IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
هر آنچه که لازم است درمورد آزمون FCE بدانید
امتیاز کاربران: 5/5
نویسنده: محمد اشرفی
16 مهر 1397

هر آنچه که لازم است درمورد آزمون FCE بدانید

آزمون FCE یا مخفف عبارت First Certificate in English دانشگاه کمبریج مطابق با سطح B2 یا بالاتر از متوسطه(upper-intermediate) مرجع مشترک زبان های اروپا (CEFR) است. در چنین سطحی داوطلبان باید قادر باشند:

– پیام اصلی متون در مورد موضوعات عملی را بفهمند و در ارتباط با بحث های تخصصی شرکت فعال داشته باشند.

– در زمینه موضوعات معمول با اشخاصی که به زبان مادری خود صحبت می کنند مقصودشان را راحت و بدون مشکل و کاملا روان و سلیس  بیان کنند.

– بتوانند در مورد اخبار نظر بدهند و نکات مثبت و منفی اوضاع را بسنجند.

– بتوانند برنامه های رادیو و تلویزیون را درک کنند.

آزمون FCE بطور متوسط ماهی دو بار در سراسرجهان برگزار می شود. در صورت موفقیت در آزمون FCE، مدرکی از سوی دانشگاه کمبریج انگلستان به شما اعطاء می گردد که تاریخ انقضا ندارد و اعتبار آن مادام العمر است. کسب Grade A و Grade B در آزمون برابر نمره 5 تا 6 آزمون IELTS می باشد. FCE راه ورود به دوره های پیشرفته CAE و عالی CAE را هموار می سازد. لازم به ذکر است که نمره قبولی در این آزمون B، A و C می باشد و کسانی که نمره D و یا E را کسب  کنند مردود می شوند.

 آزمون FCE شامل پنج بخش است:

 • شنیداری
 • گفتاری
 • درک مطلب
 • نوشتاری
 • کاربرد زبان

 استراتژی آزمون fce

بخش شنیداری (Listening)

این بخش در آزمون FCE توانایی شما را در درک مکالمات انگلیسی ارزیابی می کند. در این بخش از شما خواسته می شود به متون متنوعی از قبیل سخنرانی های تک گویی، آگهی ها، اعلان ها و همچنین بخش هایی از برنامه های رادیویی گوش کنید که بعضی طولانی و بعضی کوتاه هستند و در انتهای هر یک، سوالات درک مطلبی برای پاسخگویی در اختیار شما قرار می گیرد. شما با پاسخ صحیح به سوالات نشان می دهید که جزئیات، کلیات و همچنین مفهوم متون شنیداری را متوجه شده اید. این بخش شامل 30 سوال در قالب چهار قسمت است که 40 دقیقه مدت پاسخگویی به آن است.

بخش گفتاری (Speaking)

این بخش در آزمون FCE توانایی شما را درتعامل و گفت و گو در موقعیت های متفاوت می سنجد. معمولا در این بخش دو داوطلب حضور دارند. از شما خواسته می شود که به سوالات پاسخ دهید، در مکالمات انگلیسی تعامل مناسب نشان دهید، و در مورد تصاویری که در اختیار شما قرار داده می شود، صحبت کنید. این بخش شامل چهار قسمت است: تعامل با ممتحن، داوطلب دیگر، یک بحث طولانی تر و یا سخنرانی که تقریبا یک دقیقه می شود. مدت زمان پاسخگویی به این بخش 15 دقیقه است.

بخش درک مطلب (Reading)

درک مطلب این بخش در آزمون FCE توانایی شما را در درک متون مکتوب انگلیسی می سنجد. این بخش شامل چهار بخش است که مجموعا دارای 35 سوال است. این متون معمولا برگرفته از کتاب ها، ژورنال ها، روزنامه ها و مجلات هستند.شما با پاسخ صحیح نشان می دهید تمامی جزئیات، ایده کلی متن و همچنین ساختار متن را درک کرده اید. مدت پاسخگویی به این بخش 75 دقیقه است.

بخش نوشتاری (Writing)

این بخش در آزمون FCE توانایی شما را در نوشتن متون غیر تخصصی ارزیابی می کند. بخش نگارش دارای دو قسمت است. در قسمت اول فقط یک موضوع دارید که باید به آن پاسخ دهید و در قسمت دوم شما می توانید از بین چهار موضوع یک موضوع را به دلخواه انتخاب کنید. در این بخش انواع مختلفی از متون مانند نامه، مقاله، گزارش با موضوعات متنوع مورد سوال قرار می گیرند که پاسخ هر بخش باید بین 120 تا 180 کلمه باشد.مدت پاسخگویی به این بخش 90 دقیقه است.

 بخش کاربرد زبان (Use of  English)

این بخش در آزمون FCE، دامنه واژگان، ساختار زبان و همچنین توانایی شما را در درک و خلق نوشته های منسجم می سنجد. شما باید جملات یا متونی را با کلمات و عبارت صحیح، کامل و یا تصحیح کنید. این بخش پنج قسمت دارد که در مجموع 65 سوال برای آن طراحی شده است. مدت پاسخگویی به این بخش 75 دقیقه است.

نتایج این آزمون طبق Cambridge English Scale گزارش می شوند.

شما برای هر یک از مهارت ها (درک مطلب، نوشتاری، شنیداری و گفتاری) و کاربرد زبان یک نمره جداگانه دریافت می کنید که به شما درک مشخصی از نتیجه کارتان می دهد. متوسط این پنج نمره، نمره نهایی آزمون شماست. به شما یک Grade و Level بر اساس CEFR هم داده می شود. ابلاغیه نتایج شما تقریبا 4-6 هفته بعد از امتحان کتبی و 2-3 هفته بعد از آزمون Computer-based بطور آنلاین منتشر می شود. سریعترین راه برای دسترسی به نتایج، ثبت نام درFree Online Results Service است.

Cambridge English Scale Score

Cambridge English Scale Score 

Grade/CEFR 

CEFR level

180–190

Grade A

C1

173–179

Grade B

B2

160–172

Grade C

B2

140–159

Level B1

B1

 

مدارک بعد از سه هفته از اعلام نتایج به مراکز آزمون فرستاده می شوند و بعد از آن مراکز نتایج را برای شما ارسال می کنند.

نکاتی در مورد بخش های درک مطلب و کاربرد زبان در آزمون FCE

نکاتی در مورد بخش های درک مطلب و کاربرد زبان در آزمون FCE

 • بهتر است از بخش هایی شروع کنید که باید برای پاسخ، کلمه ای در پاسخنامه نوشت سپس به سوالات چند گزینه ای بپردازید. این ترتیب مدیریت زمان را مهیا می کند و باعث می شود در آزمون نمره بالاتری بگیرید. 
 • مثال را با سوال اشتباه نگیرید، اما آن ها را با دقت بخوانید. بعضی از مثال ها با شماره صفر مشخص شده اند.
 • کلماتی که در پاسخنامه می نویسید باید بدون غلط املایی باشند. 
 • دستورالعمل ها (Instructions) باید با دقت خوانده شوند.
 • عنوان متن ها می توانند خیلی به شما کمک کنند. حتما عناوین متن ها را با دقت بخوانید و به آن ها فکر کنید.
 • اگر محتوای دو گزینه یکی باشند، هیچکدام پاسخ درست نیستند. 
 • در جاهای خالی از شکل کوتاه شده یا مخفف کلمات استفاده نکنید.
 • اگر فعلی را در جای خالی می گذارید باید با فاعل مطابقت داشته باشد.
 • در صورتی که محدودیت تعداد کلمات کاربردی به شما داده شده است، باید آن را رعایت کنید (مثلا باید جای خالی را با 2-5 کلمه پر کنید. مخفف هایی نظیر Can’t, Doesn’t, Didn’t دو کلمه محسوب می شوند.)
 • درمورد بخش آخر درک مطلب (Reading) بهتر است اول سوالات و بعد متن را بخوانید. 
 • برای موفقیت در این بخش باید دامنه لغات و اصطلاحات خود را گسترش دهید.
 • هنگام خواندن متن، بخشی که با سوالات خوانده شده مرتبط است را علامت گذاری کنید. 

نکاتی در مورد بخش شنیداری آزمون FCE

نکاتی در مورد بخش شنیداری آزمون FCE

عموما در بخش شنیداری، چهار قسمت و سی سوال وجود دارد که زمان پاسخگویی به آن 40 دقیقه است. هر فایل صوتی دو بار پخش می شود. این توصیه ها را قبل از آزمون شنیداری رعایت کنید تا در آزمون اصلی بهترین نتیجه را بگیرید:

 • قبل از آزمون سعی کنید به انواع لهجه های مختلف از قبیل ایرلندی، استرالیایی، آفریقای جنوبی، اسکاتلندی و … گوش کنید.
 • به صداهای افراد از هر جنس و سنی گوش دهید تا گوشتان عادت کند.
 • یادداشت برداری (Note-taking) را بسیار تمرین کنید.
 • هنگام تمرین وقتی متوجه اشتباهات خود شدید، حتما با خواندن متن فایل صوتی (Audio Script) دلیل اشتباه و جواب صحیح را پیدا کنید.
 • در صورتی که قبل از آزمون تمرین کافی دارید و به مراحل و دستورالعمل های آن مسلط هستید، می توانید هنگام آزمون به جای اتلاف وقت برای گوش دادن به دستورالعمل ها، سوالات را بخوانید و پاسخ دادن را آغاز کنید.
 • برای انتخاب جواب درست زود تصمیم نگیرید.
 • زیر کلید واژه ها در سوال و جواب خط بکشید.
 • ممکن است بسیاری از لغات در بخش چهارم برای شما تازگی داشته باشند و معانی آنها را ندانید، پس تمرین کنید تا بتوانید معنی لغات را کم و بیش حدس بزنید.

دربخش چهار، پاسخ ها به ترتیب برگه امتحان در فایل صوتی می آیند.

نکاتی در مورد بخش نوشتاری آزمون FCE

نکاتی در مورد بخش نوشتاری آزمون FCE

بخش نوشتاری (Writing) دومین بخش آزمون است و فرصت پاسخگویی به آن 90 دقیقه است. تعداد کلمات برای بخش اول و دوم بین 140-190 کلمه است. پاسخ دادن به سوال اول اجباری است اما در سوال دوم می توانید از بین سه سوال یکی را برای جواب دادن انتخاب کنید.

موارد زیر نمره رایتینگ شما را تعیین می کنند:

Content یا محتوا چیزی است که در سوال خواسته شده است.

Language، دامنه لغات، اصطلاحات و گرامری که در متن استفاده شده است.

Organization، ارتباط خطوط و پاراگراف ها و ساختار نوشتاری و همچنین منطقی بودن و رعایت جریان نوشتار است.

Register، لحن رسمی، غیر رسمی یا نیمه رسمی که متناسب با لحن دستورالعمل آزمون است.

نکاتی در مورد بخش گفتاری آزمون FCE

بخش گفتاری به طور کلی از چهار بخش تشکیل شده است. در بخش اول، مصاحبه کننده سوالاتی جداگانه از داوطلب می پرسد؛یعنی نیازی به تعامل با داوطلب دیگر نیست و این بخش شامل سوالاتی از قبیل عادات شخصی، شغل یا رشته تحصیلی، خانواده و دوستان، ورزش، تعطیلات، برنامه های آینده، علایق و … می شود که حدود دو دقیقه زمان پاسخگویی به آن است.

شاید به خاطر استرس زیاد نتوانید شروع خوبی داشته باشید، اما با آگاهی از محتوای سوالات و تمرین کافی باید بر این استرس غلبه کنید و روی جملات و کلماتی که قرار است بگویید تسلط کافی داشته باشید و اگر متوجه سوالی نشدید از ممتحن مودبانه بخواهید سوال را تکرار کند.

متن های از پیش آماده شده و حفظ شده کاملا برای ممتحن مشخص هستند اما هر چه بیشتر طبیعی جلوه کنید و از استراتژی های محاوره ای استفاده کنید و لحن (Intonation) درستی بکار ببرید، نمره بهتری خواهید گرفت. 

سعی کنید به دستور زبان سوالی که از شما می شود خوب دقت کنید و با همان ساختار جواب بدهید. مثلا اگر با To be going to از شما سوال می شود با همان پاسخگو باشید.

پاسخ ها نباید خیلی کوتاه باشند و باید کمی به حواشی مرتبط به سوال بپردازید.

در بخش دوم یا Long turn به داوطلب تصاویری داده می شود تا یک دقیقه در مورد آنها صحبت کند و به مقایسه آن ها بپردازد و در انتهای یک دقیقه ممتحن از داوطلب دیگر درمورد همین تصاویر سوالی می پرسد و او سی ثانیه برای پاسخ دادن فرصت دارد. گاهی داوطلب به جای مقایسه فقط در مورد تصاویر حرف میزند که در واقع کار اصلی را انجام نداده است.

در بخش سوم یا Collaborative Task که توسط هر دو داوطلب انجام می شود، مکالمه و تعامل بین دو داوطلب توسط ممتحن مشاهده می شود. اغلب یک نمودار تار عنکبوتی و یا یک سری سوالات مرتبط در اختیار داوطلبین قرار میگیرد. آن ها 15 دقیقه وقت دارند در مورد آن ها فکر کنند و سپس به مدت دو دقیقه با هم گفتگو کنند. در انتها ممتحن پس از تشکر یک سوال مطرح می کند که دو داوطلب باید به مدت یک دقیقه به آن پاسخ دهند.

اینجا قدرت تعامل و همکاری تیمی مطرح است؛ پس باید به داوطلب دیگر به اندازه خودتان حق صحبت و اظهار نظر بدهید.

سعی کنید بیشتر از ورقه سوالات به داوطلب دیگر نگاه کنید و تعامل را تا حد ممکن طبیعی جلوه دهید.

بیشتر به داوطلب دیگر و مواردی که مطرح می کند گوش دهید و جواب هایتان را بر اساس گفته های او تنظیم کنید نه اینکه جواب های از پیش تعیین شده ای را انتخاب کنید که به موارد مطرح شده از سوی او مرتبط نیست.

اینکه با داوطلب دیگر به توافق برسید یا نه اصلا مهم نیست. برای ممتحن، گرامر و لغات مورد استفاده و تعامل شما اهمیت دارد.

در بخش چهارم شما چهار دقیقه وقت دارید تا در مورد موضوع بخش سوم با جزییات بیشتری صحبت کنید. در اینجا باز هم مهارت تعامل و استدلال و ابراز عقیده ارزیابی می شود.

در این بخش، سوال از سوی ممتحن مطرح می شود؛ پس سوالی روی ورقه نیست و باید تمرکز کافی داشته باشید و اگر لازم بود از ممتحن بخواهید تا دوباره تکرار کند.

ارتباط چشمی را فراموش نکنید.

توصیه های کلی در مورد آزمون FCE

مهارت خواندن (Reading) را بسیار تمرین کنید . از آنجایی که بخش درک مطلب امتحان بسیار پر تنش و پر از لغات مبهم است، هر چه بیشتر Reading را تمرین کنید، به درک مطلب بهتر کمک می کند. می توانید با خواندن مقالات و پست های وبلاگ های آنلاین شروع کنید و به مرور زمان متون طولانی تر را جایگزین کنید. روز امتحان و هنگام خواندن متن روی هر کلمه ای که نمی دانید وقت تلف نکنید و به خواندن ادامه دهید، در غیر اینصورت زمان را از دست می دهید.

با دست بنویسید و تایپ نکنید. با اینکه ممکن است فکر می کنید با دست نوشتن و تایپ کردن فرقی ندارد، اما اگر با دست بنویسید می توانید بیشتر و راحت تر فکر کنید. حتی اگر به تایپ کردن عادت دارید، بهتر است کمی تمرین دست نویسی داشته باشید چرا که باعث می شود سرعت شما در روز آزمون بالا ببرد. 

تا آنجا که می توانید به محتوای انگلیسی گوش دهید. ویدیوهای آنلاین، تلویزیون، رادیو و … این امر به شما کمک می کند که به تنوع لهجه ها و سرعت بالای مکالمات عادت کنید.

تا جایی که می توانید مکالمه داشته باشید. بهترین راه برای غلبه به فشار و استرس بخش گفتاری، تمرین مکالمه است. مکالمه با کسی که به حرف زدن شما گوش می دهد یا اگر کسی نیست با خودتان حرف بزنید. از خودتان ویدیو بگیرید و یا صدایتان را ضبط کنید و مرتب آن را ببینید و بشنوید تا توانایی مکالمه را در خودتان بهتر کنید. 

در آزمون های آزمایشی (Mock Test) شرکت کنید. این آزمون ها باعث آشنایی بیشتر شما با آزمون اصلی می شود و باعث می شود روز امتحان احساس بهتری داشته باشید. بعضی از آزمون ها را در شرایط سخت و زمان محدودتر انجام دهید تا ببینید که در شرایط عادی چگونه عمل می کنید.

کتاب ها و منابع آزمون FCE

Cambridge English: First Masterclass

این کتاب از انتشارات آکسفورد شامل 12 بخش، شامل موضوعات خاص است و با تکیه بر هر چهار مهارت و گرامر و واژگان، سطح آمادگی زبان آموزان را برای آزمون بالا می برد.

FCE Gold Plus

این کتاب از انتشارات لانگمن پیرسون شامل 14 درس با موضوعات متنوع و مرتبط با آزمون است که هر درس در برگیرنده مهارت ها و گرامر و واژگان و کاربرد زبان است.

FCE Result

این کتاب از انتشارات آکسفورد شامل 12 بخش با موضوعات خاص است که با پرداختن به هر چهار مهارت و گرامر و واژگان و کاربرد زبان، آمادگی داوطلبان را برای آزمون بالا می برد. این کتاب را حتی می توان برایSelf-study هم مورد استفاده قرار داد.

به علاوه، کتاب های ذیل همه منابع مفید و قابل استفاده ای برای آمادگی آزمون  Cambridge English: First محسوب می شوند:

Cambridge Compact First, Second Edition

Ready for First

Cambridge Exam Books: First 1

Destination B2 Intermediate Student Book

لازم به ذکر است در حال حاضر آزمون FCE در هیچ مرکزی در ایران برگزار نمی شود. هم چنین، هزینه آزمون FCE حدود 10 +_ 140 پوند بسته به مرکزی که آزمون در آن برگزار می شود، است.


برای مشاوره رایگان با شما تماس می‌گیریم
با ثبت  شماره تلفن خود، از مشاوره رایگان کارشناسان ایرانمهر بهره‌مند شوید.

 مشاوره رایگان

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 1 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید