IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
نکاتی برای یادگیری زبان آلمانی – قسمت دوم
امتیاز کاربران: 5/5
نویسنده: محمد اشرفی
22 دی 1397

نکاتی برای یادگیری زبان آلمانی – قسمت دوم

در قسمت اول خواندیم برای اینکه به هدفی برسیم، آن هدف باید در حد و اندازه خودمان باشد. اگر هدف بزرگی در سر داشته باشیم و نتوانیم به آن برسیم، سرخورده و ناامید می شویم. می توان اهداف بزرگ انتخاب کرد، اما برای رسیدن به مقصد باید با توجه به استعدادها و توانایی هایمان، اهدافمان را به قسمت های کوچک تر تقسیم کنیم تا شانس بیشتری برای پیروزی داشته باشیم.

یادگیری زبان آلمانی هم یکی از اهدافی است که عده زیادی رویای آن را در سر دارند و کسانی در این راه موفق می شوند که برای خودشان برنامه جامعی طراحی کنند و با ربط دادن مطالبی قدیمی به مطالب جدید، یادگیری را به روندی عادی و آسان تبدیل کنند تا به هدف نهایی یعنی تسلط کامل بر زبان آلمانی برسند.

در قسمت اول پنج نکته را به شما معرفی کردیم که برای یادگیری زبان آلمانی مفید بودند، در ادامه قسمت قبل چند نکته دیگر را یادآوری می کنیم تا یادگیری زبان آلمانی سرگرم کننده و راحت باشد.

نکاتی برای یادگیری زبان آلمانی

زبان آلمانی پایه را یاد بگیرید

اگر با کودکان در ارتباط باشید یا کودکی خودتان را به یاد بیاورید، حتما این نکته را می دانید که مردم خوشی ها و لذت های آنی را دوست دارند. توانایی صبر و تحمل و به تاخیر انداختن احساس رضایت، مهارتی است که باید یاد گرفت.

وقتی در حال یادگیری زبان جدیدی هستید، لازم نیست پاداش دادن یا گرفتن را به تاخیر بیاندازید. چرا نباید بخواهید یادگیری زبان آلمانی سرگرمی باشد؟ اگر در ابتدا زبان آلمانی پایه و بعضی عبارات رایج را یاد بگیرید، می توانید از آن ها استفاده کنید و هنگام تلفظ کلمات و جملات حس خوبی پیدا کنید و صحبت کردن به زبانی را شروع می کنید که می خواهید یاد بگیرید.

عبارات رایج مثل سلام احوالپرسی، پرسیدن جای اشیا، عذرخواهی کردن، نظر دادن درباره توانایی های شما در زبان آلمانی یا سوال درباره اینکه مخاطب شما بومی آلمانی زبان هست یا نه، از جمله عباراتی است که باید اول از همه یاد بگیرید.

اگر همیشه مکالماتتان را با “Sprechen Sie Englisch?” (Do you speak English?) شروع کنید، احتمال اینکه حوصله مخاطبتان سر برود خیلی زیاد است.

از طرفی، اگر مکالمه را با عبارتی شروع کنید که مخاطب را درگیر کند، حتی اگر هم صحبت شما یک کلمه هم انگلیسی بلد نباشد، کل سوال بهتر بیان می شود و در نتیجه بهتر فهمیده می شود.

عبارات زیر را امتحان کنید:

(“Guten Morgen, mein Name ist Peter.” (Good morning, my name is Peter

(Entschuldigung, aber mein Deutsch ist schlecht. (I’m sorry but my German is bad

(Ich bin nur Anfänger. (I’m just a beginner

بومیان آلمانی زبان یا زبان آموزان آلمانی را پیدا کنید

چه کسی از اینکه دوستان جدید پیدا کند بدش می آید؟ اگرچه ممکن است شما هدف مشترکتان با بقیه یادگیری یک زبان جدید باشد، ممکن است بفهمید آدم های جدیدی که ملاقات می کنید فقط همین هدف را نداشته باشند و علایقشان هم با شما یکی باشد و بتوانید دوستان خوبی برای هم باشید. این مسئله را از کجا می شود فهمید؟ درست است، با ارتباط برقرار کردن و حرف زدن با آن ها!

پیدا کردن آدم های جدید و صحبت کردن با آن ها می تواند چالش برانگیز باشد، به همین دلیل بهتر است با کسانی آشنا شوید که در حال یادگیری زبان آلمانی هستند یا به این زبان علاقه دارند.

از نکات و ترفندهای مفید استفاده کنید

با یک جستجوی ساده در اینترنت می توانید نکات و ترفندهای زیادی برای یادگیری زبان پیدا کنید. با این حال بی اهمیت از کنار آن ها رد نشوید! این پیشنهادات به دلیلی به شما داده می شوند.

قرار نیست همه از تمام تکنیک های یادگیری بهره ببرند، اما با استفاده از منابع و ترفندهایی که برای شما مناسب است، می توانید وقت و انرژی لازم برای یادگیری زبان و تقویت مهارت ها را کاهش بدهید.

خودتان را در یادگیری غرق کنید

یکی از بهترین راه ها برای اینکه زبانی را به طور کامل یاد بگیرید و روان صحبت کنید این است که خودتان را با آن زبان احاطه کنید. متاسفانه، بسیاری از ما به حدی در طول هفته (یا حتی در طول سال) گرفتار هستیم که نمی توانیم به کلاس زبان برویم یا برنامه زندگی خودمان را طوری تنظیم کنیم که یادگیری زبان ما را احاطه کند.

اما با وجود همه این ها لازم نیست بدون تکیه کردن و کمک گرفتن از زبان انگلیسی خودتان را در زبان آلمانی غرق کنید. می توانید کلمات جدید و استفاده از آن در متن را یاد بگیرید و با این کار بفهمید زبان آلمانی چطور نوشته می شود یا دیگران به این زبان صحبت می کنند.

«غوطه وری» (Immersion) بیشتر از اینکه به حضور فیزیکی در محیطی اشاره کند، یک سبک فکری است. با صرف وقت و انرژی کافی می توانید خودتان را درگیر زبان آلمان کنید. این درگیر کردن می تواند استفاده از اینترنت با زبان آلمانی یا تنظیم برنامه روزانه برای استفاده بیشتر از زبان آلمانی باشد. غوطه وری امکان پذیر است، فرقی نمی کند کجای این کره خاکی باشید.

البته اگر موقعیت و شرایطش را دارید، بهترین راه برای یادگیری زبان آلمانی، سفر و زندگی کردن در این کشور یا هر کشور آلمانی زبان دیگر است.

به پادکست ها و فایل های صوتی آلمانی گوش بدهید

گوش دادن به منابع صوتی، مثل اخبار، پادکست ها یا کتاب های صوتی به زبان آلمانی خیلی راحت است. کافی است هدفونتان را به گوشتان بزنید، فایل را دانلود و خودتان را در دنیایی از کلمات آلمانی غرق کنید.

نکات یادگیری زبان آلمانی

این کار زمانی خیلی عالی است که مشغول انجام کاری با دست هستید و نیازی به تفکر کردن زیاد ندارد؛ مثلا فکر کنید یادگیری زبان آلمانی زمانی که در حال ظرف شستن هستید چقدر می تواند عالی باشد. گوش دادن به اخبار آلمانی باعث می شود دیدگاه های بین المللی داشته باشید و افق های دیدتان را گسترش بدهید.

فیلم ببینید

فیلم نگاه کردن یکی از کارهایی است که همه از کودک تا بزرگسال دوست دارند. شبکه ها و سرویس های خدماتی زیادی در زمینه فیلم فعال هستند که یکی از مطرح ترین آن ها Netflix است که می توانید به گنجینه بی پایانی از سرگرمی دسترسی داشته باشید.

برای یادگیری زبان آلمانی، زیرنویس فیلم ها را به آلمانی تغییر بدهید یا فیلم هایی ببینید که بازیگران در آن آلمانی صحبت می کنند. اگر به دیدن فیلم های آلمانی علاقه دارید، به هیچ عنوان علاقه خودتان را نادیده نگیرید. اما اگر به چیزی علاقه ندارید، سعی نکنید به زور آن را در خودتان به وجود آورید. در غیر اینصورت خیلی زود ناامید و خسته می شوید و فیلم را بدون دقت نگاه می کنید و در نهایت جز تلف کردن وقتتان چیزی عایدتان نشده است.

یادگیری زبان را به یک عادت روزانه تبدیل کنید

ترک عادت موجب مرض است؛ یعنی بسیاری مواقع سخت است عادتی را کنار بگذارید. فقط کافی است از کسی که عادتی داشته و ترک کرده بپرسید تا بفهمید این کار انرژی زیادی از آدم می گیرد. خوشبختانه ما انسان ها موجوداتی هستیم که می توانید عادت های زیادی را به دست آوریم یا از دست بدهیم و به نظر من باید از این ویژگی به بهترین نحو استفاده کرد.

با تبدیل وقایع و اتفاقات به یک عادت روزمره، آن ها را به طور خودکار انجام می دهید و لازم نیست حتی به آن ها فکر کنید. اگر می خواهید زبان آلمانی یاد بگیرید، راه هایی پیدا کنید تا فرآیند یادگیری جزئی از برنامه روزانه زندگی شما باشد. شرکت در کلاس های زبان آلمانی، خواندن کتاب یا شرکت در جلسات دوره ای به زبان آلمانی، یکی از راه های عالی برای این است که یادگیری بخشی از برنامه روتین زندگی شما شود.

منابع آنلاین برای یادگیری زبان آلمانی به حدی زیاد هستند که گاهی پیدا کردن مورد مناسب خیلی سخت می شود. مطمئن شوید هر برنامه ای که انتخاب می کنید، مناسب سطح دانش و سبک یادگیری شما باشد.

از دوره ها و درس های رایگان استفاده کنید

افراد سخاوتمند همه جا هستند و خوشبختانه این افراد سخاوتمند به کمک زبان آموزان هم آمده اند و ویدوهای آموزشی زیادی طراحی و تولید کرده اند که برای تقویت و پیشرفت مهارت های زبان بسیار مفید است و می توانید این ویدیوها را به صورت آنلاین تماشا کنید. چرا وقتی می شود رایگان چیزی را به دست آورد، برای آن پولی پرداخت کرد؟

اگر می خواهید زبان آلمانی یاد بگیرید و می خواهید هر زمان و هر جا که وقت خالی داشتید، تمرین کنید، می توانید از کانال های یوتیوب یا اپلیکیشن های رایگان آموزش زبان آلمانی استفاده کنید.

نکاتی برای یادگیری زبان آلمانی

برای تسلط تلاش کنید

یادگیری هر مهارتی نیازمند تمرین زیاد است.

هر کسی که یاد گرفته سازی بنوازد، قطعا به او گفته شده در ابتدا آهسته شروع کند، نواختن هر نت را کاملا یاد بگیرد و بعد به مراحل بالاتر و سخت تر برسد.

همین قانون برای یادگیری زبان آلمانی هم صادق است. بهتر است اول آهسته پیش بروید، الفبا، تلفظ، کلمات و عبارات پایه را یاد بگیرید و بعد برای تسلط کامل در این زبان تلاش کنید و به خودتان سخت بگیرید. در ابتدای کار اشتباه کردن عادی است. اما اشتباه کردن، تکرار و تمرین است که از شما یک آلمانی زبان می سازد.

گاهی اوقات یادگیری زبان آلمانی می توانید ترسناک باشد، اما یادتان باشد شکستن هدف بزرگ به هدف های کوچکت تر می تواند شما را به مقصد برساند. یادتان باشد برای اینکه لقمه دوم را بخورید، باید لقمه اول را خوب جویده و قورت داده باشید.

رعایت این نکات باعث می شود یادگیری زبان آلمانی نه تنها یک کابوس نباشد، بلکه به تجربه ای عالی و بی نظیر تبدیل شود.


بیشتر بخوانید:نکاتی برای یادگیری زبان آلمانی – قسمت اول


چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 3 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید