IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
واژگان حمل و نقل به زبان آلمانی
امتیاز کاربران: 4.1/5
نویسنده: محمد اشرفی
27 دی 1397

واژگان حمل و نقل به زبان آلمانی

چمدانم همراهم بود، اما یک کلمه آلمانی بلد نبودم.

هواپیمای من تازه در فرودگاه بین المللی فرانکفورت فرود آمده بود.

تنها چیزی که می دانستم این بود که هتلم نزدیک Central Station (ایستگاه مرکزی) شهر بود و حدودا هفت مایل با من فاصله داشت.

اما، نمی توانستم تابلوها را بخوانم یا از کسی برای گرفتن اتوبوس یا تاکسی کمک بخواهم.

پس تصمیم گرفتم پیاده به مقصد برسم.

با تمام کیف ها و چمدان هایم.

وسط تابستان!

اگر می دانستم استفاده از سیستم حمل و نقل شهری در آلمان چقدر ساده است، قطعا آن روز همه چیز فرق می کرد.

یکی از تاثیرگذارترین ویژگی های کشور آلمان، سیستم حمل و نقل عمومی گسترده آن است. بیشتر شهرهای اصلی آلمان شبکه ای گسترده از اتوبوس ها، مترو، تراموا و قطارهایی دارد که به شما کمک می کنند به راحتی از جایی به جای دیگر بروید. در نتیجه عجیب نیست اگر جوانی ماشین شخصی نداشته باشد، چون در واقع نیازی به آن ندارد.

در حالیکه حمل و نقل در آلمان بسیار راحت است، اما اندازه و ابعاد این شبکه نشان می دهد نیاز به یادگیری دارید و این یادگیری کمی پیچیده است؛ اما نگران نباشید!

بعد از خواندن این مقاله، باید بتوانید مثل یک حرفه ای در آلمان سفر کنید.

واژگان حمل و نقل به آلمانی

چطور مثل یک بومی از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید

شرکت  های حمل و نقل عمومی آلمانی را بشناسید

بزرگ ترین شرکت حمل و نقل در آلمان Deutsche Bahn (German Railway) است که با نشان اختصاری DB هم شناخته می شود. شرکت DB مسئول سفرهای درون شهری و منطقه ای و قطارهایی برای سفرهای طولانی است. با توجه به شهری که قرار است به آن سفر کنید، ممکن است سوار S-Bahn (کوتاه شده Schnellbahn یا قطار اکسپرس)، Stadtbahn (قطار شهری) یا Stadtschnellbahn (قطار شهری اکسپرس) شوید.

بعد از DB، بیشتر خدمات حمل و نقل بین مناطق و شهرها تخصص یافتند.

برای مثال، شهر «نورمبرگ» (Nuremberg) سامانه های VAG و VGN دارد، در حالیکه «هامبورگ» (Hamburg) سامانه HVV و HHA دارد. این شرکت ها مستقل از DB هستند و منطقه کوچکتری را پوشش می دهند، بنابراین قیمت بلیط های آن ها ارزان تر است.

اپلیکیشن خرید بلیط دانلود کنید (ولی همیشه پول نقد همراهتان باشد)

همیشه می توانید از کیوسک های ایستگاه های قطار یا اتوبوس ها بلیط تهیه کنید. بعضی کیوسک ها در شهرهایی خاص، کارت اعتباری هم قبول می کنند، در حالیکه بقیه ایستگاه ها فقط پول نقد می پذیرند. هیچ قانونی قطعی و مشخصی وجود ندارد که بفهمید کدام ایستگاه ها کارت اعتباری قبول می کند، پس اگر با قطار سفر می کنید، خوب است که همیشه چند یورو در جیبتان باشد.

همانطور که گفته شد، اگر جایی بودید که نیاز داشتید اتوبوس یا قطار سوار شوید و پول نقد همراهتان نبود، بیشتر سرویس های حمل و نقل خدماتی ارائه می دهند که در قالب اپلیکیشن های برنامه ریزی و خرید بلیط است و می توانید هر زمان که نیاز دارید بلیط را آنلاین خریداری کنید یا بلیط ها را بخرید و برای سفرهای بعدی ذخیره کنید. این اپلیکیشن ها عمدتا با کارت های اعتباری کار می کنند ولی این نکته را همیشه یادتان باشد: همه اپلیکیشن ها به یک اندازه کارایی ندارند.

در ضمن، اگر یکی از خوره های اپلیکیشن هستید (امروزه چه کسی نیست؟)، می توانید اپلیکیشن هایی نصب کنید که زبان آلمانی شما را در طول سفر تقویت کند.

با  مسئولیت خودتان سفر کنید!

سیستم حمل و نقل عمومی آلمان عوارضی ندارند. در عوض، مامورانی با لباس های شخصی هستند که با نام Fahrkartenkontrolleure شناخته می شوند و گهگاهی وسایل نقلیه عمومی را چک می کنند. از آنجایی که عوارضی وجود ندارد، رانندگی یا سفر کردن بدون بلیط (schwarzfahre) خیلی بعید نیست، اما اگر یکی از این مامورها شما را بدون داشتن بلیط ببنید، 60 یورو جریمه می شوید.

شنیدم عده ای ماه ها رانندگی کردند و هیچوقت ماموران بازرسی بلیط سراغ آن ها نیامده اند، حتی کسانی را می شناسم که تا امروز یک بلیط هم نخریدند. اما هر بار من در آلمان بوده ام، ماموران من را بازرسی کردند، به همین دلیل نمی توانم رانندگی یا سفر بدون بلیط را تصور کنم!

از بلیط های فصلی استفاده کنید

اگر می خواهید مدت زمانی طولانی در آلمان سپری کنید، یک MobiCard یا بلیط فصلی که ارزش خرید دارد تهیه کنید، به خصوص اگر به شهرهای بزرگ مثل برلین و هامبورگ سفر می کنید.

می توانید از بلیط های فصلی استفاده کنید، می توانید از طریق خدمات حمل و نقل محلی ثبت نام کنید؛ اما از آنجایی که در نحوه کارکرد این سیستم ها تفاوت هایی وجود دارد، خرید یا ثبت نام گذرنامه یا بلیط عبور و مرور ماهانه به طور قابل توجهی متفاوت است و هر کدام درجه سختی خودش را دارد. برای مثال، خرید بلیط ماهانه در نورمبرگ به سادگی بالارفتن از کیوسک و پرینت کردن بلیط است، در حالیکه در هامبورگ باید به عنوان یک مشتری ثبت نام کنید و با عکس پاسپورت و کارت شناسایی ثبت نام را تکمیل کنید.

خرید بلیط فصلی و مدت دار اجازه استفاده از تمام وسایل حمل و نقل عمومی به جز قطارهای ICE را به شما می دهد.

با استفاده از اتوبوس پولتان را ذخیره کنید!

از خدمات اتوبوسی مثل FlixBUS استفاده کنید. سفرهای درون شهری با اتوبوس معمولا ارزان ترین گزینه موجود است و اتوبوس ها معمولا راحت ترین وسایل حمل و نقل هستند.

برای مسافت های طولانی درون شهری از خط حمل و نقل اتوبوسی استفاده کنید.

واژگان حمل و نقل به زبان آلمانی

راه هایی برای تسلط بر واژگان حمل و نقل آلمانی

حالا که درباره خدمات حمل و نقل آلمان پیش زمینه مختصری دارید، بیایید با هم بعضی واژگان کلیدی را یاد بگیریم:

روش های حمل و نقل

ماشین ها و اتوبوس ها

(Der Bus (the bus

اتوبوس ها از یک برنامه زمانی مشخص پیروی می کنند که بسته به روز، از 5 تا 10 یا 30 دقیقه تا یک ساعت متغیر هستند. روزهای یکشنبه و تعطیلات، اتوبوس ها هر یک ساعت حرکت می کنند، در حالیکه در روزهای کاری با فاصله زمانی حداکثر ده دقیقه آماده خدمت رسانی به مردم هستند.

(Die Linie/Die Buslinie (the line/busline
(Das Taxi (the taxi
(Das Auto (the car

قطارها و متروها

قطار و مترو بخش های جدانشدنی حمل و نقل عمومی آلمان هستند. بیشتر شرکت های حمل و نقل آلمان به عنوان خدمات حمل و نقل ریلی شروع به کار کردند و بعدها اتوبوس ها هم به آن ها اضافه شد.

(Der Zug (the train
(Das Gleis/Der Bahnsteig (the platform
( Die S-Bahn (the express train
(Die Regiobahn (the regional train
(Die Straßenbahn (the tram
(Der ICE (the InterCity Express
(Die U-Bahn (the subway

بسته به مسیری که قرار است طی کنید، می توانید در اواسط روز هر پنج دقیقه منتظر U-Bahn باشید.

در بعضی شهرهای خاص، مثل برلین، تفاوت بین U-Bahn و S-Bahn کمی مبهم است، اما بر حسب مسافت بین ایستگاه ها، معمولا ترتیب به صورتStraßenbahn، U-Bahn، S-Bahn، Regiobahn و ICE است. در Straßenbahn فاصله ایستگاه ها به هم نزدیک است و در ICE، ایستگاه ها در فواصل طولانی تری نسبت به هم قرار گرفته اند.

روش های جایگزین حمل و نقل

(Das Flugzeug (the airplane
(Das Schiff (the ship
(Das Boot (the boat
(Das Motorrad (the motorcycle
(Das Fahrrad (the bicycle

بلیط خریدن آلمانی

باید واژگانی که پیرامون خریدن بلیط هست را هم یاد بگیرید. معمولا در آلمان لازم است بلیط های زیر را خریداری کنید.

Einzelfahrkarte (single ticket)

به عبارت دیگر، بلیط تک نفره برای یک نفر است. این نوع بلیط ارزان ترین گزینه است.

Mehrere Fahrkarte (multi-ticket)

یکی از نمونه های بلیط های چندگانه یا مولتی می تواند بلیط نورمبرگ 4er یا 10er باشد. وقتی این نوع بلیط را خریداری می کنید، چند بلیط را با تخفیف دریافت می کنید. این نوع بلیط برای رانندگانی مناسب است که دائم رانندگی نمی کنند، مثلا کسی که با دوچرخه یا پیاده به محل کارش می رود.

Tagesticket or Tageskarte (day ticket)

با این بلیط، می توانید برای کل روز از تمام وسایل نقلیه عمومی شهری استفاده کنید. این بلیط برای زمانی مناسب است که می خواهید از یک شهر بازدید کنید. اگر قرار است از شهری به شهر دیگر سفر کنید، معمولا این بلیط را بخرید.

Wochenkarte (week pass)

این بلیط با نام 7-Tage MobiCard هم شناخته می شود. قانون بالا برای این بلیط هم صدق می کند؛ شما اجازه دارید در طول یک هفته از تمام وسایل حمل و نقل عمومی شهری استفاده کنید. این نوع بلیط برای سفرهای کوتاه مناسب است.

برای مثال، وقتی برای تعطیلات جشن اکتبر به مونیخ سفر کرده بودم، از بلیط Wochenkarte استفاده کردم.

(Monatskarte (month pass

این بلیط گاهی با نام MobiCard هم شناخته می شود. این نوع بلیط ها برای سفرهای چندماهه به آلمان مناسب است، اما اگر قرار است برای مدتی در آلمان زندگی کنید، این بلیط اصلا به کارتان نمی آید. به همین دلیل، یکی از گزینه های زیر را به شما پیشنهاد می کنیم.

بلیط های سه ماهه (3-Monate)، شش ماهه (6-Monateیا سالانه (Jahresabo)

با آبونه شدن و خریدن این نوع بلیط ها، یعنی بلیط های Monatskarte، می توانید از تمام وسایل حمل و نقل استفاده کنید، اما هزینه این بلیط ها شامل تخفیفاتی هستند که با گذر زمان بیشتر می شوند. این بلیط ها برای زمانی مناسب هستند که قرار است برای مدتی طولانی در شهری اقامت کنید.

شرکت های حمل و نقل مختلف، بلیط های توریستی و گردشگری ارائه می کنند. این بلیط ها شبیه Tageskarte هستند اما معمولا قیمت آن ها بیشتر است و مناطق وسیع تری را پوشش می دهد. برای مثال، می توانید بلیط Bayern بخرید و برای یک روز کامل یا یک آخر هفته در همه جای شهر باواریا (Bavaria) تردد کنید.

نکته: بلیط ها برای کودکان، افراد سالمند و افراد با ناتوانی های جسمی دارای تخفیف است.واژگان حمل و نقل به زبان آلمانی

عباراتی که در صنعت حمل و نقل آلمان می شنوید

در نهایت، در ادامه چند عبارت به شما یاد می دهیم که ممکن است در قطار، اتوبوس یا مترو در آلمان می شنوید.

(…Sie befinden sich in Richtung… (You’re traveling in the direction of
(…Sehr geehrte Fahrgäste… (Dear passengers

اخبار بد معمولا با عبارات زیر بیان می شود؛ خبرهایی مثل تاخیر در رسیدن اتوبوس یا قطار به خاطر ساخت و ساز. بنابراین وقتی این عبارات را می شنوید، بهتر است به آن ها توجه کنید.

(Ausstieg links/rechts (Exit left/right

این شما و این واژگان مخصوص حمل و نقل در آلمان! خوشبختانه این عبارات و کلمات به شما کمک می کنند در سفر به آلمان لذت ببرید و مناطق بیشتری در آلمان را ببینید!

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
4.1 از 5 از 15 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید