کودکی کرده اید، به نوعی زبانی بوده برای آنکه بگویید گشنه اید، دلتان درد می کند یا مشکلات دیگری دارید. در دوران کودکی برای اینکه نیازهایتان را بگویید، به پدر و مادرتان ابراز علاقه کنید یا با هم سن و سال هایتان بازی کنید باید زبان بلد باشید؛ در نوجوانی برای رفتن به مدرسه، آموختن حرفه و فن، آشنایی با جهانی که در سال های بعد پیش رو دارید باید زبان بلد باشید؛ در جوانی برای دانشگاه رفتن، آشنایی با افراد جدید، ازدواج و تشکیل خانواده باید زبان بلد باشید؛ در میانسالی برای اداره یک شرکت، آغاز یک کسب و کار جدید، تربیت فرزندان و ادامه دوستی های دوران جوانی و آغاز دوستی های جدید باید زبان بلد باشید؛ در پیری برای اینکه برای نوه هایتان از دوران کودکی، نوجوانی و جوانی تان قصه تعریف کنید، برای اینکه آن ها را نصیحت کنید و برای اینکه وصیت نامه بنویسید، باید زبان بلد باشید!

زبانی که در بالا از آن صحبت کردیم، زبان مادری شماست که می تواند هر زبانی باشد: فارسی، ترکی، کردی یا هر زبان دیگری. اما در این مقاله می خواهیم درباره زبانی صحبت کنیم که یکی از زبان های زنده دنیاست و همه در سراسر جهان به عنوان زبان رسمی، زبان دوم یا زبان خارجی از آن برای برقراری ارتباط با دیگران استفاده می کنند. بله! آموزش زبان انگلیسی موضوع مقاله امروز است.

نظر شما چیست؟ زبان انگلیسی را باید در آموزشگاه های زبان یاد گرفت یا مثل جهانگردی که در بالا از او گفتیم، با سفر کردن به نقاط مختلف و حرف زدن با مردم یاد بگیریم؟

تا به حال به این مسئله فکر کرده اید که زبان انگلیسی در زندگی شما چه تاثیری دارد و اصلا چرا باید زبان انگلیسی یاد بگیرید؟

افراد زیادی هستند که از کودکی به یادگیری زبان انگلیسی علاقه دارند و به دنبال این علاقه می روند و روزی در زبان انگلیسی مهارت های لازم را کسب می کنند. اما عده زیادی هم هستند که شاید یادگیری زبان انگلیسی اولویت اول زندگی آن ها نباشد و بنا به اجبار و برای رسیدن به اهدافی مشخص زبان انگلیسی را یاد بگیرند.

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری انگلیسی ایرانمهر
دوره حضوری  آموزش زبان انگلیسی برای کودکان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

ضرورت های آموزش و یادگیری زبان انگلیسی

 • امروزه تقریبا کسی نیست که نداند زبان انگلیسی یک زبان بین المللی است. بد نیست بدانید زبان انگلیسی در 67 کشور جهان زبان رسمی است. در روابط تجاری و سیاسی به عنوان زبان رسمی یا زبان دوم استفاده می شود. به همین دلیل برای حضور در مجامع بین المللی باید زبان انگلیسی بلد باشید.
 • هر فردی می خواهد مهارت های مختلف داشته باشد. این مهارت ها تسهیل کننده زندگی فردی و اجتماعی خواهند بود. مهارت هایی مثل رانندگی، توانایی خود مدیریتی، حل مسئله و سخنوری از جمله مهارت هایی است که می توانید با دانستن آن ها زندگی راحت تری داشته باشید و حتی زندگی دیگران را راحت تر کنید. دانستن زبان خارجی، مثل زبان انگلیسی یکی از مهارت هایی است که این روزها بسیار مفید و پرکاربرد است و برای راحت تر زندگی کردن لازم است زبان انگلیسی بلد باشید.
 • از آنجایی که علم، فناوری و ارتباطات روز به روز پیشرفت می کنند، نمی توانید از این قافله جا بمانید و برای گذران عمر باید بتوانید از ابزارهای ارتباطی و رسانه ها استفاده کنید. گوشی های هوشمند، لپ تاپ و سایر وسایل برقی که برای زندگی روزمره ضروری هستند اکثرا به زبان انگلیسی هستند و برای کار کردن با آن ها باید این زبان را بلد باشید.
 • برای تربیت فرزندان و همسو و همراه بودن با نیازهای آن ها باید بتوانید در دنیای آن ها زندگی کنید. همچنین همانطور که در بالا گفته شد، برای استفاده درست از ابزارهای جدید و در زمینه تربیت فرزند، برای کمک و کنترل آن ها و استفاده از این ابزارها برای تربیت بهتر فرزندان، باید تا حدی زبان انگلیسی بدانید.
 • همه ما وارد محیط های آکادمیک شده ایم و شاید خیلی از شماها روزی برای ادامه تحصیل به این فضاها قدم بگذارید. برای انجام کارهایی مثل مقالات و پروژه ها باید تا حدی مهارت زبان انگلیسی داشته باشید و بتوانید از پس وظایفی که به شما محول می شود بربیایید. بسیاری از منابع با ارزش برای تحقیق به زبان انگلیسی هستند و مهارت درک مطلب و ترجمه به زبان انگلیسی یکی از نیازهای ضروری هر دانشجویی است.
 • بعد از فراغت از محیط های آکادمیک بدون شک قصد ورود به بازار کار خواهید داشت تا از آنچه که در دانشگاه یاد گرفته اید در دنیای واقعی و برای خدمت به دیگران استفاده کنید. یکی از شروط موفقیت و بقا در دنیای تجارت و کسب و کار، دانستن زبان انگلیسی است. امروزه تقریبا تمام مشاغل در شرکت های مختلف به نوعی با زبان انگلیسی ارتباط دارند و در پس هر کسب و کار موفق یا تجارت پرسودی، سابقه ای از زبان انگلیسی دیده می شود. برای اینکه در یک شرکت خوب استخدام شوید باید سطح مطلوبی از زبان انگلیسی داشته باشید. هر چه سطح دانشتان بالاتر باشد، مقام و سمت بالاتری کسب خواهید کرد و امکان پیشرفت شما بیشتر خواهد بود.
 • دانستن زبان دوم، مثل زبان انگلیسی روی سلامت مغز تاثیر زیادی دارد. از نظر روحی و روانی هم کسانی که علاوه بر زبان مادری خود زبان دیگری می دانند، افراد شادتر و سالم تری هستند. دانستن یک زبان دوم و استفاده از آن باعث می شود اعتماد به نفستان بالا برود و از نظر روحی حال بهتری داشته باشید. فعالیت های مغزی که هنگام یادگیری زبان انگلیسی در بدن رخ می دهد باعث می شود از بروز بسیاری از بیماری های مربوط به مغز جلوگیری شود و در سنین بالاتر این سلامتی نمود پیدا می کند.

نظر جمعی درباره مهارت و تسلط در زبان انگلیسی این است که ابتدا تئوری زبان انگلیسی را در آموزشگاه ها و محیط های آکادمیک یاد بگیرید و بعد با تمرین و تقویت، بتوانید به راحتی و روان به زبان انگلیسی صحبت کنید. متاسفانه در کشور ما در سیستم آموزش مدارس، مهارت مکالمه کمترین اهمیت را دارد و روش های سنتی آموزش زبان انگلیسی یعنی آموزش گرامر، نوشتن و خواندن است که اهمیت و جایگاه ویژه دارد و دانش آموزان صرفا زبان می خوانند تا نمره قبولی بگیرند.

هدف ما از این مقاله این است که راهکارهایی برای تقویت زبان انگلیسی را به شما بگوییم، بهترین روش های یادگیری زبان را معرفی کنیم، با توجه به زندگی در عصر تکنولوژی و پیشرفت روش های نوین یادگیری و آموزش زبان انگلیسی، اپلیکیشن های مفید و ضروری را به شما معرفی کنیم و از بین آن ها بهترین اپلیکیشن را انتخاب کنیم. همچنین مفتخر هستیم شبکه های اجتماعی آموزشگاه زبان ایرانمهر را به شما معرفی کنیم که برای آموزش زبان انگلیسی و ارتباط برقرار کردن با زبان آموزان تمام تلاش خود را کرده تا بهترین باشد و با مطالب به روز و محتوای جذاب، آموزش زبان انگلیسی را به تجربه ای دوست داشتنی برای زبان آموزان تبدیل کند.

راهکارهایی برای تقویت زبان انگلیسی

برای کسانی که زبان انگلیسی یاد می گیرند یا تصمیم دارند این زبان را وارد زندگی شان کنند، هیچ چیز دلنشین تر از این نیست که به راحتی و بدون هیچ زحمتی این زبان را یاد بگیرند و به سرعت پیشرفت کنند. اما آیا چنین چیزی عقلانی و امکان پذیر است؟ باید بگوییم با اینکه یادگیری هر مهارتی نیاز به پشتکار، تلاش و تمرین دارد، اما با رعایت مواردی می توان روند یادگیری و تسلط به هر مهارتی را بهبود داد. زبان انگلیسی هم یکی از مهارت هایی است که می توانید با راهکارهایی که به شما داده می شود سریع تر و راحت تر در آن پیشرفت کنید.

البته به یاد داشته باشید، برای خبره شدن در زبان انگلیسی، باید به چهار مهارت listening،  speaking، Writing‌ و reading‌ مسلط شوید. هر کدام از این‌ها مراحل آموزشی خاصی در بر داشته و با عناوین آموزش مکالمه به زبان انگلیسی (speaking)، آموزش مهارت شنیداری به زبان انگلیسی (listening)، آموزش مهارت نوشتن در زبان انگلیسی(writing) و آموزش مهارت خواندن متن‌ها به زبان انگلیسی (reading). از تمام این‌ها گذشته، به مقوله‌ای می‌رسیم به نام تقویت تلفظ، لهجه و pronunciation  زبان انگلیسی که هر کدام، شامل کلاس‌های آموزشی، پکیج‌ها و ویدیوهای مختلفی می‌شوند.

در ادامه چند راه کلی را به شما معرفی می کنیم که می توانید به فرآیند یادگیری زبان انگلیسی سرعت ببخشید و این موارد در واقع جزو بهترین روش های یادگیری زبان انگلیسی است.

همه چیز درباره آموزش زبان انگلیسی

روش‌های تقویت و آموزش مکالمه به زبان انگلیسی

 • ویدیو تماشا کنید، فیلم ببنید، تلویزیون نگاه کنید

امروزه زبان شناسان و مدرسان به این نتیجه رسیده اند که بهترین راه یادگیری زبان انگلیسی تماشای فیلم و ویدیو است؛ چرا که با مدل صحبت کردن انگلیسی زبان ها و کلمات و اصطلاحات آن ها آشنا می شوید و می توانید مثل یک بومی انگلیسی صحبت کنید. وقتی بتوانید مثل یک بومی انگلیسی زبان صحبت کنید، یعنی همزمان هم مهارت listening و هم مهارت speaking را تقویت کرده‌اید.

پیشنهاد ما: کارتون The Simpsonsو انیمه‌های دوبله شده به زبان انگلیسی

به یاد داشته باشید، فیلم دیدن به زبان انگلیسی راه و رسم خودش را دارد. اگر می‌خواهید جنبه‌ی آموزشی داشته باشد، ابتدا یک بار فیلم را دوبله شده تماشا کنید. سپس، فیلم را با زیرنویس انگلیسی ببینید تا رفته رفته با تلفظ و املای کلمات آشنا شوید. این کار خود به خود سرعت شما را در درک مطلب، مکالمه و listening بالاتر می‌برد. اما حواستان باشد، چشمتان را تنبل نکنید. اجازه ندهید که زیرنویس شما را تنبل کند. بعد از تماشای چند بار با زیرنویس، باید فیلم را بدون زیرنویس تماشا کنید. اگر فیلمی از اصطلاحات و جملات غنی و بسیار خوبی استفاده می‌کند، چند بار همان را تماشا کنید تا کاملا در درک مفاهیم آن، قوی شوید.

برای تماشای برنامه‌های تلویزیونی، می‌توانید از اپلیکیشن‌های آموزشی متفاوتی استفاده کنید تا هزاران هزار فیلم و TV Shows بازیگر مورد علاقه‌ی خود را تماشا کرده و همزمان، به تمرین زبان انگلیسی نیز بپردازید.

 • تا جایی که نفس دارید با خودتان انگلیسی حرف بزنید

خیالتان راحت باشد! کسی فکر نمی کند شما دیوانه شده اید. برای اینکه اعتماد به نفس داشته باشید و بتوانید در مقابل دیگران هم انگلیسی صحبت کنید، لازم است ابتدا با خودتان تمرین کنید و انقدر این کار را تکرار کنید تا دیگر ترسی از انگلیسی حرف زدن نداشته باشید. جلوی آینه، هنگام آشپزی، ظرف شستن، لباس اتو کردن، رانندگی کردن یا پیاده روی کردن با خودتان انگلیسی صحبت کنید. صدای خودتان را ضبط کنید و هر بار از شنیدن حرف های خودتان و پیشرفتی که کرده اید، کیف کنید.

 • با دوستانتان انگلیسی صحبت کنید

هیچ راهی بهتر از این نیست که با بومیان انگلیسی زبان صحبت کنید تا زبانتان تقویت شود. بودن در محیط های انگلیسی زبان یکی از راهکارهای قطعی و تضمینی برای یادگیری زبان انگلیسی است. این موقعیت برای همه وجود ندارد و عده کمی هستند که می توانند به کشورهای انگلیسی زبان سفر کنند. پس چه باید کرد؟ یکی از بهترین راه ها، صحبت کردن با دوستان یا کسانی است که زبان انگلیسی را می دانند. با دوستانتان در محیط کار درباره موضوعی به زبان انگلیسی صحبت کنید یا حرف های روزمره تان را به زبان انگلیسی بیان کنید. این کار باعث می شود با عبارات و کلمات جدید آشنا شوید؛ چون هر کس سبک مخصوصی در صحبت کردن دارد و با صحبت کردن و تبادل نظر با دیگران می توانید بفهمید ایراد کارتان کجاست.

خب، وقتی ایراد کارمان را فهمیدیم، دقیقا سراغ تقویت چه مهارتی برویم؟ خب، به این فکر کنید که دقیقا در چه چیزی مشکل دارید؟ در فهمیدن و درک صحبت‌ها، یا نحوه‌ی تلفظ آن‌ها؟ برای هر کدام، روش‌های آموزشی بسیار زیادی وجود دارد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

همه چیز درباره آمــوزش زبان انگلیسی

آموزش listening  (مهارت شنیداری) به زبان انگلیسی

آموزش مهارت listening پروسه‌های متفاوتی داشته و اگر با آگاهی کامل، شروع به یادگیری کنید، به خوبی می‌توانید این مهارت را تقویت نمایید. یادگیری زبان انگلیسی، مستلزم توانایی listening‌ است. چون تا وقتی صورت مسئله را ندانید، نمی‌توانید به خوبی به آن پاسخ دهید. پس اگر چیزی را که می‌شنوید را درست متوجه نشوید، چطور می‌خواهید به آن پاسخ دهید؟

 • گوش دهید، گوش دهید، گوش دهید!

روش‌های زیادی برای تقویت مهارت listening وجود دارد که یکی از آن‌ها، استفاده از سخنرانی‌های TED Talks است. در این مجموعه سخنران‌های بومی انگلیسی زبان راجع به هر موضوعی صحبت می‌کنند و با انتخاب سطح خود و گوش دادن به آن‌ها، هم اطلاعات عمومی‌ شما بالاتر می‌رود هم به خوبی مهارت listening، تقویت می‌شود.

 • رادیو به زبان انگلیسی گوش بدهید

برای کسانی که شاغل هستند و وقت زیادی برای تمرین ندارند، گوش دادن به موزیک های انگلیسی و رادیو یکی از راه های مفید و موثر در یادگیری زبان انگلیسی است. در راه رفتن به محل کار، صبح ها هنگام صرف صبحانه یا عصرها که از محل کار به خانه برمی گردید، می توانید به رادیو انگلیسی زبان، پادکست ها و آهنگ های انگلیسی گوش بدهید. حتی وقتی در خانه در حال آشپزی هستید یا ظرف می شویید هم می توانید به این رسانه های صوتی انگلیسی گوش بدهید.

پیشنهاد ما: BBC.co.uk، NHK World، VOA News

 • پادکست را فراموش نکنید

هرگز پادکست را فراموش نکنید. گوینده‌ی پادکست‌های زبان انگلیسی با لحنی جذاب و پر انرژی، موضوعی جالب را روایت می‌کنند. علاوه بر اینکه اطلاعات عمومی شما بالاتر می‌رود، با نحوه‌ی صحیح تلفظ کلمات و جملات، آشنا می‌شوید. پادکست‌ها موضوعات گسترده‌ای را پوشش می‌دهند و خوبی آن‌ها نسبت به رادیو این است که می‌توانید بر اساس سلیقه‌ی خود، پادکست مدنظرتان را انتخاب کنید.

یادگیری تلفظ لغات انگلیسی

آموزش تلفظ زبان انگلیسی

در مقوله‌ی مکالمه و listening‌ به زبان انگلیسی، شاید یکی از مهم‌ترین نکات، تلفظ صحیح کلمات و عبارات باشد. تا وقتی که تلفظ صحیح لغات را ندانید، اصلا نمی‌توانید تشخیص دهید چه کلمه‌ای بیان شده است. شاید اگر کلمه‌ را به صورت نوشتاری ببینید، معنا و مفهومش را سریعا بفهمید، اما اگر تلفظ آن را بلد نباشید، در یک مکالمه حسابی به مشکل می‌خورید. پس بهتر است برای تقویت تلفظ زبان انگلیسی، هرچه سریع‌تر اقدام کنید.

پیشنهاد ما: سایت YouGlish

به محض جستجوی این کلمه در موتور جستجوی گوگل، با عنوان ویدیوهای آموزشی این سایت برخورد می‌کنید که در آن‌، اساتید بومی انگلیسی زبان سعی دارند به شما تلفظ صحیح یک کلمه را آموزش دهند. تلفظ صحیح کلمات، از تلفظ صحیح حروف آغاز شده و بهتر است از صفر تا صد این پروسه را دنبال کنید تا خانه از پای بس، ویران نشود!

نکته: تلفظ با لهجه یا (accent) کاملا متفاوت است. قبل از اینکه دغدغه‌ی خود را لهجه‌ی آمریکایی یا بریتیش قرار دهید، به این فکر کنید که چگونه تمام لغات را صحیح تلفظ کنید و از لهجه‌ی فارسی در انگلیسی، فاصله بگیرید. رفته رفته بعد از اینکه با تلفظ صحیح تمام کلمات آشنا شدید، روی لهجه‌ی خود بیشتر کار کنید. توصیه می‌کنیم ابتدا لهجه‌ی امریکایی که کمی آسان‌تر است را آموخته و کلمات را بر اساس تلفظ صحیح آمریکایی بیاموزید. سپس، سراغ لهجه‌ی شیرین بریتیش بروید.

آموزش لهجه‌ی آمریکایی و آموزش لهجه‌ی بریتیش

برای تقویت و آموزش لهجه‌ی آمریکایی و بریتیش، هم از طریق فیلم اقدام کنید هم کلاس‌های آموزشی. لهجه را شوخی نگیرید. در هر صورت، اگر هدف بزرگتری در سر دارید و می‌خواهید شبیه یک بومی زبان صحبت کنید، نباید فقط به فیلم‌ها اکتفا کنید. با شرکت در کلاس‌های آموزش لهجه‌ی آمریکایی، معلم به خوبی به شما نحوه‌ی تلفظ صحیح را از حروف گرفته تا انواع لغات، می‌آموزد.

به یاد داشته باشید، قبل از اینکه لغات بیشتری را با تلفظ غلط حفظ کنید، باید تلفظ و لهجه‌ی انگلیسی را به خوبی یاد بگیرید. از ما به شما نصیحت، فنوتیک خوانی و فنوتیک نویسی هیچ کمکی نمی‌کند. تا وقتی لغت صحیح را نشنوید و با تلفظ‌ آن آشنا نشوید، تضمینی نیست که با خواندن فنوتیک‌های دیکشنری، تلفظ و لهجه‌ی زبان انگلیسی یاد بگیرید! اگر قرار بود هر کسی با خواندن فنوتیک‌ها، لهجه و تلفظ صحیح بیاموزد، پس تمام دانش‌آموزان دبیرستانی باید در زبان انگلیسی خبره بوده و با خواندن فنوتیک‌های کتاب‌ زبان انگلیسی مدارس، مثل یک بومی انگلیسی زبان صحبت کنند!

-اما وقتی مشکلاتمان با تلفظ و لهجه تمام شد، چگونه لغت بیشتری حفظ کنیم؟

آموزش لغات به زبان انگلیسی

شاید باورتان نشود، ولی حتی حفظ لغات نیز به یک آموزش درست حسابی نیاز دارد. بنابراین، به دیکشنری خود نچسبید و برای حفظ لغات از روش‌های بهتری استفاده کنید. روش‌هایی که به شما کمک می‌کند دیگر معنی کلمات از یادتان نرود.

پیشنهاد ما: حفظ معنی لغات در جمله، یادگیری 5000 لغت رایج در زبان انگلیسی، به خاطر سپردن لغات و اصطلاحات با عکس‌ها و تصاویر مختلف، یادگیری لغات با ضرب المثل‌های مختلف

سعی کنید از دیکشنری‌هایی مثل دیکشنری معتبر Longman استفاده کنید تا بتوانید از مثال‌های ساده و روان آن برای حفظ لغات، استفاده کنید. تا زمانی که به سادگی از روی حفظ لغات رد شده و سعی کنید فقط معادل فارسی آن را در ذهنتان بگنجانید، نمی‌توانید به خوبی از آن‌ها استفاده کرده یا برای مدت طولانی، به خاطر بسپارید.

همه چیز درباره آموزش زبان انگلیسی

 • گرامر و کلمات انگلیسی را با روش های آنلاین یاد بگیرید

همه ما نیاز داریم هر روز، حتی شده مدت کوتاهی زبان انگلیسی را تمرین کنیم. اغلب گرامر و لغت مواردی هستند که زودتر فراموش می شوند و نیاز به تمرین بیشتری دارند. فکر نکنم کسی باشد که دوست داشته باشد دیکشنری های سنگین و قطور و کتاب های رنگارنگ گرامر را با خود اینطرف آنطرف بکشد. تکنولوژی برای همه چیز راه حلی دارد. وبسایت ها و اپلیکیشن های آنلاین که برای تمرین و یادگیری گرامر و لغت طراحی شده اند، به کمک زبان آموزان آمده و می توانید همیشه و همه جا از آن ها استفاده کنید.

پیشنهاد ما: British Council: Learn English، Free English Study

آموزش مهارت reading در زبان انگلیسی

هرچه بیشتر بخوانید، بیشتر می‌آموزید. یکی از امتیازات خبره شدن در زبان انگلیسی، امکان خواندن رمان‌ها و کمیک‌های کلاسیک و ترجمه نشده است. در حقیقت، با خواندن یک متن به زبان انگلیسی، همزمان مهارت writing شما نیز تقویت می‌شود. با تقویت مهارت reading می‌توانید رفته رفته سرعت درک مطلب خود را بالاتر ببرید و از زبان انگلیسی در شغل‌های مختلف، بهره‌مند شوید.

اگر با روش‌های اصولی به تقویت مهارت‌های زبان انگلیسی پرداخته باشید، به راحتی می‌توانید یک متن را بلند خوانده و نهایتا از آن در انواع و اقسام مشاغل و فعالیت‌ها استفاده کنید. همچنین، به همان میزان که listening‌ رو Speaking تاثیر می‌گذارد، مهارت reading نیز روی مهارت Writing و گرامر، تاثیر گذاشته و هرچه بیشتر متن‌ها را به زبان انگلیسی مطالعه کنید، ساختار‌های صحیح‌تری در ذهنتان جای می‌گیرد.

برای تقویت مهارت reading به شما روش‌های متفاوتی را توصیه می‌کنیم تا به کمک آن‌ها بتوانید به خوبی از پس این مهارت، بربیایید:

 • محتوایی بخوانید که برایتان جذاب است؛ چیزی را از سر اجبار نخوانید

اگر در گوگل یا هر موتور جستجوی دیگر عبارت English Learning را تایپ کنید، احتمالا منابعی که در اختیارتان قرار می گیرد از موهای سرتان بیشتر است. محتوایی که به زبان انگلیسی در اینترنت یا در دنیای واقعی وجود دارد، بسیار متنوع است و حق انتخاب زیادی به شما می دهد. برای اینکه آموزش و یادگیری زبان انگلیسی برایتان خوشایند باشد و کتاب ها و تمرین ها خسته کننده و عادی نشود؛ محتوایی را انتخاب کنید که برایتان جذاب باشد. موضوعاتی که مورد علاقه شما باشد، باعث می شود با انگیزه و رغبت بیشتری انگلیسی یاد بگیرید. همچنین خواندن مطالبی که دوست دارید باعث می شود کلمات و عبارات مورد نظرتان سریع تر و راحت تر در ذهنتان ثبت شود و موضوع را راحت تر درک کنید.

پیشنهاد ما: وبسایت FluentU

در این وب سایت از شیر مرغ تا جان آدمیزاد پیدا می‌شود. این وبسایت دریایی از مطالب به زبان انگلیسی است و راجع به هر نکته و مهارتی، یک مقاله‌ی بی عیب و نقص دارد. این سایت با بیانی شیوا و صریح، به شما در تقویت مهارت reading کمک می‌کند.

 • دفتر خاطرات یا وبلاگ انگلیسی داشته باشید

یکی دیگر از راه های موثر برای یادگیری زبان انگلیسی این است که به انگلیسی بنویسید. این کار، هم اوقات فراغتتان را پر می کند، هم از شما یک حرفه ای می سازد. نوشتن باعث می شود به زبان انگلیسی فکر کنید. نوشتن فعالیتی آرامبخش است که می توانید با داشتن یک دفتر خاطرات یا وبلاگ زبان انگلیسی را به طور مستمر تمرین کنید. با نوشتن اوضاع گرامر و لغتتان بهتر می شود و می توانید به مرور زمان ایرادهای خودتان را بفهمید و آن ها را اصلاح کنید.

پیشنهاد ما: lang-8؛ در این وبسایت می توانید متن هایی که نوشته اید را در اختیار بقیه قرار بدهید تا درباره نوشته شما نظر بدهند و اگر ایرادی داشت آن ها را اصلاح کنند.

همه چیز درباره آموزش زبان انگلیسی

 • کتاب بخوانید! کتاب بخوانید!

خواندن کتاب یکی از مهم ترین، موثرترین و رایج ترین روش های یادگیری و تقویت زبان انگلیسی است. در اوقات فراغتتان یا شب ها قبل از خواب چند صفحه کتاب یا مجله به زبان انگلیسی بخوانید. کلمات جدید را جایی یادداشت کنید و فردای آن روز معنی و کاربرد آن ها را در جمله یاد بگیرید. باز هم تکرار می کنم! کتابی را انتخاب کنید که مورد علاقه تان است.

پیشنهاد ما Harry Potter ، Steve Jobs، Charlie and the Chocolate Factory

ممکن است حین خواندن یک متن به زبان انگلیسی، معنی برخی از لغات را ندانید. در این مواقع، دیکشنری را کنار گذاشته و این لغات را نادیده بگیرید. خود به خود بعد از خواندن چند خط، معنی آن را درک خواهید کرد. به شما قول می‌دهیم که اینگونه، به یک مترجم زبان انگلیسی قهار نیز تبدیل می‌شوید. پس اصلا از اینکه معنی لغتی را نفهمید، نترسید و به خواندن همواره ادامه دهید.

 • از اپلیکیشن های یادگیری زبان انگلیسی استفاده کنید

این روزها همه ما یک گوشی هوشمند داریم که متاسفانه اغلب اوقات فراغتمان را به گشت و گذار در شبکه های اجتماعی و صفحاتی می گذرانیم که شاید فایده ای برای ما نداشته باشند، عده ای هم بیشتر اوقات به بازی کردن با گوشی موبایلمان باتری آن را خالی می کنیم و دلمان خوش است بلدیم از تکنولوژی استفاده کنیم. بگذارید با شما صادق باشم! اگر ندانید از اینترنت یا گوشی موبایلتان برای پیشرفت و یادگیری استفاده کنید، در واقع چیزی از تکنولوژی و علم نمی دانید. تا چند سال گذشته مجموعه های آموزش زبان انگلیسی روی سی دی یا دی وی دی بودند و باید فلان سی دی را در فلان روز گوش می دادید یا فلان قدر پول به حساب کسی واریز می کردید تا پکیج آموزش زبان را برای شما بیاورند. اما همه می دانیم هیچکدام از این روش ها جواب نمی داد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و گوشی های هوشمند، نرم افزارهای زیادی وارد بازار شده اند که بسیاری از آن ها رایگان هستند و می توانند با شیوه ای جدید و لذت بخش به شما زبان انگلیسی یاد بدهند.

پیشنهاد ما: اپلیکیشن های Duolingo، Memrise، Busuu، Babbel

 • بازی کنید، اما به زبان انگلیسی

بازی کردن برای همه جذاب است. چرا از راه بازی کردن که کار مورد علاقه مان است زبان انگلیسی یاد نگیریم؟ وقتی صحبت از آموزش و یادگیری زبان انگلیسی می شود، هیچ کس حتی به بازی های گوشی های موبایل یا بازی های رایانه ای فکر هم نمی کند. اما بازی های گروهی یا یک نفره می توانید تاثیر بسزایی در یادگیری و تقویت زبان انگلیسی داشته باشد.

همه چیز درباره آموزش زبان انگلیسی

پیشنهاد ما: World of Warcraft، Final Fantasy

شبکه های اجتماعی؛ راهی جذاب برای یادگیری زبان انگلیسی

چرا همیشه باید برای دیدن عکس بازیگران، اخبار داغ هالیوودی یا ویدیوهای خنده ها از اینستاگرام، تلگرام، فیسبوک یا توییتر استفاده کنید؟ چرا به دنبال این نباشید که از این شبکه های مجازی برای یادگیری زبان انگلیسی بهره ببرید؟ یکی از راه های جذاب و سرگرم کننده برای یادگیری و تقویت زبان انگلیسی استفاده از شبکه های مجازی است. آموزشگاه زبان ایرانمهر، با تیمی متشکل از متخصصان در زمینه تولید محتوای جذاب آموزشی و گرافیست های خلاق با ایده پردازی ها و طراحی های بی نظیر، تمام تلاش خود را می کنند تا آموزش زبان انگلیسی را به تجربه ای لذتبخش تبدیل کنند. این موسسه آموزشی در اینستاگرام، فیسبوک، تلگرام، توییتر و لینکدین دارای صفحات رسمی و فعال است که با تولید محتوای آموزشی و سرگرم کننده همراه شما زبان آموزان عزیز است. با دنبال کردن صفحات ما در شبکه های اجتماعی، اوقات فراغتتان را مفید بگذرانید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.


بیشتر بخوانید:آموزش مکالمه زبان انگلیسی از صفر تا صد با 90 درس رایگان


چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
4.6 از 5 از 9 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

 1. زهرا
  10 آبان 1402
  پاسخ دادن

  سلام وقتتون بخیر لطفا به سوالم پاسخ بدید🙏
  من می خوام که بعدا زبان رو تدریس کنم میخواستم بدونم بنظرتون بهتره دانشگاه زبان رو برم یا اینکه با رفتن به کلاس و گرفتن مدرک آموزشگاهی یا گرفتن مدرک آیلتس میتونم تدریس کنم؟
  بنظرتون کدوم راه رو برم؟
  برای دانشگاهم اگه برم به صورت آزاد و بدون کنکور میرن.

  • ایرانمهر
   10 آبان 1402
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر شما میتوانید جهت راهنمایی بیشتر در زمینه آموزش فرم مشاوره رایگان از سایت را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهند .
   https://iranmehrcollege.com/advice-booking/

 2. دیانا قربانی
  25 اسفند 1397
  پاسخ دادن

  به کارگیری اعضای مختلف بدن در یادگیری زبان انگلیسی روش بسیار مفیدی است. هرچقدر که زبان‌آموزان بیشتر حرکت کنند، اطلاعات را ساده‌تر دریافت می‌کنند و بهتر و سریع تر مفهوم درس را درک می‌کنند.
  فرآیند یادگیری و اکتساب بچه ها سه مرحله ساده را طی می‌کند. آنها لغات و قواعد را هنگام استفاده یاد می‌گیرند. و آنگاه می‌توانند هر زمان به سوالات شما پاسخ دهند. و در نهایت قادر خواهند بود که با استفاده از این قواعد و جملات زبان تولید کنند.

  • آموزشگاه ایرانمهر
   25 اسفند 1397
   پاسخ دادن

   با سپاس از شما

 3. احمد
  25 اسفند 1397
  پاسخ دادن

  حاضرید با بازی ها، انگلیسی یاد بگیرید و با شیوه ای سرگرم کننده مهارت هایتان را تقویت کنید؟بازی ها در واقع یک ابزار موثر برای آموزش زبان انگلیسی هستند که زبان آموزان می توانند برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی از آن ها استفاده کنند.
  بازی های زیادی ساخته شده اند، از بازی های رومیزی (board games) گرفته تا بازی های کامپیوتری، همیشه برای کسی که به کودک درونش اهمیت می دهد بازی مناسبی وجود دارد.

  • آموزشگاه ایرانمهر
   25 اسفند 1397
   پاسخ دادن

   با سپاس از شما

 4. امید
  25 اسفند 1397
  پاسخ دادن

  نظر جمعی درباره مهارت و تسلط در زبان انگلیسی این است که ابتدا تئوری زبان انگلیسی را در آموزشگاه ها و محیط های آکادمیک یاد بگیرید و بعد با تمرین و تقویت، بتوانید به راحتی و روان به زبان انگلیسی صحبت کنید. متاسفانه در کشور ما در سیستم آموزش مدارس، مهارت مکالمه کمترین اهمیت را دارد و روش های سنتی آموزش زبان انگلیسی یعنی آموزش گرامر، نوشتن و خواندن است که اهمیت و جایگاه ویژه ای دارد و دانش آموزان صرفا زبان می خوانند تا نمره قبولی بگیرند.

  • آموزشگاه ایرانمهر
   25 اسفند 1397
   پاسخ دادن

   با سپاس از شما

 5. فرزانه
  25 اسفند 1397
  پاسخ دادن

  راه های زیادی برای یادگیری مکالمه زبان انگلیسی وجود دارد. شرکت در کلاس های گروهی و خصوصی یا جلسات بحث آزاد، راه های سنتی و استفاده از نرم افزارها و روش های آنلاین، روش مدرن و جدید یادگیری زبان است.
  چرا آموزش و یادگیری زبان انگلیسی؟
  • هر فردی می خواهد مهارت های مختلف داشته باشد. این مهارت ها تسهیل کننده زندگی فردی و اجتماعی خواهند بود. مهارت هایی مثل رانندگی، توانایی خود مدیریتی، حل مسئله و سخنوری از جمله مهارت هایی است که می توانید با دانستن آن ها زندگی راحت تری داشته باشید و حتی زندگی دیگران را راحت تر کنید. دانستن زبان خارجی، مثل زبان انگلیسی یکی از مهارت هایی است که این روزها بسیار مفید و پرکاربرد است و برای راحت تر زندگی کردن لازم است زبان انگلیسی بلد باشید.

  • آموزشگاه ایرانمهر
   25 اسفند 1397
   پاسخ دادن

   با سپاس از شما

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید