IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
سال نو به زبان ترکی استانبولی
امتیاز کاربران: 5/5
نویسنده: محمد اشرفی
25 آذر 1397

سال نو به زبان ترکی استانبولی

تا به حال شده گذر ماه های سال برایتان فروردین، اردیبهشت، خرداد … اسفند باشد؟ حتما برای خیلی از شماها اتفاق افتاده است. فیزیک کوآنتوم به ما می گوید زمان نسبی است و بارها شده با رسیدن به پایان سال این مسئله به ما ثابت شده است. برای بیشتر ما این طور به نظر می رسد که سال گذشته در یک چشم به هم زدن تمام شده است؛ در حالیکه سال نوی پیش رو یک سفر بسیار طولانی است. سال جدید، زمانی برای جشن گرفتن اتفاقات جدید و خداحافظی کردن از اتفاقات گذشته است. این مسئله در تمام فرهنگ ها صدق می کند و مهم نیست کی و کجا سال نو را جشن بگیرید.

حالا به ما بگویید شما چطور سال نو ترکیه و اصطلاحات و کلمات مربوط به آن را چقدر می شناسید؟ از یک بومی ترک زبان بخواهید به شما یاد بدهد! در این مقاله به شما یاد می دهیم سال نو در ترکیه چه آدابی دارد و از چه واژه ها و عباراتی برای صحبت کردن درباره آن استفاده می کنیم.

در ترکیه، شب سال نو، جشنی پر زرق و برق است. در این شب به خصوص مردم در جشن هایی شرکت می کنند که در آن شامی با شکوه سرو می شود و بعد از آن با بازی ها و رقص های محلی و درخت کریسمس شب به پایان می رسد. مثل بیشتر کشورهای جهان، ترکیه هم شب 31 دسامبر و در واقع بامداد 1 ژانویه، سال جدید را تحویل می گیرد و از سال قبل خداحافظی می کند.

کلمات و عباراتی  برای سال نو که “حتما” باید بدانید

Year –  Yıl 

معنی این کلمه به اندازه کافی واضح است. بیشتر کشورها از تقویم میلادی استفاده می کنند که در یک سال 365 روز دارد، اما در بعضی فرهنگ ها، روز دیگری را برای شروع سال جدید جشن می گیرند. بنابراین، روز سال نو در کشور شما ممکن است روز دیگری باشد. شما کی سال نو را جشن می گیرید؟

سال نو به زبان ترکی استانبولی

Midnight  – Gece Yarısı

زمانی که یک روز تمام می شود و روز جدیدی شروع می شود. بسیاری از مردم ترجیح می دهند تا نیمه شب بیدار بمانند و لحظه سال تحویل را که با آتش بازی و هیجان و همهمه همراه است جشن بگیرند.

New  Year’s Day – Yeni yılın ilk günü

در بسیاری از کشورها، جشن سال نو یک روز کامل طول می کشد. در تقویم میلادی، اولین روز ژانویه، روز سال نو است. در این روز به خصوص، مردم در فرهنگ های مختلف در جشن­ها، رژه ها و مهمانی های خانوادگی شرکت می کنند.

سال نو به زبان ترکی استانبولی

Party –  Parti

جشن سال نو یکی از اتفاقات مورد علاقه مردم برای تمام کردن سال قدیم و تحویل گرفتن سال جدید است! ما تمام اتفاقات خوبی که در سال گذشته برایمان رخ داده است جشن می گیریم و با امیدواری و شادی اتفاقات خوب پیش رو را در آغوش می گیریم.

Dancing  – Dans etme

وقتی ساعت، نیمه شب را اعلام می کند و سال جدید شروع می شود، مردم با رقص های محلی شادی می کنند. رقص محلی که ریشه در فرهنگ و آداب و رسوم مردم ترکیه دارد، یکی از بهترین راه ها برای جشن گرفتن و شادی کردن است. این نوع شادی کردن نشان دهنده این است که سال جدید را با حال خوش شروع می کنیم و از اینکه سال قبل با اتفاقات بدش تمام شده است، خوشحال هستیم.

Fireworks  – Havai fişek

آتش بازی، یعنی احتراق موادی که باعث ایجاد لحظه های شگفت انگیز می شود. آتش بازی برای شروع سال جدید در بسیاری از کشورهای جهان محبوب است. صداهای بلند و صحنه های رنگارنگ، راهی عالی برای شروع یک سال جدید است. در بعضی کشورها، مردم اعتقاد دارند آتش بازی باعث ترساندن و دور کردن ارواح خبیث می شود. البته باید به این نکته توجه کنید که آتش بازی به دلیل آسیب هایی که ممکن است به حیوانات و کودکان وارد کند، در محیط های شهری ممنوع است. بسیاری از حیوانات و کودکان از نظر شنوایی حساس تر هستند و صداهای بلند ممکن است آن ها را بترساند یا به گوششان آسیب بزند.

Countdown  – Geri sayım

شمارش معکوس برای شروع سال جدید، شمردن وارونه ثانیه ها برای رسیدن به نیمه شب و آغاز اولین روز سال جدید است. این کار به کسی آسیب نمی زند و هنگام شمردن ثانیه ها، هیجان و شادی زیادی بین مردم است.

New  Year’s Holiday – Yeni Yıl Tatili

در بسیاری از کشورها، روز سال نو تعطیل رسمی و عمومی است. احتمالا به خاطر استراحت کردن و انرژی گرفتن این روز را تعطیل می کنند، چون مردم شب سال نو به قدری خسته می شوند که نیاز به استراحت دارند. خانواده ها هم در روز اول سال نو ترجیح می دهند به دیدن همدیگر بروند و با هم وقت بگذرانند و غذایی بخورند.

Confetti  – Konfeti

در بیشتر کشورهای غربی، از نقل و شیرینی بیشتر در مراسم عروسی استفاده می شود، اما در واقع بیشتر به عنوان تزیینات و یکی از مهم ترین خوراکی های جشن ها و مهمانی هاست. بعضی افراد عادت دارند وقتی سال جدید شروع می شود، نقل و شیرینی را به هوا بیاندازند تا نشانه شیرین شدن لحظه ها باشد.

سال نو به زبان ترکی استانبولی

New  Year’s Eve – Yılbaşı gecesi

شب سال نو، شب قبل از شروع شدن سال جدید است! اغلب دوستان و خانواده شب قبل از سال نو کنار هم جمع می شوند و یک وعده غذا با هم می خورند و این جزو آداب و رسوم و تشریفات این شب به خصوص است. شما چه برنامه ای برای سال جدید دارید؟

Resolution  – Tebrik

تبریک و تهنیت، اهداف و آرزوهایی است که برای سال جدید دارید، چه برای خودتان چه دیگران. بسیاری از مردم سال جدید را فرصتی برای تغییر و برنامه ریزی های جدید می دانند. بهتر است اهداف و نیت هایتان را واقع بینانه انتخاب کنید تا در سالی که پیش رو دارید ناامید و سرخورده نشوید.

Parade  – Geçit töreni

جشن های سال نو در بعضی کشورها یک مراسم بزرگ و باشکوه است! نمایش هایی که در خیابان ها برگزار می­شوند، موزیک، لباس های رنگارنگ و حرکات موزون زیادی دارند که دیدن و شرکت کردن در آن ها برای هر کسی جذاب است. این نمایش ها مثل تظاهرات هستند، ولی حالت رسمی ندارند و سرگرم کنند هستند.


 بیشتر بخوانید: پنج اشتباه رایج در یادگیری زبان ترکی استانبولی

بیشتر بخوانید: ده تصمیم برای سال جدید به زبان ترکی استانبولی

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 3 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید