IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
ده ویژگی دانش آموز ایده آل
امتیاز کاربران: 4.6/5
نویسنده: محمد اشرفی
18 اسفند 1397

ده ویژگی دانش آموز ایده آل

تدریس کار بسیار سختی است. مهم ترین دستاورد تدریس این است که بدانید این فرصت را دارید تا روی زندگی انسان ها و به ویژه جوانان تاثیر مثبت بگذارید. با این حال، همه دانش آموزان با هم برابر نیستند. بسیاری از مدرسان و معلمان بارها گفتند دانش آموز مورد علاقه ای ندارند و همه به چشم آن ها یکی هستند و همه را دوست دارند، اما حقیقت این است که دانش آموزانی هستند که ویژگی ها و شخصیت هایی دارند که آن ها را به زبان آموزان یا دانش آموزان ایده آل و عالی تبدیل می کنند و به اصطلاح نورچشمی معلمان هستند. این دانش آموزان به طور طبیعی عزیزدل معلمان هستند و گاهی خیلی سخت است جلوی خودتان را بگیرید و آن ها را بغل نکنید، چون کارتان را راحت می کنند و درس دادن به آن ها کار ساده و لذت بخشی است.

این مقاله را بخوانید تا بدانید یک دانش آموز خوب چه ویژگی هایی دارد و بفهمید شما یکی از آن ها هستید یا نه

 سوال می پرسند

تقریبا تمام معلم های وظیفه شناس و خوب از دانش آموزان می خواهند اگر مطلب یا مبحثی را متوجه نشدند، سوال بپرسند و از معلم بخواهند آن را هر چقدر که لازم بود توضیح بدهد. این تنها راهی است که می شود فهمید دانش آموزی درس را فهمیده یا نه. اگر کسی سوالی نپرسد، معلم فرض را بر این می گذارد که همه درس را فهمیدند. دانش آموزان خوب از سوال کردن نمی ترسند، چون می دانند اگر مبحث یا مفهومی را متوجه نشوند، بعدها که قرار باشد مهارت جدیدی یاد بگیرند یا مبحث دیگری تدریس شود، دچار مشکل می شوند. سوال پرسیدن در کلاس مزایای زیادی دارد و یکی از آن ها این است که اگر شما یا یکی از دوستانتان سوالی بپرسد، ممکن است سوال بقیه هم باشد و مشکل همه حل شود.

 سخت کوش هستند

بهترین دانش آموز لزوما باهوش ترین نیست. دانش آموزان زیادی هستند که از استعداد و هوش طبیعی بهره می برند اما انضباط و تادیب نفس ندارند تا بتوانند از این استعداد استفاده کنند. مدرسان، دانش آموزانی را دوست دارند که سخت کوش هستند و سطح هوش و استعداد برای آن ها خیلی مهم نیست. سخت کوش ترین دانش آموزان همیشه موفق ترین ها در زندگی هستند. سخت کوش بودن دانش آموزان در مدرسه یا دانشگاه، یعنی تکالیف و وظایفی را که به آن ها محول شده است به موقع انجام می دهند، برای اجرا و حل این وظایف و تکالیف، تمام تلاششان را می کنند، هر زمان لازم باشد برای کمک گرفتن سوال می پرسند، برای آزمون ها و کوییزها وقت می گذارند و مطالعه می کنند تا بهترین نمره را بگیرند، نقاط ضعفشان را می دانند و برای رفع آن ها و تبدیلشان به نقاط قوت تلاش می کنند.

 مشارکت می کنند

شرکت کردن در فعالیت های فوق برنامه می تواند به دانش آموزان کمک کند اعتماد به نفسشان را تقویت کنند و همین مسئله باعث می شود موفقیت تحصیلی و آموزشی به دست آورند. بیشتر مدارس و دانشگاه ها، تعداد زیادی فعالیت های فوق برنامه دارند که دانش آموزان می توانند در آن ها شرکت کنند. بیشتر دانش آموزان خوب در یک یا چند مورد از این فعالیت ها و برنامه ها شرکت می کنند. این برنامه ها می توانند ورزشی، هنری و ادبی باشند. این فعالیت ها باعث می شود عده ای از دانش آموزان که از صلاحیت و شایستگی بیشتری برخوردار هستند، نقش رهبر و مدیر را به عهده بگیرند و برای موقعیت ها و فرصت های شغلی آینده آماده شوند و به تمام اعضای گروه کمک کنند به اهدافشان برسند.

 رهبر هستند

معلمان عاشق دانش آموزانی هستند که روحیه مدیریتی و رهبری دارند. تمام دانش آموزان در کلاس، ویژگی ها و شخصیت های منحصر به فرد خودشان را دارند و اغلب کلاس هایی که رهبر خوبی داشته باشد، کلاس خوبی است. در مقایسه، کلاسی که از وجود یک رهبر یا کسی که امور کلاس را مدیریت کند بهره نبرده، می تواند کلاس بدی باشد و اداره و کنترل آن سخت باشد. مهارت های مدیریتی و رهبری معمولا ذاتی است. عده ای این مهارت را دارند و عده ای نه! همچنین گاهی می شود به مرور زمان این مهارت را در افراد تقویت کرد. قابل اعتماد بودن مولفه اصلی رهبر و پیشوا بودن است. اگر همکلاسی هایتان به شما اعتماد ندارند و شما را قبول ندارند، نمی توانید یک رهبر موفق باشید. اگر بین تعداد زیادی از دانش آموزان شما رهبر گروه هستید، بدانید روحیه رهبری دارید و قدرت شما می تواند دیگران را تشویق کند تا در مسیری که همه در حال قدم برداشتن در آن هستید، موفق باشید.

ده ویژگی دانش آموز ایده آل

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری انگلیسی ایرانمهر
دوره حضوری  آموزش زبان انگلیسی برای کودکان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

 با انگیزه هستند

انگیزه با روش های مختلفی به دست می آید. بهترین دانش آموزان کسانی هستند که انگیزه دارند و هدفشان این است که موفق شوند. در مقابل، دانش آموزانی که هدف و انگیزه ندارند، کسانی هستند که خیلی سخت پیشرفت می کنند، اغلب دچار مشکل و درگیری هستند و بیشتر اوقات در کلاس ها شرکت نمی کنند.

درس دادن به دانش آموزانی که با انگیزه هستند و می دانند چه می خواهند، خیلی راحت است. می خواهند در کلاس ها شرکت کنند، می خواهند یاد بگیرند و می خواهند موفق باشند. انگیزه برای افراد مختلف تعاریف مختلفی دارد. افراد زیادی هستند که به راحتی تشویق نمی شوند و هر چیزی نمی تواند انگیزه آن ها را برانگیزد. معلمان خوب باید بفهمند چه چیزی این دانش آموزان را تشویق می کند و روی آن نکات تمرکز کنند. اما دانش آموزانی که انگیزه دارند خیلی راحت تر یاد می گیرند و بهتر از گروهی هستند که باید آن ها را هل داد!

 حلال مشکلات هستند

خلا و نبود هیچ مهارتی به اندازه مهارت حل مسئله (Problem Solving) در بین افراد و به ویژه دانش آموزان حس نمی شود. با توجه به تحقیقاتی که اخیرا در حوزه های مختلف آموزشی در آمریکا انجام شده است، دانش آموزان فاقد مهارت و قدرت حل مسئله هستند و مهارتی جدی است که باید در تمام سطوح از ابتدای یادگیری تا دوره های تحصیلات تکمیلی به آن پرداخته شود و آموزش داده شود. دانش آموزانی که مهارت های حل مسئله دارند، بسیار کم تعداد هستند و با اختلاف در صدر بهترین دانش آموزان قرار می گیرند و در زندگی شخصی هم زندگی موفق تری دارند، چون به اطلاعات و مفاهیمی دسترسی دارند که افراد عادی از آن محروم هستند.

 به دنبال فرصت های جدید هستند

یکی از بهترین و با ارزش ترین فرصت هایی که در ایالات متحده آمریکا وجود دارد این است که تمام کودکان به تحصیلات دولتی و رایگان دسترسی دارند. متاسفانه، همه افراد از این موقعیت فوق العاده استفاده نمی کنند. تمام دانش آموزان باید دوره ای را در مدرسه سپری کنند و آموزش ببینند، اما به این معنی نیست که تمام دانش آموزان از فرصت ها و موقعیت هایی که برایشان فراهم شده است درست استفاده می کنند و قدرت یادگیری شان را افزایش می دهند.

فرصت های یادگیری در ایالات متحده آمریکا همیشه نادیده گرفته می شوند. بعضی از والدین ارزش آموزش و تحصیلات را نمی دانند و این تفکر به کودکان هم منتقل می شود. نادیده گرفتن تحصیلات و نرفتن به مدرسه، واقعیت تلخی است که در جنبش اصطلاحات مدرسه نادیده گرفته می شود. بهترین دانش آموزان از فرصت بی نظیر تحصیل رایگان استفاده می کنند و ارزش یادگیری و پیشرفت تحصیلی را می دانند.

 شهروندان قابل اعتمادی هستند

معلم ها به شما می گویند کلاس های درس پر از دانش آموزانی است که از قوانین و مقرراتی پیروی می کنند که شانس یادگیری آن ها را افزایش می دهد. دانش آموزانی که رفتار درستی دارند بیشتر از همتایانشان که مشکل اخلاقی و انضباطی دارند، مطالب را یاد می گیرند و موفق هستند. دانش آموزان باهوش زیادی وجود دارند که به دلیل مشکلات اخلاقی یا همان بی انگیزگی، موفق نمی شوند و استعداد و توانایی هایشان را هدر می دهند و از بین می برند. در واقع، این دانش آموزان معمولا منبع ناامیدی و سرخوردگی برای معلمان هستند، چون تا زمانی که تغییر رویه ندهند و رفتارشان را درست نکنند، نمی توانند از توانایی های بالقوه و هوش و استعدادشان در جهت مثبت استفاده کنند.

معلمان با دانش آموزانی که خوش رفتار و پای بند اصول و قوانین خاصی هستند، راحت تر کنار می آیند و حتی اگر از نظر آکادمیک و تحصیلی مشکل داشته باشند، می شود آن ها را با روش های درست تربیت کرد. هیچ کس دوست ندارد با دانش آموزی کار کند که همیشه منشا مشکلات مختلف است. به حرف من اعتماد کنید؛ معلمان برای دانش آموزان مودب، محترم و پیرو قوانین، کوه ها را هم جابجا می کنند.

ده ویژگی دانش آموز ایده آل

 در محیطی سالم و حمایت گر رشد کرده اند

متاسفانه، این مورد، کیفیتی رفتاری است که بسیاری از دانش آموزان کنترل کمی روی آن دارند. شما نمی توانید انتخاب کنید والدین یا سرپرست شما چه کسانی باشند. مهم است بدانید افراد زیادی وجود دارند که هوش، استعداد و توانایی های زیادی دارند یا دانش آموز سخت کوش و خوبی هستند اما در خانواده خوبی رشد نکردند. این مسئله قابل حل است و اگر در سیستم آموزشی درستی درس بخوانید، این مسئله مشکل ساز نخواهد بود، اما این واقعیت غیرقابل انکار است که بدانید آموزش به کسی که در خانواده و محیط سالمی بزرگ شده است، راحت تر است.

والدین و سرپرستان خوب کسانی هستند که صلاح شما را می خواهند. شما را به سمت موفقیت هدایت می کنند، به شما پیشنهاد های سازنده می دهند، برای تصمیمات حیاتی و مهم زندگی شما را راهنمایی می کنند و به شما کمک می کنند زندگی بهتری داشته باشید. در مدرسه، در جلسات اولیا و مربیان شرکت می کنند، مطمئن می شوند کارها و تکالیفی که به شما محول شده است به خوبی انجام می دهید، از شما می خواهند نمرات خوب بگیرید و در کل مشوق و انگیزه شما برای ادامه تحصیل و رسیدن به اهدافتان می شوند. هر زمان که نیاز داشته باشید در کنار شما هستند و در شرایط سخت و دشوار حامی شما خواهند بود و وقتی موفقیتی کسب می کنید شما را تشویق می کنند. داشتن یک حامی که می تواند یک خانواده خوب و در مرحله بعد یک معلم خوب باشد، باعث موفقیت یا شکست شما به عنوان یک دانش آموز نمی شوند، اما حضور آن ها قطعا مفید خواهد بود.

ده ویژگی دانش آموز ایده آل

قابل اعتماد هستند

قابل اعتماد بودن ویژگی و خصلتی است که باعث می شود بین معلمان و حتی همکلاسی ها عزیز باشید. هیچکس خودش را با کسانی که به آن ها اعتماد ندارد، احاطه نمی کند. معلمان دانش آموزان و کلاس هایی را دوست دارند که می توانند به آن ها اعتماد کنند، چون می توانند به آن ها آزادی عمل بدهند و فرصت های بیشتری برای یادگیری فراهم کنند که اگر در کلاسی اعتماد نباشد، اجرای چنین شیوه تدریسی امکان پذیر نیست.

برای مثال، اگر معلم فرصت این را داشته باشد که گروهی را برای شنیدن سخنان رئیس جمهور انتخاب کند، در صورتی که اعتماد در کلاس نباشد، این فرصت را از آن ها دریغ می کند. وقتی معلم به شما فرصتی برای یادگیری می دهد، در واقع به شما ایمان دارد و اعتماد کرده است که می توانید شرایط را مدیریت کنید و از فرصتی که به شما داده است، به بهترین نحو استفاده کنید. دانش آموزان خوب این فرصت ها را با جان و دل می پذیرند تا ثابت کنند قابل اعتماد هستند.

حالا شما به ما بگویید، دانش آموز خوبی هستید یا نه؟

شاید معلم باشید، خودتان را چطور ارزیابی می کنید؟

به عنوان والدین و سرپرست درباره خودتان چه نظری دارید؟


بیشتر بخوانید: هشت ابزار یادگیری انگلیسی آکادمیک، برای زبان آموزان و والدین


چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
4.6 از 5 از 9 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید