IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
ضمایر را با تصویر یاد بگیرید
امتیاز کاربران: 5/5
نویسنده: محمد اشرفی
6 شهریور 1398

ضمایر را با تصویر یاد بگیرید

تصویر ضمایر و نحوه‌ی یادگیری آن‌ها

احتمالا برای یادگیری یک زبان جدید از لیست لغات ساده‌تر شروع می‌کنید. در این فهرست لغات، پیشنهاد می‌کنم که کلمات مربوط به ضمایر فاعلی را با استفاده از تصاویر یاد بگیرید. منظورم از ضمایر فاعلی (I، you،he ، she، it، we، they) است.

شاید با شنیدن این جمله حسابی بخندید و بگویید: «حفظ کردن ضمایر فاعلی که کاری ندارد!» ولی باور کنید خیلی بهتر است که به‌جای اینکه بگویید «Ich» (کلمه‌ی آلمانی برای I است)، آن را اینگونه به خاطر بسپارید «Ich کلمه‌ی آلمانی برای تصویری است که در آن شخصی به خودش اشاره می‌کند». به این ترتیب آن را خیلی بهتر و واضح‌تر به خاطر می‌سپارید.

این مسئله ممکن است نکته بی‌اهمیتی به نظر برسد. هرچه نباشد، این فهرست فقط چندین لغت دم‌دستی هستند، چه ایرادی دارد که آن‌ها را با چند ترجمه‌ی ساده یاد بگیریم؟ دلیل آن را در ادامه به شما توضیح می‌دهیم.

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری انگلیسی ایرانمهر
دوره حضوری  آموزش زبان انگلیسی برای کودکان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

دنیای پیچیده‌ی ضمایر

ضمایر ممکن است دردسرساز باشند، چون هر زبان روش متفاوتی برای دسته‌بندی اشخاص و افراد را به کار می‌گیرد. برای مثال، بیشتر زبان‌های اروپایی کلمات متفاوتی برای «you» مفرد (تو) و «you» جمع (شما یا y’all) دارند. اما زبان انگلیسی از چنین سیستمی پیروی نمی‌کند. در زبان تاگالوگ (زبان فیلیپین) و چروکی (زبان بومیان آمریکایی در اوکلاهما و کارولینای شمالی)، کلمه‌ی انگلیسی «We» به معنی «ما» به چهار ضمیر مختلف تقسیم‌ می‌شود: «من و تو»، «من و یکی دیگر»، «من و چند نفر دیگر» و «من، تو و چند نفر دیگر (یا یک نفر دیگر)». در این زبان‌ها، جمله‌ی «ما باید شام بخوریم» می‌تواند معانی متفاوتی داشته باشد و درک آن هم دردسرهای بیشتری دارد.

فکر می‌کنم حالا متوجه شدید که چرا اصرار دارم ضمایر را با تصاویر مختلف یاد بگیرید.

در زبان ناواهو «Navajo»، حتی می‌توانید چهارم شخص را هم پیدا کنید:

من (I) «اول شخص مفرد» می‌توانم با شما (You) «دوم شخص مفرد» راجع به دوستمان «جو» (Joe) «سوم شخص مفرد» صحبت کنم، که اخیرا با یک موتورسوار تصادف کرد. حالا اگر فرض کنیم که به زبان انگلیسی صحبت می‌کردیم و من جمله‌ی «He got injured» را بیان کرده باشم، از اینکه راجع به موتورسوار یا «جو» صحبت می‌کنم، مطمئن نخواهید شد. اما در ناواهو، شما با این مشکل روبه‌رو نمی‌شوید. در ناواهو بین «جو» (کاراکتری که راجع به آن صحبت می‌کردیم، یعنی سوم شخص مفرد) و موتورسوار (کاراکتر جدیدی که موضوع اصلی بحث ما نیست، چهارم شخص) تفاوت قائل می‌شود. این تمایز قائل شدن به شما کمک می‌کند تا بتوانید جمله‌ را این‌گونه بیان کنید:

Joe got into an accident with a motorcyclist and he (the motorcyclist) got injured.

جو با یک موتورسوار تصادف کرد و او (موتورسوار) آسیب دید.

 به همین سادگی!

در بسیاری از زبان‌ها از ضمیر برای نشان دادن سطح تشریفات استفاده می‌کنند. این ویژگی از قرن هفدهم از زبان انگلیسی حذف شد. در زبان انگلیسی قدیم، از thou برای صحبت با اعضای خانواده یا دوستان و  ye برای صحبت با غریبه‌ها یا افراد قدرتمندی مثل رئیس و مافوق استفاده می‌شد. حالا که بومی‌های انگلیسی‌زبان این ویژگی را از دست داده‌اند، دیگر نمی‌توانند مثل قبل به کسی توهین کنند ( یعنی او را عمدا thou خطاب کنند).

در زبان آلمانی، ما می‌توانیم جمله‌ای را اینگونه بیان کنیم‌: «بسیار خوب، طبیعتا شما ممکن است ساندویچ من را از یخچال شرکت برداشته باشید. چرا ساندویچ من در یخچال نیست؟» و اگر کمی پوزخند هم بزنید، همکارتان به شدت اذیت می‌شود ولی نمی‌تواند هیچ‌چیزی بگوید. چون شما با او کاملا مودبانه صحبت کرده‌اید. اما در زبان انگلیسی جدید، تنها چیزی که می‌توانیم بگوییم این است:‌ «بیشعور چرا ساندویچ من را برداشتی؟» که …کمی با همین جمله در زبان آلمانی متفاوت است.

نکته: پس تکلیف Thee و You  چه می‌شود؟ آن‌ها همان thou و ye در حالات دستوری متفاوت هستند، درست مثل her و him که در حالات دستوری مختلف، she و he هستند. به کاربرد آن‌ها در جمله‌ی زیر توجه کنید:

Thou might give him some money, and in exchange, he will give thee a loaf of bread.

کلمات «thou» و «ye» در زبان انگلیسی وظیفه‌ داشتند تا حالت رسمی و غیر رسمی و حالت جمع و مفرد را مشخص کنند.  این در تعداد زیادی از زبان‌ها (خصوصا زبان‌های اروپایی) وجود دارد و بسیار رایج است. حتی در زبان فارسی هم این نکته رعایت می‌شود. یعنی اگر بخواهیم با کسی مودبانه صحبت کنیم، به جای «تو» از «شما» استفاده می‌کنیم.

تاریخ و ماجرای این موضوع نسبتا شسته‌رفته و ساده است: اساسا در اکثر این زبان‌ها، ترجیح داده می‌شد که دوم شخص را برای دو حالت مورد استفاده قرار دهند: مفرد (تو)، جمع (y’all). احتمالا چون این کلمات در شرایط اجتماعی مختلف بسیار دم‌دستی و پرکاربرد هستند. البته این از جمله‌ی  «Hey, I have to talk to y’all» سرراست‌تر و واضح‌تر نیست.

اما بعد از آن، در اواخر قرن چهارم، امپراتوری‌های روم و لاتین روی کار آمدند و مردم باید فرق بین «جوزف» (Joes) ساده و سزار والامقام را تشخیص می‌دادند. پس آن‌ها امپراتور را با مخاطب جمع صدا می‌کردند (و امپراتورها هم خودشان را به حالت «جمع» خطاب می‌کردند و به جای «من» از «ما»ی سلطنتی استفاده می‌کردند.

در آن زمان، مردم برای تمام اشخاص قدرتمند از حالت جمع استفاده می‌کردند و به همین ترتیب، شخص جمع به عنوان نشانه‌ای از احترام به غریبه‌ها، افراد قدرتمند و کسانی که به شما نزدیک نیستند، در نظر گرفته شد.

جالب است بدانید که زبان‌هایی مثل کره‌ای، ژاپنی و چینی هم از ضمیر برای نشان‌دادن سطح تشریفات استفاده می‌کنند. این مسئله به رتبه‌ی اجتماعی، سن، شخص و ارتباط شما با او بستگی دارد.

یادگیری ضمایر

یادگیری ضمیر

بر اساس این پیچیدگی‌ها، گاهی ترجمه نمی‌تواند به شما کمک کند که تمام این ضمایر را یاد بگیرید. یادگیری «Sie» آلمانی که برای «جمع یا شما (رسمی)» استفاده می‌کنید آنقدرها هم آسان نیست. خصوصا که آلمانی ضمایر زیادی دارد و ممکن است هنگام یادگیری آن‌ها گیج شوید و به مشکل بخورید. پس بهتر است «Sie» را با تصویری یاد بگیرید که در آن شخصی به یک پلیس اشاره می‌کند یا با دو غریبه یا مامور گمرک صحبت می‌کند.

البته می‌توانستید ضمایر را با فلش‌کارت هم یاد بگیرید. مثلا «Sie» را روی یک سمت فلش‌کارت و کلمه‌ی «You» را در سمت دیگر بنویسید. اما این «you» به چه چیزهایی اشاره می‌کند؟ به پلیس، غریبه‌ها و ماموران که تصویر آن‌ها روی فلش‌کارت کشیده شده است. اما احتمالا به جای معنی، خود کلمه را به خاطر می‌سپارید، یعنی برای کلمه پلیس به «کسی که یونیفرم پوشیده و همین الان جریمه می‌نویسد» فکر نکنید. اما در حقیقت این تکنیک به شما کمک می‌کند تا از تصاویر یا ترکیب تصویر و لغت استفاده و به معنی کلمه فکر کنید. برای مثال تصویر کسی که با یک پلیس صحبت می‌کند یا تصویر کسی که با پلیس «Polizei, Fremder و Zolagenten » با عنوان (پلیس، غریبه و مامور) صحبت می‌کند.

از آنجا که در اینترنت، تصاویر زیادی راجع به کسی که به شخصی دیگر اشاره می‌کند وجود ندارد، نقاشی‌هایی را طراحی و در اختیار شما قرار می‌دهم تا به کمک آن‌ها این تکنیک را در یادگیری به کار بگیرید. برای اینکه ضمایر دردسرساز و گیج‌کننده را درک کنید، بالای هر عکس کلمه‌ی مربوط به آن را نوشته‌ام. اگر در زبان مادری شما، بین «you» برای دوستان و «you» برای غریبه‌ها تفاوت وجود دارد، پس از یکی از تصاویر زیر استفاده کنید و کلمه‌ی «دوست»‌ یا «غریبه» را در زبان مقصد خود به آن اضافه نمایید. چون این ضمایر بر اساس قوانین دستوری زبان انگلیسی نوشته شده است. ولی از آن‌ها می‌توانید در سایر زبان‌ها هم استفاده کنید.

اما تکلیف سایر ضمایر از جمله ضمایر غیر فاعلی نظیر «my، mine، his، her، our،them  و …» چه می‌شود؟ از آنجا که شما ضمایر فاعلی پایه را در زبان خود یادگرفته‌اید، پس می‌توانید از آن‌ها برای یادگیری سایر ضمایر هم استفاده کنید. کلمه‌ی «my» چیست؟ کلمه‌ای است که در جای خالی این جمله قرار می‌گیرد:

__ (I) dog is 14 years old

کلمه‌ی «him» به چه معناست؟ کلمه‌ای است که در جای خالی این جمله قرار می‌گیرد:

“I gave it to __ (he).

اگر ضمایر فاعلی مقدماتی را در زبان جدید یاد گرفته باشید، می‌توانید سایر ضمایر را هم  به کمک آن‌ها یاد بگیرید.

تصویر ضمایر

این تصاویر هنوز جامع و فراگیر نیستند، ولی همانطور که در زیر توضیح داده شده است،  شما هم می‌توانید بیشتر قوانین مقدماتی را با افزودن چند کلمه‌ی واضح پوشش دهید. اگر عکسی دارید که می‌توانید در شرایطی خاص از آن استفاده کنید، پس آن را در قسمت کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید. من تا جایی که توانستم، سعی کردم تصاویر متفاوتی قرار دهم که شما را گیج نکنند.

I – First person singular

من: اول شخص مفرد

ضمایر را با تصویر یاد بگیرید

We – First person plural

ما: اول شخص جمع

ضمایر را با تصویر یاد بگیرید ضمایر را با تصویر یاد بگیرید

You – Second person singular (formal/informal)

تو یا شما: دوم شخص مفرد (رسمی/غیررسمی)

ضمایر را با تصویر یاد بگیرید ضمایر را با تصویر یاد بگیرید
 ضمایر را با تصویر یاد بگیرید  ضمایر را با تصویر یاد بگیرید

You – Second person plural

شما: دوم شخص جمع

 ضمایر را با تصویر یاد بگیرید  ضمایر را با تصویر یاد بگیرید

He – Third person singular masculine

او: سوم شخص مفرد مذکر

ضمایر را با تصویر یاد بگیرید ضمایر را با تصویر یاد بگیرید

She – Third person singular feminine

او: سوم شخص مفرد مونث

 ضمایر را با تصویر یاد بگیرید

It – Third person singular inanimate/neuter

آن: سوم شخص مفرد خنثی یا بی‌جان

ضمایر را با تصویر یاد بگیرید

They – Third person plural

آن‌ها: سوم شخص جمع

ضمایر را با تصویر یاد بگیرید ضمایر را با تصویر یاد بگیرید

ضمایر مفعولی

Me

من

ضمایر را با تصویر یاد بگیرید

You – Formal Plural Male

شما جمع مذکر (رسمی)

ضمایر را با تصویر یاد بگیرید

You – Informal Plural Male

شما: جمع مذکر (غیررسمی)

ضمایر را با تصویر یاد بگیرید

You – Plural Female

شما جمع مونث

ضمایر را با تصویر یاد بگیرید

You – Informal Plural Female

شما جمع مونث (غیررسمی)

 ضمایر را با تصویر یاد بگیرید

It

آن

 ضمایر را با تصویر یاد بگیرید

You – Third person young male

تو سوم شخص مذکر جوان

ضمایر را با تصویر یاد بگیرید

You – Third person young female

تو سوم شخص مونث جوان

ضمایر را با تصویر یاد بگیرید

He – Third person older male

او سوم شخص مذکر (مسن)

ضمایر را با تصویر یاد بگیرید

She – Third person older female

او سوم شخص مونث (مسن)

ضمایر را با تصویر یاد بگیرید

You – Singular Female Formal

شما مفرد مونث (رسمی)

ضمایر را با تصویر یاد بگیرید

You – Couple

شما: زوج

ضمایر را با تصویر یاد بگیرید

You – Plural Female Formal

شما جمع مونث (رسمی)

ضمایر را با تصویر یاد بگیرید

They – Female Plural

آن‌ها جمع مونث

ضمایر را با تصویر یاد بگیرید

Third person plural–inanimate/neuter

 سوم شخص جمع خنثی یا بی‌حرکت

ضمایر را با تصویر یاد بگیرید

 

Third person singular–near

سوم شخص مفرد، نزدیک

ضمایر را با تصویر یاد بگیرید

Third person singular–far

سوم شخص مفرد، دور

ضمایر را با تصویر یاد بگیرید

Second person female speaker–formal

دوم شخص مفرد مونث (رسمی)

ضمایر را با تصویر یاد بگیرید

Second person plural–formal

دوم شخص جمع (رسمی)

ضمایر را با تصویر یاد بگیرید

ما این ضمایر را در زبان انگلیسی به شما آموزش دادیم، ولی بهتر است از این تصاویر برای یادگیری ضمایر در سایر زبان‌ها هم استفاده کنید.


بیشتر بخوانید:در مورد ضمیر شخص در انگلیسی چه می دانید؟


آزمون

My name is Sonia. ___ love my family.

I met Sonia yesterday. ___ made me laugh.

On the left, you can see Simon. ___ is my brother.

Birds flap ___ wings.

My grandparents live in Mumbai. ___ visit us often.

Look outside. ___ is my car parked there.

_______ are not my keys.

_________ to work harder to make my dreams come true.

Rohan said that _____ would not come tomorrow.

If ______ had some more money, his girlfriend would have got that mobile.

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 4 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید