IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
نکات مهم برای کسب امتیاز در بخش ریدینگ آزمون آیلتس
امتیاز کاربران: 5/5
نویسنده: ایرانمهر
22 شهریور 1401

نکات مهم برای کسب امتیاز بالا در بخش ریدینگ آزمون آیلتس

شما چه نظر در مورد بخش ریدینگ آزمون آیلتس دارید؟

اغلب داوطلبان بخش ریدینگ آیلتس را سخت‌ترین بخش این آزمون می‌دانند و بخش‌های لسنینگ، اسپیکینگ و حتی رایتینگ را ساده‌تر از بخش رایتینگ تلقی می‌کنند.

بله، شما باید سرعت و تمرکز بسیار بالایی در بخش ریدینگ آیلتس داشته باشید تا بتوانید در میان حجم انبوهی از کلمات پاسخ مناسب را بیابید.  اما برخلاف چیزی که اغلب مردم فکر می‌کنند، این بخش از آزمون آیلتس چندان سخت نبوده و می‌توانید با انجام چند راه‌کار مطالعه خود را بهبود بخشید. اما پیش از پرداختن به این راه‌کارها، بیایید نخست در مورد بخش ریدینگ آزمون آیلتس اطلاعاتی کسب کنیم.

بخش ریدینگ آزمون آیلتس

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری انگلیسی ایرانمهر
دوره حضوری  آموزش زبان انگلیسی برای کودکان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

آنچه باید در مورد ریدینگ آیلتس بدانید

بخش ریدینگ آزمون آیلتس خود متشکل از سه قسمت است.

هر بخش دربردارنده چندین سؤال است و زمانی که برای خواندن و پاسخگویی به کل سؤالات بخش ریدینگ در اختیار دارید 60 دقیقه است. شاید تا کنون با سؤالات بخش رایتینگ مواجه شده و متوجه شده باشید که برخی از سؤالات شبیه به هم هستند. بیایید با انواع سؤالاتی که در بخش ریدینگ آزمون آیلتس مطرح می‌شود آشنا شویم:

 • True/false/not given questions
 • Multiple choice questions
 • Matching tasks
 • Gap filling tasks
 • Sentence completion tasks
 • Classification tasks
 • Short-answer questions
 • Chart, table or diagram completion tasks

تقویت مهارت های خواندن و تفسیر متون انگلیسی

حال باید ببنیم برای پاسخ‌گویی صحیح به این سؤالات باید چه کاری انجام دهیم. برای آنکه بتوانیم به امتیاز بالایی در بخش ریدینگ آزمون آیلتس دست پیدا کنیم باید 5 نکته اساسی را رعایت کنیم:

 1. از زمان به نفع خود استفاده کنید

موقعی که باید به بخش ریدینگ بپردازید، یک دفترچه سؤال و یک برگه پاسخ در اختیار شما قرار خواهد گرفت. آنچه که مهم است برگه پاسخنامه است چون تمام پاسخ‌های شما باید در آن ثبت شود و اگر پاسخ‌های خود را فقط در دفترچه سؤالات وارد کنید، پاسخ های شما لحاظ و نمره‌گذاری نشده و عملاً آزمون را از دست داده‌اید. پس سعی کنید در حین خواندن، حتماً از همان ابتدا پاسخ سؤالات را در پاسخنامه وارد کنید.

اشتباهی که اکثر داوطلبان انجام می‌دهند این است که ابتدا پاسخ‌ها را در دفترچه سؤالات یادداشت کرده و سپس آن‌ها را به برگه پاسخ‌نامه انتقال می‌دهند. این کار وقت بسیار زیادی را از آن‌ها گرفته و برخی نیز ممکن است زمان کافی برای انتقال پاسخ‌های خود به برگه پاسخ‌نامه نداشته باشند. تصور اینکه پاسخ‌ها را در دست داشته باشید اما زمان کافی برای انتقال آن‌ها به پاسخ‌نامه در اختیار نداشته باشید بسیار ترسناک است.

بنابراین، ما به شما توصیه می‌کنیم همان موقع که سؤالت را پاسخ می‌دهید، جواب‌ها را در پاسخ‌نامه وارد کنید و این کار را به دقایق آخر موکول نکنید. برای اینکه بتوانید سرعت خود بالا ببرید سعی کنید دفترچه سؤلات را همراه با پاسخنامه دم دست خود داشته باشید تا به محض یافتن پاسخ سؤال بتوانید آن را در پاسخنامه وارد کنید. 

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید رعایت کنید این است که سؤالات دشوار را در آخر کار پاسخ دهید. اگر برخی سؤالات برایتان دشوار است، سعی کنید زود از آن‌ها عبور کنید و سراغ سؤالات بعدی بروید. این مهارت بسیار مهم است که بتوانید سؤالات دشوار را به موقع و بدون اتلاف وقت رها کنید، زیرا یکی از مهم‌ترین دلایلی که از زمان داوطلبان را هدر می‎دهد کلنجار رفتن با سؤالات دشوار بخش ریدینگ است. پس با خیال راحت از آن‌ها عبور کنید و تنها زمان خود را به سؤالاتی اختصاص دهید که پاسخ به آن‌ها را می‌دانید و در پایان اگر وقتی برای شما باقی ماند، می‌توانید به سؤالات دشوار نیز پاسخ دهید.

همچنین سعی کنید پیش از آنکه سراغ خواندن متن بروید، حتماً سؤالات مربوط به آن متن را مطالعه کنید. زیرا هنگامی که سؤالات را خوانده باشید حین خواندن متن به پاسخ برخی از آن‌ها خواهید رسید و این در زمان شما صرفه‌جویی می‌کند، در غیر این‌صورت مجبور خواهید بود دو بار متن را بخوانید تا بتوانید به سؤالات پاسخ دهید و همانطور که واقفید ما زمان زیادی برای این کار نداریم.

در روزهایی که خود را برای آزمون آیلتس آماده می‌کنید، سعی کنید ریدینگ‌های زیادی را تمرین کنید. با انجام تمرینات فراوان می‌توانید یاد بگیرید چطور زمان خود را به بهترین نحو مدیریت کنید. همچنین به نقاط قوت و ضعف خود پی خواهید برد و آنچه را که برای پاسخ‌گویی به انواع سؤالات لازم است یاد خواهید گرفت. به این ترتیب می‌دانید که چطور زمان خود را بر روی هر بخش تقسیم کنید و استرس از دست دادن زمان را نخواهید داشت.

نکته های مهم برای کسب امتیاز بالا در بخش ریدینگ آزمون آیلتس

 1. متون را با دقت بخوانید

باید سعی کنید که سؤالات و تمام دستورالعمل‌ها و مثال‌ها را با دقت کافی بخوانید و نکته‌ای را از قلم نندازید.

بیشتر تسک‌ها یکسان بوده و با انجام تست‌های آزمایشی قادر خواهید بود انواع سؤالات را در همان نگاه اول تشخیص دهید. با این حال باید به برخی از جزئیات توجه ویژه‌ای داشته باشید. سه نوع سؤالی که در آزمون آیلتس باید بیشترین توجه را به آن‌ها اختصاص دهید  از این قراراند:

اولین دسته سؤالات True/false/not given هستند. باید در این گونه سؤالات دقت کافی به‌خرج دهید و تنها در صورتی گزینه “True” را انتخاب کنید که کل جمله درست باشد. در سؤالاتی که پاسخ آن‌ها false است، متن‌ و صورت سؤالات اطلاعات متفاوت از هم ارائه می‌دهند. در اطلاعاتی که در متن آمده مشخص است که اطلاعات سؤال اشتباه می‌باشد. به این معنی که سؤال اشتباهی را در بر دارد که متن نشان می‌دهد غلط است. و اما سؤالات Not Given. برای اینگونه سؤالات شما نمی‌توانید تمام اطلاعات موجود در متن را پیدا کنید یا اینکه متن حاوی اطلاعات کافی برای تشخیص درست یا نادرست بودن آن نیست.

در سؤالات Matching tasks سعی کنید گزینه‌هایی را که برای سؤالات دیگر استفاده کرده‌اید خط نکشید. اگرچه این یک روش سریع برای انجام کار به نظر می‌رسد، اما ممکن است منجر به اشتباه شود. کاری که باید بکنید این است که، تمام گزینه‌های هر سوال را مجدداً بررسی کنید. به این ترتیب این فرصت در اختیار شما خواهد بود که با خواندن چند باره گزینه‌ها و دقت به این موضوع که آیا هر گزینه کلمه برای سؤال دیگری مناسب‌تر است، می‌توانید اشتباهات خود را اصلاح کنید.

Fill in the Blanks. برای پاسخ به این سؤالات باید دقت کنید که به عنوان گزینه صحیح تا چند کلمه مجاز هستید استفاده کنید.

دوره های آنلاین آموزش زبان انگلیسی

دوره های آنلاین انگلیسی ایرانمهر
دوره آنلاین آموزش آنلاین زبان انگلیسی برای کودکان
دوره آنلاین آموزش آنلاین زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره آنلاین آموزش آنلاین زبان انگلیسی برای بزرگسالان

 1. بهبود مهارت scanning

با استفاده از این شیوه مطالعاتی شما قادر خواهید بود اطلاعات را به سرعت در متن رصد کنید. موقع اسکن کردن یک متن، شما دیگر متن را کلمه به کلمه نمی‌خوانید. بلکه باید کل متن را به‌طور سریع مطالعه کنید.مطالعه‌مطالعبمبمبمیمبینبمیتچشمان بی شما نبایداین روند را برای خواندن جزئیات متوقف کرده و زمان خود را با تمرکز روی خواندن اطلاعات غیرضروری تلف نکنید. با این روش عالی می‌توانید ایده‌های اصلی یک متن را پیدا کنید. این شیوه مطالعاتی برای پیدا کردن اطلاعاتی است که باید با جزئیات دقیق مطالعه شوند.

زمانی که می‌خواهید متنی را درک کنید، باید سعی کنید معنای هر پاراگراف را بفهمید. هر پاراگراف دارای یک ایده اصلی بوده و آن ایده در Topic Sentence آن پاراگراف بیان می‌شود. شما آنقدر زمان در اختیار ندارید که همه جزئیات را بخوانید و اصلاً ضرورتی به انجام این کار نیست زیرا برای پاسخگویی صحیح به سؤالات نیازی به دانستن این جزئیات وجود ندارد. چیزی که برای درک هر پاراگراف واقعاً لازم است، اطلاعات موجود در Topic Sentence است.

اما این Topic Sentence را باید از کجا پیدا کرد؟

این جمله معمولاً نخستین جمله هر پاراگراف است. اما می‌تواند در پایان پاراگراف هم قرار گیرد. این جمله، به بیان ایده اصلی کل پاراگراف می‌پردازد. Topic Sentence ها را می‌توان به راحتی تشخیص داد چون اطلاعاتی را که قرار است در بقیه متن بیاید در خود دارند و از پیش اعلام می‌کنند که در مابقی جملات قرار است در مورد چه چیزی اطلاعات بگیریم. برای مثال، «امروزه مزایای زیادی برای استفاده از اینترانت در شرکت‌ها وجود دارد» یک Topic Sentence است که در مورد مزایای اینترانت در شرکت‌ها بحث می‌کند.

برای آنکه در وقت خود صرفه جویی کنید، باید ابتدا سراغ پیدا کردن Topic Sentence در جمله اول، بعد جمله دوم و در نهایت آخرین جمله پاراگراف روید. حتماً این کار را در روزهایی که در حال آماده‌سازی خود برای روز امتحان هستید انجام دهید.

اسکن کردن همچنین در یافتن سریع کلمات کلیدی و اعداد به کمک شما می‌آید. یافتن اعداد در یک متن کار ساده‌ای است، اما برای یافتن کلمات کلیدی باید مکان تقریبی آن‌ها را که در بار قبلی در ذهن شما مانده جست‌وجو و سپس به دنبال کلمه مورد بحث با جزئیات بیشتر بگردید. همچنین باید به دنبال کلمات کلیدی و اعداد در شکل‌ها، نمودارها و پاورقی‌ها باشید.

نکات مهم برای کسب امتیاز بالا در بخش ریدینگ آزمون آیلتس

 1. حفظ خونسردی

هنگام مواجهه با کلمات جدید باید خونسردی خود را حفظ کرده و وحشت نکنید.

حتی خود انگلیسی زبانان نیز معنای تمام کلمات یک متن را نمی‌دانند و البته این اصلاً مهم نیست زیرا برای درک کلی متن شما نیازی به فهم معنای این کلمات ندارید.

نباید فراموش کنید که این آزمون کلمات نیست.

اگرچه شما اجازه ندارید موقع امتحان آیلتس از فرهنگ لغت استفاده کنید اما این موضوع هیچ اهمیتی ندارد. از این گذشته جست‌وجوی کلماتی که معنای آن‌ها را نمی‌دانید، زمان زیادی از شما خواهد گرفت. بنابراین، هنگام تمرین ریدینگ در خانه نیز باید معنای هیچ کلمه‌ای را جست‌وجو نکنید تا به مرور اعتماد بنفس کافی را هنگام مواجه با کلمات نا آشنا کسب کنید. اما می‌توانید پس از آنکه آزمون‌ آزمایشی خود را انجام دادید سراغ جست‌وجوی معنای کلمات جدید بروید.

شما باید خواندن سریع و درک ایده‌های کلی متن را تمرین کنید. مطمئن باشید که حتی اگر کلمات جدید زیادی در متن باشد، باز هم خواهید توانست معنی یک جمله یا پاراگراف را متوجه شوید. 

اگر هم مایل به گسترش دایره لغات خود باشید باید پس از انجام آزمون روی ریدینگ‌ها تمرین کرده و معنای کلمات را در فرهنگ لغت بیابید. مطمئناً هر متنی که می‌خوانید واژگان بسیار مهمی را در یک زمینه خاص در بر دارد که یادگیری این واژگان به شما کمک می‌کند هنگام مواجهه با متنی در همین موضوع اعتماد بنفس خوبی داشته باشید و بتوانید راحت‌تر و با اشراف بیشتری از پس متن جدید برآیید.

برخی از سؤالات هم از ایده‌های بازنویسی شده یا مترادف کلمات موجود در متن استفاده می‌کنند. برای مثال، ممکن است یک پاراگراف در مورد ضررهایی که تماشای بیش از حد تلویزیون برای کودکان در بر دارد. ممکن است در صورت سوال کلمه‌ای که در متن استفاده شده است (یعنی کلمه”مضرات”) استفاده نشده باشد، اما از کلمات مترادفی همچون “نقاط منفی” یا “معایب” استفاده می‌شود. بنابراین اگر دایره واژگانی غنی داشته باشید براحتی به این سؤالات پاسخ خواهید داد، اما کماکان هنگام مواجهه با کلمات ناآشنا خونسرد باشید.

پس بنابراین، تا آنجا که برایتان مقدور است کلمات جدید یاد بگیرید اما هنگام دیدن کلمات جدید استرس نگیرید.

 1. افزایش سرعت مطالعه

تنها راه مطمئنی که می‎توانید از طریق آن سرعت مطالعه خود را بهبود ببخشید آن است که تا می‌توانید متون بیشتری بخوانید و هر فرصتی را که در طول روز بدست آوردید به خواندن متون آیلتس و پاسخ‌گویی به سؤالات مرتبط با آن‌ها اختصاص دهید. حتی اگر مشغول مطالعه کتاب یا روزنامه هستید سعی کنید سرعت خواندن خود را از حد همیشگی فراتر ببرید.

سعی کنید متونی را که می‌خوانید از جهات زیادی همچون طول متن و پیچیدگی آن شبیه به منابع آیلتس باشد. مثلاً، خواندن مقالات علمی و یا سیاسی می‌تواند ایده بسیار خوبی باشد.

آموزش نحوه تمرین ریدینگ آیلتس مهارت‌های ریدینگ شما را به‌طرز معجزه‌آسایی تقویت می‌کند. علاوه بر آنکه این تمرینات برای دستیابی به یک نمره درخشان آیلتس منجر می‌شود، مهارتی است که در سراسر زندگی خود به آن نیاز خواهید داشت و پس از تقویت مهارت ریدینگ آیلتس خود متوجه می‌شوید که هر کتاب یا هر متنی که در دسترس شما قرار گیرد را بسیار راحت‌تر درک خواهید کرد.

نکات مهم در بخش ریدینگ آزمون آیلتس

دوره های خصوصی آموزش زبان انگلیسی

دوره های خصوصی انگلیسی ایرانمهر
دوره خصوصی آموزش خصوصی زبان انگلیسی برای کودکان
دوره خصوصی آموزش خصوصی زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره خصوصی آموزش خصوصی زبان انگلیسی برای بزرگسالان
دوره خصوصی آنلاین آموزش خصوصی آنلاین زبان انگلیسی برای کودکان
دوره خصوصی آنلاین آموزش خصوصی آنلاین زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره خصوصی آنلاین آموزش خصوصی آنلاین انگلیسی برای بزرگسالان

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی نکات و شیوه‌های مهم تمرین ریدینگ آیلتس پرداختیم. در صورتی که در روند آزمون آیلتس خود به مشاوره و راهنمایی بیشتری نیاز داشتید به شما پیشنهاد می‌کنیم راه مطمئن را انتخاب کرده و با ما تماس بگیرید. آموزشگاه زبان ایرانمهر با ارائه مشاوره تخصصی آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما در زمینه آموزش زبان است. همچنین شما می‌توانید برای مشاوره و تعیین سطح رایگان و ثبت‌نام در دوره‌های آموزش زبان انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و سایر زبان‌ها فرم مشاوره رایگان را پر نمایید. کارشناسان آموزش در اسرع وقت با شما تماس گرفته و پاسخگویی سوالات شما خواهند بود.

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 1 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید