IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
پنج اشتباه رایج در یادگیری زبان ترکی استانبولی
امتیاز کاربران: 5/5
نویسنده: محمد اشرفی
13 آذر 1397

پنج اشتباه رایج در یادگیری زبان ترکی استانبولی

برای عده ای، یادگرفتن یک زبان جدید خیلی عادی و طبیعی و برای عده ای دیگر کل فرآیند با چنگ و دندان جنگیدن است. با این حال، اگر زمانی یادگیری زبان ترکی استانبولی را شروع کردید و تجربه خوبی نداشتید، اجازه ندهید این تجربه بد شما را ناامید کند و باز هم تلاش کنید.

حقیقت این است که یادگیری زبان ترکی استانبولی (یا هر زبان خارجی دیگر) آسان نیست، اما ممکن است. گاهی اوقات فرق بین موفقیت و شکست ربطی به توانایی ها و استعدادهای شما ندارد و بیشتر به دیدگاه شما درباره مسائل بستگی دارد.

در این مقاله، یاد می گیریم چطور پنج اشتباه رایج و جدی که زبان آموزان مبتدی ترکی استانبولی مرتکب می شوند را بشناسیم و رفع کنیم.

1. قبل از حرف زدن فکر کنید

چه در حال یادگیری زبان باشید یا نه، آرام صحبت کردن و سریع گوش دادن همیشه یکی از توصیه های مفید و سازنده در زندگی است. شنیدن موثر برای ارتباط برقرار کردن ضروری است. به عنوان یک مبتدی، روی چیزی که می خواهید بگویید یا اینکه چطور می خواهید آن را بیان کنید تمرکز می کنید. گاهی این تمرکز به حدی زیاد است که باعث می شود معنی و مفهوم چیزی که دیگران برای ارتباط برقرار کردن با شما می گویند را از دست بدهید.

این مسئله نه تنها باعث می شود توانایی و مهارت شما در شنیدن زبان ترکی کاهش پیدا کند، بلکه باعث می شود خیلی کم با دیگران ارتباط برقرار کنید؛ چون هیچکس نمی خواهد با کسی صحبت کند که به حرف هایش گوش نمی دهد. یادتان باشد مکالمه یک خیابان دوطرفه است. اگر بیشتر از اینکه گوش بدهید، حرف بزنید، گفت و گو به جای دیالوگ، بیشتر شبیه یک مونولوگ می شود.

ورودی های یادگیری زبان (شنیدن و خواندن) به اندازه خروجی های آن (صحبت کردن و نوشتن) مهم هستند. برای یک مبتدی، ورودی ها از اهمیت بیشتری برخوردارند، چون با شنیدن و خواندن است که کلمات جدید یاد می گیرید. حتی می خواهم کمی فراتر بروم و بگویم بهترین روش یادگیری زبان ترکی استانبولی برای مبتدیان، بیشتر گوش دادن است نه صحبت کردن. این نسبت می تواند با پیشرفت سطح دانش زبان آموزان تغییر کند، زمانی می رسد که برای یادگیری زبان ترکی باید بیشتر صحبت کنید.

2. از حرف زدن خجالت نکشید

در فرآیند یادگیری زبان ترکی استانبولی عده ای از آن طرف بام می افتند و به حدی از صحبت کردن می ترسند یا خجالت می کشند که نمی توانند حتی یک مکالمه ساده با دیگران داشته باشند. ترس از اشتباه کردن و خجالت کشیدن می تواند یادگیری زبان ترکی را به طور کامل مختل کند.

باید به این مسئله ایمان بیاورید که اشتباه کردن طبیعی است و همه اشتباه می کنند. حتی بومیان ترکی زبان هم وقتی کودک بودند موقع حرف زدن اشتباه می کردند. وقتی در حال یادگیری زبان ترکی استانبولی یا هر زبان خارجی دیگر هستید، اشتباه کردن اجتناب ناپذیر است. اشتباه کردن خوب است، چون نشان می دهد شما در حال یادگیری هستید. هرچه بیشتر اشتباه کنید، زودتر می توانید آن ها را اصلاح کنید و زودتر می توانید یاد بگیرید.

پس به جای ترسیدن از اشتباه کردن، سعی کنید به آن به چشم قدم هایی به سمت پیشرفت نگاه کنید. در واقع اشتباهات دقیقا قدم هایی به سوی حرفه ای شدن و پیشرفت کردن هستند.

پنج اشتباه رایج در یادگیری زبان ترکی استانبولی

3. مسائل کم اهمیت را بزرگ نکنید

اگر بخواهید تمام مباحث زبان ترکی استانبولی را یکجا یاد بگیرید، این فرآیند می تواند ناامیدکننده باشد. اگر به اشتباهات کوچکتان بیش از حد بها بدهید و ایرادهای مکالمه را بیش از حد بزرگ کنید، نمی توانید روند پیشرفتتان را درست ببینید.

علاوه بر اشتباهات، می توانید دچار یکنواختی شوید. این حالت زمانی اتفاق می افتد که مدتی طولانی و به طور مدوام مطالعه و تمرین کنید ولی از کارتان نتیجه نگیرید و حس کنید پیشرفت نکردید. ولی هروقت احساس ناامیدی و یکنواختی کردید یا با اشتباهات زیادی مواجه شدید، یادتان نرود این ها موانع کوچکی هستند که نباید شما را از راه اصلی یادگیری و تسلط در زبان ترکی استانبولی منحرف کنند. مانع اصلی این است که جا بزنید و به هدفتان نچسبید.

اگر در این راه ثابت قدم باشید، می توانید اشتباهاتتان را تصحیح کنید تا توانایی های شما تقویت شود، اما اگر سرعت یادگیریتان را کم کنید یا تسلیم شوید، روند یادگیری کند می شود و ممکن است اصلا چیزی یاد نگیرید. پس یادتان باشد تا زمانی که مطالعه می کنید و زبان را یاد می گیرید، شکست نمی خورید. ممکن است گاهی حس کنید دارید میبازید، اما محکم باشید و جا نزنید.

یکی از راه های کاربردی برای اینکه انگیزه تان را از دست ندهید این است که اهداف هفتگی داشته باشید. تحقیقات نشان داده است، هدف داشتن تاثیر قابل توجهی روی یادگیری دارد. یک مبحث گرامر به زبان ترکی استانبولی یا چند کلمه جدید را در نظر داشته باشید و هدفتان این باشد که در هفت روز آینده آن ها را یاد بگیرید. آخر هفته پیشرفتتان را بررسی کنید. این معیارهای کوچک می توانند به شما حس موفقیت و کمال بدهد.

4. یادتان باشد یادگیری به روش غوطه وری معجزه نمی کند

بسیاری از مردم فکر می کنند با رفتن به یک کشور خارجی می توانند با روش اسمز (خاصیت نفوذ در ماده) زبان یاد بگیرند! چه زبان ترکی را در ترکیه یاد بگیرید چه در کشور خودتان و در خانه، باید زبان را مطالعه و تمرین کنید تا نتیجه بدهد. البته انکار نمی کنیم که یادگیری زبان ترکی استانبولی در ترکیه موقعیت های بیشتری برای تمرین و یادگیری در اختیار شما قرار می دهد تا اینکه در خانه باشید و روی مبل لم بدهید و بخواهید ترکی یاد بگیرید. اما اگر نتوانید از موقعیت هایی که در اختیارتان قرار گرفته به درستی استفاده کنید، زندگی در خارج از کشور هم کمکی به فرآیند یادگیری نمی کند.

اگر مهاجری هستید که در یک کشور خارجی زندگی می کنید، طبیعتا تمایل دارید بیشتر با مهاجران دیگر در ارتباط باشید. یادگیری یک زبان و زندگی کردن در یک فرهنگ خارجی سخت و ناراحت کننده است. خوب یا بد، ما معمولا راه ساده تر را انتخاب می کنیم. اگر تصمیم گرفتید زبان ترکی استانبولی را در ترکیه یاد بگیرید، باید تا جایی که می توانید با بومیان ترکی زبان وقت بگذرانید. تمام عمر وقت دارید با انگلیسی زبان ها یا فارسی زبان ها در ارتباط باشید؛ اما اگر هدفتان یادگیری زبان ترکی استانبولی است، باید برای مدتی انگلیسی و فارسی را رها کنید. این حرف به این معنی نیست که مهاجران یا دوستان هم زبانتان را فراموش کنید. فقط به این مسئله دقت کنید که به یادگیری زبان به اندازه کافی اهمیت می دهید.

5. روشنفکر باشید

بهتر است به جای اینکه زبانی را یاد بگیرید، با آن زندگی کنید. وقتی در حال یادگیری زبان ترکی استانبولی هستید، مغز انگلیسی یا فارسی زبانتان می خواهد گرامر و واژگان ترکی را با گرامر و قواعد زبان خودتان تطبیق بدهد. در این یک مورد مغزتان را نادیده بگیرید. اوایل ممکن است حس کنید جمله ای را کاملا غلط می گویید؛ در حالیکه آن جمله از نظر قواعدگرامری زبان ترکی استانبولی کاملا درست است.

مغز شما بالاخره می فهمد که شما دیگر انگلیسی یا فارسی صحبت نمی کنید و در حال یادگیری یک زبان دیگر هستید. البته ممکن است این فرآیند مدتی طول بکشد، به ویژه اگر زبان ترکی اولین زبان خارجی ای باشد که یاد می گیرید. تا آن موقع هر کاری که فکر می کنید در زبان ترکی درست است انجام بدهید، حتی اگر شناکردن خلاف جهت آب باشد.

این مسئله برای فرهنگ ترکی هم صدق می کند. همانطور که قرار است تفاوت های زبانی را بپذیرید، برای پذیرش تفاوت های فرهنگی هم آماده و روشنفکر باشید.

پنج اشتباه رایج در یادگیری زبان ترکی استانبولی

سخن آخر

زبان ترکی استانبولی، زبانی زیبا و فوق العاده است. امیدوارم این مقاله دیدگاه و تفکرات شما را نسبت به زبان ترکی تغییر بدهد و به شما کمک کند یادگیری و تسلط در این زبان برایتان راحت تر شود. همچنین امیدوارم از سفر به یادگیری و تسلط در زبان ترکی لذت ببرید و زبان را برای علاقه خودتان و زیبایی های زبان یاد بگیرید (احتمالا این بزرگ ترین راز یادگیری یک زبان است).


بیشتر بخوانید: سه ترفند برای یادگیری زبان ترکی استانبولی

بیشتر بخوانید: بیان مالکیت به زبان ترکی استانبولی


چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 2 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

 1. مصطفی نصیری
  8 فروردین 1399
  پاسخ دادن

  سلام خسته نباشید من بارها و بارها تمرین کردم حرف زدم برای دیگران بازگو کردم نوشتم و نوشتم و نوشتم الان من جملات یادم رفته نگاه کردم به کلمه ها یدونه birakmak و atmak رو یادم رفته اونا که هیچ جملات دیگه هم یادم رفته دارم عصبی و افسرده میشم….دارم دیوونه میشم

  • آموزشگاه ایرانمهر
   8 فروردین 1399
   پاسخ دادن

   سلام روز بخیر با شماره تماس دفتر مرکزی تماس بگیرید وازسوپروایزرین مجموعه اطلاعات کسب کنید84378 داخلی445

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید