IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
هشت راه برای گفتن Thank You با استایل فرانسوی
امتیاز کاربران: 5/5
نویسنده: محمد اشرفی
21 آذر 1397

هشت راه برای گفتن Thank You با استایل فرانسوی

سخاوتمندانه ترین کاری که تا به حال کسی برای شما انجام داده چه بوده است؟

شاید وقتی جایی برای ماندن نداشتید، کسی میزبان شما شده و چند روز در خانه‌اش اقامت داشتید.

یا شاید کسی با ارزش ترین هدیه تولدتان را برایتان خریده است.

یا شاید در حال حاضر به دوستی فکر می کنید که در شرایط سخت کنارتان بوده است.

راه های گفتن  Thank You با استایل فرانسوی

عکس العمل شما در این شرایط چه بود؟ برای تشکر چه گفتید؟

“Oh, you shouldn’t have!”

“وای نباید این کار رو می کردی!”

“A thousand thanks!”

“هزار بار مرسی!”

“.Thank you from the bottom of my heart”

“از صمیم قلبم ازت تشکر می کنم”

یا فقط گفتید:”مرسی.”

“.Thank you”

قدردانی مهم است. قدردانی به ما یادآوری می کند چقدر خوش شانس هستیم و دیگران می دانند چقدر برای ما ارزش دارند. قدردانی کردن، در شکل ها و روش های گوناگون، جهانی است.

در واقع merci (مرسی، thank you) احتمالا یکی از اولین کلماتی است که به زبان فرانسه یاد می گیرید. بسیاری از مردم که فرانسه بلد نیستند، این کلمه محبوب را می شناسند. با همه این ها، کلمه merci یک کلمه دوست داشتنی است. (کدام کلمه فرانسوی دوست داشتنی نیست؟)

با این حال اگر همیشه و در هر موقعیتی بگویید merci، اثرش از بین می رود و دیگه جذابیتی ندارد. یعنی وقتی کسی در را برایتان باز می کند، وقتی دوستی پول نهار شما را حساب می کند یا کسی جان شما را نجات می دهد، در هر سه حالت می خواهید بگویید merci ؟

هشت راه برای گفتن Thank You با استایل فرانسوی

گاهی می خواهید سطح بالاتر یا شکل خاصی از قدردانی را بیان کنید. یا شاید هم گاهی فقط می خواهید دایره لغاتتان را کمی گسترش بدهید.

در این مقاله به شما کمک می کنیم افق های دیدتان در فرانسه را گسترش بدهید و راه های جدیدی به شما معرفی می کنیم که از افراد خاص زندگیتان آنطور که باید و شاید تشکر کنید. به شما خواهیم گفت چه چیزی باعث می شود هر کلمه یا هرعبارت منحصربه‌فرد شود و چطور باید آن ها را در موقعیت های مختلف به درستی استفاده کرد.

مواد لازم برای یک تشکر اصیل و جانانه

تمرین کردن این کلمات در متن کمک می کند تا شباهت ها و تفاوت های آن ها را بهتر بفهمید و برای روزی که قرار باشد واقعا به زبان فرانسه از کسی تشکر کنید، آماده باشید.

برای اینکه تمرین کوتاه و سریع داشته باشید، یک یادداشت تشکر بنویسید. این یادداشت می تواند بر اساس کاری باشد که کسی واقعا برایتان انجام داده است یا می توانید خلاق باشید و سناریویی را تصور کنید که می خواهید در آن از کسی قدردانی کنید.

برای یک فعالیت مشابه اما متمرکزتر، دیالوگی را بنویسید یا بازی کنید که از یک یا چند کلمه و عبارت تشکر در آن استفاده می شود. به این فکر کنید که کدام یک از این کلمات و عبارات می تواند برای هر موقعیتی مناسب باشد (همیشه جواب درست یا غلطی وجود ندارد، بعضی از این عبارات و کلمات انعطاف پذیر هستند و معانی مشابهی دارند، در نهایت تصمیم با گوینده است که کدام یک را انتخاب کند).

اگر مغزتان خالی شده و دیالوگی به ذهنتان نمی رسد، این مثال ها را امتحان کنید:

یک وعده نهار دوست داشتنی در یک کافه پاریسی خوردید (فکر کنید رویاهایتان برآورده شده است). هنگامی که می خواهید رستوران را ترک کنید، به گارسون چه می گویید؟

اخیرا برای یک سمت شغلی بالارده در حوزه و زمینه کاری مورد نظرتان مصاحبه کردید. در متن ایمیلی که قرار است بزنید برای تشکر یا پیگیری امور چه می نویسید؟

بعد از عمل جراحی، برای طی دوران نقاهت در بیمارستان هستید و گروهی از دوستانتان به دیدنتان می آیند. برای تشکر به آنها چه می گویید؟

هشت راه برای گفتن Thank You با استایل فرانسوی

راه هایی برای تشکر کردن به سبک فرانسوی

(Merci (Thank you

می دانم! تقریبا همه merci را بلد هستند، ولی ما هم با این کلمه ساده شروع می کنیم. خبر خوب اینکه، کلمه merci انعطاف پذیر است و می توانید در موقعیت های رسمی و غیررسمی از آن استفاده کنید.

در واقع، با گفتن merci همه چیز خوب و درست است و حرف اشتباهی نمی زنید، اما هر چقدر دایره لغات و دانش فرانسه را بسط دهید، خوب است که راه های بهتر و جدیدتری برای تشکر کردن یاد بگیرید. با یاد گرفتن عبارات و کلمات جدید، با شدت و حدت بیشتری قدردان غنا و زیبایی زبان فرانسه خواهید بود.

(Merci beaucoup (Thank you very much

عبارت merci beaucoup از نظر کاربرد شبیه merci است و استفاده از آن تقریبا همه جا مناسب است. البته این عبارت سطح بالاتری از قدردانی را به نمایش می گذارد.

بنابراین با توجه به کاری که کسی برایتان کرده و احساسی که شما به آن فرد و لطف او دارید، برای قدردانی می توانید از merci و merci beaucoup استفاده کنید. ممکن است به کسی که شما را به یک قهوه دعوت کرده است بگویید merci، اما کسی که شما را به یک غذای خوب دعوت کرده است بگویید merci beaucoup.

(Merci bien (Thanks a lot

به این عبارت خوب دقت کنید! درست است که در این عبارت هم کلمه merci وجود دارد، اما merci bien کاملا طعنه آمیز است:

Tu as laissé tous les plats sales pour moi. Merci bien!

You left all the dirty dishes for me. Thanks a lot!

دانستن معنی و کاربرد این عبارت خوب است، چون اگر بخواهید خالصانه از کسی تشکر کنید، نباید از این عبارت استفاده کنید و اگر کسی از این عبارت برای شما استفاده کرد هم می توانید لحن کنایه آمیز او را بفهمید.

Merci mille fois (A thousand thanks)

عبارت merci mille fois قوی ترین حالت merci است. ترجمه عینی آن می شود thank you (merci) a thousand (mille) times fois و قدردانی و تشکر عمیق شما را نشان می دهد.

با توجه به مثال های قبل، اگر دوستی برای شما قهوه خرید، می گویید merci، اگر دوستی شما را به شام دعوت کند، می گویید merci beaucoup و در نهایت اگر دوستتان شما را به یک شام مجلل با پیش غذا، غذای اصلی و دسر دعوت کرد باید بگویید merci mille fois.

Merci à tous (Thanks to you all)

بسیار خوب، این عبارت یک تفاوت اساسی و واضح با عبارات دیگر دارد. از این عبارت برای تشکر کردن از یک گروه یا جمعی از افراد استفاده کنید. این عبارت کلی است و مثلا اگر گروهی از دوستانتان برای تولد شما هدیه گرفتند، خوب است که از این عبارت استفاده کنید.

از آنجایی که دقیقا نمی دانید ایده کادو از چه کسی بوده است، چه کسی آن را خریده و چه کسی آن را کادو کرده، بهتر است که از همه تشکر کنید و قدردان همه باشید، آن هم به یک میزان!

Je te/vous remercie (I thank you)

این عبارت بیشتر جنبه شخصی دارد. به جای اینکه فقط بگویید merci، اگر از “I” و “you” استفاده کنید نشان دهنده این است که دو نفر در این داستان حضور دارند و شما کسی هستید که از شخص دوم و به طور فردی تشکر می کنید.

یادتان باشد اگر مخاطبتان یک دوست، فامیل یا یکی از اعضای خانواده و در کل کسی است که با او احساس راحتی بیشتری می کنید، از کلمه te و اگر لازم است با مخاطب که مثلا رئیستان است، کمی رسمی تر برخورد کنید، از vous استفاده کنید.

می توانید یک قدم جلوتر بروید و با استفاده از (pour (for  و یک اسم یا de و یک فعل دقیقا توضیح بدهید چرا تشکر می کنید.

به مثال های زیر دقت کنید:

Je te remercie pour ton cadeau généreux.

I thank you for your generous gift.

Je vous remercie de m’avoir donné l’information.

I thank you for giving me the information.

از همین ساختار می توانید برای کلمه merci هم استفاده کنید.

 

Avec tous mes remerciements (With all my thanks)

تفاوت اصلی این عبارت با مثال های قبلی در رسمی بودن آن است و در موقعیت هایی استفاده می شود که علاوه بر قدردانی، احترام و ادبتان هم مهم است. این عبارت معمولا در پایان نامه ها یا ایمیل های رسمی به زبان فرانسه نوشته می شود.

Cher Monsieur,

J’ai entendu de votre organization d’un ami. Je voudrais aider les SDF et mon ami a dit que vous avez besoin de plus de bénévoles. Je m’intéresse à cette opportunité. Quelle sorte de travail ?est-ce qu’on ferait

,Aves tous mes remerciements

Mme. Larsen

Dear Sir,

I heard of your organization from a friend. I would like to help the homeless [SDF stands for sans domicile fixe, meaning “without fixed housing,” or simply “homeless”—great cultural insight to be familiar with!] and my friend said that you need more volunteers. I am interested in this opportunity. What sort of work would we do

With all my thanks,

Ms. Larsen

 

به این نکته دقت کنید که در نوشته های رسمی، مثل نامه های اداری و رسمی، mademoiselle اغلب استفاده نمی شود، حتی اگر وضعیت تاهل فرد نامشخص باشد.

Avec mes remerciements anticipés (Thanking you in advance)

مثل عبارت قبلی، avec mes remerciements anticipés هم یک عبارت رسمی است. تفاوت این عبارت با عبارت های قبلی این است که در این مورد، ما برای کاری که فردی قرار است برای ما بکند پیشاپیش از او تشکر می کنیم.

در واقع این عبارت هم برای ایمیل استفاده می شود، چون ما از فرد یا افرادی اطلاعات می خواهیم. این عبارت زمان هایی کاربرد دارد که چیزی درخواست می کنید؛ مثلا یک فایل، جواب به یک سوال و یک ملاقات رو در رو.

هشت راه برای گفتن Thank You با استایل فرانسوی

همچنین می توانیم از (merci d’anticipe (thank you in advance استفاده کنیم که همان معنی را دارد ولی محاوره ای تر است و ممکن است در متن های رسمی و غیررسمی استفاده شود.

Je vous remercie d’avoir lu cet article

برای اینکه این مقاله را خواندید از شما تشکر می کنم 


بیشتر بخوانید:  صد واژه فرانسوی برای حمل و نقل و سفر

بیشتر بخوانید: هفت اپلیکیشن برای تقویت واژگان به زبان فرانسه


چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 3 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید