IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
نکاتی جهت آمادگی برای آزمون IELTS
امتیاز کاربران: 5/5
نویسنده: ایرانمهر
12 اردیبهشت 1398

نکاتی جهت آمادگی برای آزمون IELTS

IELTS دقیقا چیست؟

قبل از شروع مطالعه و آماده سازی برای آزمون IELTS، باید خود این آزمون استاندارد بین‌المللی را درک کرده و بدانید که دقیقا، چه حرفی برای گفتن دارد. بنابراین، متوجه می‌شوید که باید چه چیزی را مطالعه فرمایید.

آزمون IELTS آزمونی جهت سنجش مهارت‌های شما در زبان انگلیسی است. این آزمون، شباهت زیادی به آزمون TOEFL دارد، اما در آن، بیشتر قواعد انگلیسی بریتیش آزموده شده و بهتر است برای آن، انگلیسی بریتیش خود را تقویت کنید. با شرکت در این آزمون و اخذ نمره‌ی مناسب، امکان ثبت نام و تحصیل در دانشگاه‌های مطرح بین‌المللی را پیدا کرده و قدم بزرگی در حوزه‌ی تخصصی زبان انگلیسی، برداشته‌اید. در حقیقت، با داشتن این مدرک، برای مهاجرت شغلی یا تحصیلی، نصف مسیر را طی کرده‌اید.

البته به یاد داشته باشید، برای شرکت در آزمون IELTS باید حسابی آماده شده و در مدت زمان کوتاه، نمی‌توانید مهارت‌های لازم را اخذ کنید. چون سال‌ها طول می‌کشد تا شما حسابی برای این آزمون پخته شوید. آزمون اصلی IELTS حدود دو ساعت و چهل‌وپنج دقیقه است و شامل موارد زیر می‌شود:

  1. Reading تخصصی: سه بخش، چهل آیتم، شصت دقیقه
  2. Writing تخصصی: دو بخش، 150 کلمه‌ای و 250 کلمه‌ای، شصت دقیقه
  3. آزمون Reading عمومی: سه بخش، چهل آیتم،‌شصت دقیقه
  4. آزمون Writing عمومی: دو بخش، 150 کلمه‌ای و 250 کلمه‌ای، شصت دقیقه
  5. Listening: چهار بخش، چهل آیتم، سی دقیقه
  6. Speaking: 11 تا 14 دقیقه

نکاتی جهت آمادگی برای آزمون IELTS

چگونه برای شرکت در این آزمون آماده شویم؟

مطالعه و تمرین زیاد،‌ شما را رفته رفته جهت شرکت در این آزمون آماده می‌سازد. اما سوالی که ممکن است مطرح شود این است که دقیقا برای چه چیزی آماده شویم و چگونه مطالعه‌ی مفیدی داشته باشیم؟

دایره لغات خود را افزایش دهید.

آزمون IELTS آزمونی تخصصی است که تمام مهارت‌های شما را می‌سنجد. پس دیگر با پنج‌هزار واژه‌ی رایج در زبان انگلیسی نمی‌توانید خودتان را نجات دهید. اگر نمره‌ی خوبی می‌خواهید، باید تخصصی‌تر مطالعه کرده و کاربرد کلمات سخت‌تری را در زبان خود، بسنجید. در آزمون IELTS، مهارت‌های شما با هر موضوعی، نظیر گردشگری، رسانه‌های اجتماعی و موضوعات زیست محیطی، می‌سنجند. بنابراین بهتر است دایره لغات خود را در تمام سطوح و تمام موضوع افزایش داده و با یادگیری ریشه‌یابی، خود به خود، بدون دیدن کلمات جدید معنی آن‌ها را بلد باشید.

نکاتی جهـت آمــادگی برای آزمون IELTS

درک خود از متن را بالاتر ببرید.

با خواندن زیاد متن‌های مختلف، به مرحله‌ای می‌رسید که وقت زیادی جهت درک یک متن نگذاشته و به محض مشاهده‌ی صورت سوال، مفهومش را دریافت کنید. اینکه در امتحان، یک تا چند کلمه را بلد نباشید، استرس ترسناکی به شما داده و اگر معنی موضوع Writing‌ را نفهمید، ممکن است تمام تلاش‌هایتان را زیر سوال ببرد. پس تا می‌توانید روی درک مطلب، کار کنید.

نحوه‌ی مقاله‌نویسی تخصصی را بیاموزید.

مشکلات گرامری و املایی به کنار. یک متن انگلیسی نوشتن خودش راه و رسم خاصی دارد که حتما باید آن را بیاموزید. سعی کنید مقاله‌های IELTS را مطالعه کرده و با فنون انشا نویسی آشنا شوید. همچنین، استفاده‌ی کاربردی از قید‌ها و عبارات ربط‌ دهنده را یاد بگیرید که حسابی برایتان نمره می‌آورد.

نمونه سوال بخوانید.

نمونه سوال را دست کم نگیرید. هرچه بیشتر با نمونه سوالات IELTS آشنا شوید، استرستان کمتر شده و بیشتر با نحوه‌ی آزمون، آشنا می‌شوید. با کمی جستجو می‌توانید انواع و اقسام کتاب‌ها و منابع، جهت مطالعه‌ی نمونه سوالات IELTS را پیدا کنید.

مطالعه به سبک آیلتسی‌ها!

بله. وقتی قرار است در آزمون IELTS شرکت کنید، باید نکات انگلیسی را به روش آیلتسی‌ها بخوانید! منظورمان مطالعه‌ی کتاب‌هایی است که توسط انتشارات معروف و معتبر Cambridge University Press منتشر شده است. این کتاب‌ها گرامر، واژگان و قواعد زبان انگلیسی بریتیش را از صفر تا صد می‌آموزد و شما را رفته رفته با سبک متن‌‌های انگلیسی بریتیش آشنا می‌کند. از این کتاب‌ها می‌توان به check your English vocabulary for IELTS ، Gerammar for IELTS، Commen mistakes at IELTS advanced و … اشاره کرد. این کتاب‌ها شامل reading ، نکات آموزشی و سپس تمرین‌های بسیار کاربردی و مرتبط است. همچنین، یک سی دی در کتاب وجود دارد که فایل صوتی تمام متون و تمرینات را با لهجه‌ی بریتیش، فراهم کرده است.

نکاتی جهــت آمادگی برای آزمون IELTS

آرام، ولی سریع تمرین کنید

به هیچ عنوان برای تمرین این آزمون، فشرده کار نکنید. IELTS با آزمون تافل تفاوت زیادی دارد و دانش اکتسابی شما را طی چند سال، می‌سنجد. بنابراین باید آهسته ولی پیوسته پیش بروید و اصلا استرسی به خودتان راه ندهید. برای مثال اگر به تازکی فکر شرکت در آزمون IELTS‌ به سرتان زده، خودتان را برای دو یا سه سال بعد آماده کنید. نه شش ماه بعد! چون در این آزمون، ریز به ریز مهارت‌های شما را می‌سنجد و قرار نیست به عنوان یک زبان آموز این تست را بدهید. بلکه قرار است،‌به عنوان یک متخصص و حرفه‌ای در این آزمون شرکت کرده و دیگر از اشتباه کردن نترسید. یعنی …

به مرحله‌ای برسید که ابدا نخواهید اشتباه کنید، مگر در حد چند غلط کوتاه. پس به یاد داشته باشید، آزمون IELTS برای حرفه‌ای ها است. پس تا می‌توانید حرفه‌ای شوید تا برای شرکت در چنین آزمونی، نه استرس داشته باشید نه خستگی. مثل اینکه بخواهید، آزمون زبان فارسی بدهید. پس حسابی در زبان انگلیسی پخته شوید. پخته شوید، ولی انتظار دو روزه پخته شدن را نداشته باشید.

بهترین روش تمرین، بخوانید، بخوانید، بخوانید!

بهترین تمرین برای آمادگی در این آزمون،‌ خواندن است. اگر به خواندن روزنامه و مجله عادت کنید، مشکلات کمتری در writing و reading‌ و حتی speaking پیدا خواهید کرد. شما می‌توانید به طرز معجزه آسایی با خواندن، مکالمه‌ی خود را قوی‌تر کنید. تنها راه هم حفظ کردن متن است.

با حفظ کردن متن، ساختار‌های مناسب و صحیح در ذهنتان جای گرفته و حین صحبت به زبان انگلیسی، خود به خود از این ساختارها استفاده خواهید کرد. اگر از متن کتاب‌های IELTS استفاده کنید که خیلی بهتر است.

منابع مطالعه‌ی اینترنتی نکات IELTS:

منابع زیادی برای مطالعه جهت شرکت در این آزمون وجود دارد. از کتاب‌های مختلف گرفته تا نکات آموزشی در وب‌سایت‌های مختلف. در ادامه شما را با چند منبع مناسب جهت آماده سازی در آزمون IELTS آشنا می‌سازیم.

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 2 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید