IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
نکات انگلیسی برای متکلمان زبان‌های خارجی
امتیاز کاربران: 3/5
نویسنده: محمد اشرفی
21 مهر 1398

نکات انگلیسی برای متکلمان زبان‌های خارجی

شما یک فارسی‌زبان هستید که در حال یادگیری زبان انگلیسی است و شاید به تازگی یا از مدت‌ها قبل یادگیری این زبان را شروع کرده‌اید. احتمالا همه شما می‌دانید اگر راه اشتباهی را برای یادگیری زبان انتخاب کنید، این فرآیند می‌تواند به روندی ترسناک و ناامیدکننده تبدیل شود و در نهایت به شکست بیانجامد.

فقط زبان فارسی نیست، اگر زبان مادری‌تان انگلیسی نباشد و به هر زبان دیگری صحبت کنید، این اتفاق ممکن است بیفتد.

با همه این‌ها، مهم‌ترین و بنیادی‌ترین ابزار شما برای ارتباط برقرار کردن با دیگران زبان است و نه تنها کلمات، که لحن‌ها و آهنگ‌های مختلف در کلام هم از اهمیت زیادی برخوردار است.

برای مثال، قوانین گرامر مثل استفاده از وجه گذشته کامل و دیگر اقسام فعل ممکن است در ابتدای یادگیری زبان کاملا ترسناک و پیچیده به نظر برسند.

همچنین ممکن است ساخت یک عبارت و بعد از آن جمله که معنی مشخص و واضحی داشته باشد، چه در کلام و چه در نوشتار، برای شما سخت و عذاب‌آور باشد.

بعد از آن نوبت به مباحث و استثنائات گیج‌کننده و اصطلاحات عامیانه و کوچه خیابانی می‌رسد که به این بحران اضافه می‌شود. مباحثی مثل ضرب‌المثل‌ها، اصطلاحات یا عبارات خاصی که بر اساس متن و محتوایی که در آن استفاده می‌شوند، معنای متفاوتی دارند.

این قصه سر دراز دارد.

با این حال، با وجود چالش‌هایی که هر غیرانگلیسی‌زبان برای یادگیری زبان انگلیسی با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کند، می‌توانید از این سفر (یادگیری زبان) لذت ببرید. در این مقاله نکات و توصیه‌هایی برای شما داریم که می‌تواند این پیچیدگی و ابهام را ساده‌تر کند.

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری آموزش زبان انگلیسی برای کودکان آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان
دوره های آنلاین آموزش آنلاین زبان انگلیسی برای کودکان آموزش آنلاین زبان انگلیسی برای نوجوانان آموزش آنلاین انگلیسی برای بزرگسالان
دوره های خصوصی آموزش خصوصی زبان انگلیسی برای کودکان آموزش خصوصی زبان انگلیسی برای نوجوانان آموزش خصوصی انگلیسی برای بزرگسالان
دوره های خصوصی آنلاین آموزش خصوصی آنلاین زبان انگلیسی برای کودکان آموزش خصوصی آنلاین زبان انگلیسی برای نوجوانان آموزش خصوصی آنلاین انگلیسی برای بزرگسالان

مطالعه مداوم داشته باشید

فرقی نمی‌کند یک تابلو در خیابان باشد، روزنامه صبح امروز باشد یا مقاله‌ای که در اینترنت آن را پیدا کردید؛ زمان بگذارید تا جمله‌های انگلیسی را بخوانید و به راهتان ادامه بدهید.

همچنین می‌توانید از نزدیک‌ترین کتابخانه به محل زندگی‌تان، کتابی بگیرید و هر روز چند دقیقه را به مطالعه اختصاص دهید تا در زیبایی‌ها و کلمات جذاب انگلیسی غرق شوید.

خودتان را عادت بدهید هر روز چند دقیقه به زبان انگلیسی مطالعه کنید تا بتوانید از آن در زندگی روزمره و بعد‌ها در مکالمه با دیگران استفاده کنید. اگر این کار را به درستی و با تعهد کامل انجام دهید، مطمئن باشید خیلی زود متوجه می‌شوید در حال تسلط به زبان انگلیسی هستید.

مثل گزینه بالا، حتما یک دیکشنری همراهتان باشد تا بتوانید معنی کلمات را راحت و سریع پیدا کنید. سعی کنید دیکشنری انتخابی‌تان گزینه‌ای کامل باشد تا تمام کلمات (قدیمی و جدید) را پوشش بدهد. همچنین می‌توانید از دیکشنری‌های آنلاین استفاده کنید و به گنجینه بی‌پایانی از توضیحات، مثال و ریشه و پیشینه کلمات دسترسی پیدا کنید. همچنین می‌توانید اپلیکیشن‌های موبایل را روی گوشی هوشمند یا تبلت خود نصب و از آن‌ها استفاده کنید.

باور کنید یا نه، ترجمه می‌تواند روشی عالی برای تبدیل شما از بومی غیر انگلیسی‌زبان به زبان‌آموز زبان انگلیسی باشد.

مکالمه و لغات کاربردی انگلیسی

فعالانه یاد بگیرید

حالا، در کنار دروس کتاب‌های گرامر، می‌توانید با بومیان انگلیسی‌زبان یا غیر انگلیسی‌زبان در کشورهای دیگر یا کشور خودتان مکالمه کنید.

صحبت کردن با هر دو گروه بالا، مزایای خودش را دارد. برای مثال، مکالمه با دوستانی که بومی انگلیسی‌زبان نیستند، می‌تواند اعتماد به نفس شما را بالا ببرد و بتوانید از هم درس بگیرید. همچنین کسانی که بومی انگلیسی‌زبان نیستند با سرعت کمتری صحبت می‌کنند و به همین دلیل می‌توانید صحبت‌های آن‌ها را بهتر متوجه شوید و حتی در بعضی موارد آن‌ها را اصلاح کنید.

از طرف دیگر، بومیان انگلیسی‌زبان شما را به چالش می‌کشند و به شما کمک می‌کنند ارتباطات قوی‌تری با زبان انگلیسی برقرار کنید. نه تنها این افراد شما را تشویق می‌کنند قوانین و اصطلاحات آن‌ها را بهتر بفهمید، بلکه باعث می‌شود در اجتماع بومیان قرار بگیرید و کلمات و عباراتی را که بومیان به طور روزمره از آن‌ها استفاده می‌کنند، بهتر بشناسید و یاد بگیرید.

یکی دیگر از راه‌های یادگیری فعال، ترکیب درس‌های زبان انگلیسی با زندگی روزمره است. از یک کلمه یا عبارت در روز شروع کنید و در صحبت‌های معمولی روزمره هم از آن استفاده کنید.

همچنین می‌توانید وقتی در حال تماشای تلویزیون هستید هم فرآیند یادگیری را ادامه دهید. فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی را انتخاب کنید که به زبان انگلیسی هستند و زیرنویس انگلیسی را هم فعال کنید تا بتوانید دیالوگ‌های شخصیت‌ها و داستان فیلم را بفهمید.

کسانی که یادگیری فعال زبان انگلیسی را جدی می‌گیرند، هنگام تماشای فیلم یادداشت‌برداری می‌کنند و در دفتر مخصوصی نکات گرامری و کلماتی را که معنای آن‌ها را نمی‌دانند یادداشت می‌کنند.

علاوه بر این، می‌توانید دفتر خاطرات یا وقایع روزمره داشته باشید و همه چیز را به زبان انگلیسی بنویسید. صرف نظر از رویکردی که دارید، استفاده از زبان انگلیسی در زندگی روزمره می‌تواند به شما کمک کند مهارت‌های مختلف را تقویت کنید.

با پشتکار تمرین کنید

در نهایت، درست مثل انجام هر کار دیگری، پشتکار و تلاش، کلید اصلی یادگیری زبان و در نهایت تسلط در مهارت‌های آن است. ممکن است امروز فقط چند کلمه انگلیسی بلد باشید، اما هر روز، فرصت تازه‌ای برای یادگیری کلمات جدید است. یادتان باشد کمی پیشرفت در هر روز می‌تواند شما را به هدفتان نزدیک و نزدیک‌تر کند.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که یادگیری باید خاضعانه باشد و بتوانید از اشتباهاتتان درس بگیرید. ممکن است گاهی اشتباه گرامری داشته باشید، کلمه‌ای را غلط تلفظ کنید یا عبارتی را به کار ببرید که به منظور شما ربطی ندارد.

تمام این مسائل، عادی هستند و می‌توانید از اشتباهاتتان درس بگیرید و به پیشرفت فکر کنید. با تصور اینکه بهترین مدرس و معلم خودتان هستید، اشتباهات و نقاط ضعف خودتان را بهتر می‌شناسید و می‌توانید دفعات بعد آن‌ها را بهتر کنید.

در نهایت، به جای اینکه زود خسته شوید و جا بزنید، هر روز خودتان را بهتر کنید. یک روز، از اینکه چقدر پیشرفت کردید و می‌توانید مهارت‌های زبان را به رخ دیگران بکشید، شگفت‌زده خواهید شد.

آیا به چشم بومیان انگلیسی‌زبان خنده‌دار حرف می‌زنید؟

فکر می‌کنید اگر با بومیان انگلیسی‌زبان صحبت کنید، به نظر آن‌ها خنده‌دار به نظر می‌رسید؟ آیا بارها برایتان پیش آمده مخاطبتان از شما بخواهد جمله‌ای را بارها تکرار کنید؟

این مسئله برای خارجی‌ها و غیربومی‌هایی که در حال یادگیری زبان انگلیسی هستند و اشتباه صحبت می‌کنند، کاملا طبیعی است.

نه تنها ما خارجی‌ها هنگام تلفظ صداها و کلمات خاص به مشکل می‌خوریم، بلکه گاهی فکر می‌کنیم گرامر زبان انگلیسی را نمی‌فهمیم و گیج می‌شویم. شاید شنیدن این واقعیت که بومیان انگلیسی‌زبان خودشان هم گاهی در تلفظ کلمات یا استفاده از قوانین درست گرامری به مشکل می‌خورند، کمی از مشکلاتتان کم کند. همچنین، بومیان انگلیسی‌زبان گاهی لهجه‌های مختلف خارجی‌ها را مسخره می‌کند و به آن می‌خندند چون نسخه دیگری از کلمه‌ای را که خودشان هر روز استفاده می‌کنند، می‌شنوند.

گرامر پیچیده باعث می‌شود بدتر و عجیب‌تر به نظر برسیم.

بنابراین! بیایید بعضی از اشتباهات رایج در صحبت کردن به زبان انگلیسی را با هم بررسی کنیم و سعی کنیم از بروز آن‌ها جلوگیری کنیم و اجازه ندهیم بومیان انگلیسی‌زبان به ما بخندند.

نکات انگلیسی برای متکلمان خارجی

اشتباه شماره 1: حروفی که باید با نفس تلفظ کنید

در بعضی زبان‌ها مثل ایتالیایی و روسی، حرف h بی‌صداست. در واقع هیچ صدای مشخصی از خودشان ندارند.

وقتی انگلیسی صحبت می‌کنیم چه اتفاقی میفتد؟ البته که حرف h را در کلماتی مثل «hot»، «honey» و «house» را با نفس و آنطور که باید، تلفظ نمی‌کنیم.

زمانی به این نکته دقت کنید که یکی از دوستان آمریکایی‌تان شما را برای ناهار به خانه‌اش دعوت کرده است و بعد از اینکه با او صحبت کردید، فکر می‌کند به جای بسیار «hungry»، بسیار «angry» هستید. به گوش بعضی خارجی‌ها، این کلمات اگر درست تلفظ نشوند، صدای یکسانی خواهند داشت.

اشتباه شماره 2: اصلا صدایی وجود دارد یا نه؟

وقتی در حال یادگیری یک زبان هستیم، باید با واج‌هایی سر و کله بزنیم که تلفظ آن‌ها برای ما سخت است.

چرا؟ چون این واج‌ها در زبان مادری خودمان وجود ندارند و به آن‌ها عادت نداریم.

در کتاب‌های درسی گرامر، این صداها اغلب با ارتباط با زبان مادری به ما توضیح داده می‌شوند و یا از طریق دستورالعمل‌هایی به شما آموزش داده می‌شوند که می‌گویند با توجه به دندان‌ها و کام، زبانتان را کجا قرار دهید و کجا رها کنید.

راحت نیست، نه؟ برای مثال صدای معمولی th در زبان انگلیسی در کتاب‌های درسی زیادی آمده است و با قرار دادن زبان نزدیک بالای دندان، صدایی شبیه به dh تولید می‌شود. برای بعضی از خارجی‌ها، تولید و تلفظ این صدا خیلی سخت است و این صدا در اغلب زبان‌های دیگر دیده نمی‌شود.

وقتی نوبت آواها می‌شود، خارجی‌ها اغلب آن‌ها را به سه شکل تلفظ می‌کنند: بعضی از آن‌ها صدای بالا را به شکل f تلفظ می‌کنند، در حالی که عده دیگری ساده‌ترین راه را انتخاب می‌کنند و آن را به شکل d تلفظ می‌کنند. با این حال، عده دیگری هم هستند که آن را به شکل خنده‌داری تلفظ می‌کنند و می‌گویند z. باید بگویم در زبان انگلیسی تلفظ یک جفت حرف که همیشه کنار هم می‌آیند، گاهی سخت‌ترین قسمت تلفظ هستند و زبان‌آموزان اگر هیچ‌وقت نتوانستند صدای th را درست تلفظ کنند، ناراحت شوند. حرف زدن به زبان انگلیسی که مسابقه نیست؛ البته که عده زیادی سعی می‌کنند در تقویت مهارت‌ها و مکالمه از بقیه بهتر باشند، اما باور کنید یادگیری زبان نباید به زور باشد.

اشتباه شماره 3: “rrrr” غلتان

صدای “r” در زبان انگلیسی، نرم و معمولی است. حتی لازم نیست آن را به صورت غلتان تلفظ کنید. علاوه بر این، اگر این صدا در انتهای کلمه قرار بگیرد، صدای بسیار کمی خواهد داشت و فقط لرزشی خفیف احساس می‌شود.

اشتباه شماره 4: من دارممم چیززز مهمییی را توضیححح می‌دهممم ( I’m explaininG somethinG importanT)

بعضی از خارجی‌ها عادت دارند هر حرف یک کلمه را تلفظ کنند، فرقی نمی‌کند این حروف صدای مستقل داشته باشند یا آن را با حروف دیگر ترکیب کنند تا صدای دیگری بسازند.

این مسئله وقتی می‌خواهیم –ing را تلفظ کنیم خیلی رایج است. حتی اگر بدانید چطور باید حرف g را تلفظ کنید، اما باز هم برعکس آن را انجام می‌دهید، نه؟

حالا بیایید سه نکته مهم درباره گرامر را به شما بگوییم:

نکته شماره 1: متکلم اولین نفر نیست

یکی دیگر از اشتباهات رایج زمانی اتفاق میفتد که به زبان انگلیسی صحبت می‌کنیم و در جمله، خودمان را پیش از دیگران قرار می‌دهیم. در زبان انگلیسی همه چیز برعکس است. در زبان انگلیسی، ما می‌گوییم  “Jack and I live here” و برعکس این جمله را نمی‌گوییم. یادتان باشد، خودخواه نباشید، در زبان انگلیسی شما هیچوقت اولین نفر نیستید!

نکته شماره 2: do یا make؟

یکی از دغدغه‌های بزرگ و همیشگی زبان‌‌آموزان انگلیسی انتخاب درست فعل do یا make است و در نود درصد مواقع این انتخاب زبان‌آموزان را گیج می‌کند. در بعضی زبان‌ها، دو فعل وجود دارند که با یک فعل مطابقت دارند.

چطور باید تشخیص بدهید کدام فعل را انتخاب کنید؟ تقریبا می‌توانیم فکر کنیم «to do» اغلب برای ایده‌های کلی و برای اشاره به هر نوع ایده‌ای استفاده می‌شود. این توضیح انتزاعی‌تر است و شاید راحت‌تر بتوانید آن را درک کنید. فعل «to make» بیشتر برای ایجاد کردن، ساختن، بنا کردن و ساخت و ساز به کار می‌رود. برای اشتباه کردن شما باید از make a mistake استفاده کنید نه از do a mistake!

نکته شماره 3: مردم قوی هستند

تبدیل کلمه مفرد به جمع، یکی از ابتدایی‌ترین قوانینی است که هنگام یادگیری زبان انگلیسی با آن مواجه می‌شوید. اما در زبان انگلیسی، مثل هر زبان دیگری، استثنائاتی وجود دارد. برای مثال، کلمه «people» یک اسم جمع است، بنابراین باید از فعل جمع برای آن استفاده کرد. در واقع “people are smart.” کاملا درست و people is smart.” کاملا غلط است.

نکات انگلیسی برای متکلمان خارجی

جمع‌بندی

در انتها و به عنوان جمع‌بندی باید بگوییم اگر می‌خواهید زبان انگلیسی را آنطور که باید، یاد بگیرید، به این مقاله و نکاتی که در آن گفته شد توجه و عمل کنید. سعی کنید معادل مواردی را که گفته شد در زبان مادری خود پیدا کنید، اما اگر تا چند سال یادگیری زبان مثل بومی‌های انگلیسی‌زبان صحبت نکردید، نگران نشوید. کار نیکو کردن از پر کردن است. با تمرین و پشتکار شما هم می‌توانید روزی مثل یک بومی، انگلیسی حرف بزنید.

مطالعه زبان‌های مختلف یک علم است. زمان می‌برد و تمرین و ممارست نیاز دارد، اما نتیجه‌ای که در انتها نصیبتان می‌شود ارزش همه سختی‌ها و تلاش‌ها را دارد.

امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید و بتوانید هر چه زودتر به سطحی از زبان که می‌خواهید برسید. اگر می‌خواهید زبان انگلیسی را به طور تمام و کمال یاد بگیرید، باید هر روز مطالعه کنید و علاوه بر قواعد گرامر، کلمات و عبارات، با پیشینه زبان انگلیسی و فرهنگ کشورهای انگلیسی‌زبان آشنا شوید.

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
3 از 5 از 1 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید