IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
سلام و احوالپرسی اسپانیایی
امتیاز کاربران: 3.8/5
نویسنده: محمد اشرفی
20 فروردین 1398

سلام و احوالپرسی به زبان اسپانیایی

¿Cómo estás?

 How are you?

با این جمله ساده که به صورت “KOH-moh ess-TAHSS” تلفظ می‌شود، تقریبا می‌توانید به هر اسپانیایی‌زبانی که قبلا ملاقات کرده‌اید سلام کنید. علاوه بر عبارت‌های بالا، جملات و عبارت‌های زیر را هم به دانشتان اضافه کنید و بعد از آن هر جایی که بروید، چه در اسپانیا یا بیشتر قسمت‌های آمریکای لاتین، می‌توانید به خوبی با دیگران سر صحبت را باز کنید.

سلام و احوالپرسی به زبان اسپانیایی و عبارات مشابه

عباراتی که در مکالمات روزمره استفاده می‌شود، با توجه به موقعیت و گاهی با توجه به سن و جایگاه اجتماعی متفاوت است. اما به جز مواردی که گفته شد، فهرست زیر تقریبا در هر موقعیتی قابل استفاده و قابل قبول است. تلفظ‌هایی که نوشته شده است، تقریبا دقیق هستند و تلفظ “th” مثل صدای “th” در “this” و تلفظ “oo” مثل صدای “boom” است.

Hola — Hello, hi (OH-lah)

این نوع سلام کردن، هم در موقعیت‌های رسمی و هم در موقعیت‌های غیررسمی قابل استفاده است.

Hola, aló, jaló, bueno, diga — Hello (on the telephone) (OH-lah, ah-LOH, hah- LOH, BUEH-no, DEE-gah)

انتخاب سلام و احوالپرسی پشت تلفن از جایی به جای دیگر فرق می‌کند. Hola در همه جا فهمیده می‌شود اما در بسیاری ازکشورها مرسوم نیست.

Adiós — Goodbye (ah-THYOHSS)

گزینه‌ای غیررسمی که در بسیاری از مناطق به جای chau (chow) استفاده می‌شود. این واژه از ریشه ایتالیایی ciao گرفته شده است و گاهی به همین شکل تلفظ می‌شود.

¿Cómo estás? ¿Cómo está? — How are you? (KOH-moh es-TAHSS, KOH-moh es-TAH)

عبارت اول که غیررسمی است معمولا برای کسی استفاده می‌شود که اسم کوچک او را می‌دانید، یعنی او را می‌شناسید یا وقتی به کار می‌رود که می‌خواهید با یک کودک صحبت کنید. عبارت دوم عموما در موقعیت‌های دیگر استفاده می‌شود. استفاده از این عبارت تقریبا به جایی که هستید بستگی دارد؛ در بعضی مناطق، حالت غیررسمی (estás) ترجیح داده می‌شود در حالی که در همان موقعیت و در محل‌های دیگر حالت رسمی آن استفاده می‌شود و قابل قبول است. اگر یک خارجی هستید، کسی شما را به خاطر استفاده اشتباه از این عبارت بازخواست نمی‌کند، اگرچه ممکن است بومی‌ها شما را از نظر ادبی اصلاح کنند.

Muy bien, gracias — Very well, thank you (mwee-vyenn GRAHSS-yahss)

Buenos días — Good day, good morning (BWEH-nohss DEE-ahs)

در بعضی مناطق، حالت کوتاه‌شده آن یعنی buen día استفاده می‌شود.

Buenas tardes — Good afternoon, good evening (BWEH-nahss TAR-dess)

در بیشتر مناطق، buenas tardes باید در ابتدای عصر استفاده شود و نسبت به buenas noches ترجیح داده شود.

Buenas noches — Good night (BWEH-nahss NOH-chess)

برخلاف ترجمه انگلیسی، buenas noches هم می‌تواند به عنوان عبارتی برای سلام و هم به عنوان عبارتی برای خداحافظی به کار برود.

سلام و احوالپرسی به زبان اسپانیایی

¿Cómo te va? ¿Cómo le va? ¿Qué tal? ¿Qué hay? — How’s it going? (KOHmoh teh-VAH, KOH-moh leh-VAH, kay-TALL, kay-AYE)

برای عبارات محاوره هم تنوع زیادی وجود دارد، اگرچه بسیاری از آن‌ها به جایی بستگی دارند که در آن اسپانیایی صحبت می‌شود. اولین عبارت غیررسمی است و مثل “¿Cómo estás?” استفاده می‌شود.

¿Qué pasa? — What’s happening? (kay PAHSS-ah)

¿Qué hubo? ¿Qué onda? — How is it going? What’s happening? (kay OO-boh, kay OHN-dah)

این عبارت بیشتر در مکزیک رایج است.

¿Cómo te llamas? ¿Cómo se llama usted? — What’s your name? (KOH-moh teh YAHM-mahss, KOH-moh seh YAHM-mah oo-STETH)

ترجمه تحت‌اللفظی این عبارت “What do you call yourself?” است، یا اگر بخواهیم کمتر به معنی تحت‌اللفظی نزدیک باشیم، عبارت “What are you called?” به کار می‌رود. عبارت اول معمولا زمانی به کار می‌رود که می‌خواهید با یک کودک صحبت کنید، یا با کسی که موقعیت و جایگاه اجتماعی‌اش مثل شماست و موقعیتی که در آن هستید، دوستانه و غیررسمی است. اگر شک دارید که از کدام عبارت استفاده کنید، عبارت دوم امن‌تر است. همچنین توضیحات عبارت “¿Cómo estás?” که در بالا آمده است را هم بخوانید.

Me llamo (nombre).— My name is (name). (meh YAHM-moh (NOHM-breh)

ترجمه تحت‌اللفظی این عبارت “I call myself (name)” است یا اگر بخواهیم ترجمه راحت‌تر و روان‌تری داشته باشیم باید عبارت “I am called (name) “را به کار ببریم. در این حالت می‌توانید عبارت اسپانیایی را به صورت تحت‌اللفظی و به زبان انگلیسی به صورت Mi nombre es (nombre) ترجمه کنید.

Mucho gusto. Encantado. — It’s a pleasure to meet you. (MOO-choh GOO-stoh, en-kahn-TAH-thoh)

هر کدام از این عبارت‌ها زمانی به کار می‌رود که می‌خواهید خودتان را به کسی معرفی کنید. اگر مونث هستید، به جای encantado باید بگویید encantada (en-kahn-TAH-thah).

Bienvenido, bienvenida, bienvenidos, bienvenidas (Welcome — byem-beh NEE-thoh, byem-beh-NEE-thah, byem-beh-NEE-thohss, byem-beh-NEEthahss)

به تعداد و جنسیت توجه کنید. عبارت Bienvenido باید برای یک مذکر استفاده شود، عبارت bienvenida برای یک مونث، bienvenidas برای گروهی از خانم‌ها و bienvenidos برای گروهی از آقایان یا ترکیبی از خانم‌ها و آقایان.

سلام و احوالپرسی به زبان اسپانیایی

بسیار خوب، فهرستی کلی از عبارات و کلمات رایج و مهم برای سلام و احوالپرسی کردن به زبان اسپانیایی را به شما یاد دادیم. صرفا روخوانی کردن از این عبارات و جملات و تکرار تلفظ آن‌ها از شما یک اسپانیایی‌زبان حرفه‌ای نمی‌سازد. بلکه باید این عبارات و کلمات را در زندگی روزمره و برای ارتباط برقرار کردن با دیگران و با بومیان اسپانیایی زبان هم استفاده کنید تا بتوانید ایرادات کارتان را بفهمید و اگر واقعا در کارتان خوب هستید، با تحسین و تشویق دیگران انگیزه بگیرید و به یادگیری این زبان شیرین و دوست‌داشتنی ادامه بدهید.


بیشتر بخوانید: بیان احساسات به زبان اسپانیایی

بیشتر بخوانید: میوه‌ها و سبزیجات به زبان اسپانیایی


چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
3.8 از 5 از 23 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید