IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
راه-هایی برای گفتن دوستت دارم به اسپانیایی
امتیاز کاربران: 4/5
نویسنده: محمد اشرفی
8 مرداد 1398

را‌ه‌های برای گفتن «دوستت دارم» به زبان اسپانیایی

“دوست دارم” به اسپانیایی “Te quiero” یا “Te amo” می‌شود، که به معنای “تو را دوست دارم” و “عاشق تو ام” هستند.

زبان و فرهنگ اسپانیایی به داشتن زبانی پرشور و راه‌های فراوان برای ابراز علاقه معروف است. اما به نظر شما بهترین راه برای گفتن «دوست دارم» (I love you) به زبان اسپانیایی کدام است؟

با این همه، ما در زبان فارسی و انگلیسی از کلمه «عشق» (Love) بیش از حد استفاده می‌کنیم. «عاشق این برنامه هستم»، «عاشق این کتاب هستم». ما عاشق والدینمان، فرزندانمان و همسرمان هستیم. ما عاشق دوستانمان و یا عاشق شغلمان هستیم.

اگرچه تمام این «عشق‌ها» متفاوت هستند، اما با یک کلمه «عشق» بیان می‌شود.

در زبان اسپانیایی، اینطور نیست.

گزینه‌های زیادی برای ابراز علاقه وجود دارد! در واقع، این یکی از چیزهایی است که زبان انگلیسی از آن بی‌بهره است. با استفاده از اصطلاحات مختلف می‌توانید به طور مختصر درباره علایق، عشق یا حتی جذابیت‌ها در زبان اسپانیایی صحبت کنید.

راه‌هایی برای گفتن “I Love You” به زبان اسپانیایی

راه-هایی برای گفتن دوستتدارم به اسپانیایی

همانطور که در بالا گفتم، اینکه چطور در زبان اسپانیایی به کسی بگویید «دوستت دارم» به موقعیت، شرایط و چیزی یا کسی که درباره آن صحبت می‌کنید بستگی دارد. بیشتر مردم می‌دانند جمله te amo به معنی «دوستت دارم» است. اما این جمله نشان‌دهنده یک عشق جدی و بسیار عمیق است. این عشق بیشتر بین زوج‌ها رد و بدل می‌شود و برای ابراز عشقتان از آن استفاده می‌کنید، مثلا وقتی می‌خواهید از کسی خواستگاری کنید یا در جواب پیشنهاد ازدواج کسی به او جواب مثبت دهید.

یکی دیگر از راه‌های ابراز علاقه و گفتن «دوستت دارم»، جمله te quiero است. با این جملات و عبارات مختلف است که درجه‌های مختلف دوست داشتن خودشان را نشان می‌دهند. ترجمه تحت‌اللفظی این جمله “I want you” است، اما به نظر من این ترجمه ضعیف است. این عبارت در زبان انگلیسی اصلا درست نیست، چون در زبان انگلیسی یا فارسی معادلی نداریم که این درجه از علاقه را نشان بدهد. برای گفتن “I want you” در زبان انگلیسی باید لحنتان مشتاقانه باشد و خیلی حالت عاشقانه نداشته باشد. اما در زبان اسپانیایی، ترجمه بهتر برای عبارت بالا “I want you in my life”  است. این عبارت یک درجه پایین‌تر از te amo است و اغلب زمانی گفته می‌شود که در یک رابطه عاشقانه هستید و به طرف مقابلتان تعهد دارید، اما لزوما قرار نیست به ازدواج ختم شود (البته فعلا!).

برای این دو عبارت، می‌توانید آن‌ها را با اضافه کردن mucho (“very much”) مشتاقانه‌تر و با حرارت بیشتری بیان کنید. جمله‌های Te amo mucho یا te quiero mucho هر دو به معنی “I love you very much.” است.

راهی غیر مستقیم برای ابراز علاقه و نشان‌دادن عشقتان گفتن Significas mucho para mí است که به معنی “You mean so much to me.” است.

چند راه دیگر برای بیان ابراز علاقه عاشقانه وجود دارد:

Me gustas: “I like you”

راهی امن برای ابراز علاقه به کسی که تازه با او آشنا شدید.

Me caes bien: “I like you”

یک درجه پایین‌تر از me gustas است و بیشتر لحن دوستانه دارد.

Me encantas: “I adore you” یا “You enchant me”

عاشقانه‌تر از me gustas و  me caes bienاست، اما جدیت و عمق آن از  te quieroکمتر است.

برای ابراز علاقه کردن به خانواده و دوستانتان از چه کلماتی و عباراتی باید استفاده کنید؟ اغلب، te quiero برای عشق‌های افلاطونی و حتی عشق به حیوان خانگی‌تان استفاده می‌شود. اگر کنجکاو هستید، بدانید که «عشق» برای اشیا و سرگرمی‌ها هم استفاده می‌شوند و به صورت me gusta (“I like”) یا me encanta (“I’m enchanted by”, “I strongly like”) استفاده می‌شود.

راه‌هایی برای گفتن “Beautiful” به زبان اسپانیایی

در زبان اسپانیایی، راه‌های مختلفی برای صحبت کردن درباره زیبایی یا جذابیت یک نفر وجود دارد. این کلمه قوی‌ترین راه برای گفتن «زیبا» به زبان اسپانیایی است و شبیه کلمات “striking” یا “gorgeous” است. یا برای اینکه در زبان اسپانیایی به کسی بگویید «زیبا»، باید از دو کلمه hermosa یا hermoso استفاده کنید. از آنجایی که کلمه hermosa شدت و عمق زیادی دارد، رایج‌تر است که به جای آن از bella یا bello (“beautiful” or “lovely”) استفاده کنید. برای گفتن “beauty” هم از کلمه belleza بهره ببرید.

برای اینکه به کسی بگویید «خوش‌قیافه» یا «ملوس» (“pretty”)، از bonita یا bonito استفاده کنید. این روش معمول‌تر است و به جای “You look beautiful” بیشتر به “You look nice” استفاده می‌شود. این جمله نشان‌دهنده یک تعریف و تمجید دوستانه و عاطفی است و می‌تواند برای همه چیز و همه کس استفاده شود.

برای اینکه به کسی بگویید «خوش‌قیافه» یا «جذاب» است، می‌توانید بگویید guapo یا guapa است. البته باید به این نکته دقت کنید که رایج‌تر است به خانم‌ها bonita و به آقایان guapo گفته شود. اما برخلاف انگلیسی، این واژه‌ها منحصر به جنسیت خاصی نیستند. گاهی اوقات کلمه guapo  برای کسی یا چیزی به کار می‌رود که باحال و جذاب (“cool”) است.

در آمریکای لاتین، رایج‌تر است که زیبایی کسی را با linda یا lindo بیان کنند که به معنی “lovely” است.

راه های برای گفتن «دوستت دارم» به زبان اسپانیایی

راه‌هایی برای گفتن “My Love” به زبان اسپانیایی

برای اینکه در زبان اسپانیایی کسی را «عشق من» خطاب کنید، می‌توانید بگویید mi amor. اما زبان اسپانیایی اسامی مستعار زیاد و بامزه زیاد دارد که می‌توانید از آن‌ها هم استفاده کنید. در ادامه چند نمونه از آن‌ها آمده است:

Mi vida: “My life”

Mi sol: “My sun”

Mi rey: “My king”

Mi dulzura: “My sweetness”

Mi querido: “My dear”

Ojos de ángel: “Angel eyes”

همچنین می‌توانید «شیرین» یا «بانمک» را هم به ابراز علاقه‌تان اضافه کنید و به کلمه‌ای که می‌خواهید بگویید پسوند –ito اضافه کنید. بنابراین mi amor می‌تواند به صورت mi amorcito (“my little love”) هم گفته شود. این عبارت برای هر کسی قابل استفاده است، اما بیشتر برای کودکان استفاده می‌شود تا شیرینی و جذابیت آن‌ها را بیشتر نشان بدهد.

راه‌هایی برای گفتن “You’re My Other Half” به زبان اسپانیایی

در زبان اسپانیایی، عبارت شیرین و منحصربه‌فردی وجود دارد برای اینکه به کسی بگویید «نیمه گمشده من هستی». این جمله eres mi media naranja است، که به صورت “you’re my half orange.” ترجمه می‌شود. بهتر است این عبارت را برای رابطه‌های عاشقانه جدی استفاده کنید، اما در زبان انگلیسی هم عبارت “my better half”  برای ابراز علاقه با روشی جذاب و طنز استفاده می‌شود.

حالا حتما با خودتان فکر می‌کنید «چرا پرتغال»؟ تئوری‌های مختلفی برای این مسئله وجود دارد، اما توضیحی وجود دارد که می‌گوید گنبد کلیسا (cúpula or cimborrio) هم گاهی media naranja نامیده می‌شود. بنابراین عبارت بالا نشان‌دهنده چیزی دوست‌داشتنی و مقدس و هدیه‌ای از بهشت است. تئوری دیگری وجود دارد که نشان می‌دهد هر پرتغالی شکل متفاوتی دارد، و همیشه یک نصفه پرتغال شبیه نصف دیگرش است و آن را کامل می‌کند. از طرفی، این جمله طنز است.

از آنجایی که این اصطلاح برای این به کار می‌رود که به کسی بگویید وجود و حضور او برای شما عالی و انتخاب مناسبی است، می‌توانید به او “my soulmate” هم بگویید. اما همچنین می‌توانید از alma gemela (“soulmate”) هم استفاده کنید. این اصطلاح نسبت به بقیه قوی‌تر است و  media naranjaکمی ملایم‌تر و سبک‌تر است.

راه‌هایی برای گفتن “My Heart” به زبان اسپانیایی

یکی دیگر از راه‌های عاشقانه برای ابراز عشق به کسی این است که او را “my heart صدا کنید، که اسپانیایی آن می‌شود mi corazón. چند عبارت دیگر هم هست که می‌توانید از آن‌ها هم استفاده کنید:

Tienes todo mi corazón: “You have all my heart”

Mi corazón es tuyo: “My heart is yours”

Te amo con todo mi corazón: “I love you with all my heart”

Mi corazón late por ti: “My heart beats for you”

راه‌هایی برای گفتن “My Darling” به زبان اسپانیایی

در زبان انگلیسی، اسامی مستعار زیادی وجود دارد که بتوانید معشوقه‌تان را با آن‌ها صدا کنید: darling، dear، babe، sweetheart. تا به حال درباره چند مورد از آن‌ها صحبت کردیم، اما در ادامه چند اسم مستعار رایج در زبان اسپانیایی وجود دارد که می‌توانید برای عزیزتان از آن‌ها استفاده کنید.

 • Cariño

این مورد یکی از رایج‌ترین اسامی مستعاری است که می‌توانید بشنوید. این کلمه معانی زیادی دارد: “sweetie”، “darling”، “dear”، “honey” و غیره. این کلمه معادل اسامی مستعار زیادی در زبان انگلیسی است.

 • Cielo

این کلمه به معنی آسمان است، اما “heaven” یا “paradise” هم ترجمه می‌شود. بنابراین می‌توانید کسی را «تکه‌ای از بهشت روی زمین» خطاب کنید. این کلمه بیش از حد «عاشقانه» است! حتی می‌توانید آن را با افزودن mi cielito (“my little heaven”) با شیرینی و جذابیت بیشتری بیان کنید.

 • Bebé

همان “Baby” در زبان اسپانیایی است، اما مثل “babe” یا “baby” در زبان انگلیسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. می‌توانید برای “babe” از nena هم استفاده کنید.

راه هایی برای گفتن دوستت دارم به اسپانیایی

راه‌هایی برای گفتن “Cute” در زبان اسپانیایی

کلمه “Cute” در زبان اسپانیایی معادل یا ترجمه دقیقی ندارد. اما چند راه وجود دارد که می‌توانید بعضی ایده‌ها و احساساتتان را بیان کنید. دو کلمه Rico یا rica  راهی برای گفتن “cute” به زبان اسپانیایی است، اما به معنی «جذاب» یا حتی «پولدار» است. دو کلمه «جذاب» و «بامزه» معمولا در زبان انگلیسی با هم نمی‌آیند.

دو کلمه Mono و mona هم به معنی “cute” و یک صفت هستند و معنایی شبیه “nice-looking” دارند.

دو کلمه linda یا lindo، که پیش‌تر به آن‌ها اشاره کردیم، می‌توانند به معنی “cute” هم باشند. حتی listo که به معنی “ready”، “clever” یا “prepared” است هم می‌تواند در معنای cute به کار برود.

راه‌هایی برای گفتن “I Can’t Live Without You” به زبان اسپانیایی

هنوز به دنبال یک کلمه یا عبارت متفاوت و خاص هستید تا به کسی بگویید چقدر او را دوست دارید؟ در ادامه چند عبارت عاشقانه به شما می‌گوییم تا با آن‌ها عشق‌تان را ابراز کنید:

No puedo vivir sin ti: “I can’t live without you”

Te necesito: “I need you”

Te echo de menos mi amor: “I miss you, my love”

No puedo esperar a verte: “I can’t wait to see you”

Estoy loco por ti: “I’m crazy about you”

Quiero estar contigo para siempre: “I want to be with you forever”

Estoy pensando en ti: “I’m thinking of you”

Eres el amor de mi vida: “You’re the love of my life”

راه‌هایی برای گفتن “Amazing” به زبان اسپانیایی

تنها یک راه برای گفتن “amazing” در زبان اسپانیایی وجود ندارد، چندین کلمه هستند که این معنی را دارند. می‌توانید از increíble (“incredible”)، asombroso (“astounding”) یا maravilloso(“marvellous”) استفاده کنید. تمام این کلمات معنی یکسانی دارند. بنابراین اگر می‌خواهید به کسی که دوستش دارید بگویید که او فوق‌العاده و خارق‌العاده است، می‌توانید بگویید Eres increíble!

اگر می‌خواهید بدانید چطور باید درباره احساساتتان صحبت کنید، کلمه sentimientos به معنی “sentiment” یا احساسات است. می‌توانید بگویید Tengo sentimientos por ti (“I have feelings for you”)، اما استفاده از این جمله در زبان اسپانیایی کمی عجیب است. کلمه Sentimientos به احساسات کلی‌تر اشاره دارد و برای عزیزان استفاده نمی‌شود، بنابراین استفاده از me encantas برای بیان احساساتتان بهتر خواهد بود.

اگر می‌خواهید احساساتتان را نسبت به دیگران بیان کنید، عبارت‌های زیر می‌توانند کمکتان کنند:

Estoy enamorada / enamorado: “I’m in love”

Estoy saliendo con alguien: “I’m dating someone”

Amor verdadero: “True love”

No puedo dejar de pensar en él / ella.: “I can’t stop thinking about him/her.”

اگر می‌خواهید سوال بزرگ زندگی‌تان (درخواست ازدواج) را از کسی که دوستش دارید بپرسید:

¿Te casarías conmigo? (“Will you marry me?”)

شما چطور به زبان اسپانیایی می‌گویید “I Love You”؟

شما برای ابراز علاقه به عزیزتان از چه عبارت یا جمله‌ای استفاده می‌کنید؟ آیا مخاطب خاصتان را mi cielo خطاب می‌کنید یا به کسی که دوستش دارید می‌گویید te quiero؟

آیا کلمه یا عبارتی هست که آن را از قلم انداخته باشم؟ شما به ما بگویید!


بیشتر بخوانید: تشکر کردن به زبان اسپانیایی


چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
4 از 5 از 10 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

 1. کشفی
  26 دی 1401
  پاسخ دادن

  سلام زبان اسپانیایی حضوری دارین

  • ایرانمهر
   26 دی 1401
   پاسخ دادن

   سلام روز بخیر بله تمامی شعب زبان های خاص را دارند جهت آگاهی از نحوه ثبت نام به قسمت ارتباط با شعب سایت مراجعه نمایید و با تماس با یکی از شعب همکاران ما اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار میدهند.

 2. Mahsa Kargar
  16 بهمن 1400
  پاسخ دادن

  معنی جمله siempre te amare چیه

  • آموزشگاه ایرانمهر
   16 بهمن 1400
   پاسخ دادن

   سلام روز بخیر با شماره تماس دفتر مرکزی تماس بگیرید وازسوپروایزرین مجموعه اطلاعات کسب کنید84378 داخلی445

 3. رها
  27 فروردین 1400
  پاسخ دادن

  بررسی و توضیح جذاب و کاربردی .مرسی

  • آموزشگاه ایرانمهر
   27 فروردین 1400
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر-موفق باشید

 4. کشفی
  2 بهمن 1399
  پاسخ دادن

  سلام وقت بخیر
  لطفا معنی ?me quieres

  • آموزشگاه ایرانمهر
   2 بهمن 1399
   پاسخ دادن

   سلام روز بخیر با شماره تماس دفتر مرکزی تماس بگیرید وازسوپروایزرین مجموعه اطلاعات کسب کنید84378 داخلی445

 5. behnaz
  11 شهریور 1399
  پاسخ دادن

  برای خود خوان زبان اسپانیایی چه کتبی معرفی میکنین اابته سطح مبتدی

  • آموزشگاه ایرانمهر
   11 شهریور 1399
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر متاسفانه ارائه نرم افزاروسایت مقدور نمی باشد

 6. nazi
  14 آبان 1398
  پاسخ دادن

  وقت بخیر. ی انتقاد… خیلی کلمات درباره عشق نوشتید،،درباره جملات دیگه هم بنویسید لطفا

  • آموزشگاه ایرانمهر
   14 آبان 1398
   پاسخ دادن

   سلام روز بخیر چشم حتما

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید