IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
حالت مجهــول در زبان ترکی استانبولی
امتیاز کاربران: 4.5/5
نویسنده: ایرانمهر
15 بهمن 1402

حالت مجهول در زبان ترکی استانبولی

 حالت مجهول در زبان ترکی استانبولی یکی از حالات معروفی است که بسیاری از جملات در این حالت نوشته می‌شوند. شما برای این‌که بتوانید منظور خود را در زبان ترکی استانبولی به‌درستی به دیگران منتقل کنید نیازمند این خواهید بود که با این حالت آشنا شده و اطلاعات کاملی را درباره آن به دست بیاورید. به طور کلی باید دقت داشته باشید که حالت مجهول حالتی بسیار مهم در گرامر زبان ترکی استانبولی به شمار می‌آید که بدون شک آشنایی با آن می‌تواند مزایای زیادی را برای شما به همراه داشته باشد.

این حالت در زمینه آموزش زمان‌ها در زبان ترکی استانبولی نیز نقشی کلیدی و بسیار مهم را ایفا می‌کند و به همین علت نیز بسیاری از آموزشگاه‌ها و مدرسان زبان ترکی استانبولی تمرکز ویژه‌ای روی آن دارند. ما در این بخش از آموزش زبان ترکی استانبولی قصد داریم کمی بیشتر درباره این حالت صحبت کرده و اطلاعات مفید و کاربردی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم. پس اگر شما هم علاقه‌مند به داشتن اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید حتما ادامه این مطلب را بادقت مطالعه کنید.

حالت مجهول در ترکـــی استانبولی

آشنایی با مفهوم حالت مجهول در گرامر زبان ترکی استانبولی

وقتی که صحبت از حالت مجهول در زبان ترکی استانبولی می‌شود اولین نکته‌ای که شما باید به آن دقت داشته باشید این است که این نوع جملات به‌جای این‌که روی انجام دهنده کار که در بیشتر مواقع فاعل جمله است تمرکز داشته باشند بیشتر روی خود عمل تمرکز دارند. به همین علت نیز در بسیاری از موارد زمانی که شما قصد دارید منظور خود را به شکل بهتری به دیگران منتقل کنید نیازمند استفاده از حالت مجهول در جملات خود خواهید بود.

نکته بسیار مهم دیگری که در این زمینه باید به آن دقت داشته باشید این است که حالت مجهول معمولا برای تاکید بر عمل استفاده می‌شود و برای این کار نیز از پسوندهای خاصی استفاده می‌کند. آشنایی با این پسوندها به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید به بهترین شکل ممکن از این حالت استفاده کنید. از جمله پسوندهایی که در حالت مجهول در گرامر زبان ترکی استانبولی مورداستفاده قرار می‌گیرند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

–         N: بعد از افعالی که به مصوت ختم می‌شوند مورداستفاده قرار می‌گیرد.

–         In: بعد از افعالی که به l ختم می‌شوند استفاده می‌شود.

–         Il: در همه موارد دیگر استفاده خواهد شد.

برای این‌که اطلاعات بهتری را در این زمینه به دست بیاورید در ادامه جدولی را برای شما آورده‌ایم که مثال‌هایی را در این زمینه در اختیار شما قرار می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا بتوانید نحوه استفاده از حالت مجهول در زبان ترکی استانبولی را به شکل بهتری بیاموزید:

Passive infinitive

Infinitive Passive suffixes

ertelenmek (to be delayed)

hazırlanmak (to be prepared)

ertelemek (to delay)

hazırlamak (to prepare)
-n

alınmak (to be bought)

bilinmek (to be known)

almak (to buy)

bilmek (to know)
-in, -ın, -ün, -un

ılmak (to be opened)

kesilmek (to be cut)

açmak (to open)

kesmek (to cut)

-il, -ıl, -ül, -ul

حالت مجهول را چگونه در گرامر زبان ترکی بسازیم؟

یکی از سوالات رایجی که معمولا در این زمینه پرسیده می‌شود این است که حالت مجهول در زبان ترکی استانبولی را چگونه بسازیم؟ برای انجام این کار راه‌های مختلفی وجود دارد که هریک از این راه‌ها دارای ویژگی‌ها و مزایای مخصوص به خود هستند. زمانی که شما قصد کارکردن با این حالت را دارید باید به تمامی این روش‌ها و راه‌ها مسلط باشید و بتوانید در صورت نیاز از هرکدام آنها استفاده کنید. در بخش‌های بعدی توضیحات کاملی را درباره هریک از این راه‌ها در اختیار شما قرار خواهیم داد.

افعالی که به حروف صدادار ختم می‌شوند یک n را در انتهای خود می‌گیرند

اولین قاعده‌ای که در این زمینه وجود دارد می‌گوید که وقتی ریشه فعل با یک مصوت به پایان می‌رسد حرف n بعد از ریشه فعل اضافه خواهد شد تا فعل به حالت مجهول دربیاید و شما بتوانید از آن در جملات خود استفاده کنید. در واقع ساختاری که در این زمینه شما باید استفاده کنید به شکل زیر خواهد بود:

Verb root + ‘-n’ + ‘-mek/mak’

جدول زیر را در این زمینه مشاهده کنید تا بیاموزید که این قاعده دقیقا به چه شکل عمل می‌کند:

Passive voice infinitive Active infinitive
izlenmek (to be watched) izlemek (to watch)
istenmek (to be wanted) istemek (to want)

مثال‌های مربوط به صرف این افعال به‌صورت زیر خواهد بود:

Dün film izlendi.

فیلم دیروز تماشا شد.

Marketten iki elma isteniyor.

دو سیب از بازار خواسته می‌شوند.

بیشتر بخوانید: زمان حال در زبان ترکی استانبولی

بیشتر بخوانید: زمان آینده در زبان ترکی استانبولی

افعالی که به l ختم می‌شوند پسوندهای –ın, -in, -un, -ün را در انتهای خود می‌گیرند

نکته بسیار مهم دیگری که باید در خصوص استفاده از حالت مجهول در زبان ترکی استانبولی به آن دقت داشته باشید این است که افعالی که به –l ختم می‌شوند معمولا باید به انتهای آنها یک ın, -in, -un, -ün را اضافه کنید. این عبارات به‌عنوان پسوند به فعل شما اضافه می‌شوند تا باعث شوند که فعل شما در حالت مجهول مورداستفاده قرار گیرد. دقت داشته باشید که در نهایت ساختار شما چیزی شبیه به ساختار زیر خواهد بود:

Verb root + ‘ın/in/un/ün’ + ‘mek/mak’

جدول زیر اطلاعاتی را در خصوص این حالت به شما ارائه می‌دهد که به شما کمک خواهد کرد تا به بهترین شکل ممکن از حالت مجهول در زبان ترکی استانبولی استفاده کنید:

ö/ü o/u e/i a/ı Last vowel of the verb root ->
-ün -un -in -ın Add the suffix ->
Passive voice Active voice
silinmek (to be erased) silmek (to erase)

bulunmak (to be found)

bulmak (to find)

مثال‌های زیر را مشاهده کنید که نحوه استفاده از این ساختار را به شما نشان خواهد داد:

Yazı silindi.

متن پاک شد.

Senin çantan bulundu.

کیف شما پیدا شد.

برای موارد دیگر –ıl, -il, -ul, -ül را به افعال خود اضافه کنید

در سایر شرایط برای این‌که بتوانید حالت مجهول را به افعال خود اضافه کنید تنها کاری که باید انجام دهید این است که –ıl, -il, -ul, -ül را به افعال خود اضافه کنید. به این ترتیب شرایطی برای شما فراهم می‌شود تا بتوانید برای تمامی افعالی که در زبان ترکی استانبولی مورداستفاده قرار می‌گیرند حالت مجهول را به وجود بیاورید بدون این‌که محدودیت خاصی برای شما به وجود بیاید.

نکته مهمی که در خصوص اضافه کردن حالت مجهول در زبان ترکی استانبولی باید به آن دقت داشته باشید این است که هریک از این پسوندها با توجه به آخرین مصوت ریشه فعل انتخاب  شده و در نهایت به ریشه فعل اضافه می‌شوند. به همین علت نیز شما باید آشنایی کاملی با هارمونی واکه‌ها در زبان ترکی استانبولی داشته باشید که توضیحات کاملی را درباره این موضوع در سایت خود منتشر کرده‌ایم که می‌توانید از این محتواها استفاده کنید. پس به طور کلی ساختار شما چیزی شبیه به ساختار زیر خواهد بود:

Verb root + ‘-ıl, -il, -ul, -ül’ + ‘mek/mak’

در جدول زیر اطلاعات کاملی را درباره این افعال نیز در اختیار شما قرار داده‌ایم که به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید به بهترین شکل ممکن حالت مجهول را به افعال خود در زبان ترکی استانبولی اضافه کنید:

u/ü

o/ö

e/i

a/ı Last vowel of the verb root ->
-ül -ul -il -ıl Add the suffix ->
Passsive voice Active voice
unutulmak (to be forgotten) unutmak (to forget)
görülmek (to be seen) görmek (to see)

مثال‌های زیر نحوه استفاده از این اطلاعات را به طور کامل به شما نشان خواهد داد:

Defter otobüste unutuldu.

دفتر یادداشت در اتوبوس فراموش شد.

Hırsız görüldü.

دزد دیده شد.

حالت مجهول در ترکی استانبولی

نقش فاعل در حالت مجهول در زبان ترکی استانبولی

یکی از مواردی که احتمالا برای اکثر زبان‌آموزان سوالات زیادی را به وجود می‌آورد این است که نقش فاعل در حالت مجهول در زبان ترکی استانبولی چیست و چگونه می‌توانیم در این حالت از فاعل استفاده کنیم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت شخصی که عمل فعل حالت مجهول را انجام می‌دهد با گزاره tarafından شناخته می‌شود که او در واقع انجام دهنده کار است. برای مثال جملات زیر را مشاهده کنید که این موضوع را به بهترین شکل ممکن به شما نشان می‌دهد:

Pencere Ece tarafından kapatıldı.

پنجره توسط Ece بسته شد.

Mektup Kemal tarafından yazıldı.

این برنامه توسط کمال نوشته شده است.

وقتی که عامل یک ضمیر شخصی است، گزاره tarafından پایان‌های مختلفی خواهد داشت. جدول زیر به شما نشان می‌دهد که دقیقا به چه شکل می‌توانید از فاعل در جملات مجهول خود استفاده کرده و از مزایای آن نهایت بهره را ببرید:

  The personal pronouns in passive voice

by me

(benim) tarafımdan
by you (senin) tarafından
by he/she/it (onun) tarafından
by us (bizim) tarafımızdan

by you

(sizin) tarafınızdan
by them (onların) tarafından

از طرف دیگر در بخش زیر چندین مثال را برای شما آورده‌ایم که استفاده از این مثال‌ها به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید به بهترین شکل ممکن از حالت مجهول در جملات خود استفاده کنید:

Kapı (benim) tarafımdan kapatıldı

در توسط من بسته شد.

Kapı (senin) tarafından kapatıldı.

در توسط تو بسته شد.

Kapı (onun) tarafından kapatıldı.

در توسط او بسته شد.

Kapı (bizim) tarafımızdan kapatıldı.

در توسط ما بسته شد.

Kapı (sizin) tarafınızdan kapatıldı.

در توسط شما بسته شد.

Kapı (onların) tarafından kapatıldı.

در توسط آنها بسته شد.

استفاده از حالت مجهول در زمان‌ها و حالات مختلف

نکته بسیار مهمی که در اینجا باید به آن دقت داشته باشید این است که استفاده از حالت مجهول در زبان ترکی استانبولی فراتر از زمان گذشته است و شما می‌توانید این حالت را با زمان‌ها یا حالات بسیار زیاد دیگری نیز ترکیب کرده و از نتیجه آنها نهایت لذت را ببرید. اولین نکته‌ای که در این زمینه باید به آن دقت داشته باشید این است که افعال در حالت مجهول مانند همتایان خود در حالت معلوم که دارای فاعل هستند دارای صرف‌های متفاوتی بوده و پسوندهای اضافی را نیز دریافت می‌کنند.

برای این‌که بتوانید به شکل بهتری این ساختار و مفهوم را بیاموزید مثال‌های زیر را در این زمینه مشاهده کنید:

Yazılacak

نوشته خواهد شد.

Yenildi

خورده شد.

Okunuyor

در حال خواندن است.

Yazılmalı

باید نوشت.

آشنایی با مفهوم حالت مجهول در گرامر زبان ترکی استانبولی

افعال دوگانه در حالت مجهول در زبان ترکی استانبولی

نکته بسیار جالبی که درباره حالت مجهول در زبان ترکی استانبولی وجود دارد و شما باید به طور کامل به آن دقت و توجه داشته باشید این است که دستور زبان ترکی دارای افعال حالت مجهول مضاعف و دوگانه نیز هست که شما در شرایط خاص و بر حسب نیاز خود می‌توانید از این افعال نیز استفاده کرده و از مزایایی که به شما ارائه می‌دهند نهایت بهره را ببرید. این افعال دارای دو پسوند حالت مجهول هستند که به ریشه فعل آنها اضافه می‌شود.

یک نکته کلیدی و بسیار مهم که در اینجا باید به آن دقت داشت این است که این ساختار در سه حالت و زمینه مختلف ایجاد می‌شود که این سه زمینه را حتما باید بیاموزید تا بتوانید در نهایت به بهترین شکل ممکن از حالت مجهول مضاعف در جملات خود استفاده کنید. این سه زمینه به ترتیب شامل موارد زیر می‌شوند:

–         وقتی عملی بر روی نتیجه فعل مفعول دیگری انجام می‌شود.

–         زمانی که فعل شما به‌صورت انعکاسی باشد.

–         وقتی که فعل شما به‌صورت وارونه باشد (این بدان معناست که ذاتا مفعول بوده یا در حالت مجهول قرار دارد)

در این بخش قصد داریم نمونه‌هایی را از این افعال در اختیار شما قرار دهیم که آشنایی با نحوه کار آنها به شما کمک می‌کند تا بتوانید خیلی سریع و راحت از این افعال نیز در جملات خود استفاده کنید.

Kırılmak

شکستن چیزی

Üzülmek

غمگین یا ناراحت بودن

Görünmek

به نظر می‌رسد.

چرا باید حالت مجهول را در زبان ترکی استانبولی بیاموزیم؟

در زمان استفاده از حالت مجهول در زبان ترکی استانبولی احتمالا یک سوال بسیار مهم و کلیدی برای شما هم به وجود می‌آید و آن این است که اصلا چرا باید یاد بگیریم که چگونه از حالت مجهول در این زبان استفاده کنیم و این حالت چه مزایایی می‌تواند برای ما به همراه داشته باشد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که حالت مجهول یکی از رایج‌ترین حالات فعل و جمله در زبان ترکی استانبولی به شمار می‌آید. از آنجایی که یادگیری آن بسیار ساده بوده و با استفاده از دستورالعمل‌های خاصی انجام می‌شود می‌توانید خیلی سریع این حالت را بیاموزید.

از طرف دیگر باید دقت داشته باشید که امروزه بسیاری از زبان‌آموزانی که به‌تازگی شروع به یادگیری زبان ترکی استانبولی کرده‌اند معمولا علاقه‌ای به یادگیری و استفاده از حالت مجهول از خود نشان نمی‌دهند. همین موضوع نیز باعث می‌شود تا در آینده با مشکلات زیادی مواجه شده و نتوانند جمله‌سازی خوبی داشته باشند. فراموش نکنید که یادگیری استفاده از حالت مجهول در زبان ترکی استانبولی به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید خیلی راحت منظور و مفهوم مدنظر خود را به دیگران منتقل کنید.

در نتیجه یادگیری آن می‌تواند به شما کمک کند تا خیلی راحت‌تر با دیگران به زبان ترکی استانبولی ارتباط بگیرید و بتوانید منظور خود را به آنها برسانید. پس پیشنهاد ما به شما این است که اگر شما هم قصد دارید به یک متخصص در زمینه زبان ترکی استانبولی تبدیل شوید و به‌خوبی به این زبان صحبت کنید یکی از مهم‌ترین مواردی که در این مسیر به شما کمک خواهد کرد این است که نحوه کارکردن با حالت مجهول در این زبان را بیاموزید و بتوانید از آن استفاده کنید.

چگونه حالت مجهول در زبان ترکی استانبولی را تمرین کنیم؟

برای تمرین کردن حالت مجهول در زبان ترکی استانبولی راهکارهای مختلفی وجود دارد که شما می‌توانید از هرکدام آنها استفاده کنید تا بتوانید به این حالت مسلط شده و به بهترین شکل ممکن از آن استفاده کنید. یکی از بهترین راهکارهای تمرینی که در این زمینه وجود دارد این است که دستورالعمل‌هایی که در بخش‌های قبلی در اختیار شما قرار دادیم را بادقت مطالعه کرده و سپس تلاش کنید تا آنها را در صحبت‌های روزانه خود به کار ببرید.

برای مثال شما می‌توانید با کمک این دستورالعمل‌ها هر زمان که با یک جمله جدید در زبان ترکی استانبولی مواجه شدید آن را به حالت مجهول تبدیل کنید. به این ترتیب روزانه 20 یا 30 جمله جدید در حالت مجهول می‌سازید و همین کار نیز به شما کمک می‌کند تا بتوانید بعد از یک ماه سطح مهارت خود در این زمینه را به میزان زیادی ارتقا دهید.

حالت مجهول در زبان ترکی استانبولی

سوالات متداول

در این بخش قصد داریم به برخی از رایج‌ترین سوالات درباره حالت مجهول در زبان ترکی استانبولی پاسخ دهیم.

حالت مجهول در زبان ترکی استانبولی دارای چند دستورالعمل برای ساخته شده است؟

به طور کلی باید دقت داشته باشید که حالت مجهول در زبان ترکی استانبولی با استفاده از سه روش مختلف ساخته می‌شود. نوع روشی که برای ساخت این حالت استفاده می‌شود کاملا به هارمونی واکه‌ها وابسته است و به این بستگی دارد که آخرین مصوتی که در ریشه فعل آمده که مصوتی باشد.

چرا باید حالت مجهول در زبان ترکی استانبولی را بیاموزیم؟

یادگیری این حالت به شما کمک می‌کند تا بتوانید خیلی ساده و راحت با دیگران ارتباط برقرار کرده و منظور خود را به زبان ترکی به آنها منتقل کنید.

سخن پایانی

حالت مجهول در زبان ترکی استانبولی یکی از پرکاربردترین و رایج‌ترین زمان‌هایی است که امروزه در زبان ترکی استانبولی مورداستفاده قرار گرفته و کاربرد دارد. اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که قصد یادگیری این حالت را دارید یا این‌که به دنبال یادگیری زبان ترکی استانبولی هستید می‌توانید همین حالا از خدمات ارائه شده توسط آموزشگاه زبان ایرانمهر استفاده کرده و با کمترین هزینه و بالاترین کیفیت ممکن این زبان را بیاموزید.

بیشتر بخوانید : زمان گذشته نامشخص (Belirsiz geçmiş zaman) در زبان ترکی استانبولی

بیشتر بخوانید: کاربردهای وجه ماضی (Aorist) در ترکی استانبولی

بیشتر بخوانید: زمان آینده در گذشته (Gelecek zaman hikaye kipi) در زبان ترکی استانبولی

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
4.5 از 5 از 30 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

 1. سید محسن معصومی
  20 تیر 1403
  پاسخ دادن

  بسیار جامع و کامل و روان توضیح داده شده بود.
  با سپاس

  • ایرانمهر
   20 تیر 1403
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر ممنونم از همراهیتون
   موفق باشین

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید