IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
پنجاه لغت ضروری برای سفر به کشورهای اسپانیایی زبان
امتیاز کاربران: 5/5
نویسنده: ایرانمهر
28 خرداد 1398

پنجاه لغت ضروری برای سفر به کشورهای اسپانیایی زبان

فرض کنید که در پاسپورتتان برچسب سبز رنگ ویزای شینگن خورده و برای سفر به کشور اسپانیا آماده شده‌اید.

بلیط خود را خریده‌اید.

چمدان‌هایتان را نیز بسته‌اید.

و از شدت هیجان بیش از این نمی‌توانید برای شروع سفر منتظر بمانید.

بله می‌دانم، ممکن است همین الان تعداد زیادی از شما پشت چشم نازک کرده و بگویید:«ویزای شینگن؟ مگر به همین راحتی است؟». ولی قرار نیست که مقصد حتما کشور اسپانیا باشد. کشورهای زیادی در این دنیا به زبان اسپانیایی صحبت می‌کنند. باورتان نمی‌شود؟ اکثر کشورهای آمریکای مرکزی و جنوبی به زبان اسپانیایی صحبت می‌کنند! (بله، تا چندی پیش خودم فکر می‌کردم زبان کلمبیایی و مکزیکی وجود دارد). با اینکه کشور اسپانیا فاصله‌ی زیادی با آمریکای مرکزی و جنوبی دارد، زبان مردم کشورهای کلمبیا، پرو، ونزوئلا، اکوادور،گواتمالا، کوبا، بولیوی، هندوراس، السالوادور، پاراگوئه، کاستاریکا، پاناما، گینه استوایی، مکزیک، آرژانتین، شیلی، نیکاراگوئه و اروگوئه ، اسپانیایی است!

از من می‌پرسید چرا؟ با اینکه کمی شبیه کلاس تاریخ می‌شود، اما برایتان می‌گویم. چون بیشتر آمریکای مرکزی و جنوبی را دریانوردن و گردشگران اسپانیایی کشف کرده‌اند. برخی از مبلغین مذهبی اسپانیایی زبان نیز به این کشورها سفر کرده و در آنجا به زبان خودشان شروع به سخنرانی‌های مذهبی نمودند. پس رفته رفته زبان اسپانیایی به زبان رسمی و غیر رسمی اما پرکاربرد این کشورها تبدیل شد.

سرگیجه گرفتید؟ هنوز زود است! جالب است بدانید اخذ ویزا برای ورود به این کشورها صدبرابر آسان‌تر از اخذ ویزای شینگن و سفر به اسپانیا است. حتی ایرانیان برای ورود به برخی از این کشورها نیازی به ویزا ندارند. (مثل آکوادور. در اینترنت گشتی بزنید و به عکس‌های این کشور زیبا نگاهی بی‌اندازید).

خب، اگر مشکلاتتان با ویزا حل شد، حالا بیایید به این فکر کنیم که برای سفر به کشورهای اسپانیایی زبان، جز چمدان بستن به چه چیزی نیاز داریم؟‌

چند لغت اسپانیایی ضروری برای سفر یاد بگیرید!

اگر بتوانید با بومی‌های اسپانیایی زبان مستقیما حرف بزنید، سفرتان بسیار جذاب‌تر و لذت‌بخش‌تر خواهد شد! خودتان تصور کنید، آن کجا با زبان اشاره حرف بزنید و دنبال کسی بگردید که انگلیسی بلد باشد،‌ آن کجا با آن‌ها به زبان اسپانیایی صحبت کرده و خاطره‌های جورواجور بسازید؟‌

در ادامه به شما چند لغت ضروری می‌آموزیم که حتما طی سفر خود به آن‌ها احتیاج پیدا می‌کنید.

سفر خوش!

سلام و احوال پرسی به زبان اسپانیایی

اسپانیایی زبان‌ها معمولا بسیار مودب و خونگرم هستند و برای ارتباط با آن‌ها ابتدا باید سلام و احوال پرسی کنید.

اصلا از اشتباه کردن نترسید: بیشتر آن‌ها تمام تلاششان را می‌کنند که حرف‌هایتان را بفهمند و مطمئن شوند که منظورشان را متوجه می‌شوید. کافی است تمام تلاشتان را انجام دهید تا بتوانید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. مطمئن باشید که بومی‌ها از برقراری ارتباط با شما خوشحال شده و به شما کمک می‌کنند.

Buenos días (BWAY-nos DEE-ahs) — Good morning – صبح بخیر

Buenas tardes (BWAY-nahs TAR-days) — Good afternoon – عصر بخیر

Buenas noches (BWAY-nahs NOH-chayss) — Good evening – بعدازظهر بخیر

Hola (OH-lah) — Hi – سلام

احوال پرسی به زبان اسپانیایی

¿Cómo está? (COH-moh es-TAH) — How are you?-حالتان چطور است؟

جمله‌ی بالا حالتی نیمه رسمی و مودبانه دارد. پس اگر کسی را نمی‌شناسید، با این جمله‌ی از او احوال پرسی کنید. اما اگر یک بومی اسپانیایی زبان را از قبل می‌شناسید، از جمله‌ی ¿Cómo estás? (COH-moh es-TAHS) استفاده کنید. این جمله خودمانی‌تر و غیر رسمی‌تر است.

Bien, gracias (bee-AYN, GRAH-cee-ahs) — Good, thank you – خوب، ممنونم

برای پاسخ به «حالتان چطور است؟» از جمله‌ی بالا استفاده کنید. البته جملات مودبانه‌تر و رسمی‌تری نیز وجود دارد. پس اگر کسی به حالت رسمی جویای احوالتان شد و خواستید نشان دهید که شما نیز، شخص مودبی هستید از نمونه جملات زیر استفاده کنید:

Por favor (por fah-VOHR) — Please – خواهش می‌کنم

Gracias (GRAH-cee-ahs) — Thank you – ممنون

نکته: اهمیت این عبارات و جملات را جدی بگیرید!

Mucho gusto (MOO-choh HOOS-toh) — Nice to meet you-از دیدن شما خوشوقتم

اگر به کسی معرفی شدید، از این عبارت استفاده کنید. در پاسخ، آن‌ها نیز همین عبارت را به شما می‌گویند.

¿Habla inglés? (AH-blah een-GLAYS?) — Do you speak English?-آیا می‌توانید به زبان انگلیسی صحبت کنید؟

طبیعتا در هر کشوری –خصوصا کشورهای آمریکای مرکزی و جنوبی- همه زبان انگلیسی بلد نیستند. پس بهتر است به جای  عبارت « Can you speak in English? » آن را به زبان اسپانیایی بپرسیم. مطمئنا بومی‌ها از اینکه آن را در زبان اسپانیایی مطرح کرده‌اید، خوشحال می‌شوند و پاسخ شما را بهتر می‌دهند.

عبارات ضروری و پرکاربرد، برای سفر به کشورهای اسپانیایی زبان

قرار است چند عبارت بسیار راحت ولی پرکاربرد به شما معرفی کنیم تا آن‌ها را به راحتی حفظ کنید و طی سفر از آن‌ها استفاده ببرید.

برخی از این عبارات واقعا بسیار ساده و پرتکرار هستند. برای مثال، همیشه می‌توانید از عبارات فعلی چون «من تمایل دارم» یا «من می‌خواهم» یا «… دارید؟ » استفاده کنید. به این ترتیب حتی اگر اسم شیء مد نظرتان را ندانید، با اشاره کردن به آن به راحتی می‌توانید منظورتان را برسانید.

Yo quiero, yo no quiero (yoh kee-AYR-oh, yoh noh kee-AYR-oh) — I want, I don’t want – من می‌خواهم، من نمی‌خواهم

Me gustaría (may goo-stah-REE-ah) — I would like – تمایل دارم(مودبانه‌تر)

¿Dónde está…? (DOHN-des-TAH…?) — Where is…?-… کجا است؟

چون donde با e تمام شده و está  با e شروع می‌شود، حین تلفظ این دو کلمه با یکدیگر ادغام شده و جوری بیان می‌شوند که گویی یک کلمه‌ی مستقل هستند.

¿Cuánto cuesta? (CWAHN-toh CWAYS-tah?) — How much does it cost?-هزینه‌اش چقدر می‌شود؟

¿Qué hora es? (kay OR-ah ess?) — What time is it?-ساعت چند است؟

¿Tiene…? (tee-AYN-ay…?) — Do you have…?-آیا شما …. دارید؟

Yo tengo, yo no tengo (yoh TAYN-goh, yoh noh TAYN-goh)  I have, I don’t have-نه من ندارم، بله دارم

Yo entiendo, yo no entiendo (yoh ayn-tee-AYN-doh, yoh noh ayn-tee-AYN-doh) — I understand, I don’t understand-متوجه می‌شوم، متوجه نمی شوم

¿Entiende? (ayn-tee-AYN-day?) — Do you understand?-آیا متوجه می‌شوی؟

شما می‌توانید با افعال بسیار ساده، جملات زیادی بیان کنید.

برای مثال‌:«من هتل می‌خواهم، من تاکسی می‌خواهم، من پزو (واحد پول کشورهای آمریکای جنوبی) لازم دارم. ایستگاه قطار کجاست؟ حمام؟ فرودگاه؟»

در حقیقت می‌توانید بیش از این‌ها جمله سازی کنید. با استفاده از افعالی که در بالا به شما آموزش دادیم، می‌توانید سوالات و جملات زیادی بسازید و از آن‌ها برای برقراری ارتباط استفاده کنید. البته که یادگیری چند فعل ساده باعث نمی‌شود مثل زبان مادری یا زبان انگلیسی، سلیس صحبت کنید. اما باز هم کار راه انداز است و همه منظورتان را متوجه می‌شوند. برای مثال:‌

آدرس پرسیدن به زبان اسپانیایی

بر فرض، اگر کمی گم شوید یا نحوه‌ی رسیدن به مقصد مورد نظرتان را ندانید، می‌توانید از روشی ساده جهت آدرس پرسیدن استفاده کنید. یکی از ساده‌ترین روش‌ها جهت آدرس پرسیدن، بیان جمله‌ی “¿Dónde está?” است. برای مثال:

¿Dónde está la estación de ferrocarril? (DOHN-des-TAH la ays-ta-see-OHN day fay-roh-cahrREEL) — Where is the bus train station?-ایستگاه اتوبوس کجاست؟

¿Dónde hay un restaurante? (DOHN-day eye oon rays-toe-RAHN-tay?) — Where is a restaurant?-در این نزدیکی، کجا یک رستوران پیدا می‌شود؟

مکان‌هایی که ممکن است دنبال آدرسش بگردید:

فرقی نمی‌کند که در کدام کشور باشید، بارها طی سفر به توریست‌های مختلفی برخورد کرده‌ام که از من می‌خواستند برایشان آدرس جایی را بپرسم. خب، صرف نظر از اینکه خیلی بد است حتی یک کلمه هم راجع به زبان بومی آن کشور ندانید، برای خودتان دردسر می‌شود. کلمات زیر کلماتی هستند که ممکن است بخواهید آدرسشان را از کسی بپرسید:

Un tren (oon trayn) — A train – قطار

La calle… (lah CAH-yay…) — The street…- خیابان …

Un banco (oon BAHN-coh) — A bank – بانک

El baño (el BAN-yoh) — The bathroom – حمام

سایر روش‌ها جهت آدرس پرسیدن در زبان اسپانیایی:

عبارات دیگری نیز جهت آدرس پرسیدن به زبان اسپانیایی وجود دارد. البته این سوالات شاید برای پیدا کردن یک مکان خاص نباشند و صرفا بخواهید که با مطرح کردن آن‌ها چیزی درخواست کنید. به مثال‌های زیر توجه کنید تا منظورم را بیش‌تر متوجه شوید:

Busco un hotel (BOO-scoh oon oh-TEL) — I’m looking for a hotel –من دنبال یک هتل می‌گردم.

Yo necesito… (yoh nay-say-SEE-toh…) — I need…-من…. لازم دارم

Yo necesito un hotel / un cuarto / un cuarto con baño (yoh nay-say-SEE-toh oon oh-TAYL, oon CWAR-toh, oon CWAR-toh cohn BAN-yoh) — I need a hotel / a room / a room with a bathroom- من یک هتل/اتاق/اتاق حمام دار/ لازم دارم

¿Dónde hay una casa de cambio? (DOHN-day eye OON-ah CAH-sah day CAHM-bee-oh?) — Where is the exchange?-صرافی کجا است؟

¿Dónde está el banco? (DOHN-des-TAH ayl BAHN-coh?) — Where is the bank?-بانک کجاست؟

Dinero (dee-NAYR-oh) — Money-پول

طبیعتا وقتی به زبان اسپانیایی سوالی می‌پرسید، پاسخی که دریافت می‌کنید نیز به همان زبان است. در ادامه شما را با چند عبارت کوتاه و ساده در خصوص آدرس‌ها آشنا می‌سازیم. عباراتی که ممکن است در پاسخ به سوالتان دریافت کنید. در این مثال‌ها، به کلمات کلیدی دقت بیشتری داشته باشید:

A la derecha (a lah day-RAY-chah) — To the right – به سمت راست

A la izquierda (ah lah eez-kee-AYR-dah) — To the left – به سمت چپ

Derecho (Day-RAY-choh) — Straight ahead – مستقیم به سمت جلو

En la esquina (a lah ays-KEE-nah) — At the corner – در گوشه

A una cuadra, a dos, tres, cuatro cuadras (a oona CWAH-drah, a dohss, a trayss, CWAH-troh CWAH-drahs) — In one, two, three, four blocks-بعد یک/دو/سه/ چهار بلوک

واژه‌های ضروری اسپانیایی برای سفارش غذا

احتمالا پرکاربردترین کلمات طی سفر به یک کشور اسپانیایی زبان، کلمات مربوط به رستوران و سفارش غذا هستند.

در چنین شرایطی، عباراتی را بیان کنید که در آن‌ها (quiero (kee-AYR-oh یا (quisiera (kee-see-AYR-oh  به معنی (I want) یا (I would like) به کار رفته باشد. البته گفتن por favor و gracias را فراموش نکنید!

Una mesa (oona MAY-sah) — A table – میز

Una mesa para dos tres, cuatro (oona MAY-sah PAH-rah dohss, trays, CWAH-troh)  A table for two, three, four-یک میز برای دو/سه/چهار نفر

Un menú (oon may-NOO) — A menu – منو

Sopa (SOH-pah) — Soup – سوپ

Ensalada (ayn-sah-LAH-dah) — Salad – سالاد

Hamburguesa (ahm-boor-GAY-sah) — Hamburger – همبرگر

Con salsa de tomate, mostaza, tomate, lechuga (cohn SAHL-sah day toh-MAH-tay, mohs-TAH-sah, toh-MAH-tay, lay-CHOO-gah) — With ketchup, mustard, tomato, lettuce

با سس کچاپ/خردل/گوجه/کاهو

Una entrada (oona ayn-TRAH-dah) An appetizer — پیش غذا

Un postre (oon PHOHS-tray) — Dessert – دسر

Una bebida (oona bay-BEE-dah) — A drink – نوشیدنی

Agua (AH-gwah) — Water – آب

Vino tinto, vino blanco ((VEE-noh TEEN-toh, VEE-noh BLAHN-coh) — Red wine, white wine-شراب قرمز/شراب سفید

Cerveza (sayr-VAY-sah) — Beer – نوشیدنی

 Un café (oon cah-FAY) — Coffee – قهوه

¡Señor! or ¡Señorita! (say-NYOR, say-nyor-EET-ah) — Calling a waiter or waitress-پیشخدمت زن یا پیشخدمت مرد را صدا کردن

La cuenta (lah CWAYN-tah) — The check-چک

اعداد اسپانیایی

اگر نیم تا یک ساعت از وقت خود را برای حفظ برخی اعداد اسپانیایی صرف کنید، شمردن امری لذت بخش خواهد شد. واقعا می‌گویم حفظ کردن این اعداد کاری ندارد و در هر کتاب و مقاله‌ای، مطالبی جهت آموزش اعداد به زبان اسپانیایی پیدا خواهید کرد. طبیعتا، یادگیری این اعداد در حساب‌ کتاب و پول شمردن به دادتان می‌رسد.

البته اگر نتوانستید از طریق کتاب و مقاله به نتیجه برسید، این اعداد را روی کاغذ نوشته و همیشه از رویشان بخوانید. دیگران را نیز به انجام این کار تشویق کنید.

اطلاعات گوناگون

 

کارت‌های اعتباری

 

در کشورهای اسپانیایی زبان، شهرهای کوچک زیادی وجود دارند که هنوز با کارت‌های اعتباری کار نمی‌کنند. پس حتما به همراهتان پول نقد کافی داشته باشید. البته به عنوان یک ایرانی، داشتن یک کارت اعتباری بین‌المللی سخت است، اما در هر صورت، پول نقد را فراموش نکنید. با این جمله، می‌توانید از فروشنده بپرسید که آیا امکان استفاده از کارت اعتباری وجود دارد یا خیر؟

 

una tarjeta de credito (oonah tar-HEY-tah day CRAY-dee-toh).

 

سوالات یک کلمه‌ای هم وجود دارند که تنها به کمک یک اسم مطرح شوند. برای مثال، می‌توانید کارت اعتباری خود را بیرون کشیده و اسم آن را با لحنی سوالی بیان کنید و بگویید: ¿Tarjeta de credito?. به این ترتیب فروشنده متوجه منظور شما می‌شود.

 

حالا اجازه دهید یک عبارت پرکاربرد به شما معرفی کنم:«این کار نمی‌کنه!». این عبارت می‌تواند در میلیون‌ها موقعیت مختلف به شما کمک کند. فقط کافی است که به دوش یا هرچه‌ می‌خواهید اشاره کنید و بگویید: (No funciona (noh foonk-see-OH-nah

برای تمرین، هر کدام از این کلمات و عبارات را با صدای بلند تکرار کنید تا رفته رفته، بدون نگاه کردن به آن‌ها، بیانشان کنید. سپس، سعی کنید این عبارات را راحت‌تر و سریع‌تر تلفظ کنید. وقتی آن‌ها را بلند بیان می‌کنید، خودتان نیز آن‌ها را می‌شنوید. این تمرین به شما در درک بهتر صحبت‌های بومی زبان‌ها نیز کمک می‌کند.

یک دیکشنری کوچک جیبی به همراه داشته باشید. طبیعتا هیچ‌کس نمی‌خواهد حین صحبت، نحوه‌ی صرف فعل‌ها را چک کند. اما به کمک این دیکشنری می‌توانید نگاهی سریع به لغات مورد نیازتان بی‌اندازید و سپس جمله‌ی خود را کامل کنید.

با این حال، حتی اگر تمام عبارات ضروری این مقاله را حفظ کردید، یک کتاب اصطلاحات بخرید. در بازار،‌ هزاران کتاب اصطلاحات فوق‌العاده وجود دارند که برخی از آن‌ها صرفا شامل لغات ضروری در سفر هستند. به این ترتیب، هرگز عبارت مهم و ضروری برای سفر را فراموش نکرده و هیچ لحظه‌ی مهمی را از دست نمی‌دهید.

همچنین، اگر یک کتاب عبارات محلی اسپانیایی بخرید که دقیقا بر اساس مقصد سفرتان نوشته شده باشد، حتما با عبارات مفیدی آشنا می‌شوید که محبوب بومی‌ها هستند و از آن‌ها زیاد استفاده می‌کنند.

آیا احساس نمی‌کنید که برای سفرتان بیش از پیش آماده شده‌اید؟ پس حین چمدان بستن، کوله‌بار عبارات مخصوص اسپانیایی در سفر را نیز ببندید و حتما تا ذره‌ی آخر از سفرتان لذت ببرید.

buen viaje!

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 1 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

جهت مشاوره رایگان کلیک کنید