IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
استفاده از «It depends» در زبان انگلیسی
امتیاز کاربران: 4.7/5
نویسنده: محمد اشرفی
5 مرداد 1398

استفاده از «It depends» در زبان انگلیسی

 در مکالمات همیشه نمی‌توان با‌ «بله» یا «خیر»‌ به سوالی که راجع به عقیده‌ی شما پرسیده شده است، پاسخ داد. زندگی همیشه سیاه یا سفید نیست! (می‌دانم، می‌دانم شلوغش کردم ولی گوش دهید!) می‌توانم برایتان مثال بزنم. فرض کنید که شما راجع به عادات مطالعه‌ی خود مکالمه می‌کنید. کسی سروکله‌اش پیدا می‌شود و از شما می‌پرسد: «آیا زیاد درس می‌خوانید؟» ممکن است بخواهید درجا بگویید: «بله، من خیلی سخت و جدی درس می‌خوانم.»

هرچند، شاید این پاسخ صد‌درصد حقیقت نداشته باشد! پاسخ دقیق‌تر و بهتر می‌تواند جمله زیر باشد:

-It depends on which subject I’m studying. If I’m studying English, then yes I study hard. If I’m studying math, I don’t always study hard.

– به موضوعی که مطالعه می‌کنم بستگی دارد. اگر زبان انگلیسی باشد، بله آن را با جدیت می‌خوانم. اما اگر ریاضی باشد، نه همیشه آنقدرها هم سخت و جدی درس نمی‌خوانم.

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری انگلیسی ایرانمهر
دوره حضوری  آموزش زبان انگلیسی برای کودکان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

به این ترتیب، هم حرفه‌ای‌تر صحبت می‌کنید، هم خود را باهوش‌تر نشان می‌دهید، هم اگر واقعا زیاد درس‌خوان نیستید، دروغ نگفته‌اید. (به این می‌گویند سیاست!)

البته ما هم نگفتیم که پاسخ ساده و جمع و جور «Yes, I study hard.» ممکن است درست نباشد. اما این جمله‌ی خسته‌ترین‌های این سرزمین است! با استفاده از «it depends» می‌توانید با پاسخ خود جزئیات بیشتری بیان کنید. به عبارت دیگر، استفاده از «it depends» به شما کمک می‌کند تا دقیقا مشخص کنید که در چه شرایطی می‌توانید کاری را انجام دهید و در چه شرایطی قادر به انجام آن نیستید. به عبارت دیگر استفاده از این جمله به شما اجازه می‌دهد بگویید در چه مواردی چیزی درست و در چه مواردی چیزی غلط است.

برای استفاده از «it depends» قالب‌های گرامری مختلفی وجود دارد. ما در ادامه، این قالب‌های گرامری را ذکر کردیم و با مثال توضیح دادیم. پس حتما به آن‌ها نگاه کنید. اطمینان حاصل کنید که هنگام استفاده از هر کدام از ساختار‌های it depends دقت کنید و به درستی از عباراتی مثل ‘It depends on …’، ‘It depends if …’، ‘It depends on how /what / which / where, etc.’ یا «it depends» استفاده کنید.

استفاده از «It depends» در زبان انگلیسی

Yes or No? It Depends

بله یا نه؟ بستگی دارد

ساده‌ترین پاسخ، جمله‌ای است که «it depends» را بیان می‌کند. بعد از بیان این عبارت، شما می‌توانید شرایط موافق «yes» یا مخالف «no» را توضیح دهید. به عبارت، معنی عبارت چیزی شبیه به جمله زیر خواهد بود:

It depends. If it is sunny – yes, but if it is rainy – no. = It depends if the weather is good or not.

بستگی دارد. اگر آفتابی باشد بله، اما اگر بارانی باشد، نه! در واقع انجام آن کار یا رفتن به آنجا به این بستگی دارد که هوا خوب باشد یا نه.

قالب رایج دیگری که در پاسخ به سوالات بله یا نه مورد استفاده قرار می‌گیرد، به شکل زیر است:

‘It depends. Sometimes, yes. Sometimes, no.’

بستگی دارد، گاهی بله، گاهی نه

با این حال، همانطور که احتمالا خودتان هم می‌دانید، با این مدل جواب دادن نمی‌توانید جزئیات و اطلاعات زیادی را ارائه کنید. در ادامه به مکالمه کوتاهی که به همین روش بیان شده دقت کنید:

Mary: Do you enjoy playing golf?
Jim: It depends. Sometimes yes, sometimes no.

جواب دادن به این سوال به صورت کامل‌تر، اطلاعات بیشتری را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد:

Mary: Do you enjoy playing golf?
Jim: It depends. If I play well – yes, but if I play badly – no.

استفاده از «It depends» در زبان انگلیسی

It depends on + noun / noun clause

یکی از روش‌های رایج استفاده از «it depends» ترکیب آن با حرف اضافه‌ی «on» است. مراقب باشید که از حرف اضافه‌ی دیگری استفاده نکنید! گاهی می‌شنوم که کسی می‌گوید: «it depends about…» یا «it depends from». هردوی این عبارات غلط هستند و به محض استفاده از آن‌ همه سریعا به سطح دانش شما در زبان انگلیسی پی می‌برند. به خاطر داشته باشید که «it depends on» را با یک اسم یا عبارت ترکیب کنید. البته هیچ‌وقت نباید آن را با یک جمله‌واره‌ی کامل ترکیب کنید. برای مثال:‌

Mary: Do you like Italian food?
Jim: It depends on the restaurant.

یا

Mary: Do you like Italian food?
Jim: It depends on the type of restaurant.

It depends on how + adjective + subject + verb

اگر اصرار دارید که حتما جمله‌واره‌ی کاملی استفاده کنید، می‌توانید از فرم «it depends on how» استفاده کنید. این عبارت با یک صفت و یک جمله‌واره‌ی کامل ترکیب می‌شود. به یاد داشته باشید که یک جمله‌واره‌ی کامل فعل و فاعل دارد. به مثال‌های زیر دقت کنید:‌

Mary: Are you lazy?
Jim: It depends on how important the task is to me.

Mary: Are you a good student?
Jim: It depends on how difficult the class is.

It depends on which / where / when / why / who + subject + verb

استفاده از «It depends» در زبان انگلیسی

ساختار دیگری از «It depends on» با کلمات سوالی ترکیب می‌شود. پس فرم «it depends on» را با یک کلمه‌ی سوالی و یک جمله‌واره‌ی کامل ترکیب کنید. در ادامه چند مثال مختلف آورده شده است:

Mary: Are you usually on time?
Jim: It depends on when I get up.

Mary: Do you like buying gifts?
Jim: It depends on who the gift is for.

It depends + if clause

در نهایت، از «It depends» با یک جمله‌واره شرطی (if clause) استفاده کنید تا موقعیت‌هایی را بیان کنید که در آن چیزی درست است یا نه.

Mary: Do you spend a lot of money?
Jim: It depends if I’m on vacation or not.


بیشتر بخوانید: یادگیری کاربرد فعل کمکی can در زبان انگلیسی


چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
4.7 از 5 از 9 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید