IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
یادگیری زبان اسپانیایی برای کودکان
امتیاز کاربران: 5/5
نویسنده: محمد اشرفی
13 شهریور 1398

یادگیری زبان اسپانیایی برای کودکان

با این تکنیک‌ها می‌توانید به کودک خود انگیزه‌ی یادگیری زبان اسپانیایی بدهید.

اگر می‌خواهید کودکتان اسپانیایی یاد بگیرد، پس این مقاله را بخوانید!

به عنوان پدر و مادر حتما می‌دانید که وقتی پای فرصت‌های شغلی و تحصیلی در بازار رقابتی امروز به میان می‌آید، یادگیری یک زبان خارجی از چه اهمیتی برخوردار است. اگر شما هم از آن دسته پدر و مادرهایی هستید که می‌خواهید کودکان خود را به کلاس‌های آموزشی زبان بفرستید و به او هدیه‌ای مادام‌العمر بدهید، پس حتما با مشکلات ایجاد این انگیزه در کودکان به خوبی آشنایی دارید. این موضوعی است که همیشه برای حل آن با ابهام رو‌به‌رو هستیم. اینکه چطور کودک خود را برای یادگیری یک زبان جدید (در این مورد، زبان اسپانیایی) مشتاق کنیم تا آن را یاد بگیرند و از فرصت‌های زندگی نهایت استفاده را ببرند؟

علاوه بر این، با اطلاع از اینکه زبان اسپانیایی دومین زبان زنده دنیاست و در هر نقطه از جهان کسانی هستند که به این زبان مسلط باشند؛ پس یادگیری آن فواید و مزایای زیادی دارد. برای مثال می‌توان به فرصت‌های شغلی و تحصیلی یا امکان سفر به کشورهای اسپانیایی زبان اشاره کرد. جالب است بدانید که این زبان 70 تا 90 درصد به زبان ایتالیایی شبیه است و اگر کودک شما اسپانیایی یاد بگیرد، نیمی از مسیر یادگیری زبان ایتالیایی را هم طی کرده است.

من به انواع و اقسام زبان‌آموزان در هر سن و هر سطح از مهارتی زبان انگلیسی و اسپانیایی درس داده‌ام. برای بزرگسالان دوره‌های آیلتس برگزار و آن‌ها را برای شرکت در آزمون اصلی آماده کردم. حالا، همه این دانش‌آموزان خود را برای شرکت در آزمون IELTS آماده می‌کنند.

طی این مدت، تجارب زیادی به دست آوردم و فهمیدم که وقتی پای آموزش به بچه‌ها در میان باشد، شما به زور نمی‌توانید اطلاعات را در مغزشان فرو کنید! کودک، کودک است و برای یادگیری مهارتی جدید، طبیعتا به انگیزه نیاز دارد.

شاید شما بتوانید یک بزرگسال را با توضیح راجع به فرصت‌های شغلی یا با اعمال فشار، مجبور به یادگیری زبان کنید (که در واقع چندان هم نتیجه بخش نخواهد بود) اما هیچ‌وقت نمی‌توانید کودکان را هم به همین کار وادار کنید.

خوشبختانه، ما سه گام کاربردی برایتان آماده کرده‌ایم که به کمک آن‌ها به کودک خود انگیزه‌ی یادگیری یک زبان جدید بدهید.

بیایید ببینیم که این سه گام چگونه انجام می‌شود!

یادگیری زبان اسپانیایی را سرگرم‌کننده‌تر کنید!

من واقعا معتقدم که این مرحله به عنوان اولین گام، پایه و اساس دو مرحله‌ی بعدی است. برای اینکه بتوانید برای یادگیری مهارت یا مطالعه‌ی محتوایی که باعث یادگیری یک زبان جدید می‌شود،‌ به کودکان انگیزه بدهید؛ حتما باید مسیر یادگیری مناسب و سرگرم‌کننده‌ای را طراحی یا انتخاب کنید.

در کلاس‌های آنلاین یادگیری زبان با کودکان، ما از عروسک‌های بندانگشتی و انسان‌نما استفاده کردیم تا نه تنها به زبان‌آموز کمک کنیم به کمک تعامل با اشیای مختلف زبان یاد بگیرد، بلکه آن را با انجام دادن (کارها) به خاطر بسپارد. ما به اطراف حرکت کردیم، رقصیدیم و برای اینکه افعال و اسامی را به کودکان یاد بدهیم، معنی هرکدام از آن‌ها را اجرا کردیم تا آن را بهتر به خاطر بسپارد.

اگر کودکان احساس کنند کار سختی انجام نمی‌دهند، بدون اینکه متوجه شوند یاد می‌گیرند! (البته این در مورد بزرگسالان هم صادق است. شما ممکن است از یک فیلم سینمایی بیشتر از یک کتاب دستورزبان، جمله‌سازی یاد بگیرید).

حالا، می‌دانم که شما به چه چیزی فکر می‌کنید:

هه! حتما می‌توانم با فلش‌کارت و عروسک توجه نوجوانم را به یادگیری زبان جذب کنم و موفق شوم!

شما حق دارید! اما قرار نیست از این روش برای تمام بچه‌هایتان استفاده کنید. درست همینجاست که پای ارتباط به میان می‌آید. ما می‌دانیم که وقتی بزرگ می‌شویم، مفهوم فعالیت‌های سرگرم‌کننده برایمان تغییر می‌کند و متفاوت می‌شود. پس اگر می‌خواهید روش‌های سرگرم‌کننده برای یادگیری یک زبان جدید را تشخیص دهید، به خواندن مطالب ادامه دهید و البته، کمی کارآگاه‌بازی دربیاورید!

سعی کنید از خودتان سوال زیر را بپرسید:

از نظر فرزند نوجوان من چه چیزی خیلی جذاب است؟ این فعالیت‌ها درباره چه موضوعاتی هستند؟

علایق آن‌ها را کشف کنید تا کلید موفقیت در انگیزه دادن به آن‌ها را برای یادگیری یک زبان جدید پیدا کنید!

به این سوال فکر کنید که آیا تا به حال خودتان زبان دوم یاد گرفته‌اید؟

حالا به دوران کودکی خود فکر کنید:

آیا می‌خواستید کار راحت و ساده‌ای انجام بدهید، و این کار را برای این انجام می‌دادید که مجبور بودید و به شما گفته شده بود؟ چند وقت یک بار واقعا به این فکر می‌کردید که قرار است مهارت جدیدی یاد بگیرید و وارد بازار کاری سخت و پر از رقابت بشوید؟

احتمالا پاسخ شما این است: «نه، هیچ‌وقت به این موارد فکر نمی‌کردم.»

بچه‌های امروز هم با دوران کودکی خودمان فرقی ندارند، پس باید این مثال را در نظر بگیرید و فواید یادگیری یک زبان جدید را مثل نینجای انگیزشی، به فرزندانتان نشان دهید.

من عاشق این هستم که به گروهی از دانش‌آموزانم که سن کمتری دارند، عکس سفرم به کشورهای مختلف را نشان دهم. کشورهایی که در آنجا توانستم یک زبان جدید را در مدرسه‌ی محلی‌ یاد بگیرم و دوستان جدیدی پیدا کنم. این‌ روزها، احتمال این بالاست که فرزند شما بخواهد با مردمی از کشورهای دیگر کار کند یا برای کارکردن به خارج از کشور برود. پس من عکس‌های سفر و مشاغلم در مناطق مختلف دنیا را به آن‌ها نشان می‌دهم تا انگیزه‌ی این زبان‌آموزان کوچک را چند برابر کنم. پس اگر شما چنین تجربه‌ای در زندگی خود دارید، حتما با کودکتان این کار را انجام دهید.

با توجه به اینکه زبان اسپانیایی را بیش از 400 میلیون نفر در دنیا صحبت می‌کنند و در کشور اسپانیا و اکثر کشورهای آمریکای مرکزی و جنوبی به زبان اسپانیایی مسلط هستند، پس احتمالا با یادگیری این زبان، امکان کار با اسپانیایی‌زبان‌ها بالاتر خواهد بود.

نهایتا، سعی می‌کنم فواید مناسب یادگیری یک زبان جدید را که خودم آن‌ها را تجربه کرده‌ام، بازگو و خاطرنشان کنم. برای مثال، راجع به فرصت‌های شغلی یا تحصیلی در کشورهای دیگر صحبت کنم. سپس، به آن‌ها یادآوری می‌کنم که اگر می‌خواهند اینگونه در خارج از کشورشان ماجراجویی کنند، باید راجع به فرهنگ آن کشور (حتی در سطح مبتدی) اطلاعاتی داشته باشند تا بتوانند به کمک آن با مردم بومی ارتباط برقرار کنند.

البته اگر شما یک‌زبانه هستید و زبان جدید یاد نگرفته‌اید، خودتان را نبازید، نگران هم نشوید! فقط کافی است به کودک خود نشان دهید که قرار است شما هم تلاش کنید و در کنار آن‌ها زبان اسپانیایی یاد بگیرید. مطمئنا با این روش، کودک شما باانگیزه‌تر خواهد شد. اگر فرزند شما دختر است، برای او این مقاله را بخوانید تا راجع به معروف‌ترین زنان چند زبانه در دنیا بداند. شرط می‌بندم که انگیزه‌ی او چند برابر خواهد شد.

مطمئن باشید کودک شما با دیدن اینکه با یادگیری یک زبان جدید، درهای تحصیل یا اشتغال در خارج از کشور به رویش باز می‌شود، با انگیزه خواهد شد.

اگر نمی‌توانید کودک خود را به سمت زبان هدایت کنید، زبان را به سوی فرزند خود هدایت کنید!

یکی دیگر از روش‌های ایجاد انگیزه در کودکان و نوجوانان، این است که آن‌ها را با خود به یک کشور اسپانیایی‌زبان ببرید و آن‌ها را درگیر ارتباط با بومی‌زبان‌ها کنید. اگر او در شرایط مختلف ببیند که با یادگیری این زبان چقدر راحت می‌تواند از پس مشکلاتش بربیاید، انگیزه‌ی یادگیری زبان اسپانیایی هم در او بیدار می‌شود.

البته ممکن است به این فکر کنید که با وجود حقوق وزارت کار، این هزینه‌ی زیادی برای بیدار کردن انگیزه در یک نوجوان یا کودک است! کاملا حق با شماست. با این وضعیت کشور اسپانیایی زبان که هیچ، کشورهای همسایه را هم نمی‌توان رصد کردJ بالاخره شاید برای همه مقدور نباشد که ویزای شنگن بگیرند یا برای سفر به کشورهای آمریکای لاتین، هزینه‌های زیاد بپردازند.

علاوه بر هزینه، سفر کردن گاهی با برنامه‌های شغلی‌تان همخوانی ندارد و شاید وقت کافی برای اینکار نداشته باشید یا نتوانید تمام اعضای خانواده را با خود همراه کنید! به این معنی که برای همه مقدور نیست برای غوطه‌ور کردن فرزند خود در زبان اسپانیایی، سفر کنند.

اما گزینه‌های دیگری هم برای پیشکش کردن زبان و فرهنگ اسپانیایی به فرزندتان وجود دارد.

ارتباط با یک بومی اسپانیایی‌زبان یا پیدا کردن یک شریک تبادل زبانی راهی فوق‌العاده برای ملاقات با سایر زبان‌آموزان با انگیزه و به اشتراک گذاشتن فرهنگ شماست. حتی می‌توانید از طریق سایت‌های مختلف و معتبر، از یک دانش‌آموز بومی‌زبان یا شریک تبادل زبانی، میزبانی کنید. یعنی می‌توانید او را به کشورتان دعوت و از او پذیرایی کنید. بدون شک این روش برای فرزند شما خیلی جذاب و هیجان‌انگیز خواهد بود. من به خوبی حس حسادت را به خاطر دارم، چون فرزند یکی از دوستانم یک شریک تبادل زبان اسپانیایی داشت که با او زندگی می‌کرد. علاوه بر این، می‌توانید با یک تیر دو نشان بزنید:

یک شریک تبادل زبانی که از کودک شما بزرگ‌تر باشد، نقش یک مدل و حامی یادگیری زبان جدید را برای کار یا تحصیل در خارج از کشور ایفا می‌کند و همچنین کودک شما را تشویق می‌کند تا هر دو با هم به یادگیری زبان مشغول شوند!

فرقی نمی‌کند که علایق فرزند شما چیست یا بودجه‌ی شما چقدر است، شما بالاخره می‌فهمید که برای انگیزه دادن به کودک خود به منظور یادگیری زبان اسپانیایی، باید چه کار کنید. ابتدا به علایق آن‌ها گوش دهید، ببینید که چه چیزی آن‌ها را هیجان‌زده می‌کند، سپس مثال خوبی بیاورید تا از آن تقلید کند و به آن‌ها یادآوری کنید که با یادگیری زبان اسپانیایی، درهای تحصیل و اشتغال در خارج از کشور به روی آن‌ها باز می‌شود!

و نهایتا، اگر مسافرت خانوادگی الان به دردتان نمی‌خورد (یا نمی‌توانید و بودجه‌اش را ندارید) پس در کشور خودتان در این زبان غوطه‌ور شوید. وقتی شما پروسه‌های یادگیری را با روشی سرگرم‌کننده به آن‌ها ارائه می‌دهید و هیجان خود را هم نشان می‌دهید، در انگیزه دادن به کودک خود برای یادگیری زبان جدید، هیچ مشکلی پیدا نخواهید کرد.

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 1 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید