IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
الفبای زبان اسپانیایی
امتیاز کاربران: 4.2/5
نویسنده: محمد اشرفی
17 تیر 1398

الفبای زبان اسپانیایی

به شما قول می‌دهم حین یادگیری الفبای اسپانیایی، حتی یک قطره عرق هم نخواهید ریخت؛ یعنی اصلا به خودتان فشار نمی‌آورید.

اگر کسی که این مقاله را می‌خواند به زبان انگلیسی هم مسلط باشد، یعنی به یکی از قوی‌ترین سیستم‌‌های نوشتاری در دنیا (سیستم نگارش به زبان انگلیسی) تسلط دارد. بنابراین، خواندن و نوشتن در زبان اسپانیایی برایش مثل آب خوردن خواهد بود.

الفبای زبان اسپانیایی تمام 26 حرف لاتین در  الفبای زبان انگلیسی را دارد، به اضافه‌ی یک حرف Ñ که تعداد الفبای زبان اسپانیایی را به 27 می‌رساند.

بسیار خوب، چه چیزی یادگیری الفبای زبان اسپانیایی را آسان می‌سازد؟

اگر شما مدت‌هاست که یادگیری زبان اسپانیایی را شروع کردید یا کتاب کاری بسیار قدیمی در دست دارید، احتمالا متوجه می‌شوید که الفبای زبان اسپانیایی  29 حرف دارد و در آن حروف ch و ll دیده می‌شود. این حروف دیگر در الفبای زبان اسپانیایی وجود ندارند و توسط آکادمی سلطنتی اسپانیایی (Royal Spanish Academy) حذف شده‌اند. برخی از حروف مثل W و K هم در این الفبا کاربرد ندارند و تنها زمانی استفاده می‌شوند که بخواهید کلمه‌ای خارجی یا قرضی را به زبان اسپانیایی بنویسید.

در زبان انگلیسی تلفظ هر حرف ماجرایی دارد. از رعایت stress حروف در کلمات گرفته تا نحوه‌ی چرخش صحیح زبان در دهان. گاهی در زبان انگلیسی، تلفظ حروف بر اساس اینکه کلمه اسم است یا فعل هم تغییر می‌کند.  اما بر خلاف زبان انگلیسی، زبان اسپانیایی این ماجراها را ندارد و هیچ ارتباطی بین کلمه، املا و نحوه‌ی تلفظ کلمات وجود ندارد. البته به جز چند استثناء که در صورت لزوم آن‌ها را در ادامه ذکر می‌کنیم. تلفظ در زبان اسپانیایی بسیار ساده است؛ برای هر حرف فقط یک صدا و برای هر صدا فقط یک حرف وجود دارد. پس کلمات همانطور که نوشته می‌شوند، خوانده می‌شوند و لازم نیست برای بیان صحیح آن‌ها دردسر بکشید.

طبیعتا یادگیری الفبای زبان اسپانیایی از الفبای زبان انگلیسی آسان‌تر است! برای مثال، امتحان املا (دیکته) در مدارس ابتدایی اسپانیایی‌زبان کاملا متفاوت صورت می‌گیرد. در این مدارس از دانش‌آموزان اسپانیایی زبان به عمد خواسته می‌شود تا کلماتی که تا به حال هیچ‌وقت آن‌ها را نشنیده‌اند، بنویسند. اما چون این زبان همانطور که خوانده می‌شود، نوشته می‌شود، دانش‌آموز باید بتواند کلمه را با املای صحیح بنویسد و توانایی او در املای زبان اسپانیایی بررسی شود.

اطلاعات این مقاله کمک می‌کند تا شما هم به عنوان یک زبان‌آموز، همین قدرت ماورایی را داشته باشید. (یعنی بدون دیدن کلمه، آن را کاملا صحیح بنویسید). به شما توصیه می‌کنیم که هنگام خواندن این مقاله به حروفی دقت کنید که عجیب‌غریب و دردسر‌ساز هستند؛ همیشه همین استثنأها شما را به دردسر می‌اندازند، پس حتما به آن‌ها بیشتر دقت کنید. در بخش آخر هم به شما می‌آموزیم که چگونه با تمرین این حروف، الفبا را یاد بگیرید.

برای اینکه بتوانید تلفظ اسامی و کلمات یک جمله را بررسی کنید، می‌توانید به فایل‌های صوتی و پادکست‌های مختلف گوش دهید یا تلفظ آن‌ها را با سایت‌هایی چون گوگل ترنسلیت یاد بگیرید. وقتی می‌خواهید صدای حروف مصوت (vowels) را در زبان اسپانیایی یاد بگیرید، به این نکته توجه کنید که واکه‌های زبان اسپانیایی تک‌صدایی هستند، این درحالی است که در زبان انگلیسی ترجیح می‌دهیم تا صداهای سازگارتر را کنار هم قرار داده و آن‌ها را با یکدیگر ادغام کنیم. (ادغام یعنی دو صدا به صورت همزمان تلفظ شوند. به مثال ما در معرفی حرف  Eدقت کنید).

حروف الفبای زبان اسپانیایی، اسامی رسمی و مشخصی دارند که توسط آکادمی سلطنتی اسپانیایی انتخاب شده است. در حقیقت، این آکادمی جهت تسهیل برقراری ارتباط در مناطق مختلف اسپانیایی‌زبان می‌کوشد تا این اسامی را استانداردسازی کند. البته اگر با اسامی رایج‌تری آشنا هستید که معمولا آن‌ها را زیاد می‌شنوید، نام آن‌ها هم در فهرست زیر نوشته شده است. (چون حروف الفبا با اسامی رسمی در میان مردم بیان نمی‌شوند و معمولا اسامی رایج‌تر و پرکاربردتری دارند).

الفبای 27 حرفی زبان اسپانیایی را با این داستان‌های خاطره‌انگیز حفظ کنید:

Aa

نام: a

تلفظ IPA: /a/

این صدا شبیه اولین حرف a در کلمه‌ی «father» تلفظ می‌شود. البته تلفظ آن را می‌توان با کلمه‌ی اسپانیایی معروف «amigo» (رفیق) یاد گرفت. چون a شبیه اولین حرف در کلمه‌ی «amigo» تلفظ می‌شود.

Bb

نام: ( نام رسمی) be، (نام رایج) be alta، (نام کم کاربرد) be larga‌ یا be grande

تلفظ IPA‌: /b/

اگر حرف b در ابتدای کلمه یا بعد از حرف L، M یا N قرار بگیرد، در زبان اسپانیایی و انگلیسی به شکل یکسانی تلفظ می‌شود ( مثل B در کلمه‌ی «Boy»). البته کمی ملایم‌تر است و شدت و قدرت حرف  b‌در زبان انگلیسی را ندارد. در سایر موارد، این حرف کمی شبیه حرف v در زبان انگلیسی تلفظ می‌شود. البته نه زیاد،‌ فقط کمی.

حرف b کمی به حرف v‌ در الفبای زبان انگلیسی شباهت دارد. اما یک حرف V هم در الفبای زبان اسپانیایی وجود دارد و حرف B دقیقا شبیه حرف V‌ در این الفبا تلفظ می‌شود؛ اگرچه برخی از افراد (حتی بومی‌های اسپانیایی‌زبان) ادعای دیگری دارند. هرچند زبان‌شناسان می‌گویند که در الگوهای واقعی سخن، آن‌ها حرف B‌ و V‌ را کاملا یکسان تلفظ می‌کنند و هیچ‌تفاوتی بین این دو قائل نمی‌شوند.

شما فقط این مسئله را در نظر داشته باشید که حرف B‌ و V در الفبای اسپانیایی به یک شکل تلفظ می‌شوند. این شباهت در تلفظ به شما کمک می‌کند تا بفهمید چرا بومی‌های اسپانیایی زبان، برای درک و تلفظ حرف V انگلیسی در کلمه‌ی Victor‌ مشکل دارند.

Cc

نام: ce

تلفظ IPA:‌ با توجه به منطقه‌ی اسپانیایی‌زبان، صدای این حرف می‌تواند به صورت  /k/،  /tʃ/و /θ/ یا /s/  تلفظ شود.

حرف C‌ در الفبای اسپانیایی، کمی دردسر و پیچیدگی دارد.

  1. در اسپانیای مرکزی و شمالی، اگر حرف C قبل از حرف I ‌ یا R قرار بگیرد، شبیه حرف «TH» در کلمه‌ی «Thing» انگلیسی تلفظ می‌شود. اما در سایر مناطق اسپانیایی‌زبان، اگر قبل از این حروف قرار بگیرد به شکل S در کلمه‌ی «Sarah» تلفظ می‌شود. این تفاوت در صدای حروف، « ceceo » نام دارد. این مورد را می‌توانید در حرف Z هم ببینید.
  2. درست مثل زبان انگلیسی، اگر حرف C قبل از حرف H قرار بگیرد، «چ» تلفظ می‌شود؛ مثل صدای ch در کلمه‌ی انگلیسی «chunk». در گذشته حرف «ch» به شکل مجزا در الفبای زبان اسپانیایی وجود داشت و کتاب‌خانه‌ها و شاخص‌ها هم به همین ترتیب سازمان یافته بودند. اما اکنون حرف H و C به شکل دو حرف جدا در الفبای زبان اسپانیایی وجود دارند و برای تشکیل صدای «چ» با یکدیگر ترکیب می‌شوند.
  3. در سایر مناطق، این حرف شبیه حرف K در زبان انگلیسی تلفظ می‌شود. (البته با انسداد کمتر. برای تلفظ این حرف جریان هوای کمتری در گلو حرکت می‌کند و قدرت K در الفبای زبان انگلیسی را ندارد). مثل حرف C در کلمه‌ی «scat».

Dd

نام: /d/

تلفظ IPA: /d/

  1. اگر این حرف در ابتدای کلمه یا بعد از حروف L، M یا N قرار بگیرد، شبیه حرف D انگلیسی در کلمه‌ی «Dog» تلفظ می‌شود.
  2. هرچند در سایر موارد، شبیه حرف th در کلمه‌ی «this» تلفظ می‌شود. احتمالا در یادگیری در وجه گذشته‌ی کامل (past participles) متوجه‌ این صدا در پسوند –ado و –ido می‌شوید.
  3. برای اینکه بتوانید هر دو صدای حرف D در زبان اسپانیایی را تمرین کنید، سعی کنید با کلمه‌ی dedo آن را تمرین کنید: Day-thow (به معنی انگشت).

الفبای زبان اسپانیایی

Ee

نام: e

تلفظ IPA: /e/

این حرف کمی شبیه صدای «AY» در کلمه‌ی انگلیسی «Day» تلفظ می‌شود، اما خلوص بیشتری دارد. این صدا، واکه‌ای تک صدایی است.

همچنین به یاد داشته باشید که برخلاف زبان انگلیسی که اگر حرف E در انتهای کلمه قرار بگیرد تلفظ نمی‌شود، در زبان اسپانیایی این صدا همیشه تلفظ می‌شود و بی‌صدا نخواهد بود. بنابراین، نام بهترین کاری که مکزیکی‌ها در حق شکلات، مرغ و کل دنیا انجام داده‌اند، mole است و MO-lay تلفظ می‌شود. (mole نام یک واحد اندازه‌گیری برای غذا و کیک پختن است).

Ff

نام: efe

تلفظ IPA: /f/

این صدا دقیقا شبیه حرف «F» در زبان انگلیسی تلفظ می‌شود. آن را به عنوان یک هدیه در نظر بگیرید.

Gg

نام: ge

تلفظ IPA: /g/ و /x/

در زبان اسپانیایی، حرف G مثل حرف C‌ کمی دردسر‌ دارد.

  1. اگر این حرف قبل از I و E قرار بگیرد، شبیه حرف H انگلیسی در کلمه‌ی Harry تلفظ می‌شود. (دقت کنید که این حرف در کلمه‌ی Harry به صورت aspirated، یعنی از حلق و با جریان هوا تلفظ می‌شود و در زبان اسپانیایی هم، به همین صورت تلفظ خواهد شد).
  2. در سایر موارد، این حرف شبیه حرف G انگلیسی در کلمه‌ی «gag» تلفظ می‌شود. بنابراین ما این حرف را هم در کلمه‌ی gente (HAYN-tay) به معنی (مردم) داریم، هم در کلمه‌ی gato  (GA-tow) به معنی (گربه).
  3. در مورد این حرف استثنائی وجود دارد که شبیه کاربرد ادغام در زبان انگلیسی است. اگر شما حرف G را دیدید که بعد از حرف Ü و سپس I‌ یا E قرار گرفت، باید آن را مثل حرف g انگلیسی در کلمه‌ی «gag» تلفظ کنید. بنابراین شما کلماتی مثل güi  و güe را GWEE یا GWAY تلفظ می‌کنید.

Hh

نام: hache

تلفظ IPA: هیچ صدایی ندارد. این حرف بی صداست.

به جز زمانی که h بعد از c قرار بگیرد و صدای «چ» را تشکیل دهد، این حرف بی صداست. همیشه!

بسیار خوب، خیلی آسان به نظر می‌رسد، اما بومی‌های انگلیسی زبان سعی می‌کنند این حرف را با جریان هوا از گلو و حلق تلفظ کنند. پس به خودتان هشدار بدهید و مراقب باشید که این اشتباه را مرتکب نشوید!

Ii

نام: i

تلفظ IPA: /i/

این واکه شبیه EE در کلمه‌ی انگلیسی «beep» است. بر خلاف حرف Y که غالبا « i griega » ( Y یونانی) نامیده می‌شود، به ندرت پیش می‌آید که کسی نام این حرف را به شکل قدیمی آن یعنی «I Latina»  (the Latin I) بخواند.

Jj

نام: jota

تلفظ IPA: /h/ یا /x/

با توجه به مناطق مختلف اسپانیایی‌زبان، صدای این حرف متفاوت است. از صدای H در کلمه‌ی «help» گرفته تا صدایH  در بسیاری از کلمات که خوشبختانه در زبان انگلیسی نظیر آن‌ها وجود ندارد. البته اگر بخواهیم مردی اسکاتلندی را حین تلفظ آخرین صامت در کلمه‌ی loch نادیده بگیریم.

در گذشته، تقریبا مدتی طولانی، حرف J با حرف I در حروف الفبای لاتین اشتباه گرفته می‌شد و راهی پرزرق و برق برای نوشتن همان صدا (I) بود. در زبان اسپانیایی، این حرف شبیه حرف G تلفظ می‌شود که بعد از حرف I یا E در جمله قرار گرفته است.

Kk

نام: ka

تلفظ IPA: /k/

از این حرف تنها در کلمات قرضی و خارجی استفاده می‌شود و تلفظ آن شبیه حرف «K» در زبان انگلیسی است. اما حین تلفظ، جریان هوا و قدرت کمتری به کار می‌رود، درست مثل سومین تلفظ حرف C در لیست بالا که درباره آن صحبت کردیم.

Ll

نام: ele

تلفظ IPA: /l/ و در صورتی که دو L پشت سر هم قرار گیرد به شکل /ʎ/ یا /ʝ/ تلفظ می‌شود.

این حرف دقیقا شبیه حرف  L انگلیسی در کلمه‌ی «Larry» تلفظ می‌شود، اما نقطه‌ی برخورد زبان به کام دهان متفاوت است و در بخش بالاتری از سقف دهان برخورد می‌کند.

اگر در کلمه‌ای دو حرف l پشت سر هم قرار بگیرد، حرف L شبیهY  در کلمه‌ی yesterday تلفظ می‌شود. با این حال، در آرژانتین و اروگوئه، مردم این صدا را کمی شبیه صدای زیبای zsh تلفظ می‌کنند. درست مثل صدای حرف S در کلمه‌ی «pleasure».

Mm

نام: eme

تلفظ IPA: /m/

این حرف مثل M انگلیسی در کلمه‌ی «Mary» تلفظ می‌شود.

Nn

نام: ene

تلفظ IPA: /n/

این حرف مثل N انگلیسی در کلمه‌ی «Nancy» تلفظ می‌شود.

Ññ

نام: eñe

تلفظ IPA: /ɲ/

تنها حرف در الفبای زبان اسپانیایی است که نظیر آن در الفبای زبان انگلیسی وجود ندارد. حتی اگر تا به حال هیچ مطالعه‌ای روی زبان اسپانیایی نداشته‌اید، احتمالا این سوال برایتان پیش می‌آید که این حرف چه صدایی دارد. این صدا درست مثل NY در کلمه‌ی انگلیسی «canyon» است. در زبان اسپانیایی می‌توان به کلمه‌‌ی niño  (کودک) و baño  (حمام) اشاره کرد. شما هم با دیدن کلمه‌ی niño  یاد «نینی» افتادید؟

Oo

نام: o

تلفظ IPA: /o/

این حرف مثل حرف O در زبان انگلیسی تلفظ می‌شود ولی صدای آن کمی کوتاه‌تر است و با سایر صدا‌ها ادغام نمی‌شود. کسانی که در تلفظ صحیح کلمات وسواس دارند، ممکن است نحوه‌ی No گفتن اسپانیایی زبان‌ها را با نحوه‌ی No گفتن انگلیسی زبان‌ها مقایسه کنند و به این ترتیب، این حرف را صحیح تلفظ کنند. اما اگر نتوانستید شکل صحیح آن را تلفظ کنید، غصه نخورید. در هر صورت حین تلفظ این حرف در کلمه، همه منظور شما را متوجه می‌شوند.

Pp

نام: pe

تلفظ IPA: /p/

این حرف شبیه حرف P انگلیسی در کلمه‌ی «perfection» است. اما تلفظ آن انسداد و قدرت کمتری دارد.

Qq

نام: cu

تلفظ IPA: /k/

درست مثل زبان انگلیسی، حرف Q در زبان اسپانیایی معمولا بعد از حرف U و I یا E قرار می‌گیرد. (QUE و QUI تنها ترکیبات ممکن برای این حرف هستند؛ درواقع فقط همین دو ترکیب آوایی را می‌توان برای این حرف ساخت). صدای k در این حرف با جریان هوای کمتری تلفظ می‌شود.

Rr

نام: ere

تلفظ IPA: /r/ و /ɾ/

حرف R در زبان اسپانیایی شبیه حرف R در زبان انگلیسی تلفظ می‌شود، اما برای تلفظ آن زبان در دهان کمی جلوتر قرار می‌گیرد و لرزش کمی دارد. اگر در کلمه حرف R تکرار شود و به صورت RR (به نام erre) قرار بگیرد، تحریر و لرزش آن کمی بیشتر می‌شود.

وقتی به این نتیجه رسیدید که تلفظ آن را یاد گرفته‌اید، برای تلفظ بهتر و صحیح‌تر سعی کنید که به تلفظ کلمات pero ‌(but) و perro ‌(Dog) گوش دهید و صدای R تکی را با RR مقایسه کنید. آیا می‌توانید با گوش دادن به تلفظ آن‌ها، تفاوت آوایی بین این دو را تشخیص دهید؟‌

Ss

نام: ese

تلفظ IPA: /s/

این حرف شبیه حرف S انگلیسی در کلمه‌ی «Sally» تلفظ می‌شود.

Tt

نام: te

تلفظ IPA: /t/

این حرف نسبت به حرف T در زبان انگلیسی کمی سبک‌تر و با انسداد کمتری تلفظ می‌شود.

U

نام: u

تلفظ IPA: /u/

این صدا شبیه صدای OO در کلمه‌ی انگلیسی «food» است ولی کمی کوتاه‌تر تلفظ می‌شود.

الفبای زبان اسپانیایی

Vv

نام: (نام رسمی) uve؛ (نام رایج) veve baja؛ (نام کم کاربرد‌) ve cortave pequeña

تلفظ IPA: /b/

همانطور که قبلا گفتیم، این حرف شبیه حرف B‌ در الفبای اسپانیایی تلفظ می‌شود. پس اگر می‌خواهید می‌توانید کاربرد آن را در توضیحات مربوط به حرف B ببینید. برای اینکه فرق این حرف با حرف B را تشخیص دهید، باید آن را با استفاده از uve  یا ve baja هجی کنید.

Ww

نام: (نام رسمی) uve doble؛ (نام کم کاربرد) ve doble  یا doble ve

تلفظ IPA: /qw/ و /b/

این حرف در کلمات اسپانیایی استفاده نمی‌شود ولی در کلمات قرضی و خارجی مثل انگلیسی و آلمانی کاربرد دارد. برای مثال می‌توان به کلمه‌ی windsurfista اشاره کرد.

Xx

نام: equis

تلفظ IPA: /ks/، /x/ و /s/

رایج‌ترین تلفظ این حرف /ks/ است. برای مثال می‌توان به کلمه‌ی «taxi» در زبان اسپانیایی اشاره کرد. (این کلمه در زبان فارسی، اسپانیایی و انگلیسی به یک شکل است). به یاد داشته باشید در کلمه‌ی Mexico که حرف X یک حرف مسنوخ‌شده و شبیه به صدای J در اسپانیایی تلفظ می‌شود، کلمه به صورت me-HEE-kow تلفظ می‌شود.

Yy

نام: (نام رسمی) ye، (نام رایج) I griega

تلفظ IPA: به عنوان یک واکه: [j]  یا /i/ و به عنوان یک صامت صدای [j] و [ʝ] دارد. با توجه به منطقه‌ی اسپانیایی‌زبان، نام این حرف معمولا i griega  (I یونانی) است و ماهیت خود را به عنوان حرفی قرضی از زبان یونانی نشان می‌دهد.

امروزه، نام رسمی این حرف ye است تا با اسامی سایر صامت‌های اسپانیایی هماهنگ باشد.

به عنوان یک صامت، این حرف شبیه دو LL پشت سر هم در زبان اسپانیایی تلفظ می‌شود (برای آشنایی با این تلفظ، به توضیح این حرف برگردید). از لغات پرکاربرد که این حرف در آن استفاده شده می‌توان به لغت ya به معنی (already) اشاره کرد. این کلمه به شکل YAH تلفظ می‌شود. به عنوان یک واکه، Y شبیه حرف I (توضیحات را کمی عقب‌تر درج کرده‌ایم) تلفظ می‌شود و معمولا بخشی از یک ادغام است. مثل کلمه‌ی «hay» به معنی (there is/there are ) و کلمه‌یsoy   به معنی (I am) .

Zz

نام: zeta

تلفظ IPA: با توجه به منطقه‌ی اسپانیایی زبان، این حرف به شکل  /θ/ یا /s/ تلفظ می‌شود.

این حرف شبیه اولین صدای حرف C در زبان اسپانیایی تلفظ می‌شود. این به این معنی است که اگر شما در اسپانیای شمالی یا مرکزی باشید، صدای این کلمه می‌تواند از S تا TH متغیر باشد.

الفبای زبان اسپانیایی

چگونه الفبای زبان اسپانیایی را تمرین کنیم؟

بهترین تمرین برای یادگیری الفبای زبان اسپانیایی و تقویت املا، گوش دادن و نوشتن به زبان اسپانیایی است که این کار هم از طریق سایت‌های آموزشی مختلفی صورت می‌گیرد.

اگر تا به اینجای مقاله با ما همراه بودید، پس حتما به مهارت و تسلطی در درک الفبای زبان اسپانیایی رسیده‌اید که نویسنده‌ی اسپانیایی زبان این مقاله، نمی‌تواند نظیر این مهارت را در زبان انگلیسی داشته باشد.

کسانی که در سطح بالاتری در زبان اسپانیایی قرار دارند، می‌توانند بیش از این راجع به نقشه‌های آکادمی سلطنتی اسپانیایی مطالعه کنند. اما به شما توصیه می‌کنم که سیستم املای الله بختکی در زبان اسپانیایی را امتحان کنید و از آن لذت ببرید. (یک کلمه را ندیده و نشناخته بنویسید و از اینکه املایش را درست نوشته‌اید، حسابی کیف کنید). جالب است بدانید که حین یادگیری زبان اسپانیایی، موانع زیادی در مقابلتان قرار می‌گیرند تا با سختی‌های مختلفی روبرو شوید، اما با عبور از این مراحل سخت به خوبی می‌توانید به این زبان تسلط پیدا کنید.


بیشتر بخوانید: زبان رسمی اسپانیا چیست؟

بیشتر بخوانید: راهنمای کامل علائم تلفظ در زبان اسپانیایی


چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
4.2 از 5 از 15 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید