IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
دوره های TESOL چه هستند وچه تفاوت هایی باهم دارند؟
امتیاز کاربران: 4.2/5
نویسنده: محمد اشرفی
16 مهر 1397

دوره های TESOL چه هستند وچه تفاوت هایی باهم دارند؟

با اینکه عوامل بسیاری برای دستیابی به موفقیت شغلی تعیین کننده هستند، اما دو عامل اساسی که برای موفقیت در هر رشته نقش به سزایی دارند عبارتند از تجربه و دانش علمی؛ بیشتر ارگان ها، موسسات، و شرکت ها اهمیت بسیاری به تجربه و دانش می دهند و تدریس زبان های خارجی نیز از این مقوله مستثنی نیست.

در سرتاسر دنیا، دوره های تربیت مدرس گوناگونی توسط موسسات و سازمان های مختلفی ارائه می شوند. برخی از این دوره ها از اعتبار بیشتر و برخی از اعتبار کمتری برخوردار هستند.

اعتبار یک مدرک به اعتبار موسسه ای که آن را اعطا می کند بستگی دارد. علاوه بر این، افراد و سازمان هایی که این مدرک را قبول می کنند در افزایش اعتبار یک مدرک تاثیر دارند.

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری انگلیسی ایرانمهر
دوره حضوری  آموزش زبان انگلیسی برای کودکان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

برای پیشرفت شغلی یا همان Professional Development، مدارک زیادی توسط موسسات گوناگون ارائه می شوند. برای آن دسته از مدرسین زبان که تعهد کار در کشورهای دیگر را دارند، این مدرک ها پلی به دنیایی پر از فرصت هاست. یکی از محبوب ترین و رایج ترین مدارک ارائه شده، تیسول(TESOL) است. این پنج حرف مخفف Teaching English to Speakers of Other Languages است. در واقع، تدریس انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی، تمرکز بر آموزش زبان آموزانی دارد که زبان مادری آن ها انگلیسی نیست.

اما قبل از اینکه بیش تر به این بحث بپردازیم ، باید یک سوال اساسی را پاسخ داد: تفاوت مدرک های دانشگاهی (لیسانس ، فوق لیسانس، و دکترا) با مدارک تیسول(TESOL) و دیگر مدارک مشابه چیست؟ در دوران تحصیلات آکادمیک، معمولا بخش آموزشی بیشتر مورد توجه قرار می گیرد، به این معنی که کتاب های بیشتری مطالعه شده و دانشجویان با تئوری های آموزش و یادگیری آشنا می شوند. اما عنصری که معمولا در دوره های دانشگاهی غایب است، به کار بردن آموخته ها در دنیای واقعی یا همان کلاس است.

به منظور ایجاد تعادل بین دانش تئوری و عملی (نسبتا پایین) دانش آموختگان دانشگاه ها، بسیاری از دانشجویان، از همان سال های اولیه دوره ی تحصیلی خود، شروع به تدریس در آموزشگاه های مختلف می کنند؛ هر چند تعداد زیادی از آنها به دلایل مختلف نمی توانند از آموخته های علمی خود در کلاس زبان آنطور که باید و شاید استفاده کنند. از طرفی دیگر، بسیاری از کسانی که به تدریس زبان های خارجی روی می آورند، مدرک دانشگاهی مرتبط با تدریس ندارند. این افراد نمی توانند یا نمی خواهند چند سال را به تحصیل در یک دانشگاه برای کسب مدرک لیسانس یا فوق لیسانس و یا حتی دکتری بگذرانند. از این رو، برای اینکه وارد بازار رقابت و کار شوند، وارد دوره های آموزشی می شوند.

مدت زمان دوره تیسول

مدت زمان این دوره ها از چند هفته تا چند ماه است. تنوع دوره های ارائه شده باعث می شود که افراد شاغل و دانشجویان بتوانند دوره ی آموزشی خود را در وقت دلخواه و مدت زمان مورد نظر بگذرانند. یکی دیگر از مزایای این دوره ها، برگزاری آن ها به صورت اینترنتی و یا همان Online است. البته لازم به ذکر است که اکثر دوره های غیرحضوری چند روز تا چند هفته کلاس حضوری هم دارند. این یعنی متقاضی می تواند قسمتی از دوره را پشت کامپیوتر، و بقیه ی آن را با حضور در کلاس به اتمام برساند. تمام موارد ذکر شده به همراه مزایای مدرک تیسول(TESOL) باعث شده که تعداد زیادی از معلم های زبان انگلیسی برای موقعیت شغلی بهتر وموفقیت بیشتر برای دریافت این مدارک اقدام کنند.

اما دوره های TESOL چه هستند و چه تفاوت هایی با هم دارند؟

به طور کلی دوره های تیسول(TESOL) بر اساس تعداد ساعت های دوره از یکدیگر متمایز می شوند.

این دوره ها به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند: Diploma و Certificate. دوره های Certificate کوتاهتر بوده و بیشتر بر وجه عملی تدریس تمرکز می کنند. این دوره ها تمامی مقدمات لازم برای تدریس را به شرکت کنندگان انتقال می دهند و همچنین با فعالیت های مختلف مانند Micro Teaching یا همان Demo (درس دادن به دیگر شرکت کنندگان در دوره و بازخورد گرفتن از آنها و مربی دوره)، جنبه عملی تدریس را کاملا آموزش می دهند.

دوره Diploma، از دیدگاهی علمی تر به موضوع یادگیری و تدریس نگاه می کند. این دوره بیش تر برای کسانی مناسب است که می خواهند مدیر آموزشی شوند و یا به تربیت مدرس بپردازند. البته این دوره ها برای کسانی که می خواهند مدرس بمانند هم بسیار مفید و آموزنده است. اما اگر هدف شما صرفا تدریس به زبان آموزان است، دوره های Certificate دوره ایده آل برای شماست.

اما هدف کجاست؟ برای مدرسین زبانی که قصد ادامه کار در کشورهای دیگر را دارند، مقصد باید کشوری باشد که بتوانند آنجا کار پیدا کنند. به زبان دیگر، کشور مقصد باید مهاجر پذیر و ترجیحا انگلیسی زبان باشد. دو کشور استرالیا و کانادا  این شرایط را دارند.

استرالیا فرصت های شغلی بسیاری را در اختیار مدرسین زبان انگلیسی قرار می دهد. از آن جایی که این کشور مهاجر پذیر است و آینده ی شغلی مناسبی را نوید می دهد، پس می توان از آینده ی شغلی خوب برای مدرسین زبان انگلیسی مطمئن بود.

از این رو و با هدف ارائه دوره های تربیت مدرسی که بتوانند شانس های متفاوتی را برای مدرسین زبان فراهم کند، آموزشگاه زبان ایرانمهر، دوره های تربیت مدرس Certificate IV in TESOL را از طرف موسسه معتبر Australian English Learning Center، برای اولین بار در مقیاس بزرگ در ایران برگزار می کند.

گذراندن این دوره به شما مدرس محترم این توانایی را می دهد که با موسسات زبان در استرالیا همکاری کرده و آینده شغلی خود را در کشورهای دیگر تضمین کنید.

با توجه به اعتبار این مدرک و هم چنین رشد اعتبار روز افزون و بسیار سریع این مجموعه در خارج از استرالیا، مدرک اعطا شده به شرکت کنندگان، درها را نه تنها برای کار در استرالیا، بلکه به سوی  دیگر نقاط دنیا باز می کند.

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
4.2 از 5 از 16 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

 1. لیلا نوری
  17 اردیبهشت 1402
  پاسخ دادن

  هزینه برگزاری دوره زبان المانی چقدر میباشد

  • ایرانمهر
   17 اردیبهشت 1402
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر هزینه کلاس های ترمیک و خصوصی متفاوت است جهت آگاهی از نحوه برگزاری دوره و میزان شهریه به قسمت ارتباط با شعب سایت مراجعه نمایید و با تماس با یکی از شعب همکاران ما اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار میدهند .

 2. Pourya
  13 اردیبهشت 1402
  پاسخ دادن

  سلام آيا شما دوره زبان چینی هم دارین من میخوام یاد بگیرم در آموزشگاه شما راهنمایی میفرمایید…

  • ایرانمهر
   13 اردیبهشت 1402
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر بله تمامی شعب زبان های خاص را دارند شما میتوانید جهت آگاهی از نحوه ثبت نام و برگزاری دوره به قسمت ارتباط با شعب سایت مراجعه نمایید و با تماس با یکی از شعب همکاران ما اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار میدهند.

 3. انسیه
  13 اردیبهشت 1402
  پاسخ دادن

  سلام، موسسه ایران مهر شعبه در اسلامشهر داره؟ مرسی از راهنمایی شما

  • ایرانمهر
   13 اردیبهشت 1402
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر در اسلامشهر شعبه نداریم شما میتوانید جهت آگاهی از لیست شعب مجموعه به قسمت ارتباط با شعب سایت مراجعه نمایید .

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید