IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
بهترین روش برای آشنایی با حالت اخباری در زمان‌ها
امتیاز کاربران: 5/5
نویسنده: محمد اشرفی
12 بهمن 1398

بهترین روش برای آشنایی با حالت اخباری در زمان‌ها

حالت اخباری یکی از حالات گرامری افعال است که برای بیان حقایق علمی، جملات خبری، نظرات یا پرسش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این حالت تنها حالت موجود در دسته حالات واقعی زبان انگلیسی است.

از این حالت می‌توان در هر سه زمان گذشته، حال و آینده و همچنین جملات اعلانی (Declarative Sentences) مانند جملات خبری یا جملات پرسشی (Interrogative Sentences) استفاده کرد.

او سال گذشته در رشته عصب شناسی در مقطع دکتری فارغ‌التحصیل شد. “She graduated last year with a doctorate in neuroscience.” (declarative sentence in the past indicative)
دارد در مرکز آزمون جدیدی آزمون می‌دهد. “He is taking his exam at the new testing center.” (declarative sentence in the present indicative)
آیا قرار است امروز سخنرانی کنی؟ Are you going to give your speech tomorrow?” (interrogative sentence in the future indicative)

حالت اخباری گستره‌ی وسیعی از ساختارهای جمله‌ای و زمانی را دربرمی‌گیرد و بیش از دو حالت امری و التزامی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه قرار است با کاربرد حالت اخباری در زمان‌های مختلف زبان انگلیسی بیشتر آشنا شویم.

حالت اخباری در زمان گذشته

افعال با حالت اخباری در زمان گذشته مواردی را توصیف می‌کنند که یا حقیقتا در نقطه‌ای از زمان گذشته اتفاق افتاده‌اند یا باور بر این است که اتفاق افتاده‌اند.

جملات اعلانی با حالت اخباری در زمان گذشته

در جملات اعلانی با حالت اخباری در زمان گذشته، افعال ساختار گذشته ساده و گذشته کامل چیزی را توصیف می‌کنند که در زمان گذشته به پایان رسیده است. این در حالی است که در ساختار گذشته استمراری و گذشته کامل استمراری حالت اخباری بیانگر فعلی است که با منشایی از زمان گذشته در حال رخ دادن است. به مثال‌های زیر توجه کنید:

 ورن خانه‌اش را ترک کرد و به سمت فرودگاه حرکت کرد. “Verne left his house and headed to the airport.” (past simple tense)
سه سال پیش از اینکه دوباره به امریکا بازگردیم، در سنگاپور زندگی کردیم. “We had lived in Singapore for three years before returning to America.” (past perfect tense)
برای حل مسئله‌های درسی خود در فضای آنلاین بدنبال راه حل بود. “She was looking online for a solution to her homework problem.” (past continuous tense)
مدتی مشغول مطالعه فلسفه بودهم در حالیکه علاقه‌ی واقعی‌ام ادبیات ژاپنی بود. “I had been studying philosophy at the time, but my real interest was in Japanese literature.” (past perfect continuous tense)

رویکردهای جذاب و موثر در یادگیری زبان

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری انگلیسی ایرانمهر
دوره حضوری  آموزش زبان انگلیسی برای کودکان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

جملات پرسشی با حالت اخباری در زمان گذشته

جملات پرسشی با حالت اخباری در زمان گذشته درباره فعل یا رویدادی در زمان گذشته پرسشی را مطرح می‌کنند. به مثال‌هایی که در ادام هبرایتان آماده کرده‌ام دقت کنید:

‌آیا فیلم را بدون من تا آخر دیدی؟ Did you finish the movie without me?” (past simple tense)
آیا گزینه مورد نظر دوره انترنی را با موفقیت به سرانجام رساند؟ Had the candidate successfully completed the internship at the time?” (past perfect tense)
‌آن‌ها کجا برای مسابقات رانندگی‌شان تمرین می‌کردند؟ “Where were they training for their race?” (past continuous tense)
وقتی تمام این اتفاقات افتاد با چه کسی وقت می‌گذراند؟ “Who had she been spending her time with when all this happened?” (past perfect continuous tense)

 حالت اخباری در زمان حال

حالت اخباری در زمان حال چیزهایی را توصیف می‌کند که یا در حال رخ دادن هستند یا قرار است اتفاق بیفتند و یا باور بر این است که اتفاق میفتند.

جملات اعلانی با حالت اخباری در زمان حال

در جملات اعلانی با حالت اخباری در زمان حال، ساختارهای حال ساده و حال استمراری ، عادات یا چیزهایی را توصیف می‌کنند که در زمان حال و در نزدیکی آینده در حال رخ دادن هستند. این در حالی است که  ساختار حال کامل و کامل استمراری تجربیات یا چیزهایی را توصیف می‌کنند که منشا گذشته دارند و تا حال ادامه پیدا کرده‌اند. به مثال‌هایی که در ادامه آورده‌ام توجه کنید:

 او هر روز ناهار خود را به سرکار می‌آورد. She brings her own lunch to work every day.” (present simple tense)
صندوق‌دار دارد پول خردهای مشتریان را می‌شمارد. “The cashier is counting the customer’s change.” (present continuous tense)
من بزرگترین پارک‌های تم‌دار دنیا را دیده‌ام. “I have visited every major theme park in the world.” (present perfect tense)
تا تعمیرات به پایان برسد، پیش والدینم ماندند. “They have been staying with my parents while the repairs are finished.” (present perfect continuous tense)

 جملات پرسشی با حالت اخباری در زمان حال

جملات پرسشی با حالت اخباری در زمان حال درباره‌ی افعال یا رویداد‌های حال حاضر یا آن‌ دسته از اتفاقاتی که در نزدیکی زمان حال در حال رخ دادن هستند، جویا می‌شود. به مثال‌های زیر توجه کنید:

 معمولا چه نوع کتاب‌هایی می‌خوانی؟ “What kinds of books do you normally read?” (present simple tense)
مریم چه کار دارد می‌کند؟ “What is Maryam doing right now?” (present continuous tense)
آیا هنوز آن آهنگ جدید را از رادیو نشنیده‌ای؟ Have you heard that new song on the radio yet?” (present perfect tense)
این روزها کجا کار می‌کرده‌ای؟ “Where have you been working these days?” (present perfect continuous tense)

بهترین روش برای آشنایی با حالت اخباری در زمان ها

 حالت اخباری در زمان آینده

حالت اخباری در زمان آینده بیانگر آن چیزی است  که اتفاق خواهد افتاد یا باور بر این است که اتفاق خواهد افتاد.

جملات اعلانی با حالت اخباری در زمان آینده

جملات اعلانی با حالت اخباری در زمان آینده  برای توصیف چیزهایی که اتفاق خواهند افتاد یا  اینکه محتمل است در زمان آینده اتفاق بیفتند بکاربرده می‌شوند. به نمونه جملات زیر توجه کنید:

سعی خواهم کرد که با کودکان صبورانه‌تر رفتار کنم. “I will try to be more patient with children.” (future simple tense)
یوجین قرار است هفته بعد در یک مسابقه اسکی رقابت کند. “Eugene is going to compete in a skiing competition next week.” (future continuous tense)

 جملات پرسشی با حالت اخباری در زمان آینده

جملات پرسشی با حالت اخباری در زمان آینده برای پرسش درباره افعال و رویدادهای زمان آینده مورد استفاده قرار می‌گیرند. چند مثال از این گونه سوالات برایتان آماده کرده‌ام که توجه شما را می‌طلبند:

آیا سر وقت می‌رسند؟ Will they arrive on time?” (future simple tense)
برای تز پایان‌نامه‌ات چه قرار است بنویسی؟ “What are you going to write about for your thesis?” (future continuous tense)

 سخن پایانی

این هم از یک درسنامه دیگر از سری درس‌های گرامری زبان انگلیسی؛ امیدوارم که این مطلب نیز برای شما مفید بوده باشد. سعی کردم در این مقاله نیز از مثال‌های متعدد برای تفهیم هرچه بهتر موضوعات استفاده کنم تا از خشکی مطلب نیز گرفته شود. خوشحال می‌شم نظرات و پیشنهادات و سوالات خودتون رو درباره این مبحث با ما همین پایین به اشتراک بگذارید.

آزمون

The indicative mood can be used to express which of the following?

Which of the following sentences uses the past indicative?

Which of the following sentences uses the present indicative?

Which of the following sentences uses the future indicative?

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 2 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید