IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
روش امروزی یادگیری گرامر در یک زبان خارجی
امتیاز کاربران: 5/5
نویسنده: محمد اشرفی
16 اردیبهشت 1398

روش امروزی یادگیری گرامر در یک زبان خارجی

جهان پیرامون ما با سرعت سرسام‌آوری در حال تغییر است.

تمام کتاب‌های مورد نظرتان را می‌توانید در یک دستگاه جمع کنید.

منظورم این است که تلفن همراهتان مثل کامپیوتری در جیبتان است و از دستگاهی که فضای یک اتاق را اشغال می‌کرد به وسیله‌ای تبدیل شد که به راحتی در جیبتان جای می‌گیرد و می‌توانید همیشه و همه‌جا آن را با خودتان همراه داشته باشید.

حتی ماشین‌هایی که امروزه از آن‌ها استفاده می‌کنیم مثل قبل نیستند.

بنابراین چرا کسی باید سعی کند زبان را همانطور که ده سال قبل یاد می‌گرفته‌ است، یاد بگیرد؟

تصور کنید اگر از روش‌های امروزی یادگیری زبان استفاده کنید، چقدر می‌تواند بازده و توانایی شما را برای یادگیری یک زبان جدید بالا ببرد!

در گذشته یادگیری زبان بیشتر حول محور گرامر و یادگیری آن می‌چرخید. در واقع گرامر به عنوان مولفه اصلی در نظر گرفته می‌شد. بسیاری از زبان‌آموزان روی مطالعه جدول‌های گرامری تمرکز می‌کردند.

اما زبان‌آموزان امروزی دیدگاه‌های متفاوتی دارند و در نتیجه رویکردهای متفاوتی را هم انتخاب می‌کنند.

ما گرامر را با روشی ساده و مبتنی بر مکالمه یاد می‌گیریم؛ ما روش امروزی یادگیری گرامر را انتخاب کردیم.

به نظر شما چطور سنت‌شکنی کردیم؟ چطور خودمان را متقاعد کردیم که از روش‌های متفاوتی استفاده کنیم  و به روش‌های سنتی پایبند نباشیم؟ چطور قبول کردیم از رویکرد جدیدی استفاده کنیم تا گرامر یاد بگیریم؟

سه اصل گرامر در یادگیری به روش امروزی

بعد از مطالعه و تحقیق درباره سه مفهوم کلی گرامر، رویکرد ما نسبت به این مبحث تغییر کرد و به این نتیجه رسیدیم بهتر است برای یادگیری آن از روش‌های سنتی فاصله بگیریم و از روش امروزی استفاده کنیم. با هم این سه اصل و دیدگاه را بررسی می‌کنیم تا شما هم به نتیجه‌ای که ما رسیدیم برسید.

روش امروزی یادگیری گرامر در یک زبان خارجی

گرامر مخلفات است، غذای اصلی نیست

کلاس‌های هنر را یادتان هست؟ چسب مهم بود، اما وجود آن ضروری و تمرکز کلاس روی چسب نبود. هیچکس وقتی به اثر هنری شما نگاه کند درباره اینکه چقدر و چطور از چسب استفاده کردید، تعریف و تمجید نمی‌کند! چسب قسمت چشمگیر و برجسته کار شما نیست. البته که چسب مهم است چون قطعات مختلف کار شما را کنار هم نگه می‌دارد. چسب یک ماده مکمل است ولی جز اصلی اثر هنری شما نیست.

زبان‌آموزان امروزی می‌دانند گرامر، چسب زبان است و فناوری امروزی این دانش را به‌روزرسانی کرده است. یکی از مثال‌ها برای این فناوری‌های امروزی، اپلیکیشن Grammarly است؛ یک چک‌کننده ساده گرامر که روی مرورگر شما نصب می‌شود و هر بار که هر چیزی را به صورت آنلاین تایپ کنید، نگارش شما را چک می‌کند و اگر ایرادی داشته باشد آن را مشخص می‌کند.

فناوری‌هایی مثل این نشان می‌دهند که دانستن گرامر هنوز برای ما مهم است، اما این را هم نمی‌خواهیم که دائم به آن فکر کنیم.

عبارات، واژگان و مکالمه، محتویات اصلی هر زبانی هستند. گرامر مهم است. اما کاربرد آن این است که اجزای دیگر را کنار هم نگه دارد.

هیچ هنرمندی با مالیدن و آغشته کردن بوم به چسب، یک اثر هنری خلق نمی‌کند. همچنین ما به عنوان زبان‌آموزان امروزی دائم خودمان را با گرامری درگیر نمی‌کنیم که تمام قطعات یادگیری زبان ما را به هم می‌چسباند. ما یادگیری گرامر را نادیده نمی‌گیریم، اما آن را بر جنبه‌های دیگر یادگیری زبان هم ترجیح نمی‌دهیم. ما تمام اجزای زبان را کنار هم قرار می‌دهیم و از گرامر به عنوان چسب استفاده می‌کنیم تا قطعه‌ای زیبا از هنر زبان‌شناسی را خلق کنیم.

زبان‌آموزان امروزی راحت باشید! ما روی مکالمه تاکید داریم و گرامر را به عنوان ابزاری می‌بینیم که بتواند ما را در رسیدن به هدفمان کمک کند.

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوریآموزش زبان انگلیسی برای کودکانآموزش زبان انگلیسی برای نوجوانانآموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان
دوره های آنلاینآموزش آنلاین زبان انگلیسی برای کودکانآموزش آنلاین زبان انگلیسی برای نوجوانانآموزش آنلاین انگلیسی برای بزرگسالان
دوره های خصوصیآموزش خصوصی زبان انگلیسی برای کودکانآموزش خصوصی زبان انگلیسی برای نوجوانانآموزش خصوصی انگلیسی برای بزرگسالان
دوره های خصوصی آنلاینآموزش خصوصی آنلاین زبان انگلیسی برای کودکانآموزش خصوصی آنلاین زبان انگلیسی برای نوجوانانآموزش خصوصی آنلاین انگلیسی برای بزرگسالان

بیشتر بخوانید: آموزش گرامر پیشرفته زبان انگلیسی

نباید حتما صفر تا صد گرامر را بلد باشید

بعد از اینکه یکی از مولفه‌های گرامر را یاد گرفتید، سر و کله مولفه بعدی پیدا می‌شود. اگر وقت بگذاریم و تمام این مولفه‌ها را یاد بگیریم، اولین مولفه‌ای که یاد گرفتیم تغییر کرده است، چون زبان دائم در حال تغییر است.

زبان‌آموزان امروزی از دلسردی و ناامیدی اجتناب می‌کنند و با لذت یاد می‌گیرند و به گرامر به عنوان یک سفر نگاه می‌کنند، نه یک مقصد! ما در طول حرکت در این مسیر یاد می‌گیریم، اشتباه می‌کنیم و سعی می‌کنیم برای یادگیری هر مبحثی در زبان از رویکردهایی استفاده کنیم که در آن هیچ فشار و استرسی نباشد.

روش امــروزی یادگیری گرامر در یک زبان خارجی

گرامر محاوره‌ای همان گرامر است

تفاوت فاحشی بین گرامر محاوره‌ای و گرامر آکادمیک وجود دارد. اگر چیزی در حالت نوشتار و از نظر گرامری غلط است، لزوما به این معنی نیست که در حالت گفتاری و محاوره هم «غلط» باشد. در واقع، صحبت کردن بدون نقص در چارچوب الگوهای گرامری آکادمیک، سریع‌تر از لهجه، «خارجی‌بودن» را لو می‌دهد.

کلید اصلی یادگیری گرامر این است که به خودتان استراحت بدهید و بدانید گرامر محاوره‌ای هم هنوز شکل قابل قبولی از گرامر است که می‌توانید آن را یاد بگیرید. مشکلی نیست اگر عبارات، کلمات و جملاتی را به کار ببرید که بومیان از آن‌ها استفاده می‌کنند و در صورت نوشتار قابل قبول نیست.

در گذشته، زبان‌آموزان روی درس‌های گرامری تمرکز می‌کردند، بعد از آن سعی می‌کردند طوری صحبت کنند که اقتضای گرامر آکادمیک بود. این مسئله باعث می‌شد مکالمات خشک، رسمی و غیرطبیعی به نظر برسند.

زبان‌آموزان امروزی راحت باشید! ما به راحتی مکالمه می‌کنیم و این مسئله را قبول کردیم که گرامر محاوره‌ای یکی از اشکال قابل قبول است که می‌توانیم به صورت روزانه از آن‌ها استفاده و آن‌ها را تمرین کنیم.

حالا که سه ایده‌ای را بررسی کردیم که رویکرد زبان‌آموزان امروزی برای یادگیری گرامر را شکل می‌دهند، باید سه مورد دیگر را هم مد نظر داشته باشیم که زبان‌شناسان امروزی هنگام یادگیری گرامر از آن‌ها اجتناب می‌کنند.

دانستن این موانع و رد شدن از آن‌ها، برای گذر از روش‌های سنتی و ورود به روش‌های امروزی یادگیری گرامر ضروری است. با هم این سه مورد را بررسی می‌کنیم.

زبان‌آموزان امروزی چطور سه مانع بزرگ یادگیری را پشت سر می‌گذارند

 1. کتاب‌های درسی ما را نمی‌ترسانند

کتاب‌های درسی منابع عالی یادگیری هستند. کتاب‌ها اطلاعات باارزشی را درباره جنبه‌های مختلف زبان در اختیار ما قرار می‌دهند. با وجود این همه اطلاعات که روبرویتان قرار گرفتند، ترسیدن، ناامید شدن و جا زدن خیلی راحت است و در اکثر مواقع زبان‌آموزان فکر می‌کنند یادگیری زبان با این حجم از مطالب برای یادگیری و حفظ کردن آن‌ها کاملا غیرممکن است.

زبان‌آموزان امروزی نفس راحت بکشید. ما از کتاب‌های درسی و دیگر منابع باارزش استفاده می‌کنیم. اما هیچوقت به آن‌ها اجازه نمی‌دهیم ما را بترسانند یا ناامیدمان کنند.

 1. ما بیش از حد روی گرامر تمرکز نمی‌کنیم

یادگیری گرامر مهم است، اما قرار نیست تمام وقتمان را برای یادگیری آن صرف کنیم. واژگان، مکالمه و درک مطلب در کنار گرامر مهم هستند. برنامه‌ریزی مناسب این است که 25 درصد وقتتان را صرف یادگیری گرامر کنید. در کنار آن، 75 درصد باقی‌مانده باید برای گوش دادن به فایل‌های صوتی سرگرم‌کننده و شرکت در مکالمات با کسانی بگذرد که بومی آن زبان هستند.

زبان در حالت طبیعی هیچوقت از جدول‌های گرامر و فهرست لغات کسب نمی‌شود. نه اینکه این موارد بد باشند، نه! اما این مسئله را در نظر داشته باشید که زبان در فحوای کلام و هنگام استفاده از آن فراگرفته می‌شود. زبان در محیطی محاوره‌ای و آرام تقویت می‌شود و توسعه پیدا می‌کند.

کودکان در اولین سال‌های زندگی و با شروع استفاده از زبان، اشتباهات گرامری فراوانی دارند، اما یاد گرفتن را ادامه می‌دهند و از زبان در مکالمات واقعی و طبیعی استفاده می‌کنند تا آن را یاد بگیرند. آن‌ها آرام و ریلکس هستند و بدون اینکه به یادگیری تمام مباحث گرامری فکر کنند، زبان را به طور طبیعی یاد می‌گیرند.

زبان‌آموزان امروزی هم همین شیوه را پیش می‌گیرند.

 1. ما از طرح‌های «یک شبه زبان را سلیس و روان صحبت کنید» استفاده نمی‌کنیم

زندگی مجموعه‌ای از بده و بستان‌هاست. هر چه بکارید همان را درو می‌کنید. دلیل اینکه طرح‌ها و برنامه‌های «یک شبه پولدار شوید» هیچوقت جواب نمی‌دهند این است که چیزی را به شما قول می‌دهند که هیچوقت شدنی نیست و در واقع قول «هیچ‌چیز‌» را به شما می‌دهند. یادگیری زبان هم همین است.

وقتی می‌گوییم «امروزی»، منظورمان سریع یا بدون تلاش نیست. منظورمان متفاوت­تر از قبل است. یادگیری زبان نیازمند تلاش است و زمان می‌برد.

هر برنامه یا شیوه‌ای که در آن به شما قول می‌دهد زبان را در ده روز یا کمتر یاد بگیرید، قطعا شما را بی‌انگیزه و ناامید خواهد کرد. حتی در ده روز یا کمتر یاد نگرفتید بند کفشتان را ببندید؛ یک سال کامل درمهدکودک طول کشیده تا این کار را یاد بگیرید.

زبان‌آموزان امروزی به تبلیغات تضمینی سه‌هفته‌ای توجه نمی‌کنند و با آهستگی و پیوستگی روی مهارت‌های مکالمه تمرکز دارند. همیشه به سمت هدف حرکت می‌کنیم و در نهایت به چیزی که هدفمان است می‌رسیم.

بنابراین، یادگیری گرامر با روش امروزی چگونه است؟ نمی‌توانیم گرامر را نادیده بگیریم و تظاهر کنیم این مبحث در یادگیری زبان مهم نیست. بنابراین، چه کارهایی می‌توانیم بکنیم که گرامر را با روش‌هایی متفاوت از روش‌های سنتی یاد بگیریم؟

در واقع زبان‌آموزان امروزی برای یادگیری گرامر سه روش دارند. بیایید با هم نگاهی به آن‌ها بیاندازیم.

روش امــروزی یادگیری گرامر در یک زبان خارجی

سه راه برای یادگیری گرامر به روش امروزی

 1. ما مطالبی را می‌خوانیم که از آن‌ها لذت می‌بریم، نه مطالبی که «باید» بخوانیم

خواندن ما را به طور طبیعی در معرض گرامر قرار می‌دهد. خواندن متون به یک زبان خارجی سخت است. اما وقتی متنی را بخوانید و آن را دوست داشته باشید، خواندن راحت‌تر می‌شود. کلید اصلی موفقیت این است که مطلبی را بخوانید که معمولا در زبان مادری‌تان می‌خوانید و به آن‌ علاقه دارید.

برای مثال، اگر به آشپزی علاقه دارید، می‌توانید مجلات مربوط به غذا را به زبان مقصد بخوانید. رویکرد امروزی و با آرامش بهترین روش است. پس چترتان را باز کنید، روی صندلی راحتی‌تان بنشینید، لیمونادتان را بردارید و چیزی را بخوانید که دوستش دارید.

 1. ما در فواصل کوتاه و به طور مکرر مطالعه می‌کنیم، نه به صورت تصادفی و با فواصل طولانی

شش جلسه 10 دقیقه‌ای گرامر خیلی بهتر از یک جلسه یک ساعته طولانی است. ما دروس و مطالب را در بخش‌ها و بسته‌های کوچک بهتر یاد می‌گیریم. زبان با تکرار و تمرین فراگرفته می‌شود.

زبان‌آموزان موفق مطالب را در فواصل زمانی کوتاه و به طور دائمی می‌خوانند تا بهترین نتیجه را بگیرند.

 1. ما از گرامری که یاد می‌گیریم در مکالمات واقعی استفاده می‌کنیم

بهترین راه برای یادگرفتن مهارتی، انجام آن کار است. وقتی در حال یادگیری زبان هستید، با استفاده کردن از آن است که بهتر یاد می‌گیرید، نه اینکه بگذارید اطلاعات گوشه مغزتان خاک بخورند.

رویکرد صحیح و مفید برای یادگیری و به خاطر سپردن گرامر این است که یکی از مباحث و مفاهیم گرامر را که اخیرا یاد گرفتید پنج بار در یک مکالمه استفاده کنید. سپس مفهوم بعدی را یاد بگیرید. آن را هم پنج بار در مکالمه استفاده کنید. این فرآیند را تکرار کنید و برنامه‌ریزی کنید که الگوهای گرامری را در استفاده از زبان به کار ببرید.

اگر پنج بار از یک مبحث استفاده کنید خیلی بهتر از این است که پنج مبحث را با هم یاد بگیرید و فقط یک بار از آن استفاده کنید و بعد از چند روز، چهار مبحث را فراموش کنید. به جای یاد گرفتن پنج مبحث و یک بار استفاده از آن‌ها، یک مبحث را یاد بگیرید و پنج بار از آن استفاده کنید. شاید به نظرتان کم باشد، اما مفهومی که می‌خوانید بهتر در خاطرتان می‌ماند و می‌توانید در مکالمات از آن به درستی استفاده کنید.

کلید اصلی موفقیت آرامش و خونسردی است. یادگیری زبان به روش امروزی، فشار و استرس را دور می‌کند، روی مکالمه تمرکز دارد و فرآیند یادگیری زبان را به تجربه‌ای لذت‌بخش و سرگرم‌کننده تبدیل می‌کند. زبان‌شناسان امروزی می‌دانند گرامر مهم است، اما همه چیز نیست. لازم نیست صفر تا صد آن را یاد بگیرید. گرامر محاوره‌ای همان گرامر است. منابع خوب و جدید نباید ما را بترسانند. نباید خیلی روی گرامر تمرکز کنیم. باید از تبلیغات «یک هفته‌ای زبان یاد بگیرید» دوری کنید. به عنوان یک زبان‌آموز امروزی باید چیزی را بخوانیم که دوستش داریم، باید در فواصل زمانی کوتاه مطالعه کنیم و از چیزی که یاد می‌گیریم در مکالمه استفاده کنیم.

علاوه بر مطالبی که قبلا گفتیم، یادگیری گرامر به روش امروزی از طریق مکالمات واقعی باعث می‌شود مثل یک پروفسور قرن 17 که یادش رفته است زبانش 500 سال پیش تغییر کرده، نباشید!

بیشتر بخوانید: اهمیت گرامر زبان انگلیسی؛ روش هایی برای مطالعه هوشمندانه


برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دوره های آموزشی انگلیسی کلیک نمایید

دوره های آموزشی زبان انگلیسی


برای مشاوره رایگان با شما تماس می‌گیریم
با ثبت  شماره تلفن خود، از مشاوره رایگان کارشناسان ایرانمهر بهره‌مند شوید.

 مشاوره رایگان

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 1 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

 1. تمنا
  17 اردیبهشت 1398
  پاسخ دادن

  من گرامر را تا حدودی یاد دارم ولی در قسمت خواندن٫ نوشتن٫ شنیدن و حرف زدن به زبان انگلیسی مشکل دارم چگونه میتوانم این بخش ها را تقویت نمایم

  • آموزشگاه ایرانمهر
   17 اردیبهشت 1398
   پاسخ دادن

   با سلام 

   لطفا جهت مشاوره و تعیین سطح رایگان با نزدیکترین شعبه به محل خود تماس گرفته یا با پرکردن فرم مشاوره رایگان منتظر باشید تا کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس گرفته و تمامی موارد را برای شما جامع و کامل توضیح دهند.

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید