IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
راهنمای جامع اعضای بدن به زبان اسپانیایی
امتیاز کاربران: 5/5
نویسنده: محمد اشرفی
8 خرداد 1398

راهنمای جامع اعضای بدن به زبان اسپانیایی

اگر تصمیم گرفتید این مقاله را بخوانید، یعنی می‌خواهید بدانید اعضای مختلف بدن به زبان اسپانیایی چه هستند و چطور باید درباره آن‌ها صحبت کرد.

اعضای بدن یکی از اولین چیزهایی است که به کودکانی که تازه می‌خواهند حرف زدن یاد بگیرند، آموزش داده می‌شود. با این حال اکثر زبان‌آموزان فقط اعضایی مثل «سر، شانه‌ها، زانوها و پاها» را حفظ می‌کنند و یادگیری بقیه اعضای بدن را نادیده می‌گیرند. این افراد همان کسانی هستند که وقتی در بحث و مکالمه‌ای صحبت از اعضای بدن می‌شود، نمی‌توانند به مکالمه ادامه بدهند و حرف‌هایشان نیمه‌کاره باقی می‌ماند.

همه ما بدن داریم، بنابراین مهم است که بتوانیم درباره موضوعاتی که به اعضای بدن مربوط می‌شود صحبت کنیم. در این مقاله می‌خواهم مهم‌ترین کلمات و عبارات مربوط به اعضای بدن به زبان اسپانیایی را به شما یاد بدهم.

علاوه بر دانستن اعضای مختلف بدن به زبان اسپانیایی، عبارات و جملاتی هم وجود دارد که همراه با این کلمات باید یاد گرفت. در زبان انگلیسی می‌گوییم “My head hurts” تا سردردمان را ابراز کنیم یا وقتی به کسی می‌گوییم “use your head” منظورمان این است که بیشتر فکر کند. در این مقاله این عبارات را هم بررسی می‌کنیم.

حالا وقت یادگیری است!

اعضای بدن به زبان اسپانیایی

اول، بیایید قسمت‌های مختلف بدن به زبان اسپانیایی را یاد بگیریم. من اعضای مختلف بدن را به قسمت‌های عمومی و کلی تقسیم کردم و در هر قسمت درباره نکاتی صحبت کردم که می‌توانید خیلی راحت آن‌ها را یاد بگیرید.

«سر» (Head) به زبان اسپانیایی

«سر» به زبان اسپانیایی می‌شود la cabeza.

ممکن است لازم باشد از مغز یا سرتان استفاده کنید (usa tu cabeza) و درباره چیزی عمیق‌تر فکر کنید. اگر سردرد دارید عبارت tu tenga dolor de cabeza (You have a headache) برای شما استفاده می‌شود و اگر می‌خواهید بگویید «من سردرد دارم» باید به جای tenga بگویید tengo (I have). علاوه بر این عبارات، اگر روزی احساس مریضی کردید و حالتان خوب نبود (under the weather) ممکن است تب کرده باشید یا سرفه کنید و آن موقع است که باید بگویید tener fiebre y tos.

صورتتان را فراموش نکنید! صورت به زبان اسپانیایی می‌شود la cara!

علاوه بر la cabeza و la cara، قسمت‌های دیگری از اعضای بدن روی سر و صورت شما قرار دارد که باید اسم آن‌ها را بدانید:

Eye: el ojo  

چشم

Eyelid: el párpado

پلک

Eyelashes: las pestañas

مژه

Eyebrows: las cejas

ابرو

Ear: el oido (inside the ear); la oreja (outer ear; the part you see)

گوش: داخل گوش؛ گوش بیرونی (قسمتی که می‌بینید)

Nose: la nariz

بینی

Mouth: la boca

دهان

Jaw: la mandíbula

فک

Lips: los labios

لب‌ها

Teeth: los dientes

دندان

Tongue: la lengua

زبان

Throat: la garganta

گلو

Forehead: la frente

پیشانی

Cheek: la mejilla

گونه

Beard: la barba

ریش

Moustache: el mostacho

سبیل

Chin: la barbilla

چانه

Freckles: las pecas

کک مک روی صورت

Hair: el pelo

مو

Neck: el cuello

گردن

Brain: el cerebro

مغز

Skull: el cráneo

جمجمه

می‌خواهید مطمئن شوید این کلمات در ذهنتان بماند؟

یکی از روش‌های مورد علاقه من برای به خاطر سپردن کلمات در زبان‌های دیگر این است که از عبارات یادآور (Mnemonics) استفاده کنم. این راه، روشی ساده برای هک کردن حافظه است و همین مسئله باعث می‌شود کلمات جدید را خیلی راحت یاد بگیرید و از ذهنتان پاک نشود.

اجازه بدهید با مثالی این مسئله را برایتان روشن کنم. کلمه cabeza به معنی «سر» شبیه کلمه اسپانیایی cerveza به معنی «ماءالشعیر» است. عبارت یادآور من این است که  “Cerveza goes straight to my cabeza.” و یعنی ماءالشعیر مستقیم وارد سرم می‌شود. یکی دیگر از مزایای این دو کلمه این است که جنسیت هر دو یکی است و به این معنی است که باید برای هر دوی آن‌ها “la” استفاده شود.

در ادامه مطالبی را به شما می‌گوییم که بیشتر می‌تواند در درک این مسئله کمکتان کند:

  • دندان به زبان اسپانیایی los dientes است، که کلمه “dentures” را به یاد من می‌آورد، بنابراین تصور می‌کنم یک ردیف دندان مصنوعی بالای سرم و در لیوان آب است.
  • مو در زبان اسپانیایی pelo است و از ریشه لاتین مشترک “pile” در زبان انگلیسی می‌آید. تصویری را در ذهنم تصور می‌کنم که موهایم را کوتاه کردم و دسته‌ای (pile) از موهایم (pelo) روی زمین ریخته است.
  • کلمه Máscara در زبان اسپانیایی به معنای «ماسک» است، اما این کلمه در زبان انگلیسی به معنی آرایش کردن و ریمل است که شما روی صورتتان (la cara) از آن استفاده می‌کنید.
  • اگر یکی از طرفداران X-Men هستید، پس باید بدانید پروفسور X برای اینکه از توانایی‌های مغزش برای ارتباط برقرار کردن با دیگران در سراسر جهان استفاده کند، از Cerebro استفاده می‌کرد.

می‌توانید از این عبارت‌های یادآور (Mnemonics) برای خودتان هم استفاده کنید، اما اگر تصویرسازی و سناریوهای خودتان را داشته باشید، خیلی موثرتر خواهد بود. سعی کنید خلاق باشید و از قدرت تصور خودتان استفاده کنید و حتی به دنبال ساختن یک قلعه حافظه در مغزتان باشید.

«بدن» به زبان اسپانیایی

تمام بدنتان به زبان اسپانیایی el cuerpo است. اما بیایید اول درباره قسمت بالایی بدن یا بالاتنه (el torso) مثل قفسه سینه و پشتتان صحبت کنیم. «قفسه سینه» در زبان اسپانیایی el pecho است، در حالی که «پشت» در این زبان la espalda است.

وقتی به دکتر مراجعه می‌کنید، آن‌ها صدای شش‌ها و نفس کشیدنتان را از طریق قفسه سینه (el pecho) و پشتتان (la espalda) می‌شنوند و از شما می‌خواهند نفس (respirar) بکشید.

وقتی پشتتان می‌خارد و دستتان به پشتتان نمی‌رسد چه؟ بدترین حالت است، نه؟ اصطلاح مناسب این وضعیت را یاد بگیرید تا از کسی بخواهید پشتتان را بخاراند!

¿Me rascarás la espalda por favor?

Will you scratch my back, please?

ممکن است لطفا پشت من رو بخارونی؟

در ادامه به کلماتی می‌پردازیم که قسمت‌های دیگر بالاتنه هستند و همچنین کلماتی را به شما می‌گوییم که برای todo el cuerpo به زبان اسپانیایی استفاده می‌شود.

Heart: el corazón

قلب

Lungs: los pulmones

شش‌ها

Muscle: el músculo

ماهیچه/عضله

Skin: la piel

پوست

Waist: la cintura

کمر

Stomach: el estómago

معده

Abs: los abdominals

قسمت‌های درونی شکم

راهنمای جامع اعضای بدن به زبان اسپانیایی

Navel: el ombligo

ناف

Shoulder: el hombre

شانه

Breast: la pechuga or el seno

سینه

Organs: los órganos

اندام‌های داخلی

Intestines: los intestinos

روده‌ها

Kidneys: los riñones

کلیه‌ها

Liver: el hígado

کبد

Bone: el hueso

استخوان

Ribs: las costillas

دنده‌ها

Skeleton: el esqueleto

اسکلت

Spine: la espina

ستون فقرات

Blood: la sangre

خون

بعضی از کلماتی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم به قدری شبیه معنای انگلیسی‌شان هستند که می‌توانید به راحتی آن‌ها را به خاطر بسپارید؛کلماتی مثل estómago، intestino و espina.

بقیه کلمات شبیه کلماتی هستند که به معنای انگلیسی‌شان مربوط می‌شوند. نگاهی به کلمه “lungs” در زبان اسپانیایی بیاندازید: pulmones. این کلمه شبیه به کلمه انگلیسی “pulmonary” است که همیشه در علم پزشکی مربوط به بیماری‌ها و مشکلات ریه است. همچنین کلمه “navel” که در زبان اسپانیایی ombligo است و یادآور کلمه «بند ناف» (umbilica) است و اندامی است که وقتی به دنیا می‌آیید آن را از شما جدا می‌کنند.

برای بقیه کلمات می‌توانید خلاقانه و با فکر باز عمل کنید. «کمر» ساده است چون واژه اسپانیایی آن یعنی cintura شبیه کلمه “cinch” و به معنی کمربند بستن است. کمربند ایمنی در زبان اسپانیایی cinturón است. به این فکر کنید که وقتی کمربند می‌بندید، از به کمر و دور کمرتان مربوط است.

 کلمه «خون» (sangre) شبیه sangaria است و یک نوشیدنی معروف اسپانیایی است. در واقع sangria در زبان اسپانیایی به معنی «خون‌ریزی کردن» یا bleeding است. ممکن است خیلی تصویر واضحی نباشد و گیجتان کند، اما روش خوبی است که کلمه «خون» در زبان اسپانیایی یادتان بماند.

دوباره باید تکرار کنیم این جملات و مثال‌ها صرفا جنبه آشنایی و معرفی دارند و برای اینکه کلمات و عبارات را به خوبی به خاطر بسپارید باید تصویرسازی، تخیل و خلاقیت خودتان را دخیل کنید.

برای یادگیری بقیه اعضای بدن به زبان اسپانیایی، در مقاله دوم با ما همراه باشید.


بیشتر بخوانید: اصطلاحات پزشکی به زبان اسپانیایی


چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 2 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید