IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
صفات در زبان آلمانی
امتیاز کاربران: 5/5
نویسنده: ایرانمهر
26 مهر 1402

صفات در زبان آلمانی

صرف صفات در زبان آلمانی امروزه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است که بسیاری از افراد اطلاعات چندانی در این زمینه ندارند و همین عامل نیز باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی در زمان استفاده از صفات در این زبان می‌شود. شاید برای شما جالب باشد که بدانید امروزه روش‌های مختلفی برای صرف صفات در آلمانی وجود دارد که هریک از این روش‌ها دارای خصوصیات و ویژگی‌های مخصوص به خود بوده و مزایای خاصی نیز دارند. پس شما باید به‌درستی اقدام به صرف آنها کنید.

ما در ادامه این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره این موضوع در گرامر زبان آلمانی صحبت کرده و اطلاعات مفید و کاربردی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم. پس اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که قصد دارید نحوه صرف‌کردن انواع صفات را در این زبان بیاموزید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما این بخش از آموزش زبان آلمانی را بادقت مطالعه کنید تا اطلاعات موردنیاز خود را در این زمینه به دست بیاورید.

کاربردهای صفات در زبان آلمانی

صرف صفات در زبان آلمانی

به طور کلی باید بدانید که صرف صفات در زبان آلمانی دارای پیچیدگی‌های مخصوص به خود است و تنها افرادی که به‌صورت محلی و نیتیو در به زبان آلمانی صحبت می‌کنند معمولا برای انجام این کار با مشکل و چالش جدی مواجه نمی‌شوند. پس اگر شما هم جز افرادی هستید که به‌تازگی یادگیری زبان آلمانی را شروع کرده‌اید یا حتی در این زمینه به یک فرد تقریبا حرفه‌ای تبدیل شده‌اید هنوز هم این احتمال وجود دارد که برای صرف این صفات با مشکل و چالش‌های خاصی مواجه شوید.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید به گفته بسیاری از کارشناسانی که امروزه در این زمینه فعالیت کرده‌اند صرف صفات در زبان آلمانی یکی از سخت‌ترین و پیچیده‌ترین کارهایی است که می‌توان در این زبان انجام داد. اولین نکته‌ای که در این زمینه باید به آن دقت داشته باشید این است که سه روش کلی برای صرف صفات در زبان آلمانی وجود دارد و گاهی اوقات نیز تنها یک روش برای این کار وجود دارد. ما در ادامه هریک از این روش‌ها را به طور کامل برای شما توضیح خواهیم داد و تلاش می‌کنیم تا مثال‌‌هایی را درباره هریک از آنها نیز ارائه دهیم.

صفات چه کارکردهایی در جمله دارند؟

برای به دست آوردن اطلاعات کامل درباره صرف صفات در زبان آلمانی در ابتدا باید با کارکرد صفات در این زبان آشنا شده و اطلاعاتی را در این زمینه به دست بیاوریم. به طور کلی باید بدانید که صفات می‌توانند سه کارکرد اصلی را در یک جمله زبان آلمانی داشته باشند و تنها کارکرد attributive است که قابل صرف شدن و کاهش است. اجازه دهید تا این سه کارکرد را ادامه مشاهده کرده و بتوانیم آنها را از یکدیگر تفکیک کنیم:

صفت همراه با اسم

Der gute Mann arbeitet viel

در بیشتر مواقع شما در این صفات می‌توانید بفهمید که به کدام اسم ارجاع داده شده است و به همین علت نیز صفت بدون اسم ظاهر می‌شود؛ ولی همچنان قابلیت کاهش و صرف شدن را خواهد داشت. جمله زیر را مشاهده کنید:

Er mag den roten Apfel, ich mag den gelben

صفات مسندی

در این نوع از صفات در زبان آلمانی صفت در جمله با افعال مضاعف مانند sein، bleiben و warden همراه می‌شود و با اسم همراه نمی‌شود. جمله زیر را مشاهده کنید:

Der Mann ist gut

همانطور که مشاهده می‌کنید این صفت کوتاه و صرف نشده است.

صفات قیدی

در این حالت صفاتی که شما استفاده کرده‌اید دقیقا مانند یک قید عمل می‌کنند. مثال زیر را مشاهده کنید:

Sie singt gut

همانطور که مشاهده می‌کنید این صفت نیز کوتاه و صرف نشده است.

صفات در آلمانی

کاهش یا صرف صفت در زبان آلمانی

همانطور که در بخش‌های قبلی نیز این موضوع را بیان کردیم و توضیحاتی را درباره آن به شما ارائه دادیم بسته‌ به عنصری که قبل از صفت آمده است سه نوع کاهش یا صرف صفت وجود دارد که این سه نوع به ترتیب شامل موارد زیر می‌شوند:

کاهش یا صرف ضعیف ( حروف تعریفی + صفت)

مثال زیر را مشاهده کنید:

Das schöne Sofa

مبل زیبا

کاهش یا صرف مختلط (حروف نامعین + صفت)

برای درک هرچه بهتر این ساختار مثال زیر را مشاهده کنید:

Ein schönes Sofa

یک مبل زیبا

کاهش یا صرف قوی  ( بدون حروف معین + صفت)

برای درک بهتر این ساختار مثال زیر را مشاهده کنید:

Schönes Sofa

مبل زیبا

در ادامه درباره هریک از انواع این کاهش یا صرف صحبت خواهیم کرد و اطلاعات کاملی را همراه با مثال درباره هریک از آنها به شما ارائه می‌دهیم.

کاهش یا صرف ضعیف

این نوع از کاهش یا صرف صفات در زبان آلمانی زمانی رخ می‌دهد که یکی از شرایط زیر برقرار باشد:

از حروف معین همچون der, die, das استفاده شده باشد

اگر از چنین حروف معینی استفاده شده باشد شما می‌توانید از کاهش ضغیف استفاده کنید بدون این‌که محدودیتی برای شما وجود داشته باشد.

زمانی که از ضمایر در جمله استفاده می‌شود

مثال‌های زیر را در این زمینه مشاهده کنید:

dieser (this)

jener (that)

derjenige (that one)

derselbe (the same)

welcher (which)

در زمان کاهش یا صرف شناسه‌ها و صفات کمی

در چنین شرایطی نیز می‌توانیم از این نوع کاهش یا صرف صفات استفاده کنیم. مثال‌های زیر را در این زمینه مشاهده کنید:

jeder (every)

mancher (some)

alle (all)

البته باید در این شرایط به یک نکته بسیار مهم نیز دقت داشته باشید و آن این است که این کلمات حتما باید قبل از صفت آمده باشند و خود صفت نیز قبل از یک اسم آمده باشد تا شما بتوانید از این نوع کاهش در جملات خود استفاده کنید.

در چنین شرایطی می‌توان این نوع صرف یا کاهش صفات را کاهش ضعیف نامید. جدول زیر را برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در این زمینه مشاهده کنید:

Weak declension Masculine Feminine Neuter Plural
Nominative der gute

Mann

die gute

Frau

das gute

Kind

die guten

Männer/Frauen/Kinder

Accusative den guten

Mann

die gute

Frau

das gute

Kind

die guten

Männer/Frauen/Kinder

Dative dem guten

Mann(e)

der guten

Frau

dem guten

Kind(e)

den guten

Männern/Frauen/Kindern

Genitive des guten

Mannes

der guten

Frau

des guten

Kindes

der guten

Männer/Frauen/Kinder

اگر به اطلاعاتی که در این جدول آمده‌اند با دقت توجه کنید مشاهده خواهید کرد که شما تنها از e و en استفاده کرده و آنها را اضافه کرده‌اید.

کاهش یا صرف مختلط صفات در زبان آلمانی

به طور کلی کاهش یا صرف مختلط صفات در زبان آلمانی زمانی مورداستفاده قرار می‌گیرد که شما در یکی از حالات زیر باشید:

  • موارد نامعین (ein و …)
  • ضمایر ملکی (mein و …)
  • Kein و … (هیچ‌کدام)

دقت داشته باشید که این موارد حتما باید قبل از صفت بیایند و صفت نیز قبل از اسم آمده باشد. برای درک هرچه بهتر این موضوع به شما پیشنهاد می‌کنیم جدول زیر را در نظر بگیرید:

Mixed declension Masculine Feminine Neuter Plural
Nominative ein guter

Mann

eine gute

Frau

ein gutes

Kind

keine guten

Männer/Frauen/Kinder

Accusative einen guten

Mann

eine gute

Frau

ein gutes

Kind

keine guten

Männer/Frauen/Kinder

Dative einem guten

Mann(e)

einer guten

Frau

einem guten

Kind(e)

keinen guten

Männern/Frauen/Kindern

Genitive eines guten

Mannes

einer guten

Frau

eines guten

Kindes

keiner guten

Männer/Frauen/Kinder

کاهش یا صرف قوی صفات در زبان آلمانی

شما زمانی می‌توانید از کاهش قوی صفات در زبان آلمانی استفاده کنید که چیزی قبل از صفت نیامده باشد. با این حال باید دقت داشته باشید که موارد دیگری نیز وجود دارد که یکی از این شرایط زمانی است که صفت قبل از آن آمده باشد. زمانی که صفت قبل از هریک از ضمایر زیر بیاید شما می‌توانید از این نوع صرف قوی استفاده کنید:

dergleichen, … (the same)

derlei, … (such)

dessen, deren (whose)

wessen (whose)

manch (some)

etliche mehrere (a few more)

etwas (something)

ein bisschen (a bit)

ein wenig (a little)

ein paar (a couple)

از طرف دیگر باید دقت داشته باشید زمانی که صفت قبل از موارد زیر نیز بیاید شما می‌توانید از این نوع صرف در جملات خود استفاده کنید:

wie viel (how much)

viel (a lot)

wenig (little)

کاربرد بسیار مهم دیگری که این نوع صرف صفات در آلمانی برای شما دارد زمانی است که شاخص‌های کمیت به‌صورت جمع مورداستفاده قرار گرفته باشند. موارد زیر را بادقت مشاهده کنید:

viele (many)

wenige (few)

einige (some)

برای این‌که به شکل بهتری با این موضوع آشنا شوید در ادامه چند مثال بسیار کاربردی را برای شما آورده‌ایم و جدولی را به شما ارائه داده‌ایم که توضیحات و مثال‌هایی را در این زمینه بیان می‌کند.

Strong declension Masculine Feminine Neuter Plural
Nominative guter Mann gute Frau gutes Kind gute

Männer/Frauen/Kinder

Accusative guten Mann gute Frau gutes Kind gute

Männer/Frauen/Kinder

Dative gutem Mann(e) guter Frau gutem Kind(e) guten Männern/

Frauen/Kindern

Genitive guten Mannes guter Frau guten Kindes guter Männer/

Frauen/Kinder

کاهش یا صرف دو یا چند صفت متوالی در زبان آلمانی

زمانی که صحبت از کاهش یا صرف صفات در زبان آلمانی می‌شود معمولا یک مسئله بسیار مهم مطرح می‌شود و آن این است که اگر بخواهیم دو یا چند صفت متوالی را کاهش دهیم دقیقا باید به چه شکلی اقدام کنیم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که اگر دو یا چند صفت متوالی در یک جمله آمده باشند دقیقا با همان نوع کاهش که در بخش‌های قبلی بیان کردیم نیز می‌توان آنها را از بین برد. برای این‌که به شکل بهتری این موضوع را متوجه شوید در ادامه یک مثال را در جمله‌ای برای شما آورده‌ایم که به درک بهتر این موضوع کمک می‌کند:

Wir möchten in einem guten japanischen Restaurant essen

ما دوست داریم در یک رستوران ژاپنی خوب غذا بخوریم.

در این مثال همانطور که مشاهده می‌کنید gut و japanisch با استفاده از کاهش مختلط کاهش پیدا کرده‌اند؛ چراکه قبل از صفاتی که بیان کردیم حرف نامعین ein مورداستفاده قرار گرفته است. نکته بسیار مهمی که در اینجا باید به آن دقت داشته باشید این است که ein در حالت داتیو (einem) کاهش پیدا کرده است؛ چراکه قبل از ان حرف اضافه in (با مفهوم موقعیتی و مکانی) مورداستفاده قرار گرفته است.

همانطور که شما هم در این جمله مشاهده کردید کاهش یا صرف صفات در زبان آلمانی کار چندان سختی نیست و حتی زمانی که شما در جمله خود از چند صفت متوالی استفاده کرده‌اید نیز این امکان برایتان وجود خواهد داشت که بتوانید صفات خود را کاهش داده یا آنها را صرف کنید. پس تنها کاری که در این زمینه باید انجام دهید این است که دستورالعمل‌هایی که در بخش‌های قبلی برای شما بیان کردیم را رعایت کرده و طبق آنها عمل کنید.

صرف صفات در زبان آلمانی

سوالات متداول

در این بخش قصد داریم به برخی از رایج‌ترین سوالاتی که درباره صفات در زبان آلمانی وجود دارد پاسخ دهیم.

چند راه برای کاهش یا صرف صفات در زبان آلمانی داریم؟

به طور کلی سه راه برای کاهش یا صرف صفات در زبان آلمانی وجود دارد که این سه راه شامل صرف ضعیف، صرف مختلط و صرف قوی می‌شود. دقت داشته باشید که هریک از این روش‌ها دارای مزایای مخصوص به خود هستند و در شرایط خاصی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

کاهش یا صرف قوی در چه زمانی مورداستفاده قرار می‌گیرد؟

شما زمانی می‌توانید از کاهش یا صرف قوی در جملات خود استفاده کنید که از ضمایر ملکی در جملات شما استفاده شده باشد یا این‌که قبل از صفات شما عباراتی مانند wie viel استفاده شده باشند. در این شرایط این امکان برایتان به وجود می‌آید که بتوانید با خیالی راحت از صرف نوع قوی برای صرف یا کاهش صفات خود استفاده کنید.

برای صرف یا کاهش صفات متوالی در زبان آلمانی چه کار کنیم؟

اگر چند صفت متوالی در جمله شما آمده است، در این شرایط می‌توانید از همان قواعدی که در صرف‌های ضعیف، مختلط یا قوی وجود داشت استفاده کرده و به‌نوبت این صفات را کاهش دهید و از این نظر محدودیتی برای شما وجود ندارد.

سخن پایانی

صرف یا کاهش صفات در زبان آلمانی دارای روش‌های مختلفی است که هریک از این روش‌ها دارای مزایای مخصوص به خود هستند. اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که قصد دارید اطلاعات خود را درباره زبان آلمانی افزایش دهید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما در دوره های آموزشی ایرانمهر نیز شرکت کنید. شرکت در دوره‌های برگزار شده توسط آموزشگاه زبان ایرانمهر دارای هزینه مناسبی است و از طرف دیگر کیفیت آموزشی این کلاس‌ها نیز کاملا تضمین شده است.

بیشتر بخوانید:50 واژه آلمانی برای توصیف دوست و دشمن

بیشتر بخوانید:آموزش زبان آلمانی

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 7 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید