IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
تلفظ حرف L
امتیاز کاربران: 4/5
نویسنده: ایرانمهر
1 شهریور 1401

راهنمای تلفظ حرف L در موقعیت های مختلف در زبان انگلیسی

Love، Musical، Travel و Language چه وجه مشترکی دارند؟ همه آنها کلماتی هستند که حاوی حرف L هستند، اما L ها به یک شکل تلفظ نمی‌شوند. واضح نیست، اما در واقع دو نوع L در انگلیسی وجود دارد: L تاریک و L واضح.  در ادامه راهنمایی برای شما گردآوری کرده‌ایم که این دو نوع صدای L را توضیح می‌دهد.

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری آموزش زبان انگلیسی برای کودکان آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان
دوره های آنلاین آموزش آنلاین زبان انگلیسی برای کودکان آموزش آنلاین زبان انگلیسی برای نوجوانان آموزش آنلاین انگلیسی برای بزرگسالان
دوره های خصوصی آموزش خصوصی زبان انگلیسی برای کودکان آموزش خصوصی زبان انگلیسی برای نوجوانان آموزش خصوصی انگلیسی برای بزرگسالان
دوره های خصوصی آنلاین آموزش خصوصی آنلاین زبان انگلیسی برای کودکان آموزش خصوصی آنلاین زبان انگلیسی برای نوجوانان آموزش خصوصی آنلاین انگلیسی برای بزرگسالان

نحوه تلفظ L تاریک و L  واضح

الفبای انگلیسی ممکن است فقط 26 حرف داشته باشد، اما این حروف می‌توانند صداهای متنوعی تولید کنند. بسیاری از حروف در واقع می‌توانند به بیش از یک روش تلفظ شوند. با حرف L می‌توانید آن را به صورت L مبهم یا L واضح تلفظ کنید. احتمالاً تاکنون با حرف L واضح آشنا شده‌اید. این L همانی است که هنگام یادگیری الفبای انگلیسی به شما معرفی شد. خویشاوند کمتر شناخته شده آن L مبهم است که به‌طور شگفت انگیزی اغلب ظاهر می‌شود (اگرچه توجه زیادی به آن نمی‌شود). بیایید هر دوی این صداهای L را بشناسیم:

 1.  L واضح

نماد IPA: نماد L’s IPA (الفبای آوایی بین‌المللی) ساده است—شما آن را به صورت /l/ در راهنماهای تلفظ خواهید دید.

کلمه کلیدی: “Love”

زمان استفاده از آن: قبل از آمدن یک مصوت یا قبل از حرف Y

چگونه آن را تلفظ کنیم:

نوک زبان خود را روی برآمدگی استخوانی پشت دندان‌های جلویی قرار دهید. درحالی که با زبان خود فشار می‌دهید، صدایی در بیاورید. اگر این حالت را حفظ کنید، در حال حاضر صدای L را به صورت Lllllll می‌گویید! با حرکت به سمت مصوت بعدی، زبان خود را از روی برآمدگی سقف دهان بلند کنید. هنگامی که در مکالمات روزمره L تاریک را تلفظ می‌کنید، مانند یک ضربه سریع با زبان شما احساس می‌شود. به یاد داشته باشید که فشار کافی را هنگام ضربه زدن ایجاد کنید! یک اشتباه رایج ضربه زدن بسیار ملایم است—صدای L باید به وضوح شنیده شود. اگر کلمه‌ای با L شروع می‌شود، می توان مطمئن بود که یک L واضح است.

برای مثال:

Language, light, love, last, look

L واضح نیز تا زمانی که قبل از یک مصوت باشد در وسط کلمه ظاهر می‌شود. به‌عنوان مثال:

Value, feeling, sunlight, appealing

.Larry left behind a long letter for his friend

.After my language class last evening, I was less nervous about speaking in English

 1. L مبهم

نماد IPA: L مبهم نماد خاص خود را دارد که 0/ɫ/ است، اما گاهی اوقات با L واضح به صورت /l/ در راهنماهای تلفظ جمع می‌شود.

کلید واژه: “Ball”

زمان استفاده از آن: بعد از مصوت یا حرف Y

راهنمای تلفط حرف L

نحوه تلفظ آن

 1. همیشه قبل از L مبهم یک مصوت وجود دارد. از آنجایی که تلفظ L مبهم به‌تنهایی دشوار است، ابتدا با تلفظ مصوت شروع کنید. با کلمه “Ball”، مصوت A خواهد بود.
 2.  برای صدای L مبهم واقعی، زبان خود را حرکت دهید تا نوک آن به سمت بالا و نزدیک به برآمدگی استخوانی پشت دندان‌های جلویی برسد، اما لمس نشود.
 3. در همان زمان، پشت زبان شما کمی به سمت نرم‌کام شما خم می‌شود.
 4. اکنون از صدای خود استفاده کنید. اگر بتوانید در حین ایجاد صدا احساس انقباض در گلوی خود کنید، می‌دانید که این کار را درست انجام می‌دهید!

ساده‌ترین جایگذاری L مبهم در انتهای کلمات است. به عنوان مثال: ball, spill, fell, patrol, sail

تا زمانی که بعد از مصوت باشد، آن را در وسط کلمات نیز خواهید دید. به عنوان مثال: always, almost, salt, style, milk

اگر L را بعد از TT یا DD ببینید، آن هم یک L مبهم است! مثلاً: bottle, fiddle, little, castle, rattle این به این دلیل است که هنگام انتقال از T یا D به L، باید یک صدای سریع Uh تولید کنید که به‌عنوان یک مصوت به حساب می‌آید.

آن را در این مثال‌ها امتحان کنید:

.I’d rather send an email to the school instead of trying to call

ترجیح می‌دهم به‌جای تماس، یک ایمیل به مدرسه بفرستم.

.They’re having a pool party this fall to welcome new members

آنها در پاییز امسال یک مهمانی برای استقبال از اعضای جدید برگزار می‌کنند.

*آیا مهم است که از کدام صدای L در انگلیسی استفاده می‌کنید؟

-پاسخ سریع به این است: بله، مهم است.

اگر فقط از یک نوع L استفاده می‌کنید و دیگری را نادیده می‌گیرید، این ریتم گفتار شما به زبان انگلیسی را تغییر می‌دهد. مانند music, English که ضرب‌آهنگ خاص خود را دارد. حتی با کلمات مناسب، اگر ریتم شما خاموش باشد، صحبت شما کمی کسل‌کننده به نظر می‌رسد. شخصی که با او صحبت می‌کنید باید تلاش بیشتری برای درک صحبت شما انجام دهد زیرا آنها عادت به شنیدن این اشتباهات ندارند. بدترین سناریو این است که حتی ممکن است از شما بخواهند آنچه را که گفتید تکرار کنید!

صرف‌نظر از زبان مادریتان، این احتمال وجود دارد که به‌عنوان یک زبان‌آموز انگلیسی، یک نوع صدای L وجود دارد که شما با آن راحت‌تر هستید. تلفظ نوع دیگر L ممکن است احساس ناخوشایندی به شما بدهد، بنابراین شما آنقدر از آن استفاده نکنید. برخی از زبان‌آموزان انگلیسی ممکن است حتی L واضح یا L مبهم را به‌عنوان صدا تشخیص ندهند!

هزاران نمونه از این اشتباهات وجود دارد، که برخی از آن‌ها را بازگو می‌کنیم:

 • روسی زبانان تقریباً همیشه از L مبهم استفاده می‌کنند که می‌تواند لهجه انگلیسی آنها را سنگین‌تر کند.
 • سخنرانان چینی در ابتدا تمایل دارند L تاریک را به صورت W بشنوند.
 • سخنرانان ژاپنی ممکن است در تشخیص R و L واضح دچار مشکل شوند.

به دلیل این تفاوت‌های زبانی، اغلب باید بررسی کنید که از کدام نوع L استفاده بیش از حد می‌کنید – و مقداری توجه به نوع L دیگر معطوف شود تا بتوانید هرگونه تلفظ اشتباه را تصحیح کنید.

نکاتی برای تلفظ Dark L و Light L

آیا آماده‌اید آنچه را که در مورد L تاریک و L واضح آموخته‌اید در عمل پیاده کنید؟ در اینجا نحوه درک خود از تفاوت بین این دو صدای L آورده شده است:

 1. به موقعیت دهان و زبان خود توجه کنید.

پرش مستقیم به لغات هیجان‌انگیزتر است، اما به‌سرعت از موقعیت‌دهی خود برای شنیدن صداهای فردی پیچیده بسیار ارزشمند است! پس از همه، شما بارها و بارها با صدای L در انگلیسی روبرو خواهید شد. حتی اگر هر دو صدای L هستند، L واضح و L مبهم تفاوت هایی در موقعیت دهان خود دارند:

محل قرارگیری دهان L’s light بسیار ساده است – فقط زبان خود را به سمت برآمدگی استخوانی بالای دندان‌های خود بگیرید. برای L مبهم، می‌توانید تصور کنید که زبان خود به شکل U کمی صاف است. پشت و نوک زبان شما به سمت بالا است، در حالی که وسط زبان کمی پایین است. به طور کلی، زبان شما نیز در قسمت عقب‌تر دهان شما قرار دارد. خلاصه بخواهیم بگوییم، پشت زبان شما با L مبهم منقبض و قوس‌دار است، اما با L واضح نه.

 1. فکر کنید L تاریک از دو صدا تشکیل شده است.

دلیلی وجود دارد که چرا L واضح همان چیزی است که عمدتاً به زبان‌آموزان انگلیسی آموزش داده می‌شود – این لزوماً فقط یک صدا است.

L مبهم از دو صدا تشکیل شده است: uh و به دنبال آن L. اگر L مبهم را در حرکت آهسته بگویید، وقتی که پشت زبان خود را بالا می‌آورید، uh تولید می‌شود، سپس وقتی نوک آن را بالا می‌آورید، L به دنبال آن می‌آید.

 1. مهارت‌ خود را در تلفظ L مبهم در مقابل L واضح را با بلند خواندن امتحان کنید.

هنگامی که احساس کردید نحوه تلفظ L واضح و L مبهم را به‌طور جداگانه درک کرده‌اید، می‌توانید به خواندن کلمات و جملات کامل بپردازید. یک کتاب یا مقاله انگلیسی بگیرید و یک پاراگراف را انتخاب کنید. سپس، شروع به جستجوی کلمات با حرف L کنید.

برای هر کلمه از خود بپرسید: L اینجا L واضح است یا L مبهم؟ قوانین اصلی ما برای صداهای L را به خاطر بسپارید:

 • اگر L قبل از یک مصوت باشد، یک L واضح است.
 • اگر L بعد از یک مصوت باشد، یک L مبهم است.

کلمات L را یکی یکی با صدای بلند بخوانید. اشکالی ندارد که واقعاً سرعت خود را کم کنید و کلمه را درک کنید. باید تمرکز شما در اینجا بر تلفظ صحیح آن باشد. اگر در مورد تلفظ خود مطمئن نیستید، کلمه را در یک فرهنگ لغت آنلاین مانند Collins یا Merriam-Webster جستجو کنید و از نزدیک به صدای آن کلمه گوش دهید. در نهایت، کل پاراگراف را بخوانید. این می‌تواند به‌عنوان یک تمرین DIY واقعاً مؤثر باشد زیرا با تلفظ هر دو نوع L راحت‌تر خواهید بود.

 1. از ویدیوها و پادکست ها استفاده کنید.

معمولاً فکر کردن در مورد تلفظ خود هنگام مطالعه آسان‌تر است زیرا می‌توانید سرعت خود را کاهش دهید. اما می‌توانید چالش دیگری را نیز امتحان کنید: با تقلید از سخنرانان بومی در ویدیوها و پادکست‌ها، آن را تقویت کنید. هنگامی که شروع به کار می‌کنید، می‌توانید ویدیوهایی را که کلمات را با صدای L تلفظ می‌کنند یکی یکی بچسبانید. این ویدیو کلماتی را برای L واضح و L تاریک فهرست می‌کند.

 1. با پیچاننده‎های زبان صدای L بازی کنید.

پیچاندن زبان عبارات یا جملاتی هستند که حتی افراد بومی برای تلفظ آن‌ها مشکل دارند، به‌خصوص زمانی که مجبورند کلمات را سریعتر و سریعتر بیان کنند! اینها معمولاً کلماتی مشابه دارند. به‌عنوان مثال، یکی از زبان‌پیچان‌های رایج، کلمات batter,” “bitter,” “butter” و “better” را تقریباً در کنار هم دارد. زبانه‌های زیادی وجود دارد که صدای L را نشان می‌دهند، بنابراین می‌توانید با آن‌ها کمی سرگرم شوید. در اینجا یکی از زبان‌پیچاننده‌های دکتر سوس را تحت عنوان  “Fox in Socks” با هم می‌خوانیم که در سراسر از L  واضح استفاده شده است:

.Luke Luck likes lakes

.Luke’s duck likes lakes

.Luke Luck licks lakes

.Luck’s duck licks lakes

.Duck takes licks in lakes Luke Luck likes

.Luke Luck takes licks in lakes duck likes

این زبان پیچاننده که از L مبهم استفاده شده کوتاه‌تر است، اما گفتن آن هنوز یک چالش است:

.Pale of ail aiding Al’s travails as frail sails flail

برای ترکیبی از لغات L واضح و L مبهم، این زبان پیچاننده را بررسی کنید:

.I slit the silk, the silk I slit, and on the slitted silk I fall lightly

اکنون که همه چیز را در مورد تفاوت‌های بین L واضح و L مبهم یاد گرفته‌اید، دیگر صدای L را در انگلیسی به همان شکلی که قبلاً می‌دیدید مشاهده نخواهید کرد. در واقع، بسیاری از حروف در زبان انگلیسی را می‌توان به بیش از یک روش تلفظ کرد. هرچه بتوانید همه این صداها را روان‌تر بیان کنید، به صحبت کردن به زبان انگلیسی مانند یک بومی نزدیک‌تر خواهید شد. شما بیش از 10 L را در پاراگراف قبلی دیدید، بنابراین تمرین هر دو نوع L قطعاً مفید خواهد بود.

آموزشگاه زبان ایرانمهر با ارائه مشاوره تخصصی آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما در زمینه آموزش زبان است. همچنین شما می‌توانید برای مشاوره و تعیین سطح رایگان و ثبت‌نام در دوره‌های آموزش زبان انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و سایر زبان‌ها فرم مشاوره رایگان را پر نمایید. کارشناسان آموزش در اسرع وقت با شما تماس گرفته و پاسخگویی سوالات شما خواهند بود.

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
4 از 5 از 3 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

جهت مشاوره رایگان کلیک کنید