IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
راهنمای سریع یادگیری زبان فرانسه با فیلم
امتیاز کاربران: 5/5
نویسنده: محمد اشرفی
25 مرداد 1401

یادگیری زبان فرانسه با فیلم: راهنمای سریع

آیا واقعاً می‌توانید زبان فرانسه را از طریق فیلم یاد بگیرید یا ‌این فقط یک بهانه‌ی راحت برای انجام ندادن تکالیف فرانسوی است؟ اگر فقط دنبال این هستید که از هیجان فیلم لذت ببرید، پس به معلم خود و خودتان بدی می‌کنید، زیرا فیلم‌های فرانسوی مزیت‌های زیادی برای زبان‌آموزان دارند. ما در این مطلب به شما مزایای آموزش زبان فرانسه با فیلم را معرفی می‌کنیم و لیستی از بهترین فیلم‌های فرانسوی جهت زبان‌آموزی را در اختیارتان قرار می‌دهیم.

همچنین اگر راجع به آموزش زبان فرانسه سوالی داشتید، می‌توانید با موسسه زبان ایرانمهر تماس بگیرید و با مشاوره‌ی رایگان، راجع به دوره‌ها و کلاس‌های یادگیری زبان فرانسه در ایرانمهر، به آگاهی برسید.

مزایای یادگیری زبان فرانسه با فیلم

تماشای فیلم‌های فرانسوی به شما کمک می‌کند تا احساسی نسبت به ریتم و سرعت گفتار فرانسوی داشته باشید، چیزی که در کلاس درس سخت است. چون تنها افرادی که با آن‌ها صحبت می‌کنید فارسی زبان‌های گیج‌شده هستند.

• علاوه بر‌این، تماشای فیلم‌های فرانسوی راهی عالی برای به کار بردن آنچه آموخته‌اید در محیطی آرام است.

• اگر چیزی وجود دارد که نمی‌فهمید، همیشه می‌توانید به عقب برگردید و سعی کنید دوباره به آن گوش دهید، که بیشتر از صحبت کردن با یک شخص واقعی است.

• تلاش برای یادگیری زبان فرانسه از طریق فیلم نیز راه خوبی برای یادگیری زبانی است که در کتاب‌های درسی فرانسه دیده نمی‌شود. ‌این فقط به معنای عبارات عامیانه و ناسزا نیست – اگرچه اگر به ‌اندازه کافی درام‌های جنایی تماشا کنید چیزهایی دستگیرتان می‌شود .

نحوه یادگیری زبان فرانسه با فیلم

با‌این حال، فقط جذب واژگان کافی نیست. استفاده از یک فیلم برای بهبود زبان فرانسه به معنای تماشای فعالانه آن به جای نشستن و لذت بردن از آن است. برای شروع، سعی کنید فیلم را بدون زیرنویس تماشا کنید. اگر کلمه‌ای ناآشنا شنیدید، آن را یادداشت کنید. اگر مطمئن نیستید که چیست، از زیرنویس‌های فرانسوی زبان استفاده کنید تا املا و حرف تعریف آن درست باشد.

مطمئن شوید که کلمات را در یک فرهنگ لغت خوب جستجو کرده‌اید و سپس آن‌ها را به طور منظم مرور کنید. ‌این یک رویکرد موثر است، اما مانند بسیاری از چیزهای واقعی در زندگی، زمان و انرژی می‌گیرد.

برای یادگیری زبان فرانسه چه فیلم‌هایی تماشا کنیم؟

اگر مبتدی هستید، احتمالاً می‌خواهید فیلم‌هایی با زبان فرانسوی زیبا و بدون عارضه انتخاب کنید. اگر مبتدی هستید، ممکن است بخواهید با فیلم‌های کودکان و ساده مانند فیلم‌های اکشن شروع کنید. خوشبختانه، فیلم‌های کودکانه و اکشن خوبی به فرانسوی وجود دارد. برخی از ‌این‌ها نسخه‌های انگلیسی زبانی داشته‌اند که شاید دیده باشید، اما برخی دیگر کمتر شناخته شده هستند. بدیهی است که شما باید فیلم‌هایی را انتخاب کنید که از آن‌ها لذت ببرید . حداقل، هنگام یادگیری زبان فرانسه، تماشای یک فیلم فلسفی پیچیده گزینه‌ی مناسبی نیست.

12 فیلم عالی برای زبان آموزان فرانسوی

1. La Marche de l’empereur

همه‌ی کسانی که زبان فرانسه را بلد هستند، احتمالا فیلم  «La Marche de l’empereur» را توصیه می‌کنند، ‌این به‌این دلیل است که واقعاً هم فیلم خوبی است.‌ این فیلم که به زبان انگلیسی با عنوان «مارش پنگوئن‌ها» و با صدای مورگان فریمن منتشر شد، در نسخه اصلی خود بسیار متفاوت است. در اصل، پنگوئن‌ها خودشان روایت می‌کنند، با صداپیشگانی که صدای مادر، پدر و پرندگان شیرخوار را ارائه می‌دهند. ‌این فیلم همه چیزهایی را دارد که زبان آموز مبتدی به آن نیاز دارد: داستان نسبتاً ساده، روایت واضح و یک صدا در یک زمان. می‌توانید مدتی را با هر راوی سپری کنید و اجازه دهید گوش شما به آن عادت کند.

راهنمای سریع یادگیری زبان فرانسه با فیلم

2. Les intouchables

چه آماده باشید از روی کاناپه با خنده بیفتید، کمی‌ از درون گریه کنید، یا تمام آستین ژاکت خود را با اشک آبیاری کنید، احتمالاً فیلم فرانسوی «Les intouchables» برایتان مفید خواهد بود. ‌این یک داستان فوق‌العاده صمیمانه و خنده‌دار درباره مرد جوانی است که عصبانیتش از «نظام» مانع از آن نمی‌شود که فقط برای دریافت‌ اندکی بیمه بیکاری، برای موقعیتی درخواست کند.

پس مطمئناً انتظار نداشت که به او موقعیت مراقبت شخصی برای یک اشراف چهار پلژی پیشنهاد شود. با‌ این حال، به نوعی، ‌این دو نفر با پیشینه‌های بسیار متفاوت، پیوندی قدرتمند ‌ایجاد می‌کنند و به نظر می‌رسد که هر دو هدف جدیدی به وجود دیگری می‌دهند.

اما ‌این تنها داستان این فیلم نیست که بسیار متقاعد کننده است، بلکه زبان نیز سرشار از تضادی لذت بخش است که از شخصیت‌های دو حلقه اجتماعی-اقتصادی کاملاً متفاوت ناشی می‌شود. نحوه صحبت کردن کاراکتر اصلی تقریباً گستاخانه است و واقعاً حسی از صدای فرانسوی در خیابان‌ها، در میان دوستان و در مکالمات داغ به شما می‌دهد. اما دایره لغات چشمگیر کاراکتر مکمل، بیان روشن و مناسب و عبارات رسمی، جنبه دیگری از زبان غنی فرانسوی را نشان می‌دهد.

در واقع شما نسبت به اتفاقاتی که هنگام برخورد‌ این دو روش صحبت کردن به زبان رخ می‌دهد، اطلاعات زیادی به دست خواهید آورد. چه چیزی برای گفتن در یک مصاحبه شغلی مناسب است؟ یک برادر وقتی عصبانی و نگران خواهر یا برادر کوچکترش است چه می‌گوید؟ چگونه سر یک خواهر یا برادر مزاحم فریاد می‌زنید یا دخترتان را تنبیه می‌کنید؟ چگونه افراد در محل کار با یکدیگر صحبت می‌کنند؟ از‌اینکه چقدر یاد خواهید گرفت و چقدر Les Untouchables  را دوست خواهید داشت شگفت زده خواهید شد!

3. Banlieue 13

در چند سال گذشته فیلم‌های اکشن فرانسوی رونق زیادی داشته است که تا حدودی ناشی از اشتیاق رسانه‌ها به پارکور، هنرهای اسپورت اسلش فرانسوی و موفقیت کارگردان/تهیه‌کننده لوک بسون بوده است. «Banlieue 13»  محصول 2004، یک اکشن هیجان انگیز دیستوپیایی با پایانی شگفت انگیز ‌ایده‌آلیستی است.

4. Les visiteurs

گاهی اوقات ممکن است سخت باشد که شجاعت بازی کردن در یک فیلم به زبان خارجی را به دست آورید، اما هیچ چیز انگیزه‌بخش‌تر از‌این نیست که بدانید از خنده منفجر خواهید شد. یک فیلم عالی برای انجام‌ این کار، «Les visiteurs» است، یک فیلم کلاسیک مذهبی برای بسیاری از فرانسوی‌ها.

ژان رنو و کریستین کلاویر، شوالیه‌ای از دوران قرون وسطی هستند که به ‌اینده منتقل شده‌اند (نه کاملاً به امروز، از زمان اکران فیلم در سال 1993). آن‌ها باید راهی برای بازگشت بیابند و در طول راه با نوه بزرگ خود برخورد کنند. (بسیار خوب، شاید ‌این اصلی ترین خط داستانی نباشد، اما احتمالاً یکی از بهترین فیلم‌های «تبادل زمانی» است)!

تماشای ‌این دو مرد شجاع، اما کمی ‌بدبو و بی‌حوصله که برای رویارویی با وحشت دوران مدرن مبارزه می‌کنند، یک شورش مطلق است. همچنین به نحوه متمایز صحبت دو شخصیت قرون وسطایی در مقایسه با دیگر شخصیت‌های فرانسوی گوش دهید. شما بدون شک با عبارات فوق‌العاده ظالمانه قرون وسطایی روبرو خواهید شد و در کنار شخصیت‌ها مبارزه خواهید کرد تا بفهمید در مورد چه چیزی صحبت می‌کنند! دفعه بعد که در فرانسه هستید، برای پیدا کردن کسی که نقل قول‌های فیلمی ‌مانند ‌این را تشخیص دهد، مشکل زیادی نخواهید داشت!

5. La grande vadrouille

شاید یکی از پر نقل‌قول‌ترین فیلم‌ها در فرانسه، فیلم کلاسیک جنگ جهانی دوم باشد: «La grande vadrouille». ‌این داستان رفاقت بین‌المللی در زمان جنگ، داستانی است که بسیاری از کسانی که در آن زمان فرانسه را می‌شناختند، با آن ارتباط برقرار می‌کنند.‌ این نشان دهنده شیوه خاصی است که برخی از فرانسوی‌ها در مورد آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها فکر می‌کنند.

شخصیت‌های فرانسوی فیلم برای کمک به سربازان آمریکایی و انگلیسی که با چتر به پاریس رفته‌اند و باید به جنوب و خارج از کشور تحت اشغال آلمان‌ها بروند، از هیچ چیز (علی‌رغم گاهی اوقات فاقد انگیزه و اعتقاد) توقف نمی‌کنند. شما از خصوصیات ملیت‌های مختلف و تعاملات بین آن‌ها چیزهای زیادی خواهید آموخت.

اگر روزی خود را در یک کافه فرانسوی یافتید، شروع به سوت زدن آهنگ «چای برای دو نفر و دو نفر برای چای» کنید و تماشا کنید که سرها به منظور تشخیص آهنگ و نقل قول‌های فیلم می‌چرخند! ‌این یک معدن طلا از فرهنگ است که بچه‌های نسل جوان هنوز آن را می‌شناسند.

یادگیری زبان فرانسه با فیلم راهنمای سریع

6. Kirikou et la Sorcière

اگرچه ممکن است خجالت‌آور به نظر برسد، اگر می‌خواهید فرانسوی را از طریق فیلم یاد بگیرید، فیلم‌های کودکان یکی از بهترین انتخاب‌ها هستند. آن‌ها معمولاً طرح‌های ساده و سرراستی دارند که به راحتی می‌توان آن‌ها را از روی زمینه بررسی کرد، و دیالوگ معمولاً واضح و با واژگان محدود است.

ساده به معنای خسته کننده نیست. «Kirikou et la Sorcière» را ببینید، یک فیلم انیمیشن محصول 1998 بر اساس فرهنگ عامه آفریقای غربی. Kirikou دیالوگ‌های کافی و ساده‌ای برای مبتدیان دارد، اما از محیط اسطوره‌ای استفاده می‌کند که غنی و جدید است و توجه بیننده را جلب می‌کند.

7. Les Parapluies de Cherbourg

تماشای فیلم موزیکال راه دیگری برای یادگیری زبان است. برای برخی از بینندگان دنبال کردن یک آهنگ سخت‌تر از توجه به دیالوگ است، در حالی که برای برخی دیگر موسیقی در واقع درک کلمات را آسان‌تر می‌کند.

اگر می‌خواهید بدانید کدام یک برای شما مناسب است، باید با «Les Parapluies de Cherbourg» محصول 1964 شروع کنید، یک درام عاشقانه با بازی کاترین دنوو که در آن همه دیالوگ‌ها به جای گفتن خوانده می‌شوند. ‌این یک فیلم بسیار غیرمعمول است، نه تنها به عنوان یک ابزار یادگیری بلکه به عنوان یک فیلم نیز ارزش وقت گذاشتن را دارد.

8. Du vent dans mes mollets

اگر در حال و هوای فیلمی‌ هستید که به عجیب‌ترین شکل روحیه‌تان را تقویت کند، «Du vent dans mes mollets» را دوست خواهید داشت. ‌این فیلم شیرین به درام‌های خانوادگی یک خانواده نسبتاً عجیب و غریب می‌پردازد که در عین حال بسیار قابل ربط است. دختر جوان با بزرگ شدن در دنیایی سر و کار دارد که تقریباً آنقدر که او می‌فهمد، درکش نمی‌کنند، همه‌ی ‌اینها در حالی است که پدرش در جستجوی خوشبختی است که زمانی در ازدواجش پیدا کرده بود و مادرش در تلاش است تا زن بودن و مادری خود را دوباره کشف کند.

این فیلم برای یادگیری زبان فرانسه بسیار عالی است زیرا فیلم تماماً در مورد کشف چیزها و توضیح آن‌ها است. شما می‌توانید به همراه شخصیت‌ها و با کمک آن‌ها همه چیز را بفهمید! شما واقعاً احساس خواهید کرد که با افراد فیلم آشنا می‌شوید و با یک خانواده فرانسوی در موقعیت‌های مختلف روزانه زندگی می‌کنید. راستش را بخواهید، نادیده گرفتن فیلمی‌که ادعا می‌کند شما را بسیار حس می‌کند و یاد می‌گیرد، سخت است!

راهنمای سریع یادگیری زبان فرانسه با فیلم

9. L’arnacoeur

کسانی که دنبال ژانرهای عاشقانه هستند، می‌توانند دنیای گسترده کمدی‌های رمانتیک را نادیده بگیرند؟ L’arnacoeur (“Heartbreaker”) با بازی ونسا پارادیز و رومن دوریس یک کمدی سبک و دلگرم کننده است که از رام-کام استاندارد پیروی می‌کند. فرمول کافی برای دنبال کردن داستان، در حالی که پیچ و تاب جالبی را اضافه می‌کند که شما را درگیر ‌کند.

چه اتفاقی میفتد وقتی مردی که کارش از هم پاشیدن زوج‌های ناراضی است، عاشق یکی از مشتریان  خود می‌شود؟

10. Les Choristes

قبل از‌اینکه  Glee  شروع به پر کردن اتاق‌های کر دبیرستان با ستاره‌های در حال رشد کند،  Les Choristes  قلب فرانسوی‌ها را تسخیر کرد. ‌این داستان از ورود یک معلم جدید به یک مدرسه پسرانه دورافتاده در فرانسه پس از جنگ جهانی دوم است.

با مشکلات انضباطی بیداد می‌کند، و سیاست‌های مدیر سختگیر و قدیمی‌کمک نمی‌کند، موسیو ماتیو تصمیم می‌گیرد آواز کرال را به عنوان راهی برای پر کردن شکاف با شاگردانش معرفی کند. آهنگ‌های Les Choristes برای روزها در کنار شما خواهند ماند، و حتی ممکن است وسوسه شوید که موسیقی متن فیلم را دانلود کنید تا خودتان بخوانید!

11. L’auberge espagnole

هدف اصلی بسیاری از افرادی که زبان دوم را مطالعه می‌کنند ‌این است که در نهایت به کشوری بروند که در آن زبان صحبت می‌شود، چه برای گردشگری، چه برای کار یا تحصیل. «L’auberge espagnole» داستان یک فارغ‌التحصیل دانشگاهی را روایت می‌کند که تصمیم می‌گیرد قبل از ‌اینکه به شغل شرکتی که خانواده‌اش برایش برنامه‌ریزی کرده‌اند برود، یک سال در اسپانیا بگذراند تا زبان اسپانیایی خود را تقویت کند. ما او را در فراز و نشیب‌های عاطفی‌اش همراهی می‌کنیم، زیرا او با فرهنگ جدید، دوستان جدید سازگار می‌شود و رابطه‌اش با دوست دختری را که در فرانسه به جا گذاشته است، هدایت می‌کند.

این فیلم محصول 2002 شروع یک سه‌گانه است که در آن خاویر جوان از سال‌های اولیه تا بزرگسالی با «Les poupées russes» (2005) و «Casse-tête chinois» (2013) که به تازگی اکران شده است، حضور دارد. ارزش یک فیلم خوب را دست کم نگیرید.

12. Jean de Florette

این فیلم غم انگیز از کلود بری، داستان زن و شوهری از جنوب فرانسه را روایت می‌کند که وجود یک منبع آب (با ارزش‌تر از طلا در آن منطقه گرم خشک) را در ملک همسایه خود، ژان دو فلورت، کشف می‌کنند. آن‌ها وجود چشمه را پنهان می‌کنند و کنار می‌نشینند، زیرا همسایه‌شان در زمینی که می‌دانند بدون آب محصول کافی به بار نمی‌آورد، تا سر حد مرگ کار می‌کند.

صحنه‌های دراماتیک و تکان‌دهنده‌ای از «جین‌ ایر» و «گتسبی بزرگ» با تماشای زندگی یک مرد صادق که در پی طمع از بین می‌رود، به ذهن خطور می‌کند. در ادامه، مانون، دختر ژان دو فلورت، منبع را کشف کرده و به دنبال انتقام از پدرش است. ‌این داستان کلاسیک و قدرتمند فرانسوی الماسی از فرهنگ فرانسوی است و به شما نگاهی اجمالی به تغییرات منطقه‌ای در زبان، واژگان و لهجه فرانسوی می‌دهد. اگر به شنیدن زبان فرانسوی توسط نویسندگان کتاب‌های درسی یا پاریسی‌ها عادت دارید، خود را با‌این مثال جایگزین امتحان کنید!

سخن آخر

ما در این مقاله شما را با برخی از بهترین فیلم‌های فرانسوی جهت آموزش زبان فرانسه آشنا کردیم. در صورت تمایل می‌توانید راجع به شرکت در کلاس‌های آموزش زبان فرانسه در موسسه زبان ایرانمهر، تماس بگیرید و از گستردگی دوره‌ها و تنوع آن‌ها، مطلع شوید.


بیشتر بخوانید:فرانسوی را با آهنگ هایی که فرانسوی ها گوش می دهند، یاد بگیرید


چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 3 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید